IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Фотографија, камери и видео
  Активни теми Активни теми RSS - Amateri VS Profesionalci
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Amateri VS Profesionalci

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 5>
Автор
Порака
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Amateri VS Profesionalci
    Испратена: 18.Декември.2007 во 14:52
Veke podolgo vreme, implicitno ili eksplicitno, ni se provlekuva ovaa sporedba (isto kako Canon VS Nikon), pa reshiv da otvoram vakva tema i site muabeti od ovoj vid da se prefrlat tuka, osloboduvajki gi ostanatite temi za onoa sto bile otvoreni.

Za da ve pottikbam na muabet, pochnuvam so mojot stav.

Za mene profesionalec e onoj sto si go zarabotuva lebot od rabotata sto ja vrshi. Za amater, taa rabota e samo hobi, pasija ili ljubov i od nea ne mu zavisi ekonomskiot opstanok.

Kako posledica od toa, za mene profesionalecot ne e po defolt podobar od amaterot vo onoa sto go pravi. Najchesto e, poradi toa sto minuva mnogu poveke vreme vo svojata rabota, otkolku amaterot so svojot hobi, no ne e podobar od sekoj amater, kako sto vprochem toa sekojdnevno mozheme da go zabelezhime gledajki prekrasni kreacii od moshne talentirani lugje.

Profesionalecot ne kupuva alat za da bide podobar artist, tuku da si ovozmozhi poefektno zavrshuvanje na svojata rabota. Ako vazheshe obratnoto, togash sekoj sto ke kupeshe najdobra kamera ke beshe najdobar fotograf. Toa e totalen nonsens. Ushte poveke, podobriot alat samo ke gi magnificira slabostite na onoj sto go upotrebuva.

Zatoa, mislam deka diskusiite od vidot "kupi si podobra kamera ili podobar objektiv, pa da vidish kolku podobri ke ti bidat slikite", iako na prv pogled zvuchat logichno, vo sushtina ne se korektni. Podobrite alati samo nudat pogolemi mozhnosti, no toa ne znachi deka istite ke bidat avtomatski realizirani so nivnata akvizacija. Iskoristuvanjeto na performansata ne bilo koj alat zavisi iskluchivo od umeshnosta na onoj sto go upotrebuva. Podobriot alat nema da dade podobar rezultat vo poloshi race.

Kamerite i objekivite sto jas gi imam, gi kupuvam bidejki smetam deka najmnogu ke odgovaraat za potrebite na mojata rabota. Potpolno sum svesen deka tie nema da me napravat podobar fotograf. No znam deka ke mi ovozmozhat bez somnenie da se spravam so shirok spektar predizvici sto me ochekuvaat vo mojata rabota: od ednostavni portreti do sportski natprevari. Imanjeto na eden unificiran alat koj ke bide vo sostojba da dade visok kvalitet na rezultati i golema fleksibilnost e od neprocenliva vazhnost za sekoj profesinalec.

I tuka apsolutno nema vrska dali se kupuva alat od edna firma ili od druga. Vazhnoto e deka se kupuva sistem kamera koja najmnogu odgovara za rabotata i najmnogu mu "lezhi" na kupuvachot spored svojata ergonomija i performansa, sto najchesto pretstavuva samo eden subjektiven faktor vo celava rabota.

Bi sakal da gi prochitam razmisluvanjata na Zatko, Jane i drugite lugje lugje koi kamerite gi upotrebuvaat sekojdnevno vo nivnata profesija. Mislam deka edno iskreno debatiranje na ovaa tema ke razbie mnogu iluzii i urbani legendi i istovremeno ke dade prava perspektiva na rabotite.

Изменето од Zoran K - 18.Декември.2007 во 15:06
Кон врв
branko_k Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 682
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај branko_k Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Декември.2007 во 15:17
moeto mislenje e deka sekoj koj si go zarabotuva lebot od fotografija [reporter, fotograf na svadbi, itn...], treba da poseduva brz aparat, so odlichni performansi vo odnos na kvalitet, ergonomija, izdrzlivost... toa znaci i poskap aparat...
od druga strana, koga e vo prasanje art fotografija, spored mene barem, kvalitetot na slikata e na prvo mesto... toa znaci ostrina na pixelot, dobra reprodukcija na boi, nisko nivo na shum... brzinata i izdrzlivosta isto taka se vazni, no ne e taka presudni... dodeka kaj profesionalnite fotografi zumovite se od krucijalno znacenje, kaj art fotografite prajmovite treba da bidat prioritetni... itn...
zborot mi e deka, izborot na slr sistem e zavisen od potrebite na fotografot... na primer mene nekoj si Mark na canon bi mi bil apsolutno overkill, zatoa sto so mojot 400d ili canon 300v+kodak portra ke izvadam isto tolku dobri fotografii kako so markot [ako ne i podobri], a vo isto vreme nema da mi tezi ranecot 1kg povekeголема%20насмевка isto taka apsolutno nemam potreba od 400mm objektiv, zatoa sto ne veruvam deka ke go iskoristam poveke od 10 pati... ednostavno tipot na fotografija sto go preferiram, ne e za super-tele objektiv... togas se postavuva prasanjeto... dali so 400mm objektiv i canon mark ke bidam podobar fotograf i ke vadam podobri fotki otkolku so mojot 50mm prime od 100evra i canon 400d... odgovorot e - apsolutno nikako... dokolku se resam nekogas da  bidam fotoreporter, mozebi... no sega za sega, dobar sum i so komplet od 1000evra total...


Изменето од branko_k - 18.Декември.2007 во 15:19
Кон врв
bobicar1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1099
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bobicar1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Декември.2007 во 15:25
Не е само камерата која прави разлика помеѓу професионалецот и аматерот-ентузијаст. Тоа е и начинот на фотографирање и желбата за фотографирање.

Професионалецот заработува за леб преку фотографијата и ако неко му побара да фотографира некој настан, тој мора да биде таму без разлика на временските услови, желбата за тој настан да го фотографира и ред други работи.

Кај аматерот - ентузијаст, приказната е сосема друга. Ако тој се најде на некој настан за да фотографира за своја душа, тогаш тој тоа го работи со мерак. Ако му здосади, ќе си отиде дома и никој нема да му префрла зошто нема фотки од таму и таму. Ако има голема желба да фотографира, тогаш ни дожд, снег, ниту пак -20 нема да влијаат на неговата одлука да остане и продолжи со фотографирањето, додека професионалецот кој е таму, би пцуел се по ред зошто мора да го трпи сето тоа.

Пример за тоа ќе ги посочам авто трките кои се одржуваат на Водно. Премиерот доцнеше цел час и доста од професионалците кои мораа да имаат фотофрафија од него како држи говор на бината, беа толку нервозни што цело време шеткаа по пистата горе-долу, гледајќи во часовниците и со мобилните на уво.

Додека јас сето тоа време го поминав во фотографирање на детали од автомобилите. Кога дојде премиерот, направив неколку фотки, а после се пуштив во лов на моменти при стартот на трката.
Кон врв
bobicar1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1099
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bobicar1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Декември.2007 во 15:32
Originally posted by branko_k branko_k напиша:

isto taka apsolutno nemam potreba od 400mm objektiv, zatoa sto ne veruvam deka ke go iskoristam poveke od 10 pati...


Не знам за тебе, но јас би одел и на поголем теле објектив.
Често сакам да фотографирам животинки во природа, а тоа тешко се прави со 50mm

Кон врв
branko_k Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 682
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај branko_k Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Декември.2007 во 15:44
Originally posted by bobicar1 bobicar1 напиша:

Originally posted by branko_k branko_k напиша:

isto taka apsolutno nemam potreba od 400mm objektiv, zatoa sto ne veruvam deka ke go iskoristam poveke od 10 pati...


Не знам за тебе, но јас би одел и на поголем теле објектив.
Често сакам да фотографирам животинки во природа, а тоа тешко се прави со 50mm



vo pravo si za zivotinkite, no ova e uste eden primer deka sekoj treba da kupuva spored svoite potrebi... jas poprvo bi zemal nekoj wide 10mm otkolku 400mm...намигнување
Кон врв
Александар_А Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1271
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Александар_А Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Декември.2007 во 15:44
Боби, да не ги измеша малце брзините, не беше муабетот за вредни и мрзливи луѓе?голема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевка
Вака испаѓа дека сите професионалци се аљкави и мрзливи, а за тоа мислам дека не си во право.изненадување


Изменето од Александар_А - 18.Декември.2007 во 15:45
Кон врв
mdeni Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Август.2007
Статус: Офлајн
Поени: 719
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mdeni Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Декември.2007 во 15:44
Боби се согласувам наполно со тебе. Најважно според мене е меракот. Кога се работи за ентузијасти. Не велам дека професионалците не праваат добри фотографии, напротив. Но често се добиваат феноменални фотки од непознати луге. Зашто тие не мораат да го сликаат „тоа“. Слободни се.
На пример, јас на фудбалски натпревар би отишол со Сигма 10-20мм. Со цел памет. И така ќе има милион фотографии од играчите со 300(+)мм, јас ќе ја имам другата страна на натпреварот. И не ми требаат 10фпс. Ем утре на забава, ваму таму, да тегнам D2xs или Марк? Нема шанса. И пак се се сведува на меракот...
Кон врв
Sanja84 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 643
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Sanja84 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Декември.2007 во 15:53
Od aspekt na kvalitetot na krajniot proizvod...Na amaterite visoko kvalitetnite fajlovi im se prilicno pozelni no ne i neophodni kako na profesionalcite koi ne bi "preziveale" bez niv.Malku karikiram,no sepak bez dobar alat zanaet nema,vakov ili onakov.So toa i veruvam deka zvanjeto "pro" e dobieno vrz baza na kvalitetno oko i oprema,vo sprotivno konk*rencijata jade.
Ni najdobriot amater,uslovno receno,nemoze da se sporedi so najlosiot profesionalec,bidejki se raboti za razlicni kategorii.A takvi ima vo bilo koja oblast vo zivotov.
...Normalno deka kako za amater mojava kamera e isklucitelno solidna,no nesto sum megalomanski nastroena periodov... голема%20насмевкама%20ајде
Кон врв
Sanja84 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 643
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Sanja84 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Декември.2007 во 15:57
Originally posted by branko_k branko_k напиша:

Originally posted by bobicar1 bobicar1 напиша:

Originally posted by branko_k branko_k напиша:

isto taka apsolutno nemam potreba od 400mm objektiv, zatoa sto ne veruvam deka ke go iskoristam poveke od 10 pati...


Не знам за тебе, но јас би одел и на поголем теле објектив.
Често сакам да фотографирам животинки во природа, а тоа тешко се прави со 50mm



vo pravo si za zivotinkite, no ova e uste eden primer deka sekoj treba da kupuva spored svoite potrebi... jas poprvo bi zemal nekoj wide 10mm otkolku 400mm...намигнување



Brane sekogas nesto fali...Ednas si vidov preubav zalez na Olimp ama nemam tele i morav so kravata da odam da go brkam крава hehehe
Sala,na kraj posle voznja go "spukav" na 22mm,ama ne e toa toa sto mozev da go dobijam i so pomala maka.Sepak podobro toa odkolku nisto танцување
Кон врв
bobicar1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1099
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bobicar1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Декември.2007 во 16:03
Originally posted by Александар_А Александар_А напиша:

Боби, да не ги измеша малце брзините, не беше муабетот за вредни и мрзливи луѓе?голема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевка
Вака испаѓа дека сите професионалци се аљкави и мрзливи, а за тоа мислам дека не си во право.изненадување


Аце, не сакам да бидам погрешно разбран, но идејата ми е дека не секој секојпат е расположен да фотографира.
Зборот ми е дека професионалците кои заработуваат од фотографијата, мора да бидат таму сакале или не.
Додека кај аматерите не е тоа пресудно - ако им се оди, ќе одат, ако не тогаш не одат.

Новинарството и фоторепортерството се исклучително тешки професии. Цело време треба да си по движење, да ги пратиш настаните во градот и да имаш добри информанти на кои можеш да се ослониш. Тоа е работа од 24ч дневно.

За случката од Водно
Потполно ги разбирам зошто се лутеа. Секој си има планови за денот.
И јас ќе се лутам ако сум договорен со некого да се најдам во 10ч а тој ми доаѓа 60 минути подоцна, а јас во тоа време веќе треба да бидам на некое друго место
Кон врв
Александар_А Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1271
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Александар_А Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Декември.2007 во 16:15
Ја што знам некои луѓе, професионалци, па тие со душа одат да сработат нешто (и не им е проблем). Нема да ги рекламирам.намигнувањеголема%20насмевка
Кон врв
branko_k Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 682
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај branko_k Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Декември.2007 во 16:19
Originally posted by Sanja84 Sanja84 напиша:


Brane sekogas nesto fali...Ednas si vidov preubav zalez na Olimp ama nemam tele i morav so kravata da odam da go brkam крава hehehe
Sala,na kraj posle voznja go "spukav" na 22mm,ama ne e toa toa sto mozev da go dobijam i so pomala maka.Sepak podobro toa odkolku nisto танцување


abe najubavo e da imas opseg od 10mm do 1000mm, neli?голема%20насмевка
ama se raboti za toa, dali se isplati da davas mnogu pari na oprema [objektiv vo konkretniov primer] koja sto ke ti pritreba ednas na 3 meseci ili dvapati godisno...
Кон врв
stariot Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Август.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 194
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај stariot Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Декември.2007 во 16:22
Originally posted by bobicar1 bobicar1 напиша:

Originally posted by branko_k branko_k напиша:

isto taka apsolutno nemam potreba od 400mm objektiv, zatoa sto ne veruvam deka ke go iskoristam poveke od 10 pati...


Не знам за тебе, но јас би одел и на поголем теле објектив.
Често сакам да фотографирам животинки во природа, а тоа тешко се прави со 50mm



Точно, тешко е со 50mm, но доклку си доволно внимателен, трпелив и ги познаваш доволно животните(овде конкретно зборувам за инсектите, бидејќи сметам дека добро ги владеам), можеш да им се доближиш без посериозно да ги вознемириш. Кога ќе се сретнеш очи в очи, им се јавува некаква доза на страв, но сепак дали ќе успееме да направиме успешна фотографија зависи од нас.
Јас се обидувам да бидам незабележителен за нив, така што би ги доловил во поприродни положби. Сепак, тоа далеку полесно би било изводливо со теле-објектив.
Najdobro e da molcis i da te smetaat za budala, otkolku da kazes nesto i site somnezi da isceznat.
Кон врв
bobicar1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1099
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bobicar1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Декември.2007 во 16:30
Stariot,
за фотографирање на инсекти не ти треба телеобјектив, може и со 50mm, само треба да отидеш рано наутро додека сеуште се во сон и укочени од ладното
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 5>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,172 секунди.