IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Народот кој ја ослободува жената
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Народот кој ја ослободува жената

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 515253
Автор
Порака
butel2 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 4138
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај butel2 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Април.2008 во 10:10
Omer..... navistina si smesen vo onoj svoj post....

megjutoa nema drugo da komentiram, samo ke ti odgovoram na tvojata posledna zabeleska

bi bila mnogu daleku od zdraviot pamet ako ljubomoram zatoa sto na edna dobra , pristojna muslimanska zena i se zabranuva da sedne vo avtobus sama i da pojde kaj nejzinite roditeli, zatoa sto tamu nekoj e bolen...
Кон врв
Aisha Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Декември.2007
Локација: Palestine
Статус: Офлајн
Поени: 1119
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Aisha Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Април.2008 во 12:53
Butel, vo realnosta toa ne odi taka. Svesna sum deka podatokot t.e. zenata koja ti ja spomna e realnost koja ti si ja uvidela.
No bitno e ona sto go spomanav, a toe e deka toa nema vrska so doverba ili ne.
Postojat odredeni propisi vo islamot, koi se kako takvi, i nie gi prifakame.
Jas znam deka nesmem sama da sedam vo nekoja prostorija so maz, mene ne mi e potrebno da mi spomniva nekoj (mojot maz pr. ): Nemoj da sedis sama. Bidejki jas si go znam propisto koj toa mi go zabranuva i nikogas ama nigoas nemalo potreba toa da go istaknuvame kako posebno... Jas gi praktikuvam islamskite propisi od strav kon Boga, a ne od mojot maz i sl.

A za patuvanjeto sama....POstojat ogromni islamski objasnuvanja i pricini, do kade i kako, sekoj onoj musliman mora di gi poznava.
Jas iskreno sum imala mnogu neprijatno iskustvo na granica i od togas sum rekla deka NIKOGAS ama nikogasa nema da mi se sluci da odam sama.
Zamisli na sred srpska granica, samo planini okolu, temnica, srbin od Republika Srpaska ni veli na mene i sestra mi da se simneme od avtobus bidejki sme mak. gragani ( ova bese za vreme na krizata 2001, se plasea od izbeglici). Mnogu bevem isplaseni, samo nie dve bevme. I na krajot moravme da go dademe celiot dzeparlak kako potkup, za da ne pusti. I toa blagodarenie na eden covek vo avtobusot koj se predstavi kako nas rodnina.
Znam deka ova se isklucoci, no na mene mi e jasno objasnuvanje za odredeni propisi vo islamot.
No kako sto kazav, postoi cela granka vo islamot, koja se zanimava so ova prasanje. POstojat dalecini i mesta za koi e dozvolno, kako na pr. Kosovo i okolina.

Na krajot uste ednas da povtoram, deka ova nema vrska so doverba ili ne.....Slusame i se pokoruvame.
PROUD TO BE A MUSLIM!!!!
Кон врв
BACHIOS Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1517
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BACHIOS Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Април.2008 во 13:31
Originally posted by butel2 butel2 напиша:

Omer..... navistina si smesen vo onoj svoj post....

megjutoa nema drugo da komentiram, samo ke ti odgovoram na tvojata posledna zabeleska

bi bila mnogu daleku od zdraviot pamet ako ljubomoram zatoa sto na edna dobra , pristojna muslimanska zena i se zabranuva da sedne vo avtobus sama i da pojde kaj nejzinite roditeli, zatoa sto tamu nekoj e bolen...


ne i se zabranuva ,taa sama ne odi
I'm gonna make him an offer he can't refuse- Don Corleone
Кон врв
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Април.2008 во 14:06
A zasto da ne odi sama toa e prasanjeto koe se vrti non stop i nikako da dade nekoj odgovor ... taa ne odi sama za toa i toa i kraj .... ne e tesko da se razbere .... i ako ima obrazlozeno zasto taa ne odi sama na drugite im ostanuva (spored veruvanjeto) da se soglasat za toa i da go opravdaat a na drugite da go osudat i da ne go opravdaat i kraj na diskusija....da gi poednostavime rabotite .... da ja pocituvame kulturata na ednite i drugite i da ne se obiduvame da se ubeduvame sto e poispravno zasto mnogu vekovi pred ovoj forum toaa ubeduvanje i dokazuvanje se odvivalo i sto im donelo na ednite i drugite sem omraza i vojni ..... ce mi kaze li nekoj deka donelo nesto ubavo ??????
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
BACHIOS Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1517
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BACHIOS Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Април.2008 во 14:15
Originally posted by Templarius Templarius напиша:

A zasto da ne odi sama toa e prasanjeto koe se vrti non stop i nikako da dade nekoj odgovor ... taa ne odi sama za toa i toa i kraj .... ne e tesko da se razbere .... i ako ima obrazlozeno zasto taa ne odi sama na drugite im ostanuva (spored veruvanjeto) da se soglasat za toa i da go opravdaat a na drugite da go osudat i da ne go opravdaat i kraj na diskusija....da gi poednostavime rabotite .... da ja pocituvame kulturata na ednite i drugite i da ne se obiduvame da se ubeduvame sto e poispravno zasto mnogu vekovi pred ovoj forum toaa ubeduvanje i dokazuvanje se odvivalo i sto im donelo na ednite i drugite sem omraza i vojni ..... ce mi kaze li nekoj deka donelo nesto ubavo ??????


zatoa sto zivee so drugi moralni normi - toa e tvoja definicija ne zaboravaj
I'm gonna make him an offer he can't refuse- Don Corleone
Кон врв
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Април.2008 во 14:24
Originally posted by BACHIOS BACHIOS напиша:

Originally posted by Templarius Templarius напиша:

A zasto da ne odi sama toa e prasanjeto koe se vrti non stop i nikako da dade nekoj odgovor ... taa ne odi sama za toa i toa i kraj .... ne e tesko da se razbere .... i ako ima obrazlozeno zasto taa ne odi sama na drugite im ostanuva (spored veruvanjeto) da se soglasat za toa i da go opravdaat a na drugite da go osudat i da ne go opravdaat i kraj na diskusija....da gi poednostavime rabotite .... da ja pocituvame kulturata na ednite i drugite i da ne se obiduvame da se ubeduvame sto e poispravno zasto mnogu vekovi pred ovoj forum toaa ubeduvanje i dokazuvanje se odvivalo i sto im donelo na ednite i drugite sem omraza i vojni ..... ce mi kaze li nekoj deka donelo nesto ubavo ??????


zatoa sto zivee so drugi moralni normi - toa e tvoja definicija ne zaboravaj



Pa toa i go velam ako si go procital mojot post - taa zena zivee po drugi moralni normi koi na nikogo ne mu pravat loso i kako takvi nema za sto da se osuduvaat i da ne se svatat, barem jas nemam problem so toa .....
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
BACHIOS Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1517
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BACHIOS Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Април.2008 во 14:25
da ama ima/se na koi ne mu vleguvaat vo glava takvite raboti
I'm gonna make him an offer he can't refuse- Don Corleone
Кон врв
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Април.2008 во 14:42
Originally posted by BACHIOS BACHIOS напиша:

da ama ima/se na koi ne mu vleguvaat vo glava takvite raboti


Pa ne im vleguva vo glava zasto ne sakaat da sfatat deka se dodeka ne se pomirime so toa deka na svetot postojat i drugi sfacanja i religii....ne moze ni nasata da bide pocituvana...
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
BACHIOS Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1517
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BACHIOS Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Април.2008 во 17:14
Originally posted by Templarius Templarius напиша:

Originally posted by BACHIOS BACHIOS напиша:

da ama ima/se na koi ne mu vleguvaat vo glava takvite raboti


Pa ne im vleguva vo glava zasto ne sakaat da sfatat deka se dodeka ne se pomirime so toa deka na svetot postojat i drugi sfacanja i religii....ne moze ni nasata da bide pocituvana...


amen
I'm gonna make him an offer he can't refuse- Don Corleone
Кон врв
Omer El Faruk Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 31.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 997
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Omer El Faruk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Април.2008 во 18:46
Originally posted by butel2 butel2 напиша:

Omer..... navistina si smesen vo onoj svoj post....епа,ако викаш така...

megjutoa nema drugo da komentiram, samo ke ti odgovoram na tvojata posledna zabeleska

bi bila mnogu daleku od zdraviot pamet ako ljubomoram zatoa sto na edna dobra , pristojna muslimanska zena i se zabranuva da sedne vo avtobus sama i da pojde kaj nejzinite roditeli, zatoa sto tamu nekoj e bolen...Пак би ти препорачал убаво да прочиташ што вели Исламот,а помалку да се држиш за традицијата на одреден етнос,оти има голема разлика...





Ако се почувствува навредена од мојот коментар,еве јавно ти се извинувам.
Кон врв
Aisha Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Декември.2007
Локација: Palestine
Статус: Офлајн
Поени: 1119
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Aisha Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Април.2008 во 22:47
.

Изменето од Aisha - 21.Април.2008 во 22:49
PROUD TO BE A MUSLIM!!!!
Кон врв
Aisha Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Декември.2007
Локација: Palestine
Статус: Офлајн
Поени: 1119
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Aisha Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Април.2008 во 22:48
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

SIZE=2]Важи бе Ајша, ако не напишеш, како ќе знамсреќаА дека не постои таков брак-не е точно. Постои. И постои и таков кога ептен од мали ги капарисуваат.Е сега кога ќе имаш време, објасни ни за тоа но и за мехрот, убаво е да знаемеголемо%20гушкање



Vencaniot dar (mehr)

Vencaniot dar (mehrot) e pravo koe i pripaga samo na zenata, koe i go propisal Bog, i mazot e obvrzan da i go dade na zenata, kako i bi se ukazala pocast, i so nego i se ukinuva nepravdata na koja bila izlozena zenata.(vo predislamiskit period).

Gospod vo k*ranot veli:

“I dajte im gi na soprugite od se srce nivnite vencani podaroci.”
(k*ran, 4:4)

Vo praksata na Pratenikot Muhamed, ne e zabelezano deka e stapeno vo brak bez da se odredi i podari mehrot.

Najbitnite propisi vrzani za mehrot se:

A. Mehrot nema svoja gorna i dolna granica.

Postoi soglasnost vo islamskita pravna nauka deka mehrot moze da bide se ona sto ima bilo kakva vrednost, bez ogled dali se raboti za predmet ili bilo kakvi drugi dobra.

B. Mehrot e isklucivo sopstvenost na zenata.

[/QUOTE]
PROUD TO BE A MUSLIM!!!!
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 515253
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,188 секунди.