IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - ДА СЕ СЛЕДИ ИСУС ИЛИ ДА СЕ СЛЕДИ ПАВЛЕ?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

ДА СЕ СЛЕДИ ИСУС ИЛИ ДА СЕ СЛЕДИ ПАВЛЕ?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 23456 15>
Автор
Порака
Aisha Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Декември.2007
Локација: Palestine
Статус: Офлајн
Поени: 1119
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Aisha Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Декември.2007 во 15:55
Originally posted by becenevem becenevem напиша:

Isus e tolku golem sto moze site da ne pregrne, a e i tolku mal da go sobere vo site nasi srca. Zatoa toj sto si go sledi srceto, dobro znae kogo sledi.


Zarem koga ima tolku ljubov kon Isus, zarem ne ti smeta koga gi citas site tie pasusi vo Biblijata kade sto Pavle go navreduva. Ako ti e Isus vo srceto togas kako reagira srceto na seto toa.

Учењата на Исус понижени

Павле не само што го го уништил учењето на Исус туку и го понижил и него, трудејќи се да докаже дека Исус на своите следбеници им дал незрело и непотпоно учење, и дека тие не се вредни за следење. Наместо тоа, луѓето треба да го следат учењето кое е проповедано од Павле, кое според него е позрело и комплетно:

„Затоа да го оставиме почетокот на Христовото учење и да се стремиме кон совршенство.“
(Павле до Евреите, 6: 1)

„Нема ученик поголем од својот учител“

Во Библијата:
„Нема ученик поголем од својот учител; но секој, што ќе се усоврши ќе биде како и учите¬лот негов.“
(Лука, 6: 40) (Матеј, 10: 24)

„Зашто, кој се срами од Мене и од зборовите Мои во овој прељубодеен и грешен род, и Сиnот Човечки ќе се срами од него, кога ќе дојде во славата на Својот Отец со светите ангели.“
(Марко, 8: 38)

     „И така, секој, што ги слуша и исполнува овие Мои зборови, ќе биде како благоразумен маж, кој си направил куќа на камен. И заврна до¬жд и надојдоа реки, и дувнаа ветрови, и навалија на таа куќа, но таа не панда, оти беше изградена на камен. А секој, што ги слуша овие Мои збо¬ро¬ви и не ги исполнува, прилега на чо¬век глупав, кој направил куќа на песок.“
(Матеј, 7: 24 - 25)

„Ви донесов Мудрост“
Во к*ранот:
„А кога Иса им дојде со очигледни и јасни зна¬ци, им рече: ‚Ви донесов мудрост и доаѓам да ви го објаснам она заради кое се поделивте. Па затоа плашете се од Алах и покорете ми се!“
(к*ран, 43: 63)
„И Он ќе го поучи и со Книгата, и со Мудро¬ста, и со Тевратот, и со Инџилот.“
(к*ран, 3: 48)

PROUD TO BE A MUSLIM!!!!
Кон врв
Aisha Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Декември.2007
Локација: Palestine
Статус: Офлајн
Поени: 1119
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Aisha Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Декември.2007 во 15:58
Книгата на Законот навредена

Павле не само што го уништил учењето на Исус, туку и направил напор да ја уништи книгата на Законот (10-те Божји заповеди). Тој напишал целосна изменета интер¬претација на Стариот Завет. Тој обвинил дека книгата на Законот била непријателска за луѓето, како клетва против нив, со што ги терал да грешат:

„А сите оние што се од делата на Законот, под клетва се. Оти е напишано: ‚Проклет да е секој, кој не исполнува постојано сè што е напишано во книгата на Законот!‘“
(Павле до Галатјаните, 3: 10)

„Христос нè искупи од клетвата на Законот, откако поради нас стана клетва.“
(Павле до Галатјаните, 3: 13 )

„Но Писмото сите ги зтвори во грев.“
(Павле до Галатјаните, 3: 22 )

     „А со учењето Свое – Законот на заповедите го обессили.“
(Павле до Ефесјаните, 2: 15)

Тешка казна за оние кои што ќе го навредат Законот
Во Библијата:

„И така, како што се собира плевата и се го¬ри во оган, така ќе биде и при свршетокот на овој свет; ќе испрати Синот Човечки Свои ангели и ќе ги соберат сите соблазни од Него¬вото царство, и оние што вршат незаконски дела, и ќе ги фрлат во вжарена печка; таму ќе биде плач и крцкање со заби.“
(Матеј, 13: 40 – 42)

Во к*ранот:
„Он ти објавува Книга, Вистинита, којашто предходните ги потврдува, Он ги објави Тевратот и Инџилот пред тоа, како патоказ за луѓето, а објави и други книги како одделувачи на вистината од невистината. Болна казна ќе имаат оние кои што не веруваат во објавите Алахови, навистина! А Алах е Силниот и Строgиот!“
(к*ран, 3: 3,4 )

Кон врв
DAIJA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1668
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DAIJA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Јануари.2008 во 14:58
Demek go sakaat, a vamu koj go sisa - pavle rekol.
 
EEEE taka i toj so 100 najvlijatelni lugje vo svetot napisal nesto interesno.
 
Ne toa deka Muhammed e broj 1, tuku deka najvlijatelni licnosto vo hristijanstvoto se pavle i Isus. Demek, Isus otide, nemase koj da go dopolni, pa se pojavi pavle da ja sozdade religijata koja ja imame sega vo 168 miljijrdi sekti - hristijanstvoto!
О следбеници на Книгата, дојдете да се собереме околу зборот нам и вам заеднички: никого освен Бог да не обожуваме и никого да не Му здружуваме!
Кон врв
Sejfullah Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 01.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 4
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Sejfullah Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Јануари.2008 во 21:54
Es selam alejkum braka i sestri ,
za prvo neka ve ALLAH nagradet na ova dunja i na ahiret so Dzennet inshallah ,i gledam deka mnogu za onije koj nese muslimani sto nemat poima i nikakof pravec za zevenje na ovaj svet ni za buducnost sto se samo gubidnici,ali toa sto ima takvi megu ludzeto sto zboruvat deka veruvat vo Allah i vo ahiretskiot den sepak ne veruvat.
Seedno e dali gi opomenuvas ili ne iupomenuvas tije nemat da veruvat,samo ako Allah srcinjata im gi otvoret tek togas ke bidat uputini na onaj pat koj ke bidat spaseni od dzehennemot,sto ke bidat nagradeni so dzennet,
ali da nije muslimanite sne zaduzeni da im dajme eden pravec koj tije sami dase razmislat i da sami resat dali ke bidat vernici ili ne ,za toa ke morat sami da odgovarat pred Allah dz.shanuhu.oti i so inka daimse polnet vo usite pak nemat da svatat.
Кон врв
KikoMC Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 11.Декември.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 178
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KikoMC Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Јануари.2008 во 03:35
Originally posted by DAIJA DAIJA напиша:

Demek go sakaat, a vamu koj go sisa - pavle rekol.

EEEE taka i toj so 100 najvlijatelni lugje vo svetot napisal nesto interesno.


Ne toa deka Muhammed e broj 1, tuku deka najvlijatelni licnosto vo hristijanstvoto se pavle i Isus. Demek, Isus otide, nemase koj da go dopolni, pa se pojavi pavle da ja sozdade religijata koja ja imame sega vo 168 miljijrdi sekti - hristijanstvoto!


Зошто толкава омраза бе другар??Кај гледаш некој Христијанин да се расправа на тема за Ислам??Само нешто барате да најдите, а нема да го најдите!!Не знам што ви е филмот!!
Кон врв
moira Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...The Goddess... Administrateur adjoint

Регистриран: 06.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 26016
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај moira Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Јануари.2008 во 06:38
Originally posted by DAIJA DAIJA напиша:

Demek go sakaat, a vamu koj go sisa - pavle rekol.
 

EEEE taka i toj so 100 najvlijatelni lugje vo svetot napisal nesto interesno.

 

Ne toa deka Muhammed e broj 1, tuku deka najvlijatelni licnosto vo hristijanstvoto se pavle i Isus. Demek, Isus otide, nemase koj da go dopolni, pa se pojavi pavle da ja sozdade religijata koja ja imame sega vo 168 miljijrdi sekti - hristijanstvoto!



Apostol Pavle ne go nadopolnuva Isus, nasiot spasitel go nadopolnuvame site nie, hristijani, so nasata vera, ucenje i dela!

Изменето од moira - 02.Јануари.2008 во 06:39
Кон врв
DAIJA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1668
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DAIJA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Јануари.2008 во 09:20
Originally posted by KikoMC KikoMC напиша:

Originally posted by DAIJA DAIJA напиша:

Demek go sakaat, a vamu koj go sisa - pavle rekol.

EEEE taka i toj so 100 najvlijatelni lugje vo svetot napisal nesto interesno.


Ne toa deka Muhammed e broj 1, tuku deka najvlijatelni licnosto vo hristijanstvoto se pavle i Isus. Demek, Isus otide, nemase koj da go dopolni, pa se pojavi pavle da ja sozdade religijata koja ja imame sega vo 168 miljijrdi sekti - hristijanstvoto!


Зошто толкава омраза бе другар??Кај гледаш некој Христијанин да се расправа на тема за Ислам??Само нешто барате да најдите, а нема да го најдите!!Не знам што ви е филмот!!
 
Drugar?!
 
Vidi, ne e omraza. Toa e nesto kako jas imam cicko, znam dekae dobar go sakam kako cicko, a ti kako negov sin ili vnuk celo vreme zboruvas sto rekle sosedite za nego?!
 
Nie, muslimanite go sakame Isus kako sto gi sakame site Bozji Pratenici i Verovenici, pa taka ni e zal koga za nego, ili za nekoj drug od niv, nekoj zboruva od neznaenje i so nepocituvanje, kleveti i menuvana na ucenjeto.
 
Toa ne navreduva, pa zatoa javno ja govorime vistinata protiv toj lazlivec pavle koj vie go smetate ca svet... (bez navredi, no sepak, biblijata ne ve uci kako da gi sakate i pocituvate prorocite \Pratenicite Bozji!)
О следбеници на Книгата, дојдете да се собереме околу зборот нам и вам заеднички: никого освен Бог да не обожуваме и никого да не Му здружуваме!
Кон врв
DAIJA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1668
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DAIJA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Јануари.2008 во 09:26
Originally posted by moira moira напиша:

Originally posted by DAIJA DAIJA напиша:

Demek go sakaat, a vamu koj go sisa - pavle rekol.
 

EEEE taka i toj so 100 najvlijatelni lugje vo svetot napisal nesto interesno.

 

Ne toa deka Muhammed e broj 1, tuku deka najvlijatelni licnosto vo hristijanstvoto se pavle i Isus. Demek, Isus otide, nemase koj da go dopolni, pa se pojavi pavle da ja sozdade religijata koja ja imame sega vo 168 miljijrdi sekti - hristijanstvoto!



Apostol Pavle ne go nadopolnuva Isus, nasiot spasitel go nadopolnuvame site nie, hristijani, so nasata vera, ucenje i dela!
 
Vozviseniot Bog na denot na oprosniot adzilak mu objavil na Svojot posleden Pratenik i Verovesnik: "Denes verata vasa vi ja usovrsiv, Mojata blagodet vi ja upotpolniv i zadoveln Sum Islamot da vi bide vera!" Maida,5
 
Posle ova neka mi kaze nekoj deka saka vera koja treba da se nadopolnuva povekje od vera koja e od Boga nadopolneta, usovrsena i od koja e Bog zadovolen, pa kako da ne go zalam i da ne smetam deka e paganin?
 
О следбеници на Книгата, дојдете да се собереме околу зборот нам и вам заеднички: никого освен Бог да не обожуваме и никого да не Му здружуваме!
Кон врв
moira Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...The Goddess... Administrateur adjoint

Регистриран: 06.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 26016
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај moira Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Јануари.2008 во 13:29
Problemot kaj vas muslimanite e sto se bukvalno svakate, no taka ve uci Islamot. Koga kazav "deka Isus, nasiot spasitel go nadopolnuvame site nie, hristijani....", ne mislev vo bukvalna smisla na zborot, odnosno deka nie ke dopisuvame i dopolnuvame raboti koi sto se odnesuvaat do Noviot Zavet i Hristovoto ucenje, tuku mislev figurativno, crkvata Bozja i hristijanstvoto kako edinstvena ispravna i verodostojna religija, ja nadopolnuvame site nie so nasata vera vo nea!

Drug pat pred da komentiras nesto procitaj, razmisli i potrudi se da go razberes napisanoto!!!
Кон врв
DAIJA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1668
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DAIJA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Јануари.2008 во 13:50
Погрешно!
 
Друг пат, кога ќе пишуваш, напиши како што мислиш, а некако што сонуваш!!!
О следбеници на Книгата, дојдете да се собереме околу зборот нам и вам заеднички: никого освен Бог да не обожуваме и никого да не Му здружуваме!
Кон врв
moira Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...The Goddess... Administrateur adjoint

Регистриран: 06.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 26016
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај moira Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Јануари.2008 во 14:41
Ocigledno na izvesni personi, vo koj spagjas i TI, im treba pomos ili priracnik pri citanje i razbiranje na postovi koi poradi "program error" ne se vo sostojba da gi vozpriemat.
Кон врв
DAIJA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1668
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DAIJA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Јануари.2008 во 14:54
Како сакаш, твој начин за дијагностика...
О следбеници на Книгата, дојдете да се собереме околу зборот нам и вам заеднички: никого освен Бог да не обожуваме и никого да не Му здружуваме!
Кон врв
Aisha Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Декември.2007
Локација: Palestine
Статус: Офлајн
Поени: 1119
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Aisha Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Јануари.2008 во 16:54
Мисијата на Исус - само пратеник Божји
Во Библијата:

„Го славеа Бога и велеа: ‚Голем пророк се јави меѓу нас.‘“
(Лука, 7: 16)

„И се соблазнија заради Него. А Исус им рече: ‚Пророкот никаде не останува без почест, освен во својата земја, меѓу роднините и во својот дом.‘ И не можеше тука да изврши ни¬какво чудо;… И се чудеше на нивното неве¬рие.“
(Марко, 6: 3-6)

„Но Јас треба да врвам денес, утре и задутре, бидејќи не бива пророк да загине надвор од Ерусалим. Ерусалиме, Ерусалиме, ти што ги убиваш пророците и со камења ги засипуваш пратените при тебе.“
(Лука, 13: 33-34

„Ете Го слугата Мој, Кого Го избрав, Мојот во¬зљубен, што е по волјата на Мојата душа. Ќе го положам Духот Свој над Него и на народите ќе им објави суд.“
(Матеј, 12: 18)

Во к*ранот:
„Тој беше само роб кого Ние го благословивме и го одредивме да биде пример за синовите Изра¬илови.“
(к*ран, 43: 59)

„На Месихот никогаш нема да му биде мака да биде роб Алахов, а ниту на мелеките блиски.“
(к*ран, 4: 172)

„И Зекерија, и Јахја, и Иса, и Илјас - сите тие беа меѓу добрите. Тоа се оние на кои што Ние им дадовме и Книга, и мудрост и пратеништво.“
(к*ран, 6: 85, 89)

PROUD TO BE A MUSLIM!!!!
Кон врв
Lolita Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Ноември.2007
Локација: United Kingdom
Статус: Офлајн
Поени: 135
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Lolita Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Јануари.2008 во 20:07
Interesni raboti navede Aisha. Navistina, hristijanite tvrdat deka go sledat Isus, no od tvoite citati izgleda kako da go sledat Pavle. Citatite koi gi pisuvas se od nivnata pravoslavna Biblija, od nivnata Sveta Kniga.
Se nadevam deka pravoslavnite mnogu brzo ke odgovorat na tvojot predizvik Aisha i kje dokazhat deka go sledat Isus, a ne Pavle. среќа



Изменето од connected - 11.Јануари.2008 во 23:17
Your sweetest nightmare
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 23456 15>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,250 секунди.