IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Фотографија, камери и видео
  Активни теми Активни теми RSS - Poracuvanje aparat od internet?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Poracuvanje aparat od internet?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 2345>
Автор
Порака
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Декември.2007 во 20:50
Originally posted by NikolaJanevski NikolaJanevski напиша:

Samo so kreditna karticka moze ili moze i so debitna?
I koga kupuvas so kreditna karticka mozes li da kupis roba so go nadminuva limitot na kreditnata karticka? (Pr. ako limitot e 30 000 dali mozes da kupis nesto so e 35 000)


He, he... limitot e limit i staven e za da imash navistina limit vo troshenjeto.
Inaku zoshto bi imal limit, ako limotot ne e faktichki limit, tuku faktoiden limit, me limitash ti mene ili ne?


P.S. Izvini, ama morav da se iznasmeam barem malu posle site ovie seriozni ekonomsko-trgovski razgovori...

Изменето од Zoran K - 18.Декември.2007 во 20:51
Кон врв
NikolaJanevski Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 18
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај NikolaJanevski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Декември.2007 во 20:57
Ne se lutam jas ednostavno morav da prasam zatoa sto kreditnata mi e od pred dva meseci i ne sum ja koristel do sega. Ali losa stvar zasto mora da ima limit? Mene sekogas mi e mal limitot , ne moze da se zgolemi ili da stavam pari na kreditnata karticka (ako moze toa) i da bidam u plus pa so limitot da imam poveke pari?
Ili pa moze zboram gluposti, ali mene ne me biva mnogu za ekonomija.
Кон врв
itan14 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 545
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај itan14 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Декември.2007 во 21:07
Limitot e staven za da ne zabegas голема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевка. Ako dopolnis t.e. ako imas i svoi pari a ne gi trosis parite od dozvoleniot limit mozes da potrosis limitot + parite.

@ Zoran, pa dobro jes da bevme zaostanati ali ova so karticive e od nekade 2000 godina pocnato, a sega veke plata se zima na debitni kartici голема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевка.
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Декември.2007 во 21:08
OK... Limotot se pokachuva so disciplinirano koristenje na kartichkata. Znachi kako novajlija, od koj se nema nikakvo isksutvo kako vraka potrosheni pari, ti si totalno nepoznata lichnost za bankata i zatoa preventivno ti e staven nizok limit.

Ako sakash da go pokachish treba da pochnesh da ja koristish taa kartichka i redovno da gi vrakjash parite koga ke ti pristignuva izveshtajot od bankata kolku imash potrosheno sekoj mesec.

Ne si igraj da zabushavash so vrakjanjeto, bidejki ke ti ja oderat kozhata so visoki interesi i nema da ti go pokachat kreditot.

Posle 6 meseci imash shansa da pobarash pokachuvanje, a po edna godina samite ke te izvestat deka "kako klient so dobro drzhenje, bankata te izbrala kako eden od nejzinite ceneti korisnici na kartichkata i samat ti dava povisok kredit". Mozhebi ke te izraduvaat so zvuchen status na nositel "zlatna kartichka", na aprimer...

Toa se bankarski trikovi da te navlechat na pogolemo troshenje, no ako si pameten mozhesh toa da go stavish da raboti poveke za tvoj ineteres otkolku za niven. Ednash kacheniot kredit obichno ne se spushta bez razlika dali ke ja koristish kartichkata poveke ili pomalu.

Znachi trikot e ti niv da gi navlechesh da ti dadat kredit kakov sto sakash, a potoa igraj si tvoja igra.
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Декември.2007 во 21:12
Originally posted by itan14 itan14 напиша:

@ Zoran, pa dobro jes da bevme zaostanati ali ova so karticive e od nekade 2000 godina pocnato, a sega veke plata se zima na debitni kartici голема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевка.


Eh, jas na toa ne bi se raduval. Kako mozhe da si dozvolite platata da vi bide stavena kako potencijalen dolg !!! Izvinete, ama vie ne ste svesni kako ve namestile!

Koga parite gi dobivash vo gotovo, si gi troshih dodeka imash i ne dolzhish nikomu nishto. Ako parite figuriraat kako kredit na karta, togash nivnoto troshenje se smeta kako da zemate bankini pari, a ne svoi. So toa ve ohrabruvaat da potrosh*te poveke otkolku sto imate, pa da ve zakachat so kamati.

Ajjjj.... ne gi znam detalite okolu ovaa rabota, ama voopshto ne mi mirisa na arno...

Go ima toa i kaj nas... znam kako izgleda koga imash kartichka vo dzhebot i nemash orientacija kolku navistina gotovi pari ti stojat vo bankata, se dodeka ne ti dojde "chestiotka" od tamu...

Изменето од Zoran K - 18.Декември.2007 во 21:15
Кон врв
NikolaJanevski Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 18
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај NikolaJanevski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Декември.2007 во 21:15
Zoki parite ne ni gi prefrlaat na kreditna tuku na debitna (potrosuvacka) karticka (imas pozitivna kamata ako si vo plus ako otides vo minus i ne gi pokries so slednata plata togash imas negativna kamata). Taka da ne e loso ni gubis ni dobivas.
Кон врв
itan14 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 545
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај itan14 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Декември.2007 во 21:15
E Zoran toa sto go napisa vazi za zapad, kaj nas se uste nema krediten rejting na poedincite, t.e. kreditna sposobnost. Noviot zakon za Platen Promet i Plati ke ovozmozi analiza na kreditnata sposobnost na sekoj gragjanion. Sega limitot se dava odokativno 2-3 plati, a so dobro povedenie i redovno podmiruvanje na smetkite moze da se izgrebe za uste 0.5 platiголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевка. Anyway prasanjeto bese za naraska od internet. Konkretno naracav Fuji f40fd i nikon 55-200VR pred 4 meseci i plativ samo DDV 18% i 250 denari ~ 6 dolari za administrativni davacki na EMS Brza posta. B&H ja vklucuva fakturata vo kutijata. Ako ti pravat problem kao ne e taa cena, vlozuvas protest i prilozuvas izvod od kartica na koj ja pisuva celata suma. Inaku po pravilo danokot bi trebalo da e na sumata bez transport, ama site presmetuvaat na celata suma.
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Декември.2007 во 21:15
Sega razbiram.
Кон врв
NINA_SK Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 11.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 601
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај NINA_SK Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Декември.2007 во 00:23
Originally posted by Zoran K Zoran K напиша:

Mislih kreditna kartichka?
 Kreditni karti (Visa, MaterCard i AmEx) sega odat od Makedonija?
 Pa toa e golem napredok! Ne sum znael za toa!
 


Zoran mnogu me iznenadi so ovaa tvoja izjava изненадување nebare sme Tunguzija . Vo Makedonija prvite kreditni karticki od brendot Visa, MaterCard i AmEx se omasovija vo sredinata na 90 godini 1995 , 1996 . Mozebi sme Balkan , no i na Balkanot , parite znacat isto sto i vo Amerika .


E Zoran toa sto go napisa vazi za zapad, kaj nas se uste nema krediten rejting na poedincite, t.e. kreditna sposobnost. Noviot zakon za Platen Promet i Plati ke ovozmozi analiza na kreditnata sposobnost na sekoj gragjanion. Sega limitot se dava odokativno 2-3 plati, a so dobro povedenie i redovno podmiruvanje na smetkite moze da se izgrebe za uste 0.5 plati.

Delumno tocno . Nema javen krediten registar , inaku Narodna banka ima krediten registar na site kreditokorisnici (krediti , kreditni karticki na firmi i fizicki lica ) . Fizickite lica zadolzeni nad 150.000 denari se vodat poedinecno po ime i prezime se sto e pod toj limit odi na zbiren iznos . Podatocite gi dobivaat od samite banki - kreditodavateli . Zatoa ako aplicirtate vo nekoja banka za nekoj od kreditnite produkti , bankata ve proveruva vo kreditniot registar na NBRM kade sekoj ima svoj krediten rejting oznacen so kategorija na rizik A , B , V , G , D  i ve odobruva ili odbiva po tocno opredelena matrica , nikako ne odprilika .
Rejting A podmiruvanje na dostasanite obvrski po kredit vo rok od 15 dena
Rejting B podmiruvanje na dostasanite obvrski po kreditot do 30 dena itn...
Kredit odobruvaat samo na kreditokorisnici so rejting A i B .


Inaku po pravilo danokot bi trebalo da e na sumata bez transport, ama site presmetuvaat na celata suma.

DDV se presmetiva na nabavnata vrednost zgolemena za site zavisni trosoci na nabavkata . Pa taka trosocite za transport vleguvaat vo danocnata osnova .





Изменето од NINA_SK - 19.Декември.2007 во 00:33
Кон врв
mickeymkd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Август.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 368
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mickeymkd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Декември.2007 во 01:11
Za mnogu raboti polosi sme i od tunguzija, seuste nema sekade kupuvanje so karticki a da nezboram za kupuvanje preku internet.

Spored mene so kreditnive rabotata zivna otkako pocnaa platite da se dobivaat na karticka.

Nina sto e spored tebe masovno koristenje na kreditni vo 1995/96?
Dali toa e 2000-3000 karticki preku sila. тага
A i koe fajde da si imal togas karticka koja ne si mozel da ja koristis po prodavnicite. голема%20насмевка

Zoran znaes li deka vo Makedonija imame McDonalds* od 1997.голема%20насмевка Ti se molam ne potcenuvaj. голема%20насмевка



-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
*Vo svetot od 1955.

Canon Powershot S90,Sony DSLR A700,Sony 18-70mm f3.5-5.6 DT,Sigma 10-20mm f4-5.6 EX DC,Sigma 17-70mm f2.8-4.5 DC, Tamron 90mm f2.8 SP AF Di,Minolta 70-210mm f4 AF,Minolta 50mm f1.7 AF,Sony HVL-F56AM.
Кон врв
mdeni Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Август.2007
Статус: Офлајн
Поени: 719
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mdeni Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Декември.2007 во 01:30
Originally posted by mickeymkd mickeymkd напиша:

seuste nema sekade kupuvanje so karticki a da nezboram za kupuvanje preku internet.

http://www.telepica.com.mk

(Неможев да издржам!) газење%20од%20смеење
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Декември.2007 во 02:04
Originally posted by NINA_SK NINA_SK напиша:





[QUOTE=Zoran K>Mislih kreditna kartichka?

 Kreditni karti (Visa, MaterCard i AmEx) sega odat od Makedonija?


 Pa toa e golem napredok! Ne sum znael za toa!


  [/QUOTE>Zoran mnogu me iznenadi so ovaa tvoja izjava изненадување nebare sme Tunguzija . Vo Makedonija prvite kreditni karticki od brendot Visa, MaterCard i AmEx se omasovija vo sredinata na 90 godini 1995 , 1996 . Mozebi sme Balkan , no i na Balkanot , parite znacat isto sto i vo Amerika . E Zoran toa sto go napisa vazi za zapad, kaj nas se uste nema krediten
rejting na poedincite, t.e. kreditna sposobnost. Noviot zakon za Platen
Promet i Plati ke ovozmozi analiza na kreditnata sposobnost na sekoj
gragjanion. Sega limitot se dava odokativno 2-3 plati, a so dobro
povedenie i redovno podmiruvanje na smetkite moze da se izgrebe za uste
0.5 plati.
Delumno tocno . Nema javen krediten registar , inaku Narodna banka ima krediten registar na site kreditokorisnici (krediti , kreditni karticki na firmi i fizicki lica ) . Fizickite lica zadolzeni nad 150.000 denari se vodat poedinecno po ime i prezime se sto e pod toj limit odi na zbiren iznos . Podatocite gi dobivaat od samite banki - kreditodavateli . Zatoa ako aplicirtate vo nekoja banka za nekoj od kreditnite produkti , bankata ve proveruva vo kreditniot registar na NBRM kade sekoj ima svoj krediten rejting oznacen so kategorija na rizik A , B , V , G , D  i ve odobruva ili odbiva po tocno opredelena matrica , nikako ne odprilika . Rejting A podmiruvanje na dostasanite obvrski po kredit vo rok od 15 dena Rejting B podmiruvanje na dostasanite obvrski po kreditot do 30 dena itn... Kredit odobruvaat samo na kreditokorisnici so rejting A i B . Inaku po pravilo danokot bi trebalo da e na sumata bez transport, ama site presmetuvaat na celata suma.DDV se presmetiva na nabavnata vrednost zgolemena za site zavisni trosoci na nabavkata . Pa taka trosocite za transport vleguvaat vo danocnata osnova .



Nina, izgleda ne si me razbrala dobro. Jas se iznenadiv bidejki sega mozhete da narachuvate so kraditni karti nadvor od Makedonija. Zatoa rekov Kreditni karti (Visa, MaterCard i AmEx) sega odat od Makedonija? Ne mislev vo Makedonija.


I sega, posle replikite koi sledat po tvojot komentar od mickeymkd i mdeni, povtorno ne sum siguren dali vash*te kreditni karti vazhat i nadvor od Makedonija i dali mozhete so niv da plakate neshto, na primer, od Amerika ili Kanada ili vi vazhat samo regionalno kaj vas ?

I ne se chudite zoshto jas se chudam, bidejki mnogu raboti sto gi razbrav do sega se navistina za chudenje. Ednostavno sakam da se informiram...

Изменето од Zoran K - 19.Декември.2007 во 02:12
Кон врв
Mire Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1594
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mire Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Декември.2007 во 06:48
Zoran, vazat i nadvor bez problem.
Porano znaese da bide problem dali imas karticka samo za denarsko rabotenje, ili imas za devizno, sega vece samo presmetuvaat po sreden k*rs na NBRM i si teraat rabota (taka si go poracav Outdoor Photographer i si stiga bez problem) намигнување.
American Express ne se koristi kaj nas, barem jas kolku sto znam. Moze nekoj da izvadil ako mu trebalo bas za USA. Neinteresna e, bidejci VISA i MASTER pokrivaat se, pa i USA, a vo EU se preferirani kartici.

Ne znam zosto mickey tvrdi deka ne e dovolno rasprostraneta upotrebata na kartici. Pa i po samoposlugcinjata niz maalo mozes da placas, ako ne povece, so master i so visa. E ako insistiras vesnik od trafika da kupuvas so kartica toa e vece problem смеење.

Po prasanje na danocenjeto ... ako slucajno sam si go nosis aparatot ... zakaci go okolu vrat i ic oko da ne ti trepne. Za na aerodromski premini ne znam, ama normalnive, suvozemni granicni premini, nikoj ne te gleda.
I da sakas da go prijavis na izlaganje, nema da sakaat da go zapisat, pa taka i na vlaganje ne gi interesira голема%20насмевка.
E sega, po moznost da ne nosis cel sandak oprema so tebe, neli намигнување

Da se obideme da pomogneme i na onie, navidum izgubeni slucai. Za preporacana postapka    klikni TUKA
Кон врв
igor.pandurski Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Декември.2007
Локација: United States
Статус: Офлајн
Поени: 44
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај igor.pandurski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Декември.2007 во 08:00
Рентам Баба/Дедо за купување преку Интернет! (детали на ЛП )

ПС. Кредитните од Стопанска не важат на интернет освен специјалната која они ја викаат Интернет Картичка.За Комерцијална мислам дека не важата воопшто иако слушам дека Мастер веќе може да се употребува ама не сум сигурен. За другите не знам.

ПС2. А како се купува преку интернет во макеоднски услови... еве ви линк (Јас се воодушевив колку типот е упорен):

Линк



ПС3. Лонг тајм но си...хм не беше баш најприсутно моето отсуство а ?

Изменето од igor.pandurski - 19.Декември.2007 во 08:03
In heaven, an angel is nobody in particular.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 2345>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,141 секунди.