IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Интима > Семејство
  Активни теми Активни теми RSS - Кои се идеалните години за оформување семејство?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Кои се идеалните години за оформување семејство?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234>
Автор
Порака
brigitte Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 30.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 133
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brigitte Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Декември.2007 во 11:21
Originally posted by sensei sensei напиша:


Originally posted by brigitte brigitte напиша:

za decata e poarno da imaat mladi roditeli, a za roditelite e poarno pokasno da osnovaat semejstvo, jas na primer se omaziv na 20g, moeto dete ima 13g i super se soglasuvame, jas sum mlada majka i sekogas imam razbiranje za problemite, kako drugari sme....ama za mene ne e OK bidejki sum neizziveana i me jade monotonija....
Zatoa sto muz ti ne ti nasol cel i zanimacija vo zivotot.najverojatno e taka....dodeka bea mali decata imav zanimacija ama sea koga porasnaa.....jas sum uste mlada i polna so zivot..... zatoa jas sama ke si najdam zanimacija

Изменето од brigitte - 27.Декември.2007 во 11:23
Кон врв
sensei Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 31.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 2005
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sensei Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Декември.2007 во 11:44
pa nemora taa zanimacija da bide seksualna голема%20насмевка
Gods Creative Force enters humanity through a mans love for his wife and desire to raise his family in a wholesome environment. It is reciprocated by a woman receiving his seed-spirit and nurturing it
Кон врв
brigitte Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 30.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 133
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brigitte Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Декември.2007 во 11:56
Originally posted by sensei sensei напиша:

pa nemora taa zanimacija da bide seksualna голема%20насмевка


pa kaj procita deka ke bide sexualna?????? ja samo rekov deka ke si najdam sama zanimacija i si najdov, se zapisav na fakultet...
Кон врв
sensei Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 31.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 2005
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sensei Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Декември.2007 во 12:09
Ама признај дека факултетот освен образованието има и еден добар бонус голема%20насмевка
Gods Creative Force enters humanity through a mans love for his wife and desire to raise his family in a wholesome environment. It is reciprocated by a woman receiving his seed-spirit and nurturing it
Кон врв
brigitte Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 30.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 133
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brigitte Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Декември.2007 во 12:31
Originally posted by sensei sensei напиша:

Ама признај дека факултетот освен образованието има и еден добар бонус голема%20насмевка


mene lichno me pravi srekna i mi e extra zanimacija, i epten dobro mi odi ...

Изменето од brigitte - 27.Декември.2007 во 12:56
Кон врв
Miriam Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Април.2007
Локација: United States
Статус: Офлајн
Поени: 336
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Miriam Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Декември.2007 во 04:50

Треба да се оформи семејство кога ќе се биде психички и финансиски готов за тој чекор.

Календарските години немаат врска.

 

Originally posted by brigitte brigitte напиша:

za decata e poarno da imaat mladi roditeli... jas sum mlada majka i sekogas imam razbiranje za problemite, kako drugari sme...

 Од каде знаеш? За сите деца најдобри се нивните родители, не им е гајле дали ги родиле на 20 или 30 години. Ако секогаш имаш разбирање за детето, супер за него и за тебе. Ама искрено, мислиш ли дека би било различно ако го имаше родено 5 години подоцна? Добар родител е поим независен од возраста.

Има родители што родиле на 20 и после ги оставале децата да ги чуваат баби додека тие шетаат по дискотеки... Има и такви што родиле на 25 за да не им помине последниот воз и стапиле во брак со првиот сретнат што прифатил, без многу љубов и разбирање... Има и такви што родиле на 40 и кариерата им останала поважна дури и откако се родило детето...

Сакам да кажам дека секој си е посебен случај. Тоа што вие ќе ставате рамки што е најдобро или нормално не води до ништо позитивно.

Try again. Fail again. Fail better.
Кон врв
brigitte Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 30.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 133
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brigitte Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Декември.2007 во 09:53
Originally posted by Miriam Miriam напиша:<p ="Msonormal"><span style="" lang="MK">Треба да се
оформи семејство кога ќе се биде психички и финансиски готов за тој чекор. <o:p></o:p>Календарските
години немаат врска. <o:p></o:p></span>

<p ="Msonormal"><span style="" lang="MK"><o:p> </o:p></span>
Originally posted by brigitte brigitte напиша:

za decata e poarno da imaat mladi roditeli<span style="" lang="MK">...</span> jas sum mlada majka i sekogas
imam razbiranje za problemite, kako drugari sme...
<span style="" lang="MK"><o:p></o:p></span><p ="Msonormal"><span style="" lang="MK"><o:p> </o:p>Од каде знаеш? За
сите деца најдобри се нивните родители, не им е гајле дали ги родиле на 20 или
30 години. Ако секогаш имаш разбирање за детето, супер за него и за тебе. Ама искрено,
мислиш ли дека би било различно ако го имаше родено 5 години подоцна? Добар
родител е поим независен од возраста.<o:p> </o:p></span>

<p ="Msonormal"><span style="" lang="MK">Има родители што
родиле на 20 и после ги оставале децата да ги чуваат баби додека тие шетаат по
дискотеки... Има и такви што родиле на 25 за да не им помине последниот воз и
стапиле во брак со првиот сретнат што прифатил, без многу љубов и разбирање...
Има и такви што родиле на 40 и кариерата им останала поважна дури и откако се
родило детето...<o:p> </o:p></span><p ="Msonormal"><span style="" lang="MK">Сакам да кажам
дека секој си е посебен случај. Тоа што вие ќе ставате рамки што е најдобро или
нормално не води до ништо позитивно. <o:p></o:p></span>

Jas kazav samo toa sto gledam... kerka mi ima najmalda majka u oddelenie, i site nejzini drugarki koi imaat postari majki i velat "blaze si ti, imas mlada majka, te razbira, si praite najdrugarski muabet, a jas na majka mi ne smeam da i kazam ni za simpatija ni za decko..." nejzinite drugarki me obozavaat poradi toa sto imam razbiranje i sum sekogas nasmeana, a nivnite majki se borat so klimaks i se nervozni i namurteni i samo im se razvikuvaat na kutrite mali dusicki....
Кон врв
Miriam Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Април.2007
Локација: United States
Статус: Офлајн
Поени: 336
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Miriam Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Декември.2007 во 14:10
Originally posted by brigitte brigitte напиша:


Jas kazav samo toa sto gledam... kerka mi ima najmalda majka u oddelenie, i site nejzini drugarki koi imaat postari majki i velat "blaze si ti, imas mlada majka, te razbira, si praite najdrugarski muabet, a jas na majka mi ne smeam da i kazam ni za simpatija ni za decko..." nejzinite drugarki me obozavaat poradi toa sto imam razbiranje i sum sekogas nasmeana, a nivnite majki se borat so klimaks i se nervozni i namurteni i samo im se razvikuvaat na kutrite mali dusicki....


Абе Бригит, супер што си таква мајка, ама немаат врска годините. И јас сум имала и имам млада мајка, ама докај 10-12 години децата немаат поим од години и старост. И постара жена да се однесува позабавно, ќе ја сметаат за млада. Веќе кога ќе пораснат и почнат да размислуваат, тогаш приметуваат години. Ама во тоа време треба да знаат дека има многу поважни работи кај родителот со кои треба да се гордеат, а не годините.

Инаку - те сфаќам и тебе - за секоја жена е комплимент да и се каже дека е млада. Сум и кажувала и јас на мајка ми, ама не било тоа причина да се гордеам со неа, да ја сакам повеќе или да се разбираме подобро.

И не ги вреѓај мајките на другарките на ќерките дека биле во климакс - рече дека ќерка ти е 13 години, не ми се верува мајките да се постари од 45-50 години (и тоа за македонски услови е малку веројатно, сигурно се околу 35-45).

А разбирањето нема врска со младоста - и сега да родиш уште едно дете ќе го разбираш. Како што има други мајки што ќе родат на 20 и нема да си ги разбираат децата.

Инаку - не се вреѓај, сигурно и ти ќе се сложиш со мене затоа што сепак си се запишала на факултет и сакаш да постигнеш и други работи - додека станам 32-3 години, сакам да постигнам многу повеќе нешта во животот отколку да бидам мајка (се разбира, и тоа е меѓу нив, сигурно најзначајното). И сметам дека тоа би било подобар пример за моите деца еден ден отколку тие и младоста да ми бидат единственото достигнување.


Изменето од Miriam - 29.Декември.2007 во 14:16
Try again. Fail again. Fail better.
Кон врв
orlov Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
army veteran 2001

Регистриран: 26.Јули.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 11342
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај orlov Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Декември.2007 во 14:35
Најидеални годи за за формирање на семејство се околу триесет години возрас на сопружниците. 
,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              
Кон врв
brigitte Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 30.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 133
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brigitte Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Декември.2007 во 13:54
Originally posted by Miriam Miriam напиша:Originally posted by brigitte brigitte напиша:

Jas kazav samo toa sto gledam... kerka mi ima najmalda majka u oddelenie, i site nejzini drugarki koi imaat postari majki i velat "blaze si ti, imas mlada majka, te razbira, si praite najdrugarski muabet, a jas na majka mi ne smeam da i kazam ni za simpatija ni za decko..." nejzinite drugarki me obozavaat poradi toa sto imam razbiranje i sum sekogas nasmeana, a nivnite majki se borat so klimaks i se nervozni i namurteni i samo im se razvikuvaat na kutrite mali dusicki....
Абе Бригит, супер што си таква мајка, ама немаат врска годините. И јас сум имала и имам млада мајка, ама докај 10-12 години децата немаат поим од години и старост. И постара жена да се однесува позабавно, ќе ја сметаат за млада. Веќе кога ќе пораснат и почнат да размислуваат, тогаш приметуваат години. Ама во тоа време треба да знаат дека има многу поважни работи кај родителот со кои треба да се гордеат, а не годините. Инаку - те сфаќам и тебе - за секоја жена е комплимент да и се каже дека е млада. Сум и кажувала и јас на мајка ми, ама не било тоа причина да се гордеам со неа, да ја сакам повеќе или да се разбираме подобро. И не ги вреѓај мајките на другарките на ќерките дека биле во климакс - рече дека ќерка ти е 13 години, не ми се верува мајките да се постари од 45-50 години (и тоа за македонски услови е малку веројатно, сигурно се околу 35-45). А разбирањето нема врска со младоста - и сега да родиш уште едно дете ќе го разбираш. Како што има други мајки што ќе родат на 20 и нема да си ги разбираат децата. Инаку - не се вреѓај, сигурно и ти ќе се сложиш со мене затоа што сепак си се запишала на факултет и сакаш да постигнеш и други работи - додека станам 32-3 години, сакам да постигнам многу повеќе нешта во животот отколку да бидам мајка (се разбира, и тоа е меѓу нив, сигурно најзначајното). И сметам дека тоа би било подобар пример за моите деца еден ден отколку тие и младоста да ми бидат единственото достигнување.ne se vregam voopsto, ova e forum i sekoj si go kazuva svoeto mislenje, nema vreganje taman rabota sea da se vregame, sekoj si ima svoe mislenje, jas go cenam tvoeto iako mislam deka ne si sosema vo pravo, pozz.
Кон врв
...Well... Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...ExtraVagant...

Регистриран: 30.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 5231
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ...Well... Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Јануари.2008 во 14:01
Originally posted by brigitte brigitte напиша:

Originally posted by Miriam Miriam напиша:<p ="Msonormal"><span style="" lang="MK">Треба да се
оформи семејство кога ќе се биде психички и финансиски готов за тој чекор. <o:p></o:p>Календарските
години немаат врска. <o:p></o:p></span>

<p ="Msonormal"><span style="" lang="MK"><o:p> </o:p></span>
Originally posted by brigitte brigitte напиша:

za decata e poarno da imaat mladi roditeli<span style="" lang="MK">...</span> jas sum mlada majka i sekogas
imam razbiranje za problemite, kako drugari sme...
<span style="" lang="MK"><o:p></o:p></span><p ="Msonormal"><span style="" lang="MK"><o:p> </o:p>Од каде знаеш? За
сите деца најдобри се нивните родители, не им е гајле дали ги родиле на 20 или
30 години. Ако секогаш имаш разбирање за детето, супер за него и за тебе. Ама искрено,
мислиш ли дека би било различно ако го имаше родено 5 години подоцна? Добар
родител е поим независен од возраста.<o:p> </o:p></span>

<p ="Msonormal"><span style="" lang="MK">Има родители што
родиле на 20 и после ги оставале децата да ги чуваат баби додека тие шетаат по
дискотеки... Има и такви што родиле на 25 за да не им помине последниот воз и
стапиле во брак со првиот сретнат што прифатил, без многу љубов и разбирање...
Има и такви што родиле на 40 и кариерата им останала поважна дури и откако се
родило детето...<o:p> </o:p></span><p ="Msonormal"><span style="" lang="MK">Сакам да кажам
дека секој си е посебен случај. Тоа што вие ќе ставате рамки што е најдобро или
нормално не води до ништо позитивно. <o:p></o:p></span>

Jas kazav samo toa sto gledam... kerka mi ima najmalda majka u oddelenie, i site nejzini drugarki koi imaat postari majki i velat "blaze si ti, imas mlada majka, te razbira, si praite najdrugarski muabet, a jas na majka mi ne smeam da i kazam ni za simpatija ni za decko..." nejzinite drugarki me obozavaat poradi toa sto imam razbiranje i sum sekogas nasmeana, a nivnite majki se borat so klimaks i se nervozni i namurteni i samo im se razvikuvaat na kutrite mali dusicki....


...HAHAHAHAAA...taka e, i plus decata im se sramat garant na roditelski gi zaebavaat deka doshle baba i dedo...hihihhiiiiiii

...spored mene najdobra doba e nekade okolu 28 najkasno posho posle u zdravstvenata knishka im pishue na majkite za raganje--"starorodki"...ama neam pojma zashto... toa ova doktorive se zaebavat nesho garant...hahahahahahaa
Кон врв
zbunet Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Претседник Зеленковски

Регистриран: 24.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 15549
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zbunet Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Јануари.2008 во 14:13
Posle godina dena redovno pleskanje so ist partner
Кон врв
Andjelina Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Miss High Hill’s

Регистриран: 07.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 14129
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Andjelina Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Јануари.2008 во 15:04

NEKOJ MOZE DA BIDE SPREMEN DA OFORMI SEMEJSTVO NA 20

NEKOJ NA 30

NEKOJ NIKOGAS

A IMA I TAKVI KOI SE SIGURNI DEKA SE SPREMNI -A VO STVARI NIKOGAS NEMA DA BIDAT

Никогаш не научив дали е подобро да носиш патики или штикли кога ќе тргнеш во потрага по делот од душата кој ти недостасува

Кон врв
zagor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Уникатен песимист

Регистриран: 27.Септември.2007
Локација: Congo
Статус: Офлајн
Поени: 12849
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zagor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Јануари.2008 во 16:39
...ИНТЕРЕСНА РАБОТА..!!!ЈАС МИСЛАМ ДЕКА Е ПОТРЕБНО ОВДЕ... СЕГА..И ПОД ХИТНО ДА ГИ ,,ИСПЕГЛАМЕ" РАЗЛИКИТЕ ВО ГОДИНИ...И СИТЕ ЌЕ СИ ЖИВЕЕМЕ ДОЛГО И СРЕЌНО КАКО ВО БАЈКИТЕ....!!!А ВО ПРИНЦИП..СИ САКАМ ЈАС МЛАДА ,,МАМА"...
...zagor e ziv,se drugo e laga.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,109 секунди.