IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Право
  Активни теми Активни теми RSS - Новиот Закон за психолошка дејност
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Новиот Закон за психолошка дејност

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <123>
Автор
Порака
Kali Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Storyteller

Регистриран: 30.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4947
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Kali Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Декември.2007 во 13:53
среќа


Изменето од Kali - 27.Мај.2010 во 20:30
Кон врв
anac Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 54
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anac Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Декември.2007 во 17:42
Originally posted by Mishell_G Mishell_G напиша:


Originally posted by anac anac напиша:

Site sme nezadovolni!
Aj edna vakava ideja kolku ke uspee: sto ako se sobereme mladite psiholozi od Makedonija i go sredime zakonot? :)
Ima li nades?
Jas mislam deka treba da se proba.. Ajde site nie mladi psiholozi od makedonija da si formirame Zdruzenie na Psiholozi koe ke bide zadolzeno da gi zastapuva i brani nasite interesi. Prvo Psihologijata kako predmet ja isfrlija od Srednite Ucilista i ja stavija da bide izboren predmet. Vo ova denesno vreme na moralno propagjanje na mladite blagodarenie na tranzicijata, ako nekoj predmet treba da bide zadolzitelen vo Srednite Skoli toa e Psihologijata. Vtora rabota, ne znam kako e po drugite gradista no tuka kade sto ziveam i kade baram rabota, po skolite sekade ima pedagozi, a psiholozite se marginalizirani (zboruvam za Osnovnite Ucilista), navodno nemalo sredstva za psiholozite posto nie sme bile samo sedaci i bajaci, a niv im trebal kadar za nastava, ne nekoj ke sedi i ke zema plata. Za razlika od pedagozite nasiot nastaven plan e kade kade poobemen, a sepak nie sme marginalizirani i nepotrebni. Poznavam moi kolegi koi rabotat po butici, po firmi, po trafiki, po spedicii. Navistina e sramota. Ako si za Anac, ajde ke stapime vo kontakt i ke probame da aktivirame edno takvo Zdruzenie na Psiholozi, na republicko nivo. Pozdrav

Ama ne me razbravte
Eve ke vi objasnam. Zdruzenieto na mladi psiholozi vo republika makedonija veke postoi. Jas sum osnovacot. Zdruzenieto e seuste novo. Sekako ke stapime vo kontakt. Prvata aktivnost ke se odrzi vo Bitola na 14-15 februari. & profesori od Bugarija koisto se osnovaci na Mladite psiholozi vo Bugarija ke gostuvaat so cel da ni pokazat koj se pravata na eden zavrsen psiholog kako mozeme da se izborime i da napravime promeni na zakonot.
Gi imam sobrano evropskite zakoni koisto se mnogu interesni.
Taka da pustete mi Na licnata posta podatoci za vas ako sakate da ste aktivni clenovi. Ponatamu ke gledame zaedno da se izborime.
Кон врв
anac Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 54
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anac Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Декември.2007 во 17:44
A da ke zaboravev: Zdruzenieto se vika TRINOVA
Кон врв
anac Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 54
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anac Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Декември.2007 во 17:48
I jas sum za zakonot. Ne rekov deka ne treba da ima. Zakon mora da ima. Samo treba mnogu podobro da se izraboti. Vaka so ovoj zakon koj sto e napisan od nekolku postari psiholozi so meguseben dogovor i so vrski go sprovedoa, na moeto prasanje sto da pravime nie koj sto nemame kade da rabotime kade da go pronjdeme iskustvoto so ubava nasmevka na liceto mi rekoa: " E POCEKAJ DE KE DOJDE RED I ZA VAS, TREBA DA BIDETE STRPLIVI"
Кон врв
Mishell_G Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Јуни.2007
Локација: Sweden
Статус: Офлајн
Поени: 575
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mishell_G Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Декември.2007 во 18:23
Originally posted by anac anac напиша:

I jas sum za zakonot. Ne rekov deka ne treba da ima. Zakon mora da ima. Samo treba mnogu podobro da se izraboti. Vaka so ovoj zakon koj sto e napisan od nekolku postari psiholozi so meguseben dogovor i so vrski go sprovedoa, na moeto prasanje sto da pravime nie koj sto nemame kade da rabotime kade da go pronjdeme iskustvoto so ubava nasmevka na liceto mi rekoa: " E POCEKAJ DE KE DOJDE RED I ZA VAS, TREBA DA BIDETE STRPLIVI"

Ne sum ni jas licno protiv zakonot, no smetam deka pred da se pocne so licenciranje treba da se izbori komorata da se podobri statusot na psiholozite vo zemjava. Vo momentot ne tretiraat ko bajaci, sto e sramota za diplomite sto gi zedovme, no sramota i za onie koi ja kreiraat politikata pomegju psiholozite i dozvolile profesijata da padne na volku niski granki. Pokraj drugoto, vo zakonot stoi koi uslovi treba da gi ispolnuvame za privatna dejnost. A dali ste se prasale dali vo nasata zemja postojat institucii koi se legitimni i priznaeti da ni go obezbedat potrebnoto doskoluvanje. E pa ke vi odgovoram. Osven specijalizacijata po klinicka nikoja druga skola nema pravo da izdava diplomi na nivo na drzavata. Znaci mozeme da posetuvame semejna terapija ili gestalt, ama tie se uste ne se priznati.


Изменето од Mishell_G - 12.Декември.2007 во 18:26
Кон врв
Carnation Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 3499
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Carnation Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Декември.2007 во 01:54
zakonot do negde e ok,ama imat ogromni dupki vo zakonot.aj da pocnam
prvo i osnovno,za da dobieme licenca za rabota trebit da stazirame edna godina.seto to e ok,ama se postavuvat prasanjeto,kade ke stazirame?jas licno sum od ohrid kade so kolku so znam jas imat samo edna psihijatriska ordinacija,znacit si rabotit specijalist psihijatar i stvarno ne znam dali ke mozam tamu da staziram.od druga strana aj da pretpostavime deka ke se najdit nekoj psiholog so ne znam deka rabotit,dali toj ke prifatit da staziram kaj nego imajki vo predvid deka jas utre ke sum negova konk*rencija,a najverojatno i toj kutriot kolku zarabotvit od strukata.
od druga strana,komorata gi nalagat cenite na uslugite so se nudat vo javniot sektor.e aj sega,jas kako nov,mlad psiholog planiram da pocnam so mnogu niski ceni za da privlecam pacienti.dali ke mi e to dozvoleno?ili tie od komorata ke mi recat,decki kade be?
Понекогаш дури и за Фројд бананата е само банана
Кон врв
anac Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 54
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anac Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Декември.2007 во 11:05
Originally posted by Carnation Carnation напиша:

zakonot do negde e ok,ama imat ogromni dupki vo zakonot.aj da pocnamprvo i osnovno,za da dobieme licenca za rabota trebit da stazirame edna godina.seto to e ok,ama se postavuvat prasanjeto,kade ke stazirame?jas licno sum od ohrid kade so kolku so znam jas imat samo edna psihijatriska ordinacija,znacit si rabotit specijalist psihijatar i stvarno ne znam dali ke mozam tamu da staziram.od druga strana aj da pretpostavime deka ke se najdit nekoj psiholog so ne znam deka rabotit,dali toj ke prifatit da staziram kaj nego imajki vo predvid deka jas utre ke sum negova konk*rencija,a najverojatno i toj kutriot kolku zarabotvit od strukata.od druga strana,komorata gi nalagat cenite na uslugite so se nudat vo javniot sektor.e aj sega,jas kako nov,mlad psiholog planiram da pocnam so mnogu niski ceni za da privlecam pacienti.dali ke mi e to dozvoleno?ili tie od komorata ke mi recat,decki kade be?

KE TI RECAT SAMO AKO IMAS POVISOKA CENA OD KAZANATA. A VO ISTO VREME NE MOZES DA SPUSTAS CENI SEPAK TREBA DA SI JA CENES STRUKATA. INAKU KE STANES BAJAC:)
Кон врв
anac Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 54
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anac Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Декември.2007 во 11:06
Originally posted by аџија аџија напиша:


Originally posted by Carnation Carnation напиша:

jas kako nov,mlad psiholog planiram da pocnam so mnogu niski ceni za da privlecam pacienti.dali ke mi e to dozvoleno?ili tie od komorata ke mi recat,decki kade be?
ја би ти предложил да си почнеш со виртуелна ординација, овде на форумов... Гарант пола и више ти се потенцијални хронични пациенти... Ќе си имаш работичка до гушичка... плазењеплазење

E DA VIRTUELANA1 :) POSTOJAT VEKE TAKVI NE E NISTO NOVO.
PROBLEMOT E PLAKANJETO VO MAKEDONIJA NA INTERNET :)
Кон врв
Kali Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Storyteller

Регистриран: 30.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4947
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Kali Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Декември.2007 во 11:10
среќа


Изменето од Kali - 27.Мај.2010 во 20:30
Кон врв
anac Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 54
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anac Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Декември.2007 во 11:32
Zosto da staziram edna godina a sum zavrsila 4 + 1 fakultet?! mislam deka so dodeluvanjeto na diplomata toa treba da bide zavrsena rabota. Samiot fakultet treba da gi ispraka studentite na staziranje, da si ima odreden profesor koj sto ke go sledi i ke se obrabotuva na krajot od godinata stazot-sto si rabotel ovaa godina,da napises opis i t.n. ! Eve neka bide izboren, nemora da e zadolzitelen!
A rabotata na komorata e da ne stiti nas od site onie koisto se narekuvaat psiholozi. Komorata treba da ni pomaga so nadogradba na nasite znaenja da se organiziraat predavanja besplatni za onie psiholozi sto se pod komorata. Taka e po svetot kolku sto jas znam.
Кон врв
Kali Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Storyteller

Регистриран: 30.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4947
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Kali Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Декември.2007 во 11:46
среќа


Изменето од Kali - 27.Мај.2010 во 20:31
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Декември.2007 во 22:22
Mi se dopaga ambicioznosta na mladite psiholozi i zelbata nesto da promenat vo tretmanot na psiholozite. So edno mora site da se soglasite deka za vakvata situacija se vinovni samite psiholozi, vraboteni po ucilistata. Poveke od 20 godini se bledi senki na direktorite. Cudno e sto nemaat zelba da napravat programa so koja vistinski ke rabotat. Nekolku pati im bese predlozeno da spremaat rabotilnici so koi ke gi animiraat decata koga nastavnikot e otsuten, pa taka ke se doblizat do decata, da bidat svateni pozitivno. Golema krivica snosat i nastavnicite koi na decata so naruseno socijalno odnesuvanje im pretat so psihologot. 
Кон врв
anac Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 54
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anac Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Декември.2007 во 16:28
Tocno e deka sme si vinovnisamite sto taka ne tretiraat. Veke i nie pomladite stanuvame skepticni slusajki gi postarite " se e za dzabe, bucetarskata plata e najdobra, i da srabotam nesto koj ke mi go ceni trudot , vaka na kraj mesec pak ke mi dadat plata , i t.n."
Treba ednas da razberime deka sekoja poseta na nekoj nov seminar ili samoinicijativnost ne mora da bide nagradena so plata. Nagradata e mnogu pogolema, se nadograduvas sebe si so znaenje a latata ke si dojde samoa po sebe.
Nemoze vo ucilistata da vikaat deka nemaat rabota psiholozite koga imaat 1000 deca na eden psiholog. Zosto smetaat deka psihologot raboti samo " problematicni deca", sto i neznam dali voopsto takvi ima ( relativna rabota). Uspeavme na lugeto da i ponudime mnogu iskrivena kognetivna slika za eden psiholog!
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Декември.2007 во 22:18
Vo edno se soglasuvam-seminarite se za da naucime nesto novo, no i da go primenime. Tocno deka ne moze da nema rabota za psiholozite vo ova vreme na 15 godishna tranzicija, deprimirani roditeli i nastavnici, deca ostaveni sami na sebe, nasilstvo vo semejstvo...nasilstvo na decata megu samite sebe... Jas imam mnogu prijateli skolski  psiholozi i ne mozam da razberam koga ke mi recat- pa shto da pravam koga direktorot mi nareduva da gi podgotvam godishnite ucilishni programi i tromesecnite izveshtai?! Nema sila koja ke go opravda ova... pa psiholozite ne se daktilogravki... Potoa nikoj ne veli direktorot e kriv... tuku napadot e vrz nerabotenjeto na psihologot...Psihologot ima edna osnovna zadaca-rabota so deca so narusheno odnesuvanje i nivnite roditeli.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <123>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,125 секунди.