IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Интима > Семејство
  Активни теми Активни теми RSS - Како се создал бракот?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Како се создал бракот?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345>
Автор
Порака
bibce Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Септември.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2203
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bibce Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Декември.2007 во 13:03
no comentсршено%20срце
Кон врв
bluebell Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
the craziest

Регистриран: 14.Септември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8041
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bluebell Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Декември.2007 во 13:23
Originally posted by Antiqua Antiqua напиша:

Инаку, од историски аспект, брачната заедница е позната уште од неолитот, во добара на матријархатот, кога жената е главата на семејството...Тогаш жената била лидер и на заедницата, свето суштество кое го обезбедува потомството и го заштитува семејството.  За да се знае кој е тој што и помогнал да го обезбеди потомството, таа номинирала 1 или повеќе мажи како нејзини придружници...Тоа е првата форма на бракот
E, Antiqua se prashuvam kakvi bi bile rabotite deneska da sme ostanale na matrijarhatot i toj da ne bil zamenet so patrijarhatotголема%20насмевка
always look on the bright side of the life!
Кон врв
Antiqua Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 31.Март.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1790
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Antiqua Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Декември.2007 во 13:31
Originally posted by bluebell bluebell напиша:

E, Antiqua se prashuvam kakvi bi bile rabotite deneska da sme ostanale na matrijarhatot i toj da ne bil zamenet so patrijarhatotголема%20насмевка
 
И јас многу често тоа сум се прашувала...Знаеш, се додека имало матријалхално управување, немало никакви војни...Па сега види ти...
 
Во добата на металите (бронзено, железно) се откриваат оружјата за војување и тогаш се зема приматот на патријалхалното уредување и се водат војни...
 
Еве, Клеопатра на пример, била жена фараон и наместо да води војна со Римјаните, таа водела љубов (па дури и се омажила) со Цезар љубов
Veni Vidi Vici
Кон врв
bluebell Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
the craziest

Регистриран: 14.Септември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8041
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bluebell Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Декември.2007 во 13:36
Ama na nas zhenite ni e sosema jasno deka e podobro da se vodi ljubov otkolku vojna, ama aj kazhi im go toa na mazhite, koi vo minatoto vodele vojni duri i poradi zhenite.голема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевка
always look on the bright side of the life!
Кон врв
Antiqua Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 31.Март.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1790
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Antiqua Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Декември.2007 во 13:40
Ееее, тоа никако не можеме да им го докажеме...такви си се...
 
А дека се тепале и војни воделе за жена, тоа е веќе општо познато...И до ден денес знаат да се растепаат за жена...голема%20насмевкатрепкање
Veni Vidi Vici
Кон врв
bluebell Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
the craziest

Регистриран: 14.Септември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8041
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bluebell Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Декември.2007 во 13:45
izgleda deka vo dusha i srce se ratniciнамигнувањеголема%20насмевкасмеење
always look on the bright side of the life!
Кон врв
Antiqua Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 31.Март.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1790
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Antiqua Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Декември.2007 во 13:53
Баш е така задоволство
Veni Vidi Vici
Кон врв
sensei Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 31.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 2005
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sensei Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Декември.2007 во 19:20
teski filozofii, antropologii,.. намигнување
Gods Creative Force enters humanity through a mans love for his wife and desire to raise his family in a wholesome environment. It is reciprocated by a woman receiving his seed-spirit and nurturing it
Кон врв
zagor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Уникатен песимист

Регистриран: 27.Септември.2007
Локација: Congo
Статус: Офлајн
Поени: 12850
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zagor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Декември.2007 во 19:50
СЕМОЌНИОТ ГО СОЗДАЛ!УШТЕ НА ЕДНО ПОЛЕ ДА СЕ МАЧИ ЧОВЕК...!!!!..СИ ИГРА СО НАС...
...zagor e ziv,se drugo e laga.
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Декември.2007 во 19:58
vo edno selo vo afrika imalo 100 mazi i 200 zeni
poglavicata gledal kako se kecat megusebe a sakal on da e glaven fukac
a nemal pojma deka moze da si napravi harem
pa smislil brak
rekol eden maz edna zena=brak

200-99=101

i taka mu ostanale 101 zena za nego zatoa shto se proglasil za monah koj nesmee da se zeni намигнување
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
Гостин Кликни и види ги опциите
Гостин
Гостин
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Гостин Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Декември.2007 во 21:37
Originally posted by Antiqua Antiqua напиша:

Originally posted by bluebell bluebell напиша:

E, Antiqua se prashuvam kakvi bi bile rabotite deneska da sme ostanale na matrijarhatot i toj da ne bil zamenet so patrijarhatotголема%20насмевка
 
И јас многу често тоа сум се прашувала...Знаеш, се додека имало матријалхално управување, немало никакви војни...Па сега види ти...
 
Во добата на металите (бронзено, железно) се откриваат оружјата за војување и тогаш се зема приматот на патријалхалното уредување и се водат војни...
 
Еве, Клеопатра на пример, била жена фараон и наместо да води војна со Римјаните, таа водела љубов (па дури и се омажила) со Цезар љубовпа се знае кои го вртат светот на малиот прст...трепкањетрепкањежените...
 а дека немало војни кога владееле жените.... хмм се мислам дека некои племиња беа во матријахално уредување... а сепак се водеа војни... ама да не навлегуваме во историјата,... не е ни време ни место... среќа
трепкање

Изменето од Biserna_Devojka - 04.Декември.2007 во 21:38
Кон врв
Antiqua Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 31.Март.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1790
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Antiqua Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Декември.2007 во 08:52
Јас не знам за било кое матријалхално општество кое војувало (освен кога се бранеле од напад)...
 
Сега ќе ви дадам пример за едно племе Ескези (историски е заведено, но археолошки не е потврдено), кое живеело во полиандично уредување (една жена во брак со повеќе од 1 маж)...Тие биле во војна со своите соседи, исто варварско племе (името го заборавив), затоа што постојано им ги краделе жените на Ескезите
 
Тогаш, водачот на Ескезите, страшната Етана, понудила примирје со тоа што им дала да земат онолку жени колку што за возврат ќе дадат мажи од нивното племе...
 
Дали може да си претпоставите што се десило?
Veni Vidi Vici
Кон врв
sensei Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 31.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 2005
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sensei Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Декември.2007 во 12:26
Istoriski e zavedeno no arheoloski nepotvrdeno? hehehe голема%20насмевка Abe aj ne se zaebavajte.
Gods Creative Force enters humanity through a mans love for his wife and desire to raise his family in a wholesome environment. It is reciprocated by a woman receiving his seed-spirit and nurturing it
Кон врв
Antiqua Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 31.Март.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1790
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Antiqua Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Декември.2007 во 13:27
Што не ти е јасно?збунетост
Veni Vidi Vici
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,172 секунди.