IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Политика и вести
  Активни теми Активни теми RSS - Никола Г. најдобар или најлош премиер?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Никола Г. најдобар или најлош премиер?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 74757677>
Автор
Порака
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јули.2011 во 15:26
Originally posted by Kali Kali напиша:


Originally posted by Македон Македон напиша:


Во демократијата, волјата на народот не може да биде грешка. Мошне сакам некој да ми објасни, како може да се гласа по грешка.

Во демократските општества, волјата на народот, изразена на демократски начин, не може да биде грешка.

Одамна минаа времињата кога некои други знаеја повеќе од народот, па го носеа во "светла иднина" и без тој да сака.
Секако дека може !Демократијата подразбира повисока општествена свест и одговорност, народот демократски ја изразува својата волја, но тоа не значи дека свеста е на високо ниво во изборот кој го прави и одлуките кои ги носи. Напротив, свеста на овој народ, со одредени дупки на светлина (кои сега ги гледаме кај младите на пример), сеуште е многу ниска. Не заборавај дека низ историјата, народот покажал многу моменти на ниска свест, на разорност и темнина, и без разлика дали било демократија или автократија....


Не случајно повеќепати ти велев дека размислуваш онака како што се размислуваше во социјализмот, за жал, за некои прашања дури и идентично.

Демократијата е демократија затоа што му дозволува секому да го изрази слободно своето право на глас. Единствен услов е навршени години на избирачот. Толку!

Никаво друго барање не постои во демократското уредување за да може да се оствари правото на глас.

Низ историјата, ако веќе целиме кон тоа, народот не одлучувал демократски онака како што треба. Ако целиш кон примерот со Хитлер, тогаш не си во право, затоа што Хитлер по доаѓањето на власт бил тоталитарист, а не демократ.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јули.2011 во 17:22
Originally posted by Kali Kali напиша:



Секако дека може !Демократијата подразбира повисока општествена свест и одговорност, народот демократски ја изразува својата волја, но тоа не значи дека свеста е на високо ниво во изборот кој го прави и одлуките кои ги носи. Напротив, свеста на овој народ, со одредени дупки на светлина (кои сега ги гледаме кај младите на пример), сеуште е многу ниска. Не заборавај дека низ историјата, народот покажал многу моменти на ниска свест, на разорност и темнина, и без разлика дали било демократија или автократија....


Demokratijata nema vrska so svesta na lugjeto.

Vo edno opshtetsvo sekogash kje ima pomalu i povekje svesni lugje. Demokratskoto opshtestvo e DEMOKRATSKO zatoa shto dozvoluva na SITE da glasaat onaka kako shto miluvat.

Demokratskoto opshetstvo e demokratsko zatoa shto dozvoluva ednite da im posochat na drugite zoshto tokmu nivnite idei se podobri od drugite bez da bidat sankcionirani od drzhavata poradi toa.

Svesta i prosvetlenosta se manifestiraat vo pomaganjeto na drugite , a ne vo ismejuvanjeto deka ne znaat shto pravat bidejkji ne se istomislenici so nas.




Изменето од Messenger - 09.Јули.2011 во 17:23
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јули.2011 во 17:23
едно не ми е јасно само, како може некој да се буни како некој го нарекувал малоумен, а истовремено да го вреѓа и потценува се она шо не се согласува со неговите ставови губитник
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
Kali Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Storyteller

Регистриран: 30.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4947
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Kali Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јули.2011 во 17:58
Originally posted by Messenger Messenger напиша:


Demokratijata nema vrska so svesta na lugjeto.



Па да де, и јас тоа велам, оти Македон тврдеше дека народот не може да згреши, дека не греши оти демократски си ја изразил волјата.

Јас кога пишував дека на овие избори народот донесе погрешна одлука, не мислев на неговата волја, туку на неговата свест.

Македон,
се надевам сега се разбираме? намигнување Мојот пост нема врска со тоа што си го замислил како моја идеологија, или не знам што.




Изменето од Kali - 09.Јули.2011 во 17:59
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јули.2011 во 18:17
Originally posted by Kali Kali напиша:



Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Demokratijata nema vrska so svesta na lugjeto.



Па да де, и јас тоа велам, оти Македон тврдеше дека народот не може да згреши, дека не греши оти демократски си ја изразил волјата.
Јас кога пишував дека на овие избори народот донесе погрешна одлука, не мислев на неговата волја, туку на неговата свест.Македон, се надевам сега се разбираме? намигнување Мојот пост нема врска со тоа што си го замислил како моја идеологија, или не знам што.


Македон уште го тврди тоа што го покажа погоре. Ти тврдеше дека народот во едно демократско општество требало да поседува повисока свест. Убаво ти кажа Messenger, во демокrатското уредување сите имаат право на глас и свое мислење и токму тоа ја прави демократијата да е таква каква што е. Нема потреба од некакво ниво на свест како што ти посочуваш тука:

Originally posted by Kali Kali напиша:



Демократијата подразбира повисока општествена свест


П.С. Не сакам да знам, ниту се интересирам каква идеологија застапуваш, само констатирав, а тоа е факт, дека она што го пишуваш се поклопува со она што се говореше во едни мианти системи. А зошто е тоа така, ниту е моја работа, ниту сакам да знам.

Изменето од Македон - 09.Јули.2011 во 18:18
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јули.2011 во 04:28
Originally posted by Kali Kali напиша:



Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Demokratijata nema vrska so svesta na lugjeto.



Па да де, и јас тоа велам, оти Македон тврдеше дека народот не може да згреши, дека не греши оти демократски си ја изразил волјата.
Јас кога пишував дека на овие избори народот донесе погрешна одлука, не мислев на неговата волја, туку на неговата свест.Македон, се надевам сега се разбираме? намигнување Мојот пост нема врска со тоа што си го замислил како моја идеологија, или не знам што.


Makedon e potpolno vo pravo i ne go tvrdeshe toa shto velish deka navodno go komentiral vo prethodnata replika.


Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јули.2011 во 12:07
Ма нормално е да е добар за оние кои во негово време добија вработување зошто да не е?збунетост
Оние пак кои од разни причини им се подлоши стандардот е нормално да сметаат дека им е лош премиер
Се е так нормално.
И да не заборавам-за мене останува добар бидејки неколку члена од моето пошироко семејство си видоа бел ден откако е тој на властголема%20насмевка
Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јули.2011 во 17:57
Originally posted by mamamd mamamd напиша:

Ма нормално е да е добар за оние кои во негово време добија вработување зошто да не е?збунетост
Оние пак кои од разни причини им се подлоши стандардот е нормално да сметаат дека им е лош премиер
Се е так нормално.
И да не заборавам-за мене останува добар бидејки неколку члена од моето пошироко семејство си видоа бел ден откако е тој на властголема%20насмевка
тоа е најлошото кај масите, никој никогаш не го бара колективното добро, кое буквално на секој човек во државава би му донело барем мала придонес кон приватниот живот
сите само си го гледаат своето, секој размислува само колку пари има во џеб и дали е вработен, и така, секој нов мандат некој се вработува, а некој се отпушта, државата не оди никаде и полека пропаѓа, а со нејзе и сите оние кои некогаш си го гледале своето...
најлошото нешто кај Македонскиот народ е што не постои свест за општеството
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
Gorazd777 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Октомври.2008
Локација: Евразија
Статус: Офлајн
Поени: 1584
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Gorazd777 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јули.2011 во 19:23
Е па сега., по малку излегува кој е македонски народ,кој од каде е и кој како си помага за да злоупотребува нешто што не е негово,а му дозволиле да стане сопственик...
и зашто,затоа што избегал,од кај себе си,од своето огниште,па сега сите му се криви, и затоа прво си помагаат едни на други(две лоби групи),а другите не сметаат за недоветни,демек кажуваме неразумни работи.
Затоа еднаш кога ќе си излезе вистината нека се види,се а не само да се лае и напаѓа... па затоа бил овој прајминистер најдобар(во нешто) односно најлош,тој не само што е себичен по лоби врска,се си ги гледа само своите и тие до нив,па сега и сите надвор ги укорува, бреее .атореста револуција.
ВОЈНАТА Е МИР
СЛОБОДАТА Е РОПСТВО
НЕЗНАЕЊЕТО Е СИЛА
ОД ЗЕЛКА ТОРТА И ОД СЕЉАК ГРАЃАНИН НЕ БИДУВА
Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јули.2011 во 19:33
Originally posted by Gorazd777 Gorazd777 напиша:

Е па сега., по малку излегува кој е македонски народ,кој од каде е и кој како си помага за да злоупотребува нешто што не е негово,а му дозволиле да стане сопственик...
и зашто,затоа што избегал,од кај себе си,од своето огниште,па сега сите му се криви, и затоа прво си помагаат едни на други(две лоби групи),а другите не сметаат за недоветни,демек кажуваме неразумни работи.
Затоа еднаш кога ќе си излезе вистината нека се види,се а не само да се лае и напаѓа... па затоа бил овој прајминистер најдобар(во нешто) односно најлош,тој не само што е себичен по лоби врска,се си ги гледа само своите и тие до нив,па сега и сите надвор ги укорува, бреее .атореста револуција.
тоа и не е некој критериум за да кажеш дека е најлош, истото го правеле и тие пред него... уствари, сите се исти, само си ги мерат...злата, кој помало зло му направил на народов
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
Gorazd777 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Октомври.2008
Локација: Евразија
Статус: Офлајн
Поени: 1584
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Gorazd777 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Јули.2011 во 12:25
zabegan,се зависи како ги гледаш работите,а за тоа знаеме дека се е реалтивно.

Има време кога сите му веруваа на една идеологија и се определуваа за незе(кој повеќе за корист,кој од идеолошки причини).

Овде кај нас имаш различни ентитети и тие имаат разни ставови кон работите,генерално земено ,а и историски гледано не многу далеку(пак велам кој колку има проучено),се гледаат тие работи,и да можеби во злото сите се исти,но сегашниот по потекло и сорта многу убаво го знам,а и начинот на нивната лоби работа и врската со другите,

Затоа ова зло сега е најперфектно и изопачено,што се има појавено,..а времето оди,тркалото се врти,кој знае што уште нема да начекаме.
ВОЈНАТА Е МИР
СЛОБОДАТА Е РОПСТВО
НЕЗНАЕЊЕТО Е СИЛА
ОД ЗЕЛКА ТОРТА И ОД СЕЉАК ГРАЃАНИН НЕ БИДУВА
Кон врв
reuma Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Јули.2011
Статус: Офлајн
Поени: 59
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај reuma Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Јули.2011 во 12:18
Н.Г. за премиер е одличен, вистински политичар (читај дволичен). И ако пак се круниса за првминистер-премиер ке се претвори во најнајнајпремиер.И добро му оди на пазарот на труд - летаат ветувања и остварувања!Мислам дека прв ке помине низ капијата на плоштадот!
Кон врв
Kali Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Storyteller

Регистриран: 30.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4947
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Kali Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Јули.2011 во 17:42
Originally posted by Македон Македон напиша:



Македон уште го тврди тоа што го покажа погоре. Ти тврдеше дека народот во едно демократско општество требало да поседува повисока свест. Убаво ти кажа Messenger, во демокrатското уредување сите имаат право на глас и свое мислење и токму тоа ја прави демократијата да е таква каква што е. Нема потреба од некакво ниво на свест како што ти посочуваш тука:




Ние можеме да се зафркаваме од тука до небо со дефиниции и толкувања: јас пишав дека подразбира, дека би требало, но дека е очигледно дека не е така.
Бидејќи, на крајот на краиштата, која е целта на демократијата, ако не умее да профилира висока свест кај луѓето?
Зошто тогаш ни е потребна? Зошто да бидеме демократични, ако не умееме да се служиме со неа демонстрирајќи висока општествена, како и индивидуална свест?

Твоето толкување на некакви мои идеологии не може да е факт. Може да е само твој субјективен факт, но не и мој намигнување А како ти ме разбираш мене, тоа веќе навистина не е важно. голема%20насмевка


Изменето од Kali - 14.Јули.2011 во 17:45
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Јули.2011 во 18:15
Originally posted by Kali Kali напиша:



Originally posted by Македон Македон напиша:


Македон уште го тврди тоа што го покажа погоре. Ти тврдеше дека народот во едно демократско општество требало да поседува повисока свест. Убаво ти кажа Messenger, во демокrатското уредување сите имаат право на глас и свое мислење и токму тоа ја прави демократијата да е таква каква што е. Нема потреба од некакво ниво на свест како што ти посочуваш тука:

Ние можеме да се зафркаваме од тука до небо со дефиниции и толкувања: јас пишав дека подразбира, дека би требало, но дека е очигледно дека не е така.Бидејќи, на крајот на краиштата, која е целта на демократијата, ако не умее да профилира висока свест кај луѓето?Зошто тогаш ни е потребна? Зошто да бидеме демократични, ако не умееме да се служиме со неа демонстрирајќи висока општествена, како и индивидуална свест?Твоето толкување на некакви мои идеологии не може да е факт. Може да е само твој субјективен факт, но не и мој намигнување А како ти ме разбираш мене, тоа веќе навистина не е важно. голема%20насмевка


Целта на демократијата е слободата! Слободата на уверување, размислување, убедување, искажување став и право на избор! Демократијата има за цел создавање еднакви можности за сите, а не некаква повисока свест, независно дали е таа индивидуална или колективна. Патем, за среќа, денес демократијата е гарантирана од Уставот и законите, а не од нивото на свеста на граѓаните на една држава.



П.С. Јас воопшто не коментирав за тоа која идеологија ја застапуваш. Јас само коментирав што се совпаѓа од твоите писанија со размислувањата типични за една идеологија. А совпаѓањето не може да е субјективно, туку објективно. Затоа што реченицата или се совпаѓа, или не се совпаѓа.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 74757677>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,375 секунди.