IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Филозофија и психологиjа
  Активни теми Активни теми RSS - Перцепција на реалноста
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Перцепција на реалноста

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 567
Автор
Порака
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Јануари.2008 во 17:29
Za da gi razbereme rabotite treba da ja smenime nashata svest. Za da ja smenime svesta treba da go frlime nashiot bazgazh. Frlanjeto na bagazhot mozhe samo nie da go napravime i toa samo po svoja slobodna volja.

Nikoj drug ne mozhe toa da go stori za nas... nitu Buda, nitu Isus, nitu Petko, nitu Stanko.

P.S. Od kade idejata deka jas sum hristijanin? Jas sekogash sum velel deka ne se smetam za vernik na nitu edna religija.

Изменето од Messenger - 11.Јануари.2008 во 17:33
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
majstorce62 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...

Регистриран: 23.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4251
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај majstorce62 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Јануари.2008 во 17:46
Најтешко ми оди со перцепција на реалноста во џебот. Секогаш бркам подлабоко отколку што ми дозволува, па често го кинам.
БИДИ СИ ГОСПОДАР НА СОПСТВЕНИОТ УМ
Кон врв
marco_antony Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јули.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 11062
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај marco_antony Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Јануари.2008 во 14:38


ima raboti koi ne gi percepirame ...
no neznachi deka ne postojat ...

samo kakvi sonari imaat nekoi zivotni ...

slepite misevi letaat noke ...
mnogu brzo ...
i ne se udiraat ...

zatoa sto imaat mnogu moken ultra zvuchen sonar ...

a tie frekfencii nie ne gi slusame ...

                             PARADISE MACEDONIA
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Јануари.2008 во 20:42
Originally posted by marco_antony marco_antony напиша:



ima raboti koi ne gi percepirame ...
no neznachi deka ne postojat ...

samo kakvi sonari imaat nekoi zivotni ...

slepite misevi letaat noke ...
mnogu brzo ...
i ne se udiraat ...

zatoa sto imaat mnogu moken ultra zvuchen sonar ...

a tie frekfencii nie ne gi slusame ...

 
Tochno.
 
Se dodeka neshto ne doznaeme so nash*te setila ili instrumenti i istoto ne go interpretirame najdobro sto mozheme vo toj moment, toa neshto ne postoi za nas. Fakt e deka ne mozheme da sme svesni za raboti za koi ne znaeme deka postojat. Zatoa realnosta za nas e samo onoa za sto sme svesni.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
majstorce62 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...

Регистриран: 23.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4251
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај majstorce62 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Јануари.2008 во 14:20
Originally posted by sensei sensei напиша:


Originally posted by majstorce62 majstorce62 напиша:

Originally posted by sensei sensei напиша:


Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Realnost za nas e onoa sto go percepirame i interpretirame. Znachi zavisi edinstveno od nash*te setila i bagazhot sto go nosime so sebe.

Druga realnost za nas ne postoi.
Zosto go stavas covekot kako centar na svetot? Pa neli si hristijanin?Realnosta postoi vo svojata izvorna apsolutna forma nezavisno od covekot ili negovata nesovrsena percepcija.


Дали реалноста ќе има смисла со нејзината изворна, апсолутна форма ако човекот не и даде значењље во својата свест? Дали ридот ќе биде рид ако човекот на го кодира со знаци кои ќе се декодираат во неговата свест и ќе ја пресликаат сликата ама согласно аголот на перцепцијата.
Zosto go vrsuvas postoenjeto na univerzumot so covekovata percepcija?збунетост



Затоа што смислата ја добива единствено во свеста на човекот. А што е свеста, ако не способност за донесување суд врз база на прерципираното?
БИДИ СИ ГОСПОДАР НА СОПСТВЕНИОТ УМ
Кон врв
zagor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Уникатен песимист

Регистриран: 27.Септември.2007
Локација: Congo
Статус: Офлајн
Поени: 12850
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zagor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Февруари.2008 во 12:10
...САМО ЕДЕН ПОГЛЕД ВО ОГЛЕДАЛО  И СЕ Е ПОВЕЌЕ ОД ...РЕАЛНОСТ!
...zagor e ziv,se drugo e laga.
Кон врв
james dean Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 4476
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај james dean Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Февруари.2008 во 16:27
Originally posted by R-C-F R-C-F напиша:

  samiot  naslov  kazuva    za  sto  stanuva  zbor      aj  da  gi  spodelime  nasite tajni  formuli  odnosno  definicii   koi  ni  sluzat  za  da  ostaneme  vo  realnosta  vospriemajcija  istovremeno    inaku  najstara  teoretska  forma  na  ucejne  kako  da  se  postigne  toa  bila  religioznata  no  sega  noviot  svet  e  oddalecen  od  religijata  pa  me  interesira  koe  e  novoto   nivno  ucejne........


Мислам дека супер ја перцепираме реалноста. Зошто? Затоа што ние сме производ на Вселената, ние сме на највисоката скала на еволуцијата (се додека не најдеме некои посовршени вонземјани)! Кога не би ја перцепирале добро, воопшто не би ни постоеле! - тоа ти е антрописки принцип. А за она што не сме опремени со нашите сетила не вади мозокот - телескопот, микроскопот, инфрацрвено, доплер ефект.......
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 567
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,281 секунди.