IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Фотографија, камери и видео
  Активни теми Активни теми RSS - haiku - haiga
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

haiku - haiga

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <123>
Автор
Порака
janevskiR Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 236
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај janevskiR Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Декември.2007 во 21:44
И јас стојам на располагање!
Веќе испратив линк.
http://foto.idividi.com.mk/portfolio.asp?ID=3248
Кон врв
stariot Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Август.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 194
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај stariot Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Декември.2007 во 00:23
И јас веќе пратив линк.    
Najdobro e da molcis i da te smetaat za budala, otkolku da kazes nesto i site somnezi da isceznat.
Кон врв
ikishine Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 105
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ikishine Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Декември.2007 во 15:07
Здраво на сите!

Сакам сесрдно да ви се заблагодарам за вашата подршка во реализацијата на мојот проект... Во моментов, покрај останатото, интензивно пишувам хаику и хаига и ако се биде во ред, имам намера истите да ги објавам во книга. Се разбира, сите што ќе учествуваат ќе бидат целосно испочитувани и соодветно покрај секоја фотографија ќе бидат истакнати насловот и името на авторот. За квалитетно печатење неопходно е избраните фотографии да бидат со резолуција од 300 dpi, за димензиите ќе ви пишам дополнително... Значи, пожелно е прво да направам селекција, па ке ви пишам да ми ги препратите во соодветна големина. Пријатно сум изненадена од пристигнатите фотографии! Се може да биде инспирација за хаику односно хаига ако нештата се доживеат на вистинскиот начин и се пронајде есенцијата во нив. Сепак, постојат извесни правила и воглавно тоа се поврзува со природата, птиците, ситните животинчиња, инсекти, па и човекот - низ овие тристишја провејуваат источната мисла и сензибилитет ... За да не должам,за пример ќе прикачам една моја хаига (само објаснете ми како, оти ова е ново за мене и однапред се извинувам за евентуални грешки), а оние што се заинтересирани да дознаат повеќе, слободно може да ме прашаат. Инаку, јас како дипломиран филолог по општа и компаративна книжевност (сега запишувам постдипломски студии на истата катедра), зад себе имам две збирки поезија „Говорот на срцето“ (лирика) и „Кој ке ги згрее птиците“ (хаику). Избор од моите хаику стихови во бугарски превод може да погледнете на следниве линкови:
http://www.liternet.bg/publish21/i_doneva/index.html
http://www.liternet.bg/publish21/i_doneva/koj.htm
http://www.liternet.bg/
Оние стихови кои ги прикачил г-н Лукович се само извадоци од повеќе неиздадени песни и затоа се малку измешани, но се радувам што ви се допаднале.
Би сакала и да дојдам на некоја средба во клубот да се запознаеме. Се движам со помагало и соодветна помош, но тоа не е пречка за да се дружиме              
Кон врв
AniQ Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 36
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај AniQ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Декември.2007 во 19:04
Bas ke ni bide milo da te zapoznaeme Iskraтрепкање
Ajde momci pojasnete neshto okolu tehnickiot del, da znae Iskra kako da ni go prikaci primerotсреќа


Кон врв
JANE971 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Canon-џија

Регистриран: 20.Декември.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1711
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај JANE971 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Декември.2007 во 19:31
Iskra smetaj se pokaneta vo sreda vo mala stanica na nasata redovna druzba i tamu mozebi najdobro ke se objasnime, razbereme i zapoznaeme. Taka i nam ke ni objasnis popodrobno za Haiku i Haiga , a nie ke znaeme kakvi fotografii bi bile najpodobni za tebe. Kako i da e ke se druzime...
Dobredojdena si vo sredda po 20,00 casot, najsigurno okolu 20.30.
pozdrav
Born to be alive...

http://on.net.mk/galerija/jane-ljorovski
Кон врв
ikishine Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 105
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ikishine Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Декември.2007 во 00:46
Благодарам на поканата!

Вообичаено, секој прв четврток од месецот учествувам во хаику средбата што традиционално се организира во кафе книжарницата МАГОР. Од оправдани причини, овојпат, средбата е презакажана баш за во среда (12.12.2007) од 20:00 часот. Соломонско решение : кој е расположен, може да дојде прво во МАГОР на хаику, па потоа заедно да продолжиме во Мала станица со фотографии и хаига Ако не одговара така, тогаш најдобро да ја оставиме дружбата за наредната среда. Колку што разбрав, се состанувате редовно секоја среда на исто место, во исто време, нели? Сигурно се гледаме и многу се радувам за тоа!

Поздрав на сите!

   
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Декември.2007 во 02:38
Kako da ne mu se raduva srcevo na vakvi prekrasni momenti koga se srekavaat srodni dushi od site strani... i toa e UMETNOST i toa e KREATIVNOST i toa e HUMANOST i vo toa se sodrzhi UBAVINATA NA ZHIVOTOT!

Cheers to light, cheers to life !!!

P.S. Iskra, mini preku moeto portfoliot i vidi dali ke t inspirira neshto.
Кон врв
Mire Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1594
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mire Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Декември.2007 во 10:39
Iskra,
dobro ni dojde na forumot.


Eve informacija za upload na sliki na forumot:

Otvori si account (besplaten) na www.photobucket.com
Slikata koja sakas da ja uploadiras mora da bide najmnogu 800x600
Otkako ce ja uploadiras, kopiraj go linkot pod slikata koj veli "direct link"

Na prozorceto od forumot kaj sto ja kucas porakata klikni na ikonceto so fotoaparat. Vo novoto prozorce iskopiraj go linkot vo prozorceto "image URL" i klikni na vidi. Procesot cesto trae 2-3 minuti dodeka se uploadira slikata.

Otkako ce ja vidis slikata vo ova prozorce, samo klikni OK i taa ce se pojavi vo tvojata poraka.

PS Brojot na poraki ti go pokaciv na 100 i mislam deka taka ce mozes da uploadiras sliki na forumot (ako ne se lazam)

PPS Vo iscekuvanje sme na konecna informacija za goleminata na fotografiite koja ce ti odgovara среќа

PPPS Bilo sto sto ce ti se dopadne od portfoliovo:
http://www.foto.idividi.com.mk/portfolio.asp?ID=1775 ti e na raspolaganje



Изменето од Mire - 10.Декември.2007 во 10:45
Da se obideme da pomogneme i na onie, navidum izgubeni slucai. Za preporacana postapka    klikni TUKA
Кон врв
bobicar1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1099
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bobicar1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Декември.2007 во 11:35
Мире, не е се до бројот на пораките, туку треба да има статус група за да може да праќа фотографии. Ај ќе видам со Администраторот што ќе направам по тоа прашање.
Кон врв
ikishine Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 105
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ikishine Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Јануари.2008 во 14:43
Драги фотографки и фотографи,

Имајте среќни и весели празници! Наздравете им на новите почетоци! Годинава, а и понатака, од се срце ви посакувам океан здравје, море љубов и среќа, езеро успеси, река пари и ниедна капка тага и болка...

Ваша, Искра

P.S.Средбата со вас ми беше прекрасна и особено се радувам што запознав толку креативни, енергични, позитивни, духовити и дружељубиви луѓе
Ви посакувам весела дружба вечерва во Мала станица За жал јас нема да дојдам, но се гледаме наскоро на некоја од наредните средби!   
Кон врв
ikishine Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 105
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ikishine Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јули.2008 во 13:38
Здраво мои мили фотограф-и/-ки,

Одамна не сме се чуле... Се подзаборавивме малку :-) Што е ново?

Голем поздрав до сите, Искра
Кон врв
Glecin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 11.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 450
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Glecin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Јули.2008 во 16:34
Zdravo Iskra....!!

bogami....se zaboravivme....novo e izlozhbata na ploshtad shto pomina....ne znam dali uspea da dojdesh i da dzirnesh beshe super....! A drugo neshto nema periodov od Septemvri kje bide poaktivno.....! Sega za sega lesni zakachki, ponekoja dobra fotografija i prekjuten natprevar...)))...!

BIDI POZDRAVENA i se gledame

BTW Kako poezijata?.....ima neshto...?
There is more in life than books you know, but not much more!
Кон врв
ikishine Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 105
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ikishine Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Август.2008 во 15:19
Slusnav za izlozbata, prvo dzirkav na TV, pa otidov i na plostad... Imase mnogu interesni parcinja, ubavo ste se setile da ja napravite taa akcija ;-)

Kaj mene bese tranzicija, mi se slucuvaa mnogu nesta, glavno ubavi, pa sega sum vo renesansa :-) Zapisav postdiplomski, se vrabotiv, rabotam na knigite, odam na rehabilitacija i redica drugi nesta... Toa me ispolnuva.

Brojot na haigite sekojdnevno se zgolemuva, no knigata seuste ne e izdadena. Paralelno imam materijal za uste tri - cetiri knigi (esei,haiku,haiga,lirika, roman), pa za sekoja treba da najdam soodvetna prilika za izdavanje. Nekoi od konk*rsite se odlozija za kon krajot na godinava, no mislam deka naskoro edna po edna ke pocnat da ja zdogleduvaat svelinata na denot... Ke bidete blagovremeno izvesteni :-)

Ubavo odmorete se, sliknete mi nekoj nurnat lebed,pravete inspirativni fotki kako i dosega, prakajte mi gi na email: iki@unet.com.mk, pa sigurno se gledame od septemvri na tradicionalnite sredbi vo Mala Stanica. Izvestete me koga ke se sobirate... Pozdrav do site!
Кон врв
ikishine Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 105
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ikishine Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Мај.2009 во 02:34
Драги пријатели,

Срдечно Ве поканувам на промоцијата на мојата најнова хаику/хаига збирка „Небеска раскрсница/Crossroad in the Sky“ на 01.06.2009, понеделник, 20 часот, Кино „Фросина“ (МКЦ).

Хаигата е специфичен жанр - микс од фотографија и хаику- што првпат се објавува во Македонија.

Книгата во издание на издавачката куќа „МАГОР“ ќе ја промовираат Доц. д-р Владимир Мартиновски и Д-р Александар Прокопиев. Програмата ќе ја води Силвана Јованова, стиховите ќе ги читаат Елена Пренџова и Марјан Минов, а ќе настапат и Драган и Ратко Даутовски со куса изведба на окарина.

Промоцијата има и хуманитерен карактер за да се помогне моето заминување на трансплантација на матични клетки во Русија. За таа цел освен книгата, на продажба ќе бидат понудени и уметнички дела донирани од група еминентни млади уметници, а кои ќе бидат изложени во горното фоаје за време на промоцијата.

Ве молам обезбедете го Вашето ценето присуство и разубавете и збогатете ми ја оваа вечер :-)

Поканата е отворена и за останатите љубители на уметноста и хумани луѓе, па слободно известете ги сите што одговараат на овој опис...

Се гледаме!!!
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <123>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,250 секунди.