IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Фотографија, камери и видео
  Активни теми Активни теми RSS - кадрирање
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

кадрирање

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 7>
Автор
Порака
sasebt Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 311
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sasebt Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: кадрирање
    Испратена: 10.Декември.2007 во 19:54
Ај еве и јас да отворам една тема:

како кадрирате? пример, одите негде на излет, со апарато в џеп (ок, не в џеп али така се вели), и, не знам, пример, глеаш некое дрво убо, и викаш. е ова којќе го сликам сега, ќе излези топ фотка.

во една книга го најдов ова:

Okay, so you walk up on a scene (a landscape, a mountain range, a waterfall, etc.) and you set up your tripod and start shooting. What are the chances that you just happened to walk up on the perfect angle to shoot your subject? Pretty slim. But that's what most people dothey walk up on a scene, set up their tripod right where they're standing, and they start shooting. It's no big surprise that they wind up with the same shot everybody else gotthe "walk up" shot. Don't fall into this trapbefore you set up your tripod, take a moment and simply walk around. View your subject from different angles, and chances are (in fact, it's almost guaranteed) that you'll find a more interesting perspective in just a minute or two. Also, hand-hold your camera and look through the viewfinder to test your angle out. Once you've found the perfect angle (and not just the most convenient one), you can then set up your tripod and start shooting. Now the odds are in your favor for getting a better than average take on your subject. This is one of the big secrets the pros use every day (legendary landscape photographer John Shaw has been teaching this concept for years)they don't take the walk-up shot. They first survey the scene, look for the best angle, the best view, the interesting vantage point, and then (and only then) they set up their tripod. It sounds like a little thing (surveying the scene before you set up), but it's the little things that set the pros apart.

јас сликам од секој агол, за после дома да видам кој излегол најубо.


пс: мислам дека многу се зборува за техника (а во последно време и политика) на форумот, ај малку техника, ама од ART аспект.
Портфолио - Пушењето е штетно по здравјето
Кон врв
JANE971 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Canon-џија

Регистриран: 20.Декември.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1711
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај JANE971 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Декември.2007 во 20:22
Sto znam.... odam taka so aparat v dzeb i ako vidam nesto sto ke mi go privlece vnimanieto ok go slikam, ako ne pak ok. nekogas mi se slucilo samo da si prosetam apartcetoголема%20насмевка
Born to be alive...

http://on.net.mk/galerija/jane-ljorovski
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Декември.2007 во 23:25
Originally posted by sasebt sasebt напиша:

Ај еве и јас да отворам една тема:како кадрирате? пример, одите негде на излет, со апарато в џеп (ок, не в џеп али така се вели), и, не знам, пример, глеаш некое дрво убо, и викаш. е ова којќе го сликам сега, ќе излези топ фотка.во една книга го најдов ова: <p ="docText"><a name="iddle1417"></a><a name="iddle1426"></a><a name="iddle1529"></a><a name="iddle1538"></a><a name="iddle1910"></a><a name="iddle2131"></a><a name="iddle2164"></a>Okay, so you walk up on a scene (a
landscape, a mountain range, a waterfall, etc.) and you set up your tripod and
start shooting. What are the chances that you just happened to walk up on the
perfect angle to shoot your subject? Pretty slim. But that's what most people
dothey walk up on a scene, set up their tripod right where they're standing, and
they start shooting. It's no big surprise that they wind up with the same shot
everybody else gotthe "walk up" shot. Don't fall into this trapbefore you set up
your tripod, take a moment and simply walk around. View your subject from
different angles, and chances are (in fact, it's almost guaranteed) that you'll
find a more interesting perspective in just a minute or two. Also, hand-hold
your camera and look through the viewfinder to test your angle out. Once you've
found the perfect angle (and not just the most convenient one), you can then set
up your tripod and start shooting. Now the odds are in your favor for getting a
better than average take on your subject. This is one of the big secrets the
pros use every day (legendary landscape photographer John Shaw has been teaching
this concept for years)they don't take the walk-up shot. They first survey the
scene, look for the best angle, the best view, the interesting vantage point,
and then (and only then) they set up their tripod. It sounds like a little thing
(surveying the scene before you set up), but it's the little things that set the
pros apart.

јас сликам од секој агол, за после дома да видам кој излегол најубо.пс: мислам дека многу се зборува за техника (а во последно време и политика) на форумот, ај малку техника, ама од ART аспект.


E pa sega, ako sakash da pravish sliki od ART aspekt, treba da se odnesuvash kako artist. Mozhesh da fotografirash kako so pravish i sega (patem taka pravam i jas koga nemam veme), no ispravnoto e onaka kako sto e opishano vo tekstot sto si go postavil vo tvojata tema. Ne sekoj agol i postavenost na svetlina dava ista slika. Treba da go proshetsh mestoto i da napravish probni sliki za da dobiesh podobra ideja od koe mesto i pri kakvo osvetluvaje ke dobiesh najdobra fotografija.

Jas imav edna sesija od fotografiranje nadgorbni spomenici (mozhesh se ushte da gi vidish vo moeto portfolio) na koja potroshiv eden saat vozenje okolu grobishata dodeka ne najdov nekolku tochki koi mi deluvaa vetuvachki. Samoto fotografiranje mi odzema mozhebi 15-20 efektni minuti.

P.S. Osamenata katedrala (ushte ja ima vo moeto portfolio) pred da ja fotografiram ja merkav celi 15 godini !

Изменето од Zoran K - 10.Декември.2007 во 23:26
Кон врв
JANE971 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Canon-џија

Регистриран: 20.Декември.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1711
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај JANE971 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Декември.2007 во 23:45
toa mi bese muabetotголема%20насмевка
Born to be alive...

http://on.net.mk/galerija/jane-ljorovski
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Декември.2007 во 00:19
Originally posted by JANE971 JANE971 напиша:

toa mi bese muabetotголема%20насмевка




Ke se napieme nie po edno konjache... dobro, znam deka ti ke se napiesh po tri, ama ako...
Кон врв
JANE971 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Canon-џија

Регистриран: 20.Декември.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1711
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај JANE971 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Декември.2007 во 00:33
more uste go raskazuvam toj konjak. taka dobro mi legna....mmmmmголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевка
Born to be alive...

http://on.net.mk/galerija/jane-ljorovski
Кон врв
zatko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Октомври.2005
Локација: Australia
Статус: Офлајн
Поени: 388
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zatko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Декември.2007 во 01:27
Ubavo kaza Zoran,kaj mene ima edna livada a na sred livada drvo i toa suvo
eve 15 godini go merkam ama nikako nemozam da mu go najdampraviot agol ,ama ke bide eden denцрвенеење













http://www.blissvp.com
www.blissvp.com
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Декември.2007 во 02:24
E toa se vika ART !
Кон врв
zatko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Октомври.2005
Локација: Australia
Статус: Офлајн
Поени: 388
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zatko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Декември.2007 во 02:30
Abe ako veruvate uste go nemam ni ednas skrapnato,nekako mi e strav,bidejki vo glavata si imam nesto zamisleno ama vo jave ne mi doagaзбунетост














http://www.blissvp.com
www.blissvp.com
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Декември.2007 во 03:45
Kolku pati jas taka ke gledam neshti i si mislam "ova ke bide dobro za slikanje". Koga kje napravam probni sliki, ponekogash entuzijazmot mi se izdishuva.

Rabotata e sto chovechkoto oko i psihichkoto dozhivuvanje na edna gletka ne korespondira isto so onoa sto go gleda kamerata. Nasheto duhovno dozhivuvanje ne se preslikuva ni priblizhno isto so bilo kakva tehnika...

Najgolem sudir megju dozhiveanoto i registriranoto so kamera go imam voocheno na Golemiot Kanjon vo Nevada, osobeno zatoa sto ne mozhev da ostanam poveke od bedni eden/dva saati. Mi odeshe ili da ja frlam kamerata ili da se frlam jas.

Se ushte razmisluvam koja opcija beshe najdobra...


Изменето од Zoran K - 11.Декември.2007 во 03:49
Кон врв
Mire Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1594
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mire Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Декември.2007 во 06:29
Zoran,
2 saati samo ... Vo Grand Canyon?!?!
Pa toa e bozja kazna ... kolku na maka da te stavat!


Sase, dali dosega imas slusnato muabeti okolu pravila na kompozicija?
Osnovite na "pravilnoto" komponiranje (namerno e staveno vo navodnici, bidejci so vreme ce konstatiras deka pravilata postojat za da se krsat) se mnogu korisna rabota, osobeno za pocetnici.

Nauci gi, nauci da gi koristis vo sklop so ona sto sakas da go slikas. Razlicni situacii ce ti nametnuvaat upotreba na razlicni pravila. Za da mozes da gi iskoristis, ce moras da go pravis tokmu ona sto ti go kaza Zoran ... da ja analiziras situacijata i slikata pred sebe.

Otkako ce navlezes dovolno vo upotrebata na pravilata za kompozicija, pocni da si igras so niv. Ne deka ce pogresis dokolku gi upotrebis, no isto kako sto slikanjeto od "walk up" point ce napravi da ja imas istata fotografija kako i site koi go imaat toj priod. Taka i slepoto drzenje do pravilata ce te dovede da ja imas istata fotografija koja ja imaat onie koi gi poznavaat pravilata za pravilno komponiranje.

Znaci, nekakva sledna faza e da pocnes so "thinking out of the box", odnosno kreiranje na sopstven izraz.

Za zal kratenki nema, odnosno ludje koi uspevaat direktno da prejdat vo taa faza na "thinking out of the box" i toa da bide uspesno, se mnogu retki.

Ova osobeno vazi za pejsazite, bidejci vo pejsazite, generalno, nema nekakva prikazna koja moze da ja nosi fotografijata. Dozivuvanjeto e isklucivo vizuelno i slikata, ili ti se dopadja, ili ne.

Eve ti nekolku linkovi do stranici kade ima ubavo objasneti raboti po prasanje na kompozicija, merenje na svetlo i nekoi kreativni aspekti na fotografijata:

http://www.photozone.de/4Technique/index.html
http://www.luminous-landscape.com/tutorials/

BTW, razlikata pomedju osmisluvanjeto na fotografijata vo smisla na kreativno koristenje na agolot i svetloto i ckrapanjeto od "walk-up point" e razlikata pomedju art i turisticko foto.
Art fotografijata ima vo sebe sodrzina koja moze da go pleni gledacot, da go natera da vozdivne, onaa drugata so sebe ja nosi samo recenicata "vidi kade sum bil" i tolku намигнување

Se nadevam ova pomaga pomalku. Razgledaj gi linkovite, bidejci ne e bas zgodno seto toa sto e napisano da go razglabame odnovo ovde od kraj do kraj. Sekako, odredeni delovi moze ida gi prodiskutirame naknadano, dokolku smetas deka ne e se objasneto kako sto treba намигнување

Pozdrav, Mire

Da se obideme da pomogneme i na onie, navidum izgubeni slucai. Za preporacana postapka    klikni TUKA
Кон врв
sasebt Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 311
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sasebt Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Декември.2007 во 09:55
Da mire, gi znam pravilata :) sea kolku gi primenuvam, to e druga rabota. fintata za temata mi bese da vidime dali nekoj i kolku od nas go primenuvame bas ova pravilo pri kadriranjeto.

i web sajtovite sum gi gledal, dali od prethodno postirani linkovi na forumov ili sum gi nasol na google, ne e vazno, super se.
Портфолио - Пушењето е штетно по здравјето
Кон врв
Mire Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1594
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mire Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Декември.2007 во 10:28
Sase, toa sto ti go pastirase ne e pravilo za kadriranje ... toa e common sense ako sakas da sledis bilo koe od pravilata голема%20насмевка

Sansite deka od prva ce ti se namesti se kako sto treba se minorni.
Ona sto ne sum siguren e deka 2 minuti odenje mozat da pomognat mnogu. Saka ponekogas da si gi oderes gluzdovite po kamenja i da pomines niz trnje za da dojdes do praviot agol намигнување
Da se obideme da pomogneme i na onie, navidum izgubeni slucai. Za preporacana postapka    klikni TUKA
Кон врв
zatko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Октомври.2005
Локација: Australia
Статус: Офлајн
Поени: 388
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zatko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Декември.2007 во 10:32
so ubo go kaza ova Mireнамигнување















http://www.blissvp.com
www.blissvp.com
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 7>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,188 секунди.