IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Фотографија, камери и видео
  Активни теми Активни теми RSS - Sajtovi na fotografi cija rabota vi se dopadja
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Sajtovi na fotografi cija rabota vi se dopadja

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1112131415>
Автор
Порака
Mire Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1594
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mire Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Октомври.2009 во 19:59
Originally posted by ladislav_king ladislav_king напиша:

Mire ke bidam iskren ...site fotografii gi stampaf na xerox color printer :) iako brat mi e sopstvenik na color desing studio i ima nejmoderen HP ploter so 6 glavi :) a znaes zasto??????????za da vidam kolku e saat..da vidam dali se ocenuva bazicna idea ralizacija i krajna cel ili ednostavno print....mnogu luge velat :Dobriot print e mnogu vazen...bla bla bla znaes sto???????


Ne e loso da se vratis na drugiot, komunisticko-renesansen post i da proicitas sto napisa Zoran Lazoroski.

Ne sakam da bidam grub i ce go formuliram toa vaka: Ili te lazele, ili se lazes.

Da ne vleguva vo teorijata i deka ne e vazno dali ti e korektna ekspozicijata i svetloto se dodeka imas ideja?

BTW, i da si ispratil 10 fotografii, 7 primeni se 70%. Malkumina mozat da se pofalat deka prosle taka dobro na DMF.

Dokolku zboruvas za nagradite e vece nesto drugo, mozebi nema da se slozis, no za toa ce ti treba i ideja i ekspozicija i kompozicija i print.

Najgolemite majstori na fotografijata bile poznati i kako master printeri. Posebna nauka, posebno majstorstvo i kreativnost na sosema drugo nivo... nie sme razliguseni generacii po toa prasanje!

Bidi mi pozdraven

Da se obideme da pomogneme i na onie, navidum izgubeni slucai. Za preporacana postapka    klikni TUKA
Кон врв
GEMINI Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Јануари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 311
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај GEMINI Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Октомври.2009 во 20:22
E PA KING JA NE ZNAM SO SE ZAMARAS NA FORUMOV SO TVOITE PREPOTENTNI POGLEDI NA SITE FOTOGRAFI U MAKEDONIJA (OSVEN D RAZBIRA SE) BATALI NE NAS DA SI SE LAZEME DEKA SME FOTOGRAFI. JAS LICNO GI POGLEDNAV TVOITE FOTOGRAFII I ISKRENO MOE MISLENJE DEKA SE POLNI SO NEGATIVNA ENERGIJA.
POZDRAV GEMINI
http://www.youtube.com Chesma Sharena
Кон врв
ladislav_king Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Септември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 94
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ladislav_king Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Октомври.2009 во 23:34
Prvo ti ne si videl moi fotografii nego si videl proekt "seven gates" vo sklop na bienalleto vo koe sto ucestvuvav :) ( nemam jas samo 40 fotografii)   
Vtoro jas kritikuvam odredeni stavovi na odredeni fotografi..ne nivnata rabota i nivniot dosegase uspeh....
Treto ne se zamaram so vas ..jas patot si go pronajov nadvor od granicite na MK.....(ako ne si znael ima poveke od kavadarci i strumica)
Cetvrto "fotografiite ti se polni so negativna energija" ne bi go komentiral :) sepak stanuva zbor za eden mlad art fotograf i eden postar fotograf koi tipuvaat dva razlicni tipa na fotografija....

p.s
( iskreno use 470 godini da slikas nikogas nema da napravis fotografija kako urban murder ) goliot covek vo Gradski Trgovski so jade srce vo raka..........


pak ke recam ne kritikuvam luge..fotografii.ili dosegasen trud....kritikuvam STAVOVI na "odredeni" luge.....
Кон врв
GEMINI Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Јануари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 311
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај GEMINI Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Октомври.2009 во 05:38
A SO MISLES PA JA KE SE ZAMARAM SO TEBE, TI POSAKUVAM SE NAJUBAVO POZDRAV GEMINI
http://www.youtube.com Chesma Sharena
Кон врв
Mire Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1594
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mire Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Октомври.2009 во 09:20
Originally posted by GEMINI GEMINI напиша:

E PA KING JA NE ZNAM SO SE ZAMARAS NA FORUMOV SO TVOITE PREPOTENTNI POGLEDI NA SITE FOTOGRAFI U MAKEDONIJA (OSVEN D RAZBIRA SE) BATALI NE NAS DA SI SE LAZEME DEKA SME FOTOGRAFI. JAS LICNO GI POGLEDNAV TVOITE FOTOGRAFII I ISKRENO MOE MISLENJE DEKA SE POLNI SO NEGATIVNA ENERGIJA.
POZDRAV GEMINI


Prepotencijata e normalna rabota za mladite. Skromnosta odi so godinite... najcesto намигнување.

Kolku i dali fotografiite mu se ispolneti so negativna energija ne e ni bitno, tie se nekakov umetnicki izraz na vnatresnoto, na nekoi sogleduvanja. Ne gledam tuka problem nitu nesto loso.
Tvojot komentar ne e nisto pomalku ispolnet so negativna energija. Toa e vece nesto drugo.
Dali si siguren deka e toa vistinskiot izbor na zborovi?
Da se obideme da pomogneme i na onie, navidum izgubeni slucai. Za preporacana postapka    klikni TUKA
Кон врв
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Октомври.2009 во 10:38
Originally posted by ladislav_king ladislav_king напиша:



p.s
( iskreno use 470 godini da slikas nikogas nema da napravis fotografija kako urban murder ) goliot covek vo Gradski Trgovski so jade srce vo raka..........


Ne znam samo sto sakas da kazes so ova?

TB TRACHERI - MRZU STARCI!!
http://www.youtube.com/watch?v=Yd8QA5WFf-Q

Pusti ja GLASNO! намигнување

I ovaa od istiot sostav - CHEDO GLAVA!!! голема%20насмевкаголема%20насмевка
http://www.youtube.com/watch?v=omih97rGCV0


Изменето од Tegla - 16.Октомври.2009 во 10:40
That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
ladislav_king Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Септември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 94
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ladislav_king Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Октомври.2009 во 12:27
http://andrzejdragan.com/
Кон врв
ladislav_king Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Септември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 94
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ladislav_king Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Октомври.2009 во 12:38
http://stylecanvas.wordpress.com/2009/06/26/vintage-vogue-photography-annie-leibovitz/
Кон врв
branko_k Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 682
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај branko_k Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Октомври.2009 во 13:05
Originally posted by ladislav_king ladislav_king напиша:

epa aj ke vi go pokazam (del od moeto portfolio fotografii od prestojnoto bienale na mladi 2009) znaci samo del od ona sto jas go rabotam

www.blazevskiblagoja.com


ke si zemam za pravo da go iskomentiram portfolioto (sekako, koga nekoj ja stava svojata rabota javno na uvid, mora da e spremen i na javni komentari)...среќа

serijata so starecot e dobra... mi smeta sto radioto vo pozadinata ne e dovolno ufrleno vo igra za da ja nadopolni celata atmosfera, kako i toa sto vtorata i tretata fotografija se mnogu slichni, ako ne i isti samo fotografirani od razlicen agol... spored mene tuka pagja serijata...

prvite nekolku serii (devojkite so nozot, tipot so kuklata, pak devojki, pa so motorna pila) generalno se ok, no so golem nedostatok na jasno definirana, razor-sharp ideja/filozofija... mizanscenot e prilicno naiven, osobeno vo prvata serija na prvite dve fotki, a kostimografijata e slucajna. vo vakvi rezirani fotografii sekoj detal pridonesuva za potenciranje na prikaznata.

vo prvata serija so kuklata, kolor-estetikata ne mi se dopagja... i jas mnogu pat sum igral so namerno izmesten wb, no sekogas toa baralo dodatna dorabotka vo post. tuka mi e nepotrebno bledicko-oker i ne znam sto pridonesuva toj tonalitet kon ovaa serija. povtorno serijata ima problem od povtoruvanje. realno posle prvata fotografija, ne kazuvas nisto novo vo vtorite dve: nema dodatna emocija, nema dodatna akcija, nema dodatna situacija... bizzare 2 e podobra zatoa sto ima promena na emocii od 1-3. iako na tretata si mozel malku poveke da si poigras so modelot okolu izrazot. ona sto mi smeta tuka e postavenosta na kadarot. masinata za sienje vo pozadina ne bi smeela da bide pokriena od modelot (a, iskreno ne gledam nikakva scenariska pricina zosto bi bilo toa taka). stavanjeto na modelot desno vo kadarot, bi go resilo toj problem, a isto taka bi ja potenciralo negovata sostojba na bezizleznost vo ludiloto so stavanje na krajotna kadarot pred negovoto lice.

celiot tret red od "bienalle stories" generalno mi se dopagja...vo seriite mi fali obrabotka vo post. "urban murder" mi e prebukvalistichka, i nezavrsena. tuka gledame gol covek so krvavo srce vo raka, sto generalno asocira na divina, brutalnost i neciviliziranost, sto e ok i mi se dopagja sto e smesten vo urbana sredina. vo isto vreme tipot se drzi za jajca sto znaci deka sakas da g prikazes kako tpicen maz koj e isplasen za svojata maskost i ne saka taa da bide povredena. e tuka mi fali kontrapunkt vo fotografijava, uste eden element za da ja dopolni prikaznata, mi fali lolita vo pozadina. ne znam dali toa so rakata ti e namerno napraveno, no seedno toa e nesto koe sto dodatno provocira, no bez sushtinska zavrshnica...

generalno na celoto portfolio mi fali pointenziven postprocessing. vakov tip na fotografija bara silna obrabotka, ne treba ova da izgleda realno, treba da ima smek po malku na animacija, nadrealnost, drug svet, druga sostojba na umot... ok ti e celata ideja, samo znaj deka si se zafatil so mnogu specificen tip na fotografija koj bara neverojatna koordiniranost, obmislenost i hichkokovska opsesija za detali...

pozdrav


Кон врв
ladislav_king Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Септември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 94
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ladislav_king Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Октомври.2009 во 13:57
www.dadiange.deviantart.com

(drugar mi dadi)

Кон врв
ladislav_king Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Септември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 94
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ladislav_king Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Октомври.2009 во 14:11
branko ne se trudi da konetiras nesto sto ocigledno kako pravec ne go "kontas" najdobro :) jas strakam art
ti teknue?

http://brankokosteski.daportfolio.com/gallery/78812#2

a mene mi lici deka ti rabotis u foto studio "Meteor"
fotkite ti se ko demek ako razvies 3 filma imas gratis 5 fotografii ...ama ako mene ne mi preci raboti si to toa samo ne komentiraj za nesto sto ocigledno ne go razbiras :) ti teknue?
Кон врв
Sanja84 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 643
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Sanja84 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Октомври.2009 во 16:04
Video od Egypt & Lebanon so MK II

http://vimeo.com/7058755

љубов


Кон врв
GEMINI Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Јануари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 311
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај GEMINI Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Октомври.2009 во 16:10
TI POSAKUVAM SE NAJUBAVO POZDRAV GEMINi
Ke dopolnam: LK ti se izvinuvam za ste sto rekov, Vie ste najdobriot fotograf.
(Mire i ova li ne e dovolno)
http://www.youtube.com Chesma Sharena
Кон врв
fichot Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Ноември.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 783
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fichot Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Октомври.2009 во 16:48
Mene mi e ok village serijata. Ima nekoi dobri kadri. Drugovo mi e epten art, niso ne mi teknue.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1112131415>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,188 секунди.