IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Политика и вести
  Активни теми Активни теми RSS - Бугарска пропаганда
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Бугарска пропаганда

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 56789 12>
Автор
Порака
test_glusec Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 25.Ноември.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 294
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај test_glusec Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Декември.2007 во 21:30
Originally posted by ivancho ivancho напиша:

Ей, велики войводи
наследници на Александр,
Ако някой от вас ми даде име на един комита, който се казва Зоран, Стевица, Ивица, Любиша,Радивое,Синиша и т.н исконни македонски имена може да си даде банковата сметка и има от мен 100000 евро награда. Условието е комитата да е роден преди 1945 година.


Така??

А ај кажи ми ти на мене тогаш Владимир е руско име така??


Тогаш Владимир Черноземски го знаеш?????

и сега ???

Ќе ми дадеш 100 000 евра??


Изменето од test_glusec - 08.Декември.2007 во 21:30
ever try,ever fail.No matter try again,fail again,fail better.
Кон врв
ivancho Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 08.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 6
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ivancho Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Декември.2007 во 21:48
Originally posted by test_glusec test_glusec напиша:



Originally posted by ivancho ivancho напиша:

Ей, велики войводи
наследници на Александр,
Ако някой от вас ми даде име на един комита, който се казва Зоран, Стевица, Ивица, Любиша,Радивое,Синиша и т.н исконни македонски имена може да си даде банковата сметка и има от мен 100000 евро награда. Условието е комитата да е роден преди 1945 година.
Така??А ај кажи ми ти на мене тогаш Владимир е руско име така??Тогаш Владимир Черноземски го знаеш?????и сега ???Ќе ми дадеш 100 000 евра??

Аз питах за Зоран, Ивица, Синиша и останалите сръбски имена които "незнайно" зощо са масови в Македония
Кон врв
test_glusec Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 25.Ноември.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 294
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај test_glusec Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Декември.2007 во 21:51
Originally posted by ivancho ivancho напиша:

Originally posted by test_glusec test_glusec напиша:



Originally posted by ivancho ivancho напиша:

Ей, велики войводи
наследници на Александр,
Ако някой от вас ми даде име на един комита, който се казва Зоран, Стевица, Ивица, Любиша,Радивое,Синиша и т.н исконни македонски имена може да си даде банковата сметка и има от мен 100000 евро награда. Условието е комитата да е роден преди 1945 година.
Така??А ај кажи ми ти на мене тогаш Владимир е руско име така??Тогаш Владимир Черноземски го знаеш?????и сега ???Ќе ми дадеш 100 000 евра??

Аз питах за Зоран, Ивица, Синиша и останалите сръбски имена които "незнайно" зощо са масови в Македония


Епа еве јас те прашувам ова прашање???

Викаш дека Зоран и не знам си што се српски имиња а не се ПРАВОСЛАВНИ.

Јас ти викам дека руско име е ВЛАДИМИР.

Владимир Черноземски????

и сега ќе ми дадеш 100 000 евра??
ever try,ever fail.No matter try again,fail again,fail better.
Кон врв
ivancho Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 08.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 6
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ivancho Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Декември.2007 во 21:56
Originally posted by test_glusec test_glusec напиша:



Originally posted by ivancho ivancho напиша:

Ей, велики войводи
наследници на Александр,
Ако някой от вас ми даде име на един комита, който се казва Зоран, Стевица, Ивица, Любиша,Радивое,Синиша и т.н исконни македонски имена може да си даде банковата сметка и има от мен 100000 евро награда. Условието е комитата да е роден преди 1945 година.
Така??А ај кажи ми ти на мене тогаш Владимир е руско име така??Тогаш Владимир Черноземски го знаеш?????и сега ???Ќе ми дадеш 100 000 евра??

Приятелю, ти понеже не си учил родната си история а сръбски измислици и ние знаеш, че един от синовете на Княз Борис Първи Покръстител / този дето е приел кирилицата и християнството в България и е направил два книжовни центъра в Преслав и Охрид/ се е казвал Владимир. Тогава още е нямало Русия. Така, че незнам дали името е руско. Но със сигурност Зоран не е българско /македонско/ име.
Кон врв
test_glusec Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 25.Ноември.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 294
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај test_glusec Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Декември.2007 во 21:58
Originally posted by ivancho ivancho напиша:

Originally posted by test_glusec test_glusec напиша:



Originally posted by ivancho ivancho напиша:

Ей, велики войводи
наследници на Александр,
Ако някой от вас ми даде име на един комита, който се казва Зоран, Стевица, Ивица, Любиша,Радивое,Синиша и т.н исконни македонски имена може да си даде банковата сметка и има от мен 100000 евро награда. Условието е комитата да е роден преди 1945 година.
Така??А ај кажи ми ти на мене тогаш Владимир е руско име така??Тогаш Владимир Черноземски го знаеш?????и сега ???Ќе ми дадеш 100 000 евра??

Приятелю, ти понеже не си учил родната си история а сръбски измислици и ние знаеш, че един от синовете на Княз Борис Първи Покръстител / този дето е приел кирилицата и християнството в България и е направил два книжовни центъра в Преслав и Охрид/ се е казвал Владимир. Тогава още е нямало Русия. Така, че незнам дали името е руско. Но със сигурност Зоран не е българско /македонско/ име.


Ама еве Владимир е руско име.

Владимир Черноземски...дали сега ти со твојата логика сакаш да кажеш дека ние сме руси???
ever try,ever fail.No matter try again,fail again,fail better.
Кон врв
test_glusec Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 25.Ноември.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 294
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај test_glusec Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Декември.2007 во 21:59
Како прво и прво Владимир е руско име и постои многу одамна.

Уште кога Бугарија и МАКЕДОНИЈА НЕ ПОСТОЕЛЕ КАКО НАЦИИ..

Не треси зелени
ever try,ever fail.No matter try again,fail again,fail better.
Кон врв
ivancho Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 08.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 6
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ivancho Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Декември.2007 во 22:00
Ти или не четеш или не разбираш Владимир не е руско име. Не мисли за Путин. Дядо ми е родом от Битоля. По негово време там никой не се е казвал Зоран.
Кон врв
test_glusec Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 25.Ноември.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 294
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај test_glusec Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Декември.2007 во 22:02
Originally posted by ivancho ivancho напиша:

Ти или не четеш или не разбираш Владимир не е руско име. Не мисли за Путин. Дядо ми е родом от Битоля. По негово време там никой не се е казвал Зоран.



Владимир е РУСКО име и постои многу одамна уште кога БУГАРИЈА и МАКЕДОНИЈА не постоеле како нации??


Да видиме имате вие и уште едно име СЕРГЕЈ..

СЕРГЕЈ Е РУСКО ИМЕ

Пак те прашувам дали ние сите сме руси сега според тебе??
ever try,ever fail.No matter try again,fail again,fail better.
Кон врв
ivancho Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 08.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 6
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ivancho Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Декември.2007 во 22:03
Originally posted by test_glusec test_glusec напиша:


Originally posted by ivancho ivancho напиша:

Ти или не четеш или не разбираш Владимир не е руско име. Не мисли за Путин. Дядо ми е родом от Битоля. По негово време там никой не се е казвал Зоран.
Владимир е РУСКО име и постои многу одамна уште кога БУГАРИЈА и МАКЕДОНИЈА не постоеле како нации??Да видиме имате вие и уште едно име СЕРГЕЈ..СЕРГЕЈ Е РУСКО ИМЕПак те прашувам дали ние сите сме руси сега според тебе??

А Зоран какво име е??????
Кон врв
ivancho Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 08.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 6
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ivancho Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Декември.2007 во 22:04
Не е руско.Нали
Кон врв
test_glusec Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 25.Ноември.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 294
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај test_glusec Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Декември.2007 во 22:08
Originally posted by ivancho ivancho напиша:

Originally posted by test_glusec test_glusec напиша:


Originally posted by ivancho ivancho напиша:

А ти Зоран ли си? На дядо Здравко.Нали?
Јас сум Владимирнамигнување

А Зоран какво име е? И защо е толкова масово в Македония?Кажи Владо


Зоран е ПРАВОСЛАВНО именамигнување
ever try,ever fail.No matter try again,fail again,fail better.
Кон врв
test_glusec Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 25.Ноември.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 294
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај test_glusec Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Декември.2007 во 22:31
Ја мајката не реков дека е руско име

Александар Македонски

Тоа е име уште од АНТИЧКА МАКЕДОНИЈА.
Дали тоа значи дека ти си чистокрвен македонец???

и дека воопшто македонците не биле бугари туку македонци?????
ever try,ever fail.No matter try again,fail again,fail better.
Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Декември.2007 во 01:21
Originally posted by Boogie Boogie напиша:

Еве што пишаа по повод на случката мада и не вредеше толку внимание


Историјата како татар-бифтек

Бошко Нацевски

И во високата наука има заталкани. А дека и историската наука не е поштедена од мешетари, еклатантен пример е Божидар Димитров, оној сатрап од научник, инаку советник на бугарскиот претседател Прванов, кој и денес, од пиедесталот на божемно европска Бугарија, не престанува да ги пелтечи фашизоидните теории за „бугарскиот корен“ на македонската нација. Овој пропаганден активист на официјална Софија, со параноично изострен антимакедонизам во толкувањето на историската фактографија, можеби и не ќе го заслужуваше вниманието на овие редови, доколку својата националистичка дрскост не се обиде да ја демонстрира и во границите на македонската држава. Таа атака се одигра токму деновиве, во Кавадарци, во режија на некакво друштво за македонско-бугарско пријателство, а најверојатно со ванчомихајловистички код, промовира две свои книги чии содржини, според замислите на авторот, треба да послужат како негација на делови од македонската национална историја. Во градот на грозјето, кој, патем забележано, дал стотици жртви во национално-ослободителните војни на Македонија, таа крпенка од бугарски научник, покрај многубројните изливи на сопствениот великобугаризам, понудил награда од милион евра за оној што ќе му донел документ дека од 7 до 14 век имало Македонци на нашите простори. А го заборава тој господин прекорот на отецот Паисие упатен до неговите сонародници заради тоа што тие и во втората половина на 18 век се срамувале да се наречат Бугари. Според Димитров, кој и во вториот мандат го советува бугарскиот претседател за прашања од сферата на историјата, а ја извршува и функцијата директор на Националниот историски музеј, историската наука не би требало да има некакви допирни точки со сивата маса, а повеќе ја практикува како гума за џвакање, од која тој си ги остри забите, кои потоа, во многубројните негови провокативни сеанси на антимакедонска основа, ѕвечкаат како трофејно оружје. Кога пред неколку години во пиринскиот дел на Македонија беше пронајдена некаква камена плоча, тој поита со својата стручна експертиза да ги зарадува своите сонародници и да ја шокира научната јавност дека откритието било од времето на царот Самоил и претставува доказ за неговата припадност на бугарската нација. Десетина дена подоцна се покажа дека станува збор за вешто изработен фалсификат од понов датум на некој селанец, кој, во секој случај, успешно си поигра со дел од тамошната научна јавност. Според истиот тој Димитров, чии „научни“ лакрдии, со исклучително изразен националистички призвук, се честа присутност во бугарските медиуми, всушност, се што е македонско е бугарско. На таа шовинистичка фреквенција со децении ја гради професионалната кариера и стигна до нивото на советник на бугарскиот претседател, без разлика на фактот дека, според мислењето на многу негови колеги, станува збор за шарлатан, заталкан во водите на науката, но со завидни резултати во државната пропагандна политика. Во еден од октомвриските броеви на софискиот весник „24 часа“ во 2001 година, Божидар Димитров го лансира тврдењето дека Александар Македонски кога во својот поход стигнал во Авганистан, се оженил за Бугарка. Следејќи го неговиот пример, бугарски зетови станале и неговите војници. Би било интересно да се дознае со колку милиони евра денес би бил награден некој потомок на Александар Македонски што на Димитров, за потребите на Националниот историски музеј во Софија, во кој директорува, би му приложил венчаница од неговиот прапрадедо, кој во затишјето меѓу две борбени сочелувања на фронтот успеал да склучи брак со една од Бугарките, што, според овој историчар, во тоа древно време, живееле под планините Хендокуши и Памир, чии делови денес се наоѓаат во Авганистан. Во истиот тој број на „24 часа“, и на истата страница, професорот Тјанко Јорданов, кој го истражува потеклото на Бугарите, на прашањето на новинарот за неговата официјална историска верзија, го соопштува следното: „Официјалната теза е дека сме од ‘тјурско‘ потекло и сме дојдени од Исток - од Монголија, од Алтај...“, тврди професорот и заклучува: „Ние сме Тјурки и толкоз!“. Според Димитров, Бугарите се најстарото европско племе, најстарата цивилизација и најстарата држава. За да ги докаже овие тези, официјална Софија не штедеше средства да ангажира (да купи) дури и странски научници. Па се случуваа и такви бизарности од типот на тврдењето на унгарскиот академик Јухас дека бугарското писмо е постаро и од критското, или на неговиот сонародник Тот, дека светите браќа Кирил и Методиј биле „чистокрвни Бугари“. А потоа, исто така во весникот „24 часа“, од перото на Ивајло Дичев да ги прочитате констатациите дека, и покрај сите напори, на Бугарија никако не и тргнува со националната митологија. „Мачнотијата почнува кога потврда за сето тоа треба да се добие од надвор“, соопштува авторот и додава: „Нејасно останува само каква е врската меѓу топлото ‘ние‘ и браќата Кирил и Методиј, кои не само што немале ништо заедничко со тогашната бугарска држава туку никогаш и не стапнале во неа“. Би била чиста илузија ако се верува дека Божидар Димитров е слободен стрелец и дека не е дел од бугарската пропагандна машинерија, која оркестрирано функционира на државно ниво - во политиката, во науката, во образовниот систем, судството, полицијата, журналистиката... И секогаш со единствена цел - негирање на самобитноста на македонскиот народ, на самородноста на македонскиот јазик, на автентичноста на македонскиот национален фолклор и на неговите други етнички белези. И на крајот, уште една дилема. Од публикуваните информации за промотивното дивеење на Божидар Димитров на антимакедонска основа во Кавадарци, не можеше да се види дали неговите домаќини од таканареченото друштво на македонско-бугарското пријателство, ним драгиот гостин од Софија го одвеле на споменикот на убиените ваташки деца, жртви на бугарската фашистичка солдатеска во Втората светска војна. И тоа е бугарско, требаше да му се појасни на господинот Димитров. Но, не е виновен толку тој, колку што се безрбетни оние слепци што му дозволија пристап и пристан во револуционерното Кавадарци. Во срцето на Тиквешијата. На дофат на гробовите на македонската младост. На стреланите ваташки деца!



намигнување
Кон врв
триморета Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 05.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 10
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај триморета Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Декември.2007 во 09:21

Za domasna rabota vlade da se porovish v internet i da nameris istinskoto rozdeno ime na Vlado Chernozemski

Ajde da ti spesta malko usilije Velicko Dimitrov Kerin vecna Mu pamet.Taka umirat geroite

A za imeto vladimir na mene mi lici da e nito bugarsko nito rusko tuku slavjansko no e polzvano v Bulgaria koga Rusija ne postoela




Vladimir-Rasate (Bulgarian: Владимир Расате) was the ruler of Bulgaria from 889 to 893.

He became ruler (knyaz) of Bulgaria when his father Boris-Mihail I decided to retire to a monastery after a reign of 36 years. Preserved seals with the inscription "Michael the Monk, who is archon of the Bulgarians" suggest, however, that Boris I never fully relinquished his power.

Vladimir-Rasate was the oldest of Boris-Mihail's sons and possibly the only one of them who had been born a pagan. According to Emperor Constantine VII Porphyrogenitos, Vladimir had taken part in a Bulgarian invasion of the Serbian lands, predating the Christianization of Bulgaria. The little we know about his reign includes a military alliance he concluded in 892 with the East Frankish (German) King Arnulf of Carinthia against Great Moravia which, having in mind the interests of the Byzantine Empire, was indirectly aimed against Constantinople. This was a serious straying from the pro-Byzantine policy of his father.

In 893, Boris-Mihail left his monastery, dispossessed Vladimir and had him blinded. The only source about the event, the almost contemporary Latin chronicle by Regino of Prüm, explains this act with Vladimir’s attempt to restore paganism. Boris-Michail co-opted his third son, Simeon, into the royal power.

Изменето од триморета - 09.Декември.2007 во 09:28
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 56789 12>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,125 секунди.