IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Фотографија, камери и видео
  Активни теми Активни теми RSS - кадрирање
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

кадрирање

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 7>
Автор
Порака Обратен редослед
aboskovski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 336
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај aboskovski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: кадрирање
    Испратена: 30.Декември.2007 во 20:24
Originally posted by Bob Rock Bob Rock напиша:


Igor, Respect!!

Im go dadov "in the mood for love" na  nekoi foto prijateli od tuka bash zaradi fotografite vo filmot...mislam deka nikogash ne go izgledaa :( ...
eve link za brzo pregleduvanje

http://www.youtube.com/watch?v=Pa0JAvjx05c&feature=related




Zdenko, "nekoi chlenovi" ostarea vo megjuvreme, brzo zaboravaat vakvi raboti, treba pocesto da gi potsetuvas. A baska i ne e nekoja jaka komercijala, tesko se naogja vo okruznata videoteka. I taka si teraat i ponatamu so Kislovski...
голема%20насмевка
Кон врв
Igor-T Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 19.Март.2006
Статус: Офлајн
Поени: 622
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Igor-T Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Декември.2007 во 01:32
@ Bob Rock - TNX, Respect TOO!

"In the mood for Love" ne sum go gledal.
Bi sakal da pogledam povekje filmovi na Doyle.
I kje gledam...голема%20насмевка

Pozdrav

Igor




Кон врв
sasebt Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 311
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sasebt Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Декември.2007 во 00:19
hahaha
e ok de, ne pogodi bas, ali sepak proba da kazi nesto razlicno od to, dali treba da gi krsis ili lepis pravilata :)

rabotata e so napisa nesto korisno licno za mene
Портфолио - Пушењето е штетно по здравјето
Кон врв
Mire Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1594
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mire Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Декември.2007 во 21:06
Originally posted by sasebt sasebt напиша:

samo da mu se zablagodaram na bobi sho mi odgovori na temata kako sho ocekuvav.

fala


Ubavo sto te pogodi Bobi. Ti kako sto ja postavi temata so vovedniot post, bas i ne izgledase deka prasuvas za pravilata намигнување
Da se obideme da pomogneme i na onie, navidum izgubeni slucai. Za preporacana postapka    klikni TUKA
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Декември.2007 во 01:40
Originally posted by Igor-T Igor-T напиша:

Vo vrska so pravilata, krshenjeto int...Sakam da postam nekolku screengrabsod filmot "2046" na Wong Kar Wai.Direktor na Fotografija - Chris Doyle.Avstralijanec koi podolgo vremezhivee i raboti na dalechniot istok (Asia).Od toa malku shto imam gledano/chitano - chovekot e zakon!Painter na (filmskoto) platno.Over the shoulder:Extemes:Kako beshe praviloto? Tretini? :)A onaa deka treba prostor nakaj shto gleda likot?A zashto ne se gleda celosno sogovornikot odzadii e potskrien vo Over the Shoulder kadrite?...среќаKadrite ednostavno funkcioniraat.Go prestavuvaat momentot i emocijata bez pardon.Ako dobro se sekjavam od nekoe intervju,Chris spomnuva sledenje na "gut feeling".Chovekot saka pivo, :)i nejke mnogu da diskutira za tehnologija.Za koncepti, pristap i filozofija - DA.Cheers Chris!среќаPozdravIgorPS: Drugi filmovi na Doyle koi ste gi gledale:    HERO - Martial Arts Epic (meditacija ako mene me pitate) so Jet-Li)    The Quiet American - so Michael CanePSS: Se kazhav - nishto ne rekov.     Hehe...          Moe mislenje e koga kje se usvoi dovolno dlaboko     ZOSHTOTO od pravilata, potoa se odi na nivno SHIRENJE,     ili nivno povikuvanje za (mala ili pogolema) pomish pri     momentalna inspiracija/situacija.     Spored mene navistina podocna s? stanuva "Gut Feeling".     Ednostavno se osekja kadrot.     Formite, masite, s? odendash koga kje "klikne",     vo rezonans so vnatreshnata sostojba/namera na graferot i     ete go momentot shto treba da se fati... 


Igor, nemashe da repliciram na tvojov komentar ako ne uochiv nekoi kontradiktornosti, koi verojatno se provlekuvaat od nevnimanie... a tokmu poradi toa ne sum siguren kolku si navistina blizok so fotografskata umetnost, a kolku so kinematografijata.

Od edna strana, na pochetokot kritikuvash pravila (tretini, pogled, prostor,,,), a potoa na krajot velish deka prvin treba dovolno dlaboko da se zapoznaat pravilata, a potoa da se proshiruvaat.

Branko ti odgovori mnogu koncizno i korektno.

Jas samo ke dodadam deka ne gledam nikakvi krshenja na pravila vo onoa sto si postiral, dali zabelezhuvash deka postirash wide-screen sliki za koi ne vazhat apsolutno isto pravilata za koi zboruvame nie vo vrska so nash*te fotografski proporcii, deka filmot popotpolno se analizira preku sekvenci otkolklu preku kadri, deka vo filmot podednakvo vazhna uloga igra i zvukot, deka chesto pati namerno se ostava zvukot kako lider na dejstvieto, a slikata odi vo vtor plan ili svesno se akcentira samo del od celokupnosta (ochi, usni, detal od pozadina...), deka kako kreativen del se koristat tiltuvanja, paniranja, dutch-tiltuvanja, selektivno fokusiranje, namerno razmachkuvanje na slikata, promena na osvetluvanjeto i t.n i t.n., raboti koi znachat neshto samo ako se gledaat kako sekvenca i ne se nishto osobeno ili korektno ako se parcijaliziraat kako arbitrarno izbrani kadri... Site ovie raboti ednostavno ne postojat vo fotografijata. Ushte poveke, da ne zboruvame i za specifichni stilovi, kako na primer "verite", koj ke ti dade odgovor na mnogu od tvoite prashanja koi ni gi postavuvash sega nam ili na samiot sebe si...

Ne velam deka ova sto si go postiral ne e vo red, no sakam da ti posocham deka toa ne se vklopuva potpolno vo ova nasha tema. Potochno, digresira dovolno mnogu za da gi dovede vo konfuzija poneiskusnite chlenovi.

Izvini ushte ednash sto ti svrtuvam vnimanie na faktot deka na razlichni medija (kolku i da imaat slichnosti megju niv) treba da im se prijde samo na nim soodveten nachin.

Изменето од Zoran K - 28.Декември.2007 во 01:50
Кон врв
sasebt Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 311
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sasebt Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Декември.2007 во 22:35
ok de mislam deka mlatime prazna slama, eden e rezultatot ako gi znajs pravilata i gi krsis, a drug e ako slikas bez vrska i gjoa se prajs umetnik.

jas posto sea gi ucam pravilata, sakam da hmmm, slusnam sovet od poiskusnite ... zato i ja otvoriv temata. ne znam zosto, ne se smetam za fotograf (barem seushte), iako iam dslr. mozda radi toa sto fotkite mi se svigjaat samo mene, do momentot koa ke gi sporedam so drugite ovde. kako sakas kazi, poenite si go prat svoeto. jas gi stavam fotkite bez ime, bas za da dobijam vnimanie, i toa so ne dobivam poeni ili komentari, mislam deka e do moite fotki, pa toa me tera nekako da naucam kako da se podobram. eve, i tema otvoriv.

fala vi na sitemnogu, i srekni praznici


Изменето од sasebt - 27.Декември.2007 во 22:40
Портфолио - Пушењето е штетно по здравјето
Кон врв
kaktus Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 16.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 10
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kaktus Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Декември.2007 во 22:25
sekoja cest Bobi. toa se vika objasnuvanje.najdobro do sega na temava bez navreda, ili pak jas pronajdov toa sto mi treba.среќа
Кон врв
branko_k Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 682
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај branko_k Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Декември.2007 во 22:13
Originally posted by Igor-T Igor-T напиша:

Vo vrska so pravilata, krshenjeto int...

Sakam da postam nekolku screengrabs
od filmot "2046" na Wong Kar Wai.

Direktor na Fotografija -

Chris Doyle.

Kako beshe praviloto? Tretini? :)
A onaa deka treba prostor nakaj shto gleda likot?
A zashto ne se gleda celosno sogovornikot odzadi
i e potskrien vo Over the Shoulder kadrite?...

среќа



Originally posted by branko_k branko_k напиша:

  sekoj moze da gi skrsi pravilata, a da ne gi poznava... no samo vistinskite majstori gi krsat pravilata smisleno i toa dobro izgleda i zvuciнамигнување






Кон врв
Bob Rock Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Февруари.2006
Статус: Офлајн
Поени: 188
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Bob Rock Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Декември.2007 во 20:53
Originally posted by Igor-T Igor-T напиша:

Vo vrska so pravilata, krshenjeto int...

Sakam da postam nekolku screengrabs
od filmot "2046" na Wong Kar Wai.

Direktor na Fotografija -

Chris Doyle.

Avstralijanec koi podolgo vreme
zhivee i raboti na dalechniot istok (Asia).

Od toa malku shto imam gledano/chitano - chovekot e zakon!
Painter na (filmskoto) platno.









Over the shoulder:





Extemes:


















Kako beshe praviloto? Tretini? :)
A onaa deka treba prostor nakaj shto gleda likot?
A zashto ne se gleda celosno sogovornikot odzadi
i e potskrien vo Over the Shoulder kadrite?...

среќа


Kadrite ednostavno funkcioniraat.
Go prestavuvaat momentot i emocijata bez pardon.

Ako dobro se sekjavam od nekoe intervju,
Chris spomnuva sledenje na "gut feeling".

Chovekot saka pivo, :)
i nejke mnogu da diskutira za tehnologija.
Za koncepti, pristap i filozofija - DA.

Cheers Chris!
среќа

Pozdrav

Igor


PS: Drugi filmovi na Doyle koi ste gi gledale:
    HERO - Martial Arts Epic (meditacija ako mene me pitate) so Jet-Li)
    The Quiet American - so Michael Cane


PSS: Se kazhav - nishto ne rekov.
     Hehe...
     
     Moe mislenje e koga kje se usvoi dovolno dlaboko
     ZOSHTOTO od pravilata, potoa se odi na nivno SHIRENJE,
     ili nivno povikuvanje za (mala ili pogolema) pomish pri
     momentalna inspiracija/situacija.

     Spored mene navistina podocna sé stanuva "Gut Feeling".
     Ednostavno se osekja kadrot.
     Formite, masite, sé odendash koga kje "klikne",
     vo rezonans so vnatreshnata sostojba/namera na graferot i
     ete go momentot shto treba da se fati...

 


Igor, Respect!!

Im go dadov "in the mood for love" na  nekoi foto prijateli od tuka bash zaradi fotografite vo filmot...mislam deka nikogash ne go izgledaa :( ...
eve link za brzo pregleduvanje

http://www.youtube.com/watch?v=Pa0JAvjx05c&feature=related




Изменето од Bob Rock - 27.Декември.2007 во 20:55
_______
Niz mojot zivot pominuvaat mnogu budali-samo jas ostanuvam
_______
Zdenko
Кон врв
Igor-T Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 19.Март.2006
Статус: Офлајн
Поени: 622
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Igor-T Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Декември.2007 во 20:24
IMHO.

среќа
Кон врв
Igor-T Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 19.Март.2006
Статус: Офлајн
Поени: 622
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Igor-T Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Декември.2007 во 20:20
Vo vrska so pravilata, krshenjeto int...

Sakam da postam nekolku screengrabs
od filmot "2046" na Wong Kar Wai.

Direktor na Fotografija -

Chris Doyle.

Avstralijanec koi podolgo vreme
zhivee i raboti na dalechniot istok (Asia).

Od toa malku shto imam gledano/chitano - chovekot e zakon!
Painter na (filmskoto) platno.









Over the shoulder:





Extemes:


















Kako beshe praviloto? Tretini? :)
A onaa deka treba prostor nakaj shto gleda likot?
A zashto ne se gleda celosno sogovornikot odzadi
i e potskrien vo Over the Shoulder kadrite?...

среќа


Kadrite ednostavno funkcioniraat.
Go prestavuvaat momentot i emocijata bez pardon.

Ako dobro se sekjavam od nekoe intervju,
Chris spomnuva sledenje na "gut feeling".

Chovekot saka pivo, :)
i nejke mnogu da diskutira za tehnologija.
Za koncepti, pristap i filozofija - DA.

Cheers Chris!
среќа

Pozdrav

Igor


PS: Drugi filmovi na Doyle koi ste gi gledale:
    HERO - Martial Arts Epic (meditacija ako mene me pitate) so Jet-Li)
    The Quiet American - so Michael Cane


PSS: Se kazhav - nishto ne rekov.
     Hehe...
     
     Moe mislenje e koga kje se usvoi dovolno dlaboko
     ZOSHTOTO od pravilata, potoa se odi na nivno SHIRENJE,
     ili nivno povikuvanje za (mala ili pogolema) pomish pri
     momentalna inspiracija/situacija.

     Spored mene navistina podocna sé stanuva "Gut Feeling".
     Ednostavno se osekja kadrot.
     Formite, masite, sé odendash koga kje "klikne",
     vo rezonans so vnatreshnata sostojba/namera na graferot i
     ete go momentot shto treba da se fati...

 
Кон врв
sasebt Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 311
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sasebt Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Декември.2007 во 18:24
samo da mu se zablagodaram na bobi sho mi odgovori na temata kako sho ocekuvav.

fala
Портфолио - Пушењето е штетно по здравјето
Кон врв
Mire Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1594
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mire Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Декември.2007 во 15:26
Originally posted by zatko zatko напиша:

kako sto gledam sekoj na sekogo mu kazuva kako se fotografira i sto e fotografija,site strucnjaci,epten se preselivte na forumov,a na sajtot ne nema nikade posledniov mesec site stanavme majstori na fotografija,aj vratete se na sajtot bidejki jas nemozam da vidam dobra fotografija poslednive nekolku nedeliнамигнување
http://www.blissvp.com


Ne e mozno da e do tamu dojdeno  изненадување

газење%20од%20смеење
Da se obideme da pomogneme i na onie, navidum izgubeni slucai. Za preporacana postapka    klikni TUKA
Кон врв
JANE971 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Canon-џија

Регистриран: 20.Декември.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1711
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај JANE971 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Декември.2007 во 14:43
vo pravo si...збунетосттага
Born to be alive...

http://on.net.mk/galerija/jane-ljorovski
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 7>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,313 секунди.