IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Политика и вести
  Активни теми Активни теми RSS - ДНЕВНО-ПОЛИТИЧКИ настани, вести и актуелности
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

ДНЕВНО-ПОЛИТИЧКИ настани, вести и актуелности

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 170171172173>
Автор
Порака
pajser Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
kloshar

Регистриран: 04.Март.2011
Локација: Lao People's Dem. Rep.
Статус: Офлајн
Поени: 13770
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pajser Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јуни.2018 во 11:28
,,,aiiii a sega nema zurli i tapani,,,tunel ke da ni e rabotava,,,
nesluchajno ne veruvam vo sluchajnosti<>sekoja sluchajnost e kontrolirana
Кон врв
Орка Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 44536
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Орка Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јули.2018 во 12:56
Како немало зурли,тапани.
Живот ни е работава,немаат луѓе
време за интернет!
Еве гледаш свекрвава сите не повикува,со песна!

Изменето од Орка - 27.Јули.2018 во 12:56
Кон врв
Орка Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 44536
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Орка Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Септември.2018 во 16:31
Фала Богу значи ова силовање денес завршува.
Ми беше бесцелно и оти секако викендот попаметно
ќе го искористам,отколку да праам ќефови на некои
ми ти си шизофрени ликови за прашања кои како што
едно време ги учеа,не заслужуваат одговор.

И иако многу време немам месециве,мило ми е шо
идивиди некако не ги закаќи тие "крлежи"!
Што и да се деси у недела,исто продолжуваме од понеделник.
И понатаму крвопијци ќе не цицаат.

Едно релаксирано,но и поучно интервју на Мистер Бин со Елтон Џон.
Кон врв
ansasho Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 08.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 127
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ansasho Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Октомври.2018 во 13:03
Ќе има ли оставки?
Кон врв
Орка Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 44536
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Орка Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Декември.2018 во 23:42
Нема да има оставки,помирување или простување ќе има.
Кој како ќе може да го голтне.
Кога ќе напраам ретроспектива,вмровците барем лапаа сендвичи.
Овие сдсмовциве уште подголтнуваат само у надеШ дека и они
живот ќе видат како пулените им.
Кон врв
Орка Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 44536
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Орка Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Декември.2018 во 21:06
Никад боље..Уше нека си се договорат и избори да нема.
Па така додека не дојде некој мудоња и со се тоа фотељите
до еден џенем да ги прати!
Кон врв
Орка Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 44536
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Орка Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Декември.2018 во 15:03
Со оглед дека политикава ни стана ко српска турбо фолк сцена,да споделам...
Интересно за денес што ми улета.
Ауди со регистрација СК-0001-ЕУ.
И кој друг,него Амди Бајрам.Путуј Европо!
Кон врв
zamislena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Јануари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 14533
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (1) Благодарам(1)   Цитирај zamislena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Декември.2018 во 23:27

Колумна на Мартин Треневски: Имало Господ – Монструмот Бејли ќе се соочи со правдата

декември 29, 2018


Martin-Trenevski

ИМАЛО ГОСПОД: МОНСТРУМОТ БЕЈЛИ ЌЕ СЕ СООЧИ СО ПРАВДАТА

Повеќе македонски електронски портали објавија деновиве дека тим од 11 финансиски експерти од Американската влада ја чешлаат документацијата во Американската амбасада во Скопје пребарувајки лист по лист во потрага за докази како се трошени парите од даночните обврзници на САД во процесот на разнебитување на стратегискиот партнер на нивната земја – Република Македонија, за донесување на квинслишката влада на Зоран Заев на власт со единствена цел: со сите расположиви средства и методи (најчесто недозволени и бескрупулозни) да се преиначи (по теркот на “длабоката држава”) етничкиот баланс, името на државата, нејзиниот Устав и идентитет на мнозинскиот македонски народ.

Немам зборови да го опишам моето лично воодушевување од присуството на 11те финансиски експерти и од срце им посакувам да ископаат што е можно повеке докази за конечно и дефинитивно да го раскринкаат овој експонент на “длабоката држава”, на која Претседателот Трамп и објави војна со изјавата што ја даде пред неколку месеци: “Раскрстив со кланот Клинтон и со кланот Буш, сега ми преостанува да раскрстам и со “длабоката држава” (Deep state)”.

Со душа сакам да им помогнам на 11 финансиски експерти од преку барата со две сугестии благодарение на некои доблесни македонски електронски портали.

Прва сугестија: Мислам дека би било извонредно корисно на споменатите финансиски експерти да им се даде на увид фотографијата како лицето Џес Бејли буквално му диши во лице на поранешниот претседател на Државната изборна комисија Чичаковски (добро е да се сретнат и со него лично) кога се случуваше гласањето и прегласувањето во Теарце за време на последните парламентарни избори, и

Втората сугестија: Мислам дека ке биде многу корисно (за комисијата финансиски ревизори во амбасадата на САД) да го поканат на кафе средба судијата Владимир Панчевски и да го замолат да каже: ЗОШТО беше повикан на разговор во американската амбасадата од Бејлиевци непосредно по завршетокот на последните парламентарни избори и што бараа дотичните од него, што само по себе е невиден скандал и безобразие без предесан.

Сакам да верувам дека Белата куќа конечно свати колкава штета и нанесоа Џес Бејли и Стејт департментот чиј експонент пет години беше именуваниот ЦИАш (иако пред некој месец беше најавено дека конечно во декември о.г. ке замине од Македонија и дури беше соопштено името на дамата амбасадор што ќе го замени), еве на истекот и на декември и на ова 2018та година (да не се повтори) тој сеуште го дише скопскиот загаден воздух и никако да исчезне, (како да нема К*ртул од него?)

Експоненти како Џес Бејли – егзекутори на политиката на “длабоката држава” и нанесуваат огромна и непроценлива штета на угледот на САД и на растот на антиамериканско расположение во земјите каде таквите ги номинираат за дипломати од највисок ранг! Впрочем, истиот тој Бејли направи невиден хаос со бројни човечки жртви во “бунтот” што токму тој го оркестрираше на плоштадот Таксим во Истамбул.

Малку, сосема малку фалеше Турција да го прогласи за persona non grata и да го протера, што секако ке беше невиден скандал, но американците на време го повлекоа и ни го утрапија нам, во Македонија, каде направи невиден русвај со што – потполно непотребно, предизвика невиден пораст на антиамериканското расположение кај народот (а небаре сме стратегиски партнери!?)!

Си земам слобода да им сугерирам на 11те финансиски ревизори да се позанимаваат и со лицето Дејвид Стивенсон, којшто му беше цели четири години десна рака на Џес Бејли во егекуцијата на инструкциите од “длабоката држава” од Вашингтон!!! Не му беше доволно на Дејвид Стивенсон што под плаштот на дипломатскиот имунитет да ровари во нашата земја и да врши притисоци врз македонското судство, па сега се ушанчил во Специјалното јавно обвинителсто (СЈО), демек како советник, за да не уништи до крај преку реализацијата на сценариото што ни го стокмија ЦИА и Стејт Департментот.

Надвор такви валкани типови од светата земја Македонија!!!

САД и должат многу на Република Македонија! Додека нам ни даруваат проекти за јакнење на полициската држава (објекти за обука на полицајци во касарната во Ѓорче Петров, скутери за царината, чамци, амбулантни возила и сл, во Драч истоваруваат 300 текови и огромни количини друга воена опрема…

Да потсетиме и дека САД не ја признаа пресудата на судот од Хаг за прекршувањето на времената спогодба со Грција од 1995 и тие (САД) ни го стокмија сценариото за туркање на претходната легално избрана влада на РМ и наметнување на актуелната Квинслишка влада.

Случајот Бејли и неговото криминогено префрлање на средства од американските даночни обврзници преку агенцијата ЈуЕсЕјд (USAID) на оној белосветски хохштаплер Џоирџ Сорос и неговите инсталации во Македонија во вид на некакво си “Отворено општество” (читај ЦИА) е добар повод за преиспитување и коренито менување на американската надворешна политика кон нашата земја која беше и се надевам останува верен сојузник на САД и западот.

П.С. Се надевам дека некој од оние 250 македонски службеници кои работат во амбасадата на САД во Скопје ќе го преведат мојот прилог и ќе им го стават на располагање на 11те финансиски ревизори за да се збогати нивниот извештај од операцијата за финансиските злоупотреби на Џес Бејли.

Воедно и ним им ја честитам Новата 2019 година и посакувам и Стејт Департментот да го корегира нивниот став за преименување на нашата држава, промена на македонскиот Устав и за наш достоинствен влез (а не осакатени и преимеувани) во НАТО, и тоа по нивна заслуга!!!

Извор: Македонска Нација
Пишува: м-р Мартин Треневски, Поранешен министер и амбасадо
р

Кон врв
Zdravko81 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1685
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zdravko81 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Јануари.2019 во 15:38
да
Луѓето имаат избор, но важно е да се држат до тој избор
Кон врв
Орка Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 44536
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Орка Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Јануари.2019 во 13:59
Добро е,се најде некој да се извини за вакцините.
Аааа ќе се извини ли некој шо и оваа влада само декларација
смени.Смрди веќе колку и е поминат рокот.
Кон врв
Орка Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 44536
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Орка Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јануари.2019 во 20:04
Бог да си го прости Ѓорѓи Колозов
имаше реплика.
-Ми се блуе!
Отрувте Касами,идентитет,Мицковски,Заев
денес глеам и на паторот сте му пуштиле
хонорар да каже некоја прикаска...
И утре?
Среќа таков народ сте си начекале,насанкан
на снегот ќе се осеќа.
Кој ќе ве трпи по тоа сителот дека као
сте спасиле идентитет,не сте му удоволиле
на Касами.Така мислам беше.Уствари само
лоша претстава!Барем Џаро да го ставевте премиер
по ишљифуван е ќе ни беше мерак да не заебе...
На нас ни останува да се надеваме душманот да
не спаси.Кај нив очигледно е уште тензично.
Барем по гостите утре,овде поодамна е решено.
Не џабе дури и Бејли си тера одмор.Да не беше
така се сеќаваме како беше во пресрет на референдумот.
Настан на денот?Лапај си!
Кон врв
zamislena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Јануари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 14533
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zamislena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Јануари.2019 во 23:16
СКАНДАЛ: Новинарот Сашо Орданоски добил безбедносен сертификат за „Државна Тајна“!

Новинарот Сашо Орданоски добил безбедносен сертификат за пристап до државни тајни од Дирекцијата за Безбедност на Класифицирани Информации – дознава „Економски Лидер“ од извори во Управата за Безбедност и Контраразузнавање.

Со овој сертификат тој ќе може да има пристап до информации со степен на највисока безбедност, односно информации кои се класифицирани како „Државна тајна!“. Ваков сертификат не може да поседува лице кое не е државен или владин функционер и се добива исклучиво по барање на високи институции во власта. Се поставува прашањето, како може ваков сертификат да добие новинар, вработен во приватна компанија?

Во овој момент, скандалозно е тоа што лице кое е новинар на провладината “1 ТВ” и Цивил Медиа, добило ваков сертификат, кој, како што дознаваме – е издаден во експресен временски период.

Директорот на ДБКИ, Стојан Славески, во изјава за Лидер вели дека не ја исклучува можноста Орданоски да добил ваков сертификат, но, во овој момент не е на неговото работно место и неможе официјално да ни потврди. По што, не замоли да го побараме утре.

-Во овој момент не можам да потврдан, но можно е Орданоски да добил безбедносен сертификат доколку работел на некој проект во владата или во некое министерство. – рече Славески во телефонски разговор со Лидер.мк.

Инаку Орданоски освен што работи во провладината 1 ТВ, во јавноста се поврзува и со блиска пријателност со екс-директорот на УБК, Сашо Мијалков. Во исто време, тој работи и на проекти кои добија огромни суми од државата преку агенцијата за филм, со која директорува Горјан Тозија.

Кон врв
Орка Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 44536
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Орка Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Февруари.2019 во 14:28
Кон врв
Орка Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 44536
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Орка Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Февруари.2019 во 20:22
Нова народна ни дадоа народниве апаши...
-Вујко владика или тетка Мира!
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 170171172173>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,219 секунди.