IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Фотографија, камери и видео
  Активни теми Активни теми RSS - Amateri VS Profesionalci
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Amateri VS Profesionalci

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 5>
Автор
Порака
branko_k Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 682
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај branko_k Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Декември.2007 во 16:31
a za fotografiranje na lugje ti treba samo rakijaгазење%20од%20смеење
Кон врв
Александар_А Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1271
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Александар_А Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Декември.2007 во 16:37
Која тема беше ова Коњак муабет илииииииии.....?
Кон врв
stariot Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Август.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 194
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај stariot Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Декември.2007 во 16:41
Originally posted by bobicar1 bobicar1 напиша:

Stariot,
за фотографирање на инсекти не ти треба телеобјектив, може и со 50mm, само треба да отидеш рано наутро додека сеуште се во сон и укочени од ладното


bobicar1,     

да, тоа е еден од условите за мирно позирање на инсектите. Затоа и сите фотографии кои се направени рано наутро, инсектите имаат милион капки од утринската роса. Бидејки се ладнокрвни (cool-blooded), на ниски температури брзо им се лади крвта и се речиси неподвижни, а можеш да манипулираш со нив како сакаш. Има и таков трик за фотографирање на инсектите во студио: се фаќаат во пластично канче од јогурт (освен ако не фаќаш тарантули и слични змејови), ја ставаш во фрижидер 10-на минути и после си го сликаш дома (студио). И овде треба да бидеш брз, бидејќи пак ќе се вратат во нормала по неколку минути. Значи пред да се отрезни, пак во фрижидер. И така цел ден.

Изменето од stariot - 18.Декември.2007 во 16:42
Najdobro e da molcis i da te smetaat za budala, otkolku da kazes nesto i site somnezi da isceznat.
Кон врв
Mire Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1594
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mire Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Декември.2007 во 17:38
Stariot ... a ako nastine i pocne da kasla голема%20насмевка

Sega na strana,
bi sakal da kazam deka se soglasuvam sosema so iznesenoto od Zoran, pa duri i mislam deka ona sto Branko i Bobi go kazaa uste povece gi potencira stavovite na Zoran.

Teskiot del od seto toa se pocetocite na fotografi amateri. Univerzalna formula nema. Najcesto zboruvame za ograniceni sredstva i, imajte sekogas na um, stanuva zbor za nekoj sto nema da zarabotuva od opremata.

Moj licen stav kaj preporakite e deka sekomu mu treba eden standarden zum za pocetok. So nego moze da odi vo presret na odlukata dali ce slika ova, ili ona. Dali mozebi fotografijata ce go privlece dovolno za da resi od nea da go zarabotuva lebot, ili sepak ce ostane "samo" foto-entuzijast.

Ne bi se slozil so Sanja deka i najdobriot foto-amater e polos i od najlosiot profesionalec. Vo site sferi na zivotot sretnuvame profesionalci koi, osven sto toa im e osnovna dejnost, ne poseduvaat nekakvi bitni kvaliteti vo obavuvanjeto na svojata dejnost.

Filtriranjeto sekako go pravi zivotot, za sekoja soodvetna bransa.
Onie podobrite, kako i sekade, ce uspevaat da napravat povece vo svojata struka od onie drugite.

Mozebi ne e loso po prasanje na profesionalniot del od fotografite da se spomne deka i raznite granki na pro-fotografi postavuvaat i razlicni baranja.
Ne e isto dali stanuva zbor za svadbarski fotograf, fotoreporter, ili pak nekoj koj se bavi isklucivo so reklamna fotografija.
Site si imaat svoi specifiki, barem od strana gledano. Mozebi ne e loso tie samite da progovorat za specifikite tokmu na nivniot del od fotografijata.
Da se obideme da pomogneme i na onie, navidum izgubeni slucai. Za preporacana postapka    klikni TUKA
Кон врв
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Декември.2007 во 17:46
Jas kje si kazam zbor-dva na temava deka sum profesionalec vo film i video, a amater i entuzijast vo fotografija.
Kako profesionalec sekogas gi biram alatkite i formatot (vo videoto ima izbor na formati) so koi najkvalitetno i najbrzo kje ja zavrsam rabotata. Se trudam da go dobijam tehnichki najdobriot kvalitet sto umeam. Od  snimanje  preku postprodukcija do  predavanje na finalniot proizvod. Od estetska strana  uzivam i si ja sakam rabotata. Se palam i zharam na sekakvi raboti i se trudam dobro da gi zavrsam. Osven koga imas rabota so lugje koi te kochat, e togash samo gledam da go doigram oroto, da si gi zemam parite i da se trudam da ne bidam potpishan na shpicata. Da se bide profesionalec ne znaci deka si podobar od amaterite, no vo video i film drugi se odnosite na amater i profesionalec, taka sto generalno se zamaram od losi profesionacli odkolku so dobri amateri.

Kako fotograf entuzijast si dozvoluvam edna druga sloboda koja ja nemam vo profesionalnata rabota. Na se mozam da kazam deka ova e umetnost, i za defokus, i za zrno, i za loso razvien film, i za loso izmereno svetlo itn, itn.... Od druga strana me osloboduva od presijata deka mora se dobro da izgleda, da im se dopagja na klientite, da im se dopagja na gledacite.... Zatoa mozebi i kje primetite ponekogas i nekoja totalna glupost, i nekoja odlicna fotka kaj mene, ama toa e od momentalnata inspiracija збунетостзбунетостзбунетостзбунетост.

Ova e chisto moe iskustvo kako profesionalec i entuzijast.

I da dopolnam. Letovo koga ja fativ mojata prva fotografska tezga (da zemam pari) ne se fativ so mojot omilen Kiev da ja brkam rabotata, tuku fino lepo si pozajmiv Nikon F4 i si zavrsiv rabota. Kievot go nosav samo da napravam po nekoja fotka za sporedba. Kievot vo kvalitetot na fotografiite se nosese so Nikonot, no ednostavno ne mu veruvam deka kje izdrzhi do kraj na denot so toa tempo голема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевка. A i SLR sistem si e za profi rabota, a ova so rangefinder e igranje igracki za profesionalci. Ne deka pravat losi sliki, no ne se za taa namena.
E, Mamajata e drug muabet iako e rangefider.


Изменето од Tegla - 18.Декември.2007 во 18:00
That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
Sanja84 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 643
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Sanja84 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Декември.2007 во 18:06
Originally posted by Mire Mire напиша:

Stariot ... a ako nastine i pocne da kasla голема%20насмевка

Sega na strana,
bi sakal da kazam deka se soglasuvam sosema so iznesenoto od Zoran, pa duri i mislam deka ona sto Branko i Bobi go kazaa uste povece gi potencira stavovite na Zoran.

Teskiot del od seto toa se pocetocite na fotografi amateri. Univerzalna formula nema. Najcesto zboruvame za ograniceni sredstva i, imajte sekogas na um, stanuva zbor za nekoj sto nema da zarabotuva od opremata.

Moj licen stav kaj preporakite e deka sekomu mu treba eden standarden zum za pocetok. So nego moze da odi vo presret na odlukata dali ce slika ova, ili ona. Dali mozebi fotografijata ce go privlece dovolno za da resi od nea da go zarabotuva lebot, ili sepak ce ostane "samo" foto-entuzijast.

Ne bi se slozil so Sanja deka i najdobriot foto-amater e polos i od najlosiot profesionalec. Vo site sferi na zivotot sretnuvame profesionalci koi, osven sto toa im e osnovna dejnost, ne poseduvaat nekakvi bitni kvaliteti vo obavuvanjeto na svojata dejnost.

Filtriranjeto sekako go pravi zivotot, za sekoja soodvetna bransa.
Onie podobrite, kako i sekade, ce uspevaat da napravat povece vo svojata struka od onie drugite.

Mozebi ne e loso po prasanje na profesionalniot del od fotografite da se spomne deka i raznite granki na pro-fotografi postavuvaat i razlicni baranja.
Ne e isto dali stanuva zbor za svadbarski fotograf, fotoreporter, ili pak nekoj koj se bavi isklucivo so reklamna fotografija.
Site si imaat svoi specifiki, barem od strana gledano. Mozebi ne e loso tie samite da progovorat za specifikite tokmu na nivniot del od fotografijata.


Mire jas edno pisuvam ti drugo citas среќа Vo princip rekov ne mozat  odnosno ne ni treba da se sporeduvaat bidejki se raboti za razlicni kategorii,a tek pa da se ocenuva koj od niv e podobar ili polos. Mislam deka sega go doprecizirav mojot stav i e pojasen.намигнување
Кон врв
Mire Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1594
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mire Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Декември.2007 во 08:09
OK cim ti taka velisсреќа. Iako seuste ne mi e jasno sto bi trebalo toa da znaci, odnosno taka izleguva deka muabetov ni e izlisen?збунетост
Da se obideme da pomogneme i na onie, navidum izgubeni slucai. Za preporacana postapka    klikni TUKA
Кон врв
Parki Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Март.2006
Локација: New Zealand
Статус: Офлајн
Поени: 112
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Parki Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Декември.2007 во 14:24
Originally posted by Sanja84 Sanja84 напиша:


Ni najdobriot amater,uslovno receno,nemoze da se sporedi so najlosiot profesionalec,


Сања, ме интересира твојата дефиниција за професионалец?
Кон врв
Dogi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 19.Април.2005
Статус: Офлајн
Поени: 3168
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Dogi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Декември.2007 во 14:55
Originally posted by bobicar1 bobicar1 напиша:

Originally posted by Александар_А Александар_А напиша:

Боби, да не ги измеша малце брзините, не беше муабетот за вредни и мрзливи луѓе?голема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевка
Вака испаѓа дека сите професионалци се аљкави и мрзливи, а за тоа мислам дека не си во право.изненадување


Аце, не сакам да бидам погрешно разбран, но идејата ми е дека не секој секојпат е расположен да фотографира.
Зборот ми е дека професионалците кои заработуваат од фотографијата, мора да бидат таму сакале или не.
Додека кај аматерите не е тоа пресудно - ако им се оди, ќе одат, ако не тогаш не одат.

Новинарството и фоторепортерството се исклучително тешки професии. Цело време треба да си по движење, да ги пратиш настаните во градот и да имаш добри информанти на кои можеш да се ослониш. Тоа е работа од 24ч дневно.

За случката од Водно
Потполно ги разбирам зошто се лутеа. Секој си има планови за денот.
И јас ќе се лутам ако сум договорен со некого да се најдам во 10ч а тој ми доаѓа 60 минути подоцна, а јас во тоа време веќе треба да бидам на некое друго место


еве јас како аматер да прашам нешто, што мислите колку професионални фоторепортери има во Македонија?
онака, треснете некоја бројка.
а колку аматери има?
оти битно е да се знае со кого треба да се мериш, т.е. споредуваш.
не дека аматерите се послаби од професионалците, или пак обратно.
тоа со професионализмот е само избор.
ако сум подобар во фотографија, а послаб во здравството, да речеме, но во здравството, сега трескам, не сум лекар, има повеќе пари, сигурно нема, да бидам професионалец фотограф. туку ќе си фотографирам аматерски.
верувам дека повеќе од 30-40 фоторепортери, професионалци и нема.
можам да бидам демантиран во секое време
Јас сум мајстор!

Кликни овде за комуникација со мене (потоа кликнете во полето 'Edit nickname' и впишете го вашето име)
Кон врв
Александар_А Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1271
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Александар_А Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Декември.2007 во 15:24
Јас мислам дека не се повеќе од 30, мислам дека се некаде се меѓу 17 и 25. Моја проценка.
Но тука заборавиваме нешто, професионалци не се само фоторепортерите, имам многу кои работат свадбени фотографии и тоа им е единствен извор на финансии.
Кон врв
Sanja84 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 643
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Sanja84 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Декември.2007 во 15:26
Originally posted by Parki Parki напиша:

Originally posted by Sanja84 Sanja84 напиша:


Ni najdobriot amater,uslovno receno,nemoze da se sporedi so najlosiot profesionalec,


Сања, ме интересира твојата дефиниција за професионалец?


Pa nema moja definicija tuku se soglasuvam so opstoprifatenata,deka profesionalec e lice vo odredena profesija koja nudi kvaliteti vo istata istovremeno i zarabotuva brz baza na nea.I nemoze sekoj da si dava definicii kako ke mu tekne,moze samo da si gi tolkuva veke dadenite na svoj nacin.

Da ne bidam pogresno razbrana po treti pat da potenciram deka zatoa kazav deka samite poimi nemozat da se sporeduvaat,a pritoa nemav namera nekogo da velicam,nekogo da omalovazuvam.

среќа
Кон врв
Dogi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 19.Април.2005
Статус: Офлајн
Поени: 3168
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Dogi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Декември.2007 во 15:46
Originally posted by Александар_А Александар_А напиша:

Јас мислам дека не се повеќе од 30, мислам дека се некаде се меѓу 17 и 25. Моја проценка.
Но тука заборавиваме нешто, професионалци не се само фоторепортерите, имам многу кои работат свадбени фотографии и тоа им е единствен извор на финансии.


е тука те чекав, свадбени фотографии.
што мислиш колку од нив се професионалци, демек единствен извор на финансии, ако е тоа некоја дефиниција за професија?
многу помалку од пола.
а на ова, оние кои се во странство ќе се скинат од смеа.
овде може да ти дојде било кој, што има поубав фотоапарат и да се понуди да прави фотографии од свадба, така?
потпишува некој договор со нив, или тоа оди усно, па после мисли се што како?
најмногу ги има оние кои земаат фотоапарат, фотографираат по свадби или било која свеченост, одат во некое туѓо студио, развиваат и наплаќаат пет пати повеќе од колку што кошта.
ти ги сметаш нив за професионалци?
јас не.
тоа се професионални аматери. среќа
ме чуди само зошто за аптекар, т.е. фармацевт, законски треба да се вработи школуван, демек со диплома, кадар, а вака „незначајни„ професии, може да ги работи било кој, што може да си дозволи поскап DSLR или нешто слично?
Јас сум мајстор!

Кликни овде за комуникација со мене (потоа кликнете во полето 'Edit nickname' и впишете го вашето име)
Кон врв
branko_k Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 682
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај branko_k Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Декември.2007 во 15:59
Originally posted by Dogi Dogi напиша:

Originally posted by Александар_А Александар_А напиша:

Јас мислам дека не се повеќе од 30, мислам дека се некаде се меѓу 17 и 25. Моја проценка.
Но тука заборавиваме нешто, професионалци не се само фоторепортерите, имам многу кои работат свадбени фотографии и тоа им е единствен извор на финансии.


е тука те чекав, свадбени фотографии.
што мислиш колку од нив се професионалци, демек единствен извор на финансии, ако е тоа некоја дефиниција за професија?
многу помалку од пола.
а на ова, оние кои се во странство ќе се скинат од смеа.
овде може да ти дојде било кој, што има поубав фотоапарат и да се понуди да прави фотографии од свадба, така?
потпишува некој договор со нив, или тоа оди усно, па после мисли се што како?
најмногу ги има оние кои земаат фотоапарат, фотографираат по свадби или било која свеченост, одат во некое туѓо студио, развиваат и наплаќаат пет пати повеќе од колку што кошта.
ти ги сметаш нив за професионалци?
јас не.
тоа се професионални аматери. среќа
ме чуди само зошто за аптекар, т.е. фармацевт, законски треба да се вработи школуван, демек со диплома, кадар, а вака „незначајни„ професии, може да ги работи било кој, што може да си дозволи поскап DSLR или нешто слично?


se soglasuvam vo celostнамигнување
Кон врв
stariot Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Август.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 194
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај stariot Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Декември.2007 во 17:19
Апсолутно се согласувам и јас со Dogi.

Онака имам обичај да застанувам по излозите во фото-студијата и да ја разгледувам нивната работа. Најчесто налетувам на свадбени фотографии кои ,искрено речено, се многу лоши. Сум гледал и убави фотографии, но тие можат на прсти да се избројат.



Изменето од stariot - 19.Декември.2007 во 17:19
Najdobro e da molcis i da te smetaat za budala, otkolku da kazes nesto i site somnezi da isceznat.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 5>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,203 секунди.