IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Историја
  Активни теми Активни теми RSS - Торбеши, Албанци, Мак. Муслимани!?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Торбеши, Албанци, Мак. Муслимани!?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 4>
Автор
Порака
AK-47 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 81
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај AK-47 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Торбеши, Албанци, Мак. Муслимани!?
    Испратена: 05.Декември.2007 во 01:23
Takanarecenite torbeshi, dali se toa makedonci koi preminale vo islamot , dali se asimilirani albanci ili se nekoj drug narod koj sto zboruva slavjanski ?
Jas znam edno deka tie ne gi sakat makedoncite dodeka se ponakloneti prema albancite i turcite. Znam mnogu albanci sto imaat zeni torbeshi megjutoa ne znam sto kako so niv, ako ima nekoj torbesh neka mi kaze sto e rabotata sto se mislat tie , dali se slozuvat da se izjasnat kako makedonci, ili kako torbeshi ?
Vidov Fiat Canoski sakasa da ima grafa na etnikum torbeshi, i vikase deka gi ima 150 iljadi , mislam deka e pregolema brojka, no mislam deka gi ima dovolno

Изменето од AK-47 - 05.Декември.2007 во 01:24
Кон врв
монте кристо Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
THERE CAN BE ONLY ONE

Регистриран: 26.Мај.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 6869
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај монте кристо Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Декември.2007 во 09:19
kukoc aj pisuvaj ziti majka so normalen font , vaka sea so toa edinstvoto albansko , na toa povikuvaat odzite i muslimanite tie se radikalnite , od druga stana , albacnite-hristijani k*r gi boli za golema albanija isto taka postoi netrpelivost pomegu gegite i toskite , kolku da se znae de
во овие години што следат , ќе видиме дали европа и христијанството ќе се спасат . И ТИ !!! можеш да помогнеш . ОД НАС СИТЕ ЗАВИСИ .
Кон врв
test_glusec Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 25.Ноември.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 294
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај test_glusec Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Декември.2007 во 10:19
Originally posted by Кasov Кasov напиша:

гораните во Косово имам слушнато си земат бугарски пасоши../а они са бегалци од Охридско


Во косово има само албанцинамигнување
ever try,ever fail.No matter try again,fail again,fail better.
Кон врв
radar Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Октомври.2007
Локација: Saint Lucia
Статус: Офлајн
Поени: 2
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај radar Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Декември.2007 во 10:49

  Torbesi se makedonci koi go primile islamot za turskoto vreme ,mislam deka imeto eproizlezeno odtoa sto se pecalbari izaminuvale so torbi na pecalba.

 Toa sto deneska se pisuvaat kako aibanci e rabota na mk nacionalni'' partii koi treba dlaboko da se zamislat .Inaku zboruvaat makedonski atooa ne e za totcenuvanje.Gi imaat zadrzano i nekoi obicaai .збунетост
Кон врв
AK-47 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 81
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај AK-47 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Декември.2007 во 15:07
za torbesh*te baram odgovor od nekoj torbesh, no jas edno znam a toa e deka onie nikako ne gi sakat slavjanite, kako sto oni ve narekuvaat, KAURI, vo ova sum 100% ubeden , i znam , posto sum imal kontakti so mnogu torbeshi, i mislam deka oni ne se nikakvi makedonci, samo sto se asimilirani po jazikot, megjutoa po krv ne se makedonci, mislam ne se slavjani
Кон врв
LouWeed Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
I AM THE KING OF ROCK&ROLL

Регистриран: 28.Мај.2005
Статус: Офлајн
Поени: 13012
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај LouWeed Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Декември.2007 во 15:22
a albancite demek ne se "poturceni"???
Кон врв
AK-47 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 81
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај AK-47 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Декември.2007 во 15:46
sto podrzabiras ti pod poturceni ?
Кон врв
LouWeed Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
I AM THE KING OF ROCK&ROLL

Регистриран: 28.Мај.2005
Статус: Офлајн
Поени: 13012
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај LouWeed Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Декември.2007 во 15:49
prezimanje na muslimanska vera....za podobar tretman

Изменето од LouWeed - 05.Декември.2007 во 15:49
Кон врв
AK-47 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 81
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај AK-47 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Декември.2007 во 16:09
preziminjata ne se turski tuku se islamski, i vie imate verski iminja, koi sto ne se makedonski, razbiras ??
Кон врв
LouWeed Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
I AM THE KING OF ROCK&ROLL

Регистриран: 28.Мај.2005
Статус: Офлајн
Поени: 13012
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај LouWeed Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Декември.2007 во 09:29
Originally posted by AK-47 AK-47 напиша:

preziminjata ne se turski tuku se islamski, i vie imate verski iminja, koi sto ne se makedonski, razbiras ??


sto ima toa vrska.....ti izgleda ne si ja znaes sopstvenata istorija.....aj kazi mi drevnite shqipetari po koja vera se krsteni????

pod zastita na orelot!a orelot e muslimanski "znak"??
Кон врв
DAIJA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1668
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DAIJA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Декември.2007 во 15:45
Abe, sto ebitno koga ni samite ne znaat?
 
Iako mene mi lici deka se Makedonci so islamska religija, ne mora daznaci, ako ne znaat, neka si se opredelat....
 
 
 
О следбеници на Книгата, дојдете да се собереме околу зборот нам и вам заеднички: никого освен Бог да не обожуваме и никого да не Му здружуваме!
Кон врв
butel2 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 4138
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај butel2 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Декември.2007 во 10:45
bas smesni raboti...

torbesite, makedoncite muslimani, gorancite.... se poturceni makedonci ne milom tuku silom. Poradi takviot cin ostanale na nekoj nacin izolirani , pa go zadrzale cistiot izvoren makedonski jazik, taka da site onie albanci koi ovde tvrdat sprotivno vo vrska so jazikot, neka ne go pravat toa samo zatoa sto taka im cini.

retko nekoj torbes ili makedonec musliman sklopuva brak so druga nacija, voglavnom se mazat/zenat megju sebe. toa sto vo posledno vreme go pravat torbesite kaj Gostivarsko, baraat decata da im ucat na albanski i se izjasnuvaat kako albanci, mnogu e jasno kakov e pritisikot na samite albanci i koj moze da se nosi so toj pritisok? Koga EU, Amerika i pola svet popusta pod pritisokot na albancite, pa nekolku sela naseleni so torbesi?

Vsusnost, mnogu jasno i otvoreno e kazano, deka i samoto priznavanje na Kosovo ke bide vo zamena za nekoj mir koj so godini go narusuvaat albancite.

Кон врв
AK-47 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 81
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај AK-47 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Декември.2007 во 12:50
epa bas greska si , i voopsto ne si gi znaes rabotite , ima desetici albanci koi imaat zeni torbeshki,
Samiot niven lider Fiat Canoski zenata mu e albanka, zal mi e a :)
Na torbesh*te im interesira samo da se muslimani, posto ne se nacionalisti voopsto, a i nema za koja nacija da se nacionalisti. Oni stapuvaat vo brak so turci, albanci, ...samo da se muslimani
Кон врв
LouWeed Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
I AM THE KING OF ROCK&ROLL

Регистриран: 28.Мај.2005
Статус: Офлајн
Поени: 13012
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај LouWeed Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Декември.2007 во 13:12
Originally posted by LouWeed LouWeed напиша:

Originally posted by AK-47 AK-47 напиша:

preziminjata ne se turski tuku se islamski, i vie imate verski iminja, koi sto ne se makedonski, razbiras ??


sto ima toa vrska.....ti izgleda ne si ja znaes sopstvenata istorija.....aj kazi mi drevnite shqipetari po koja vera se krsteni????

pod zastita na orelot!a orelot e muslimanski "znak"??


kalasnikov uste te cekam da odgovoris....
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 4>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,297 секунди.