IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Образование
  Активни теми Активни теми RSS - Како да направам добро CV?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Како да направам добро CV?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  12>
Автор
Порака
blackeye Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
The Body

Регистриран: 24.Август.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4058
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај blackeye Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Како да направам добро CV?
    Испратена: 16.Декември.2007 во 16:30
Treba da napravam CV,i ve molam da mi pomognete malku okolu forma,kako treba da izgleda, sto da napisam...a ako imate veke napraveno dali moze da mi posluzi kako primer?Znam nekoi raboti sto se povazni, ali kazete nekoi mali "caki" koi mozat da ni se najdat na site.
I nesto poveke za propratnoto pismo!
Кон врв
connected Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јули.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2787
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај connected Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Декември.2007 во 17:06
оди на гугл
и пиши make сv online
ќе ти се отворат еден куп страни, и тоа многу добри
Кон врв
sensei Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 31.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 2005
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sensei Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Декември.2007 во 17:41
- treba da bide kratko i jasno. pozelno edna do dve stranici.
- treba da ima hronoloski pregled na tvoeto obrazovanie i iskustvo
- napisi se sto znaes i umees vo oblasta i dodaj uste 10%
Gods Creative Force enters humanity through a mans love for his wife and desire to raise his family in a wholesome environment. It is reciprocated by a woman receiving his seed-spirit and nurturing it
Кон врв
blackeye Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
The Body

Регистриран: 24.Август.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4058
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај blackeye Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Декември.2007 во 20:08
Originally posted by connected connected напиша:

оди на гугл
и пиши make сv online
ќе ти се отворат еден куп страни, и тоа многу добри
falaголемо%20гушкање
Кон врв
connected Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јули.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2787
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај connected Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Декември.2007 во 22:50
Originally posted by blackeye blackeye напиша:

Originally posted by connected connected напиша:

оди на гугл
и пиши make сv online
ќе ти се отворат еден куп страни, и тоа многу добри
falaголемо%20гушкање


молиииим големо%20гушкање
Кон врв
dimitar_m Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 14.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај dimitar_m Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Април.2008 во 18:14
moze li nekoj da mi prikazi kako da izgleda eno CV
Кон врв
moira Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...The Goddess... Administrateur adjoint

Регистриран: 06.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 26016
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај moira Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Април.2008 во 03:05

...idi ovde i ke vidis:http://europass.cedefop.europa.eu/europass/home/vernav/Europasss+Documents/Europass+CV/navigate.action...

Изменето од moira - 21.Април.2008 во 03:09
Кон врв
tagar Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 20.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај tagar Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Октомври.2008 во 13:19
dali moze nekoj da mi pomogne,kako treba da izgleda pismo za nameri sto se prilozuva so CV
Кон врв
nemo84 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Young Modern

Регистриран: 24.Јули.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 500
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај nemo84 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Октомври.2008 во 17:47
Освен со Гуглање, можеш и со Microsoft Word, има одлични темплејти.
Кон врв
Mindy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Искрена, поискрена здравје

Регистриран: 14.Ноември.2005
Локација: United Arab Emirates
Статус: Офлајн
Поени: 14596
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mindy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Декември.2008 во 12:39

Биографијата (CV) има за цел да ве претстави вас и вашето образование некому кој не ве познава и нема време да ве запознае. Биографијата треба да ве претстави во најдобро светло, на концизен и структуриран начин. Треба да се знае дека не постои точно дефиниран начин како да се напише најдобра биографија, но постојат начини како треба да изгледа таа, односно кој е начинот на нејзино пишување и како тоа треба да биде структурирано. Биографијата не треба да биде подолга од две А4 страници, освен ако имате навистина богато работно искуство и конк*рирате за висока менаџерска позиција. Добро напишаната биографија прво го кажува најважното, но ги содржи и сите останати релевантни информации. За да ја остварите својата цел, во текот на пишувањето ве советуваме да ја адаптирате биографијата согласно целта која сакате да ја постигнете ( работа, студии, стипендија, конференција итн).

Ако биографијата ја испраќате по пошта, отпечатете ја на чиста бела хартија А4 формат. Биографијата пожелно е да се напише во фонт Arial или Times New Roman, а големината на буквите да биде меѓу 10-12 но никако повеќе од 12, бидејќи големи букви оставаат впечаток на непрофесионалност. Од друга страна не смеете да користите ниту премал фонт кој не може да се чита. Немојте биографијата да ја пишувате со целосно големи букви, ниту да користите шарени, подвлечени и искосени букви. Сето ова придонесува за непрегледност и неозбилност.

Биографијата не би требало да ја испраќате без пропратно писмо, дури и ако не е назначено дека е тоа потребно. Тоа ги запознава читателите со биографијата и упатува на важни делови од неа.

Самата биографија по некои идеални стандарди треба да го содржи следново:

Лични податоци, образование, работно искуство, награди кои сте ги добиле, релевантни обуки и семинари, познавање странски јазици и работа на компјутери, лични карактеристики, хоби и поседување на возачка дозвола доколку ја имате.

Денес најчестиот формат во кој е напишана биографијата е таканаречен „Европски CV формат“ кој е унифициран во Европа.

 

Example for EU format CV / Пример за ЕУ формат биографија

Пример за македонска биографија

Кон врв
Gorazd777 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Октомври.2008
Локација: Евразија
Статус: Офлајн
Поени: 1584
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Gorazd777 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Декември.2008 во 18:32
Инак у цевето- треба да е добро подмачкано со некое евро и ќе помине и празно да е,мозеби некоја кафеана добро би помогнала,но и здрава сељачка врска,така кај нас без цеве пола коњарско и остали роднини се изнавработија без мака во државни институции.
ВОЈНАТА Е МИР
СЛОБОДАТА Е РОПСТВО
НЕЗНАЕЊЕТО Е СИЛА
ОД ЗЕЛКА ТОРТА И ОД СЕЉАК ГРАЃАНИН НЕ БИДУВА
Кон врв
BisernA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 27.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 4662
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BisernA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Декември.2008 во 19:50
многу се зачудив кога пред некое време, дојде 10год постара сосетка, и од мене побара да и помогнам во правењето CV. јас ни сум конк*рирала ( па кога немам време, хелоууу нашколо одам ) ни па знаев како се прави.... и почнавме, а таа кутрата не знаеше ни две реченици да ги сложи... на едно ливче го имаше напишано матичниот број ( ) а јас раскажував и ја фалев... само за фалење беше....

и не е толку виновна таа, што никој не ја научил како да направи добро ЦВ... треба на македонски да се учи како се прави добро ЦВ, како се пишува официјално писмо.... не е писменост само да знаеш да читаш и да пишуваш....
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Декември.2008 во 20:31
... Vo ucilishtata porano vo sklop na programata po makedonski jazik se uceshe kako da se napishe izveshtaj, molba, baranje, biografija, avtobiografija. Arno ama sega nekomu mu tekna avtobiografijata da ja krsti curiculum vitae...ili popularnata kratenica CV i kaj lugjeto se pravi zabuna pa da ne izlezat prosti si molcat ili baraat pomosh nekoj da im pomogne da napishat svoja avtobiugrafija. Voveduvanjeto stranski zborovi i izrazi e najlesniot pat do frlanje vo zaborav na jazikot na malite narodi i drzavi.
taka edno vreme so proektite od Anglija na nastavnicite im se soleshe pamet so izrazot curiculum arno ama koga nekoi popametni lugje se pobunija protiv isvrlanjeto na terminite koi se koristat se prizemjija pa ostanaa standardnite termini nastaven plan...nastavna programa...

Кон врв
Mindy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Искрена, поискрена здравје

Регистриран: 14.Ноември.2005
Локација: United Arab Emirates
Статус: Офлајн
Поени: 14596
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mindy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Декември.2009 во 12:03
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  12>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,172 секунди.