IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Фотографија, камери и видео
  Активни теми Активни теми RSS - Napravi sam (lens hood, light tent...)
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Napravi sam (lens hood, light tent...)

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12
Автор
Порака
Mire Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1594
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mire Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Декември.2007 во 01:29
Originally posted by choonga choonga напиша:

еве малку зезанција од шо ја имам напраено пред некое време:

мини "трипод" напраен за 3 минути... ви треба некое штиче, 4-5 штравчина и апарат...газење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеење

со ова можи да се фатат сите правци на поставување.



Ne ti pravese vibracii od udiranjeto na ogledaloto?
газење%20од%20смеење газење%20од%20смеење газење%20од%20смеење газење%20од%20смеење газење%20од%20смеењегазење%20од%20смеење 
Da se obideme da pomogneme i na onie, navidum izgubeni slucai. Za preporacana postapka    klikni TUKA
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Декември.2007 во 02:21
Ogledalo? Kakvo ogledalo?

Aparat? Kade ima tuka aparat ?

Pak se zafrkavate, a ?
Кон врв
choonga Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 183
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај choonga Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Декември.2007 во 11:12
газење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеење  малце тресеше на почетоко, ама после се стегна голема%20насмевка


Изменето од choonga - 11.Декември.2007 во 11:12
Кон врв
Mire Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1594
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mire Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Декември.2007 во 11:41
Emi ce mu aktiviras Mirror Lock-up i nemas gajle газење%20од%20смеење
Da se obideme da pomogneme i na onie, navidum izgubeni slucai. Za preporacana postapka    klikni TUKA
Кон врв
choonga Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 183
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај choonga Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Декември.2007 во 12:20
Originally posted by Mire Mire напиша:

Emi ce mu aktiviras Mirror Lock-up i nemas gajle газење%20од%20смеење


aaaa, Mirror Lock-up за верзијата Tripod v1.12 смеење... со Зенитот кога штракам....

нема веза газење%20од%20смеење (ова веше мала зезанција, можи да ги бришиш коментарите слободно) голема%20насмевка
Кон врв
mickeymkd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Август.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 368
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mickeymkd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Јануари.2008 во 20:32
Dali ima kaj nas da se najde nesto vakvo:

Light tent 1

Slucajno ja gledav stranata na logingelectronics i tamo naidov na istata rabota ali nemaat na lager i neznaat koga ke dobijat. тага

Mene mi se sviga ova bidejki ima i svetla, i poveke pozadini i se se sklopuva vo torbicka, vo slucaj jas da go napravam toa doma nema da bide bash najraskloplivo.
Canon Powershot S90,Sony DSLR A700,Sony 18-70mm f3.5-5.6 DT,Sigma 10-20mm f4-5.6 EX DC,Sigma 17-70mm f2.8-4.5 DC, Tamron 90mm f2.8 SP AF Di,Minolta 70-210mm f4 AF,Minolta 50mm f1.7 AF,Sony HVL-F56AM.
Кон врв
moz pos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Декември.2006
Локација: Trinidad and Tobago
Статус: Офлајн
Поени: 335
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај moz pos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Јануари.2008 во 20:39
NAjednostavno  e da si ja izrabotish od karton i nekoe platno...

1.potrebna e kartonska kutija
2.se se4e od sheste strani
3.sledi lepenje na materijalot so cel da se pokrijat dupkite...


toa e najednostavna varijanta shto moze da se sklopuva...
Кон врв
branko_k Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 682
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај branko_k Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Јануари.2008 во 20:42
Кон врв
choonga Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 183
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај choonga Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Јануари.2008 во 22:46
еве нешто интересно со прирачни матерјали шо можи да се напрај, на пример:
http://www.eyefetch.com/tutorial-light-tent-101.aspx

само ова е домашна варијанта, не е баш брзо расклопливо.

јас имав нешто импровизирано со бел лесонит, ама не испаѓа како шо треба, оти тој не е дифузен доволно, има сјајност. намигнување
Кон врв
mickeymkd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Август.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 368
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mickeymkd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Јануари.2008 во 23:09
Gi vidov veke tie DIY modeli, no nikoj ne e lesno rasklopliv, i  bidejki nemam mnogu mesto doma toa i mi e problem.

Ovoj sto go vidov vo loging super e no neznaat dali i koga ke dobijat, a do Belgrad ne veruvam deka bi odel vo skoro vreme.
Canon Powershot S90,Sony DSLR A700,Sony 18-70mm f3.5-5.6 DT,Sigma 10-20mm f4-5.6 EX DC,Sigma 17-70mm f2.8-4.5 DC, Tamron 90mm f2.8 SP AF Di,Minolta 70-210mm f4 AF,Minolta 50mm f1.7 AF,Sony HVL-F56AM.
Кон врв
amanito Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јули.2007
Статус: Офлајн
Поени: 251
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај amanito Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Јануари.2008 во 00:59
Jas trgam za bugarija za 3-4 saati
treba da kupuvam neshto oprema ako si za mozam da ti zemam light box
http://www.dynaphos.com/products.php?c=10
jas imam platnen i super funkcionira
samo bidi vnimatelen so izborot na golemina i shto imaat na lager :)
se vrakam vecher Pozdrav
Cameras don't take pictures. People do!
flickr     deviantart
Кон врв
branko_k Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 682
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај branko_k Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Јануари.2008 во 12:47
Кон врв
Vojkan Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 02.Мај.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 387
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vojkan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Јануари.2008 во 17:28
Фала, Бранко.
Овој линк веднаш отиде во букмарк.среќа

Го изгледав целиот клип и имам прашања кое можеби ќе ти се чинат глупави, ама морам да прашам.
Комбинацијата од тавче+спидлајт се користи слично како чадор?
Дали светлото беше константно или функционираше како блиц?
Прашувам зашто додека сликаше неколку пати (не) удри блицот од тавчето па ме интересира дали пробуваше со и без светлото од блицот или јас нешто пропуштив.

Поздрав


Ernst Haas: "Leica, schmeica. The camera doesn't make a bit of difference. All of them can record what you are seeing. But, you have to SEE."
Кон врв
Vojkan Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 02.Мај.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 387
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vojkan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Јануари.2008 во 23:51
Можеби ќе се најде некому:
http://www.fredmiranda.com/A18/

Ја барав дискусијата со „Направи сам фотографија“ совети, ама не можев да ја најдам па линков го пикнав тука.
Ernst Haas: "Leica, schmeica. The camera doesn't make a bit of difference. All of them can record what you are seeing. But, you have to SEE."
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,203 секунди.