IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Фотографија, камери и видео
  Активни теми Активни теми RSS - Споредби на објективи
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Споредби на објективи

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <123
Автор
Порака
choonga Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 183
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај choonga Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Јуни.2010 во 19:19
Originally posted by fichot fichot напиша:

Me interesira mislenje za Helios 44-2 55/2 i Vivitar 135/2.8(Komine). M42 navoj.

Dali cinat nesto staklava. Na flickr razgleav fotki mada ushte se mislam. Pred se posto veke imam 55-200/4-5.6 AF-S, a so ovie se ke odi racno. Fokusot ne me zagrizuva tolku kolku merenjeto, ama veruvam deka bi go izvezbal brzo.

Cenata im e 75e (+30e za adapter). Jasno mi e deka Heliosov moze za pet pari da go najdam (mozda i so Zenit telo na nego), ama Vivitarov mi izgleda dosta redok. Ili ne?


jas go kupiv M42 od pixplus pred godina i pol 1400 denari, sega e istiot 1900, a fino lepo ako go poracas od e-bay idi za 12 dolari (prajme muabet za adapter so lekja za korekcija na fokus vo beskraj).

so 2 heliosi 44 imav slikano, od koi edniot bese ok, a drugiot fokusot mnogu tesko odese, ne bese podmackan. so merenjeto na D80kata nemase problem.. objektivot mnogu ubav bokeh ima.
za vivitar-ot mislam deka e poretka lekja, a za sporedba mozam da kazam za jupiter 135/3.8, epten dobra lekja, lesen fokus, ostrina, bokeh ludnica (go imav i na D40 klavano, nema promas).

a za ovaa cena so e ponudena 75 evra neznam, zato so heliosot za ic pari se najdva, a vivitarot ne mi se verva tolku mnogu da se ceni.. sepak da se vidi.
Кон врв
metomax Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 19.Февруари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 89
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај metomax Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Јуни.2010 во 02:08
http://fishki.net/comment.php?id=70310

objektiv za ulicna fotografija

Изменето од metomax - 03.Јуни.2010 во 02:11
http://metomax.110mb.com/
Кон врв
fichot Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Ноември.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 783
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fichot Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Јуни.2010 во 12:29
Originally posted by choonga choonga напиша:


Originally posted by fichot fichot напиша:

Me interesira mislenje za Helios 44-2 55/2 i Vivitar 135/2.8(Komine). M42 navoj.

Dali cinat nesto staklava. Na flickr razgleav fotki mada ushte se mislam. Pred se posto veke imam 55-200/4-5.6 AF-S, a so ovie se ke odi racno. Fokusot ne me zagrizuva tolku kolku merenjeto, ama veruvam deka bi go izvezbal brzo.

Cenata im e 75e (+30e za adapter). Jasno mi e deka Heliosov moze za pet pari da go najdam (mozda i so Zenit telo na nego), ama Vivitarov mi izgleda dosta redok. Ili ne?
jas go kupiv M42 od pixplus pred godina i pol 1400 denari, sega e istiot 1900, a fino lepo ako go poracas od e-bay idi za 12 dolari (prajme muabet za adapter so lekja za korekcija na fokus vo beskraj).so 2 heliosi 44 imav slikano, od koi edniot bese ok, a drugiot fokusot mnogu tesko odese, ne bese podmackan. so merenjeto na D80kata nemase problem.. objektivot mnogu ubav bokeh ima.za vivitar-ot mislam deka e poretka lekja, a za sporedba mozam da kazam za jupiter 135/3.8, epten dobra lekja, lesen fokus, ostrina, bokeh ludnica (go imav i na D40 klavano, nema promas).a za ovaa cena so e ponudena 75 evra neznam, zato so heliosot za ic pari se najdva, a vivitarot ne mi se verva tolku mnogu da se ceni.. sepak da se vidi.


Fala za infoto. Na d40 imase merenje?
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <123
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,188 секунди.