IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Свет
  Активни теми Активни теми RSS - Заштитете ја Србија од САД ???
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Заштитете ја Србија од САД ???

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 8910
Автор
Порака
Тречи Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Царевићот

Регистриран: 22.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 414
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Тречи Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Март.2009 во 19:30
Сребреница е лага 1200 заробеници од муџахедините
Книге децо книге......
Речи свима ко си,не штиди се своје вере,и буди поносни син Православја!

Кон врв
ZoraNaSlobodata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3392
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ZoraNaSlobodata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Март.2009 во 20:15
     
Дома > Балкан      
Шефот на српската тајна полиција агент на ЦИА
     Коментари (0)   
02.03.2009 09:15
Станишиќ бил агент на ЦИА осум години    


Поранешниот шеф на српската тајна полиција Јовица Станишиќ во време на распадот на Југославија бил главен агент на ЦИА во Белград.

Доверливите документи со доказите за соработката, ЦИА ги доставила до Хашкиот трибунал за воени злосторства пред кој се води процес против Станишиќ, објави весникот Лос Анџелес Тајмс.

Според весникот, Станишиќ бил агент на ЦИА осум години.

„Една ноќ во 1992 година во паркот Топчидер во Белград, Станишиќ се сретнал со офицерот на ЦИА Вилијам Лофгрен и тогаш двајцата склучиле договор за кој никој не дознал“, пишува ЛА Тајмс.

Во статијата се наведува дека Станишиќ имал лоша репутација , бидејќи бил шеф на разузнавањето на српскиот претседател Слободан Милошевиќ и многумина го сметале за „мозок“ на режимот, „благодарение на кој светот добил застрашувачки нов термин - етничко чистење„.

„Станишиќ и Лофгрен на тајните состаноци на бродови и безбедни куќи долж реката Сава разменувале детали за функционирањето на режимот на Милошевиќ. Станишиќ обезбедувал информации за местата на кои се наоѓале заложниците на НАТО; им помагал на оперативците на ЦИА во пронаоѓањето масовни гробници и формирањето мрежи на тајни бази во Босна“, пишува ЛА Тајмс.

Според Лофгрен, кој сега е во пензија, тајниот документ за Станишиќ бил составен со цел да се покаже дека тој направил „многу добри дела“. „Доколку хашкото обвинение се остави настрана, тој човек направи работи кои помогнаа да се завршат судирите и да се воспостави мирот во Босна“, изјави Лофгрен.

Судскиот совет во Хаг ќе го разгледа документот на затворена седница, бидејќи содржината е од доверлив карактер.

Copyright 2009 makfax. Сите права се задржани. Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со makfax.
За нея ние живеемъ,за нея ние мремъ!
Кон врв
ZoraNaSlobodata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3392
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ZoraNaSlobodata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Март.2009 во 20:16
Чудете се пак кој ја напрај војната во Босна.Кај е та туркомонголката Пагане да види чиј агент беше Боде.
За нея ние живеемъ,за нея ние мремъ!
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18198
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Март.2016 во 17:57
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 8910
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,094 секунди.