IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - СРЕЌЕН БОЖИЌ!
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

СРЕЌЕН БОЖИЌ!

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 10111213>
Автор
Порака
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 103055
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (1) Благодарам(1)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Декември.2014 во 09:03
Честит и благословен Божиќ!


Изменето од Valerija - 07.Јануари.2018 во 12:41
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
LiDivio Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор


Регистриран: 19.Мај.2010
Статус: Офлајн
Поени: 7264
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (1) Благодарам(1)   Цитирај LiDivio Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Декември.2014 во 18:52
Честит протестантски и католички Божик ви посакуваме јас и Карим Бензема (иако и двајцата не славиме)


Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18200
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (1) Благодарам(1)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Декември.2014 во 07:19
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
svetosparki Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 27.Октомври.2013
Статус: Офлајн
Поени: 694
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (1) Благодарам(1)   Цитирај svetosparki Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јануари.2015 во 14:25
Mesi,neka ti e sreken praznikot....no,mora Ja i Ti nesto da resime...Nikako i vo nikoj slucaj nemoze da se ko0risti terminot BOZIK...na so lici toa ...Srbite imaat BOZIC...sakaat da kazat ...Mal Bog....a nie so bukvalno sme go prezemale vo upotreba e najg0olema glupost...svoevremeno Koneski go ufrli vo interna upotreba zborot BOZLE,so poise mi odgovara nego ona sranje...Neka bide i maloboze
bogce,sto i da e samo BOZIK-NEEEE....A,u stvari si imame mnogu ubav Pozdrav...HRISTOS SE RODI...Neka bide SREKNO RODZESTVO ...
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18200
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (1) Благодарам(1)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јануари.2015 во 16:02


Нашите предци верувале дека со природата и со нивните животи управуваат суштества што можат да се повикаат или да се смилуваат со одредени обреди и принесување жртви. Бидејќи за првобитното стопанство доминантни се аграрно-сточарските елементи, голем дел од прославата на овие празници е поврзана со желбата за родна година и изобилство.

Главните свечености останати уште од паганско време се движеле околу четири клучни точки во движењето на сонцето(Анастасова-Шкрињариќ:70). Тоа се пролетната (21 март) и есенската (23 септември) рамноденица и летниот (21 јуни) и зимскиот (21 декември) солистициј. Освен магиските дејства што се изведувале за време на овие големи празнувања тие биле пропратени и со посебни обредни песни кои се пееле за време на ритуалите. Во обредните народни песни дошле до израз верувањата во натприродните сили, а особено верувањето во магиското дејство на зборот.


Изменето од Messenger - 06.Јануари.2015 во 16:03
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18200
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (1) Благодарам(1)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јануари.2015 во 22:04Изменето од Messenger - 06.Јануари.2015 во 22:04
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
panter123 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Април.2010
Статус: Офлајн
Поени: 15783
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (1) Благодарам(1)   Цитирај panter123 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јануари.2015 во 09:18

ХРИСТОС СЕ РОДИ! ВИСТИНА СЕ РОДИ!

Нека ни е честит и за многу години празникотИзменето од panter123 - 07.Јануари.2015 во 09:18
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 103055
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (1) Благодарам(1)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јануари.2015 во 11:05
Поврзана слика
Христос се роди!
Честит и благословен Божиќ!


Изменето од Valerija - 25.Декември.2019 во 16:30
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Анастеа Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПИПИ долгиот чорап

Регистриран: 07.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 35441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (1) Благодарам(1)   Цитирај Анастеа Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Јануари.2015 во 11:15

Честит Божиќ, убави и весели празници на сите! големо гушкање
Кон врв
sneska_v Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Јуни.2009
Статус: Офлајн
Поени: 3455
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (1) Благодарам(1)   Цитирај sneska_v Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Јануари.2015 во 17:09
Mir Bozji!Hristos   se  rodi!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 103055
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (1) Благодарам(1)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Декември.2015 во 11:47
Среќен  Божиќ на сите Католици!


Изменето од Valerija - 07.Јануари.2018 во 12:42
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 103055
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (1) Благодарам(1)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јануари.2016 во 09:18

Христос се роди!
За многу годиниголемо гушкање
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
panter123 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Април.2010
Статус: Офлајн
Поени: 15783
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (1) Благодарам(1)   Цитирај panter123 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јануари.2016 во 11:24

Христос се роди! Вистина се роди!

Нека ни е честит и за многу години празникот

 

Кон врв
Анастеа Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПИПИ долгиот чорап

Регистриран: 07.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 35441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (1) Благодарам(1)   Цитирај Анастеа Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јануари.2016 во 12:36

Христос се роди!

Убави и весели празници да си имате, многу љубов, здравје, спокојни срца и домови на сите...големо гушкање


Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 10111213>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,092 секунди.