IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Политика и вести
  Активни теми Активни теми RSS - ДНЕВНО-ПОЛИТИЧКИ настани, вести и актуелности
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

ДНЕВНО-ПОЛИТИЧКИ настани, вести и актуелности

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 163164165166167 173>
Автор
Порака
Leprechaun Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Декември.2013
Локација: Skopje
Статус: Офлајн
Поени: 25
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Leprechaun Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Мај.2015 во 20:00
Originally posted by Diogen Diogen напиша:

evangeline, проблемот е во народот, не е во манипулантите од типот на Груевски и Заев. Народ,кој не знае што е заеднички интерес. Овде (чест на ретките кои се загрозен вид)народот го гледа единствено личниот интерес. Знае дека и двајцата се манипулатори, ама гледа каде може да има личен бенефит, па во мозокот ги блокира сите перцепции на негатини карактеристики кај својот ментор.
И покрај сите притисоци и уцени кон вработени во администрација и јавни претпријатија, се кладам дека Груевски да поднесе оставка, да се формира техничка влада, да има нови избори, Груевски лесно и убедливо ќе победи, и покрај сите скандали...
Еноставно нели, мнозинството граѓани имаат личен интерес да ги задржат своите бенефиции и работни места покрај својот лидер.
Наместо да се обедини народот со еден заеднички интерес-подобро судство, подобро здравство,подобро образование,подобра иднина на нашите деца, ние си ги копаме очите и грабаме што можеме додека има. Само, лидерите кога ќе се награбаат ќе заминат, а овој кутар народ ќе остане...
Ама не цел, ќе остане нашата генерација која ја усра државата, да се дави во своите гомненици.
Нашите деца ќе ни судат за небиднината што им ја оставивме и ќе си заминат подалеку од овде.
Ќе остане само Македончето од сортата Ovis Aries....


Дефинитивно најдобриот пост што некогаш сум го прочитал воопшто на интернетов на сите теми поврзани со политичките збиднувања во Македонија ... тоа е тоа што и јас со години наназад го трубам насекаде околу мене ама кој да сфати дека не е целата вина во политичарите туку и народот треба да си го стави прстот на глава и да размисли онака малку индивидуално со своја глава да ги батали тоа партиските штабови малце и да ги батали тоа 100% испартизираните медиуми било од власта било од опозицијата, потребно е индивидуално мислење, она што пропаднало пропаднало битно е да се спаси она што е здраво и да се гледа на заедничкиот интерес а заеднички интерес на сите граѓани без разлика на партиската определба е подобрување на економијата, демократијата, културен напредок и.т.н. еднаш засекогаш треба да ја исфрлиме клетата Балканштина од нас и да се обидеме марем малку да станеме Европјани ако не во платите и стандардот барем во размислувањата и духот да станеме Европјани и да ги прифатиме модерните западни вредности доста е од Балканските вредности, го видовме сите аирот од нив, со менталитетот од типот на ‘‘да му умре козата на комшијата‘‘ не се гради просперитетно општество и држава и не се гради светла иднина !
Овој систем е суров да но мора да изградиме држава во која ќе важат некои демократски и правни принципи, за сите граѓани треба подеднакво да важат законите како за политичарот и бизнисменот така и за административецот, така и за земјоделецот, сточарот и.т.н. за сите граѓани без разлика на социо-економската положба, најлошо е кога во една држава столбовите на државата ќе се разнишаат а тие столбови се демократијата и граѓанските права, држата во која нема демократија и не се почитуваат во целост граѓанските права и слободи воопшто не заслужува ни да постои како држава и народ кој не е способен да владее со својата држава тогаш сигурно дека ќе ја изгуби !
Заеднички интереси тоа е тоа за што треба да се бориме а не за партиски цели и интереси и за одбрана на задникот(фотељата) на своите лидери ... подобро и поквалитетно образование, подобро поефикасно и поефтино здравство, ефикасен неселективен и праведен судски систем, ефикасна полиција во која вработените ќе бидат барем елементарно писмени, 100% гарантирање на граѓанските права и слободи и.т.н. тоа се заеднички интереси на сите граѓани а не градење цркви на секои пет метри, воведување на веронаука по училишта, кампањи за 15то дете, реклами од типот на ‘‘абортусот е убиство‘‘, фрлање не на милиони туку на милијарди евра за барокни објекти, барокни фасади и безброј споменици, штанцање на закони преку ноќ од ракав без никаква здрава дискусија и дебата, спроведување на смешни непромислени и тотално неефикасни и неефективни реформи и.т.н.
Потребен е прогресивизам а не враќање назад со децении и векови, јас знам дека постојат луѓе и во двата партиски табори и кај ВМРО-ДПМНЕ и кај СДСМ кои и до последната капка крв во своето тело би се бореле за своите партиски цели, интереси, каузи и секако за фотељите на своите партиски врхушки ама иднината не е во таквите хард-кор фанатизирани и чипувани луѓе, иднината е токму во оние луѓе кои се гадат од овие работи и луѓе што подлабоко и пошироко ги гледаат работите и проблемите во општеството ... моето мото е баталете партиски штабови, баталете испартизирани медиуми, баталете ги тие мозокоперални десница или левица сеедно вклучете мозок и размислувајте индивидуално на заедничките граѓански интереси и решавање на проблемите кои сите некого повеќе некого помалку не засегаат и ни го уништуваат секојдневието !
Кон врв
Mazak Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 24.Мај.2015
Локација: YesImSupercool
Статус: Офлајн
Поени: 629
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mazak Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Мај.2015 во 21:52
Во право сте, во држава во која повекето возрасни се искусни политиколози(кои не сакаат да работат било што за да придонесат за свое добро и на економијата) а нивните деца наместо читање литературни дела ги проучиле сите политички трикови и финансиски малверзации за да им се најдат за во иднина, нема да има позитивен преогрес.

Народот и неговиот менталитет е тоа што го креира политичкиот имиџ на една нација.

Изменето од Mazak - 28.Мај.2015 во 22:01
“Be content with what you have. You have enough to live a happy life.”
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Мај.2015 во 22:19
Originally posted by Leprechaun Leprechaun напиша:

Originally posted by Diogen Diogen напиша:

evangeline, проблемот е во народот, не е во манипулантите од типот на Груевски и Заев. Народ,кој не знае што е заеднички интерес. Овде (чест на ретките кои се загрозен вид)народот го гледа единствено личниот интерес. Знае дека и двајцата се манипулатори, ама гледа каде може да има личен бенефит, па во мозокот ги блокира сите перцепции на негатини карактеристики кај својот ментор.
И покрај сите притисоци и уцени кон вработени во администрација и јавни претпријатија, се кладам дека Груевски да поднесе оставка, да се формира техничка влада, да има нови избори, Груевски лесно и убедливо ќе победи, и покрај сите скандали...
Еноставно нели, мнозинството граѓани имаат личен интерес да ги задржат своите бенефиции и работни места покрај својот лидер.
Наместо да се обедини народот со еден заеднички интерес-подобро судство, подобро здравство,подобро образование,подобра иднина на нашите деца, ние си ги копаме очите и грабаме што можеме додека има. Само, лидерите кога ќе се награбаат ќе заминат, а овој кутар народ ќе остане...
Ама не цел, ќе остане нашата генерација која ја усра државата, да се дави во своите гомненици.
Нашите деца ќе ни судат за небиднината што им ја оставивме и ќе си заминат подалеку од овде.
Ќе остане само Македончето од сортата Ovis Aries....


Дефинитивно најдобриот пост што некогаш сум го прочитал воопшто на интернетов на сите теми поврзани со политичките збиднувања во Македонија ... тоа е тоа што и јас со години наназад го трубам насекаде околу мене ама кој да сфати дека не е целата вина во политичарите туку и народот треба да си го стави прстот на глава и да размисли онака малку индивидуално со своја глава да ги батали тоа партиските штабови малце и да ги батали тоа 100% испартизираните медиуми било од власта било од опозицијата, потребно е индивидуално мислење, она што пропаднало пропаднало битно е да се спаси она што е здраво и да се гледа на заедничкиот интерес а заеднички интерес на сите граѓани без разлика на партиската определба е подобрување на економијата, демократијата, културен напредок и.т.н. еднаш засекогаш треба да ја исфрлиме клетата Балканштина од нас и да се обидеме марем малку да станеме Европјани ако не во платите и стандардот барем во размислувањата и духот да станеме Европјани и да ги прифатиме модерните западни вредности доста е од Балканските вредности, го видовме сите аирот од нив, со менталитетот од типот на ‘‘да му умре козата на комшијата‘‘ не се гради просперитетно општество и држава и не се гради светла иднина !
Овој систем е суров да но мора да изградиме држава во која ќе важат некои демократски и правни принципи, за сите граѓани треба подеднакво да важат законите како за политичарот и бизнисменот така и за административецот, така и за земјоделецот, сточарот и.т.н. за сите граѓани без разлика на социо-економската положба, најлошо е кога во една држава столбовите на државата ќе се разнишаат а тие столбови се демократијата и граѓанските права, држата во која нема демократија и не се почитуваат во целост граѓанските права и слободи воопшто не заслужува ни да постои како држава и народ кој не е способен да владее со својата држава тогаш сигурно дека ќе ја изгуби !
Заеднички интереси тоа е тоа за што треба да се бориме а не за партиски цели и интереси и за одбрана на задникот(фотељата) на своите лидери ... подобро и поквалитетно образование, подобро поефикасно и поефтино здравство, ефикасен неселективен и праведен судски систем, ефикасна полиција во која вработените ќе бидат барем елементарно писмени, 100% гарантирање на граѓанските права и слободи и.т.н. тоа се заеднички интереси на сите граѓани а не градење цркви на секои пет метри, воведување на веронаука по училишта, кампањи за 15то дете, реклами од типот на ‘‘абортусот е убиство‘‘, фрлање не на милиони туку на милијарди евра за барокни објекти, барокни фасади и безброј споменици, штанцање на закони преку ноќ од ракав без никаква здрава дискусија и дебата, спроведување на смешни непромислени и тотално неефикасни и неефективни реформи и.т.н.
Потребен е прогресивизам а не враќање назад со децении и векови, јас знам дека постојат луѓе и во двата партиски табори и кај ВМРО-ДПМНЕ и кај СДСМ кои и до последната капка крв во своето тело би се бореле за своите партиски цели, интереси, каузи и секако за фотељите на своите партиски врхушки ама иднината не е во таквите хард-кор фанатизирани и чипувани луѓе, иднината е токму во оние луѓе кои се гадат од овие работи и луѓе што подлабоко и пошироко ги гледаат работите и проблемите во општеството ... моето мото е баталете партиски штабови, баталете испартизирани медиуми, баталете ги тие мозокоперални десница или левица сеедно вклучете мозок и размислувајте индивидуално на заедничките граѓански интереси и решавање на проблемите кои сите некого повеќе некого помалку не засегаат и ни го уништуваат секојдневието !



Не дека не се сум читал вакви коментари - сум ги читал од првиот ден на доаѓањето на форумов… не дека во јавноста не се популарни - отсекогаш се промовирани од оние кои биле лично незадоволни од било која власт… но редовно читајќи ги добивам ист впечаток - дека народот (луѓето) не знаат што сакаат, не знаат што прават, не знаат што да вреднуваат, не знаат за што да гласаат, не знаат што бираат, не знаат што е слобода, не знаат што е демократија… оти не се сложуваат со нашите убедувања, желби и очекувања.

… а тоа, преведено на уличен јазик, значи дека народот е недоквакан, необразован, загубен, глуп, прост, слеп…

… небаре сите луѓе, освен ние кои тоа го увидовме, не cе свесни за своите вредности и за истите не се изјаснуваaт на демократски начин со гласање на избори и со избирање свои претставници во македонското Собрание.

Излага дека сите се глупи слепци, а само ние сме паметните и опулените кои, за жал, никој не ги слуша и не ги следи, па затоа државата ни оди, демек, во распаѓање од библијски пропорции.


Колку за рекорд - толку спомнуваните вредности, слобода и демократија народот ги практицира токму преку формирање и членување во разни партии и преку гласањето на избори и референдуми.

А дали така добиените резултати нам лично ни се доаѓаат тоа е само наш проблем.

За да не испадне на крајот дека во суштина ја пропагираме "најдемократската" парола во човековата историја - Народот е во право и кога греши!









Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
evangeline Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Август.2011
Локација: Naxos
Статус: Офлајн
Поени: 6758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај evangeline Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Мај.2015 во 01:06
Originally posted by Diogen Diogen напиша:

evangeline, проблемот е во народот, не е во манипулантите од типот на Груевски и Заев. Народ,кој не знае што е заеднички интерес. Овде (чест на ретките кои се загрозен вид)народот го гледа единствено личниот интерес. Знае дека и двајцата се манипулатори, ама гледа каде може да има личен бенефит, па во мозокот ги блокира сите перцепции на негатини карактеристики кај својот ментор.
И покрај сите притисоци и уцени кон вработени во администрација и јавни претпријатија, се кладам дека Груевски да поднесе оставка, да се формира техничка влада, да има нови избори, Груевски лесно и убедливо ќе победи, и покрај сите скандали...
Еноставно нели, мнозинството граѓани имаат личен интерес да ги задржат своите бенефиции и работни места покрај својот лидер.
Наместо да се обедини народот со еден заеднички интерес-подобро судство, подобро здравство,подобро образование,подобра иднина на нашите деца, ние си ги копаме очите и грабаме што можеме додека има. Само, лидерите кога ќе се награбаат ќе заминат, а овој кутар народ ќе остане...
Ама не цел, ќе остане нашата генерација која ја усра државата, да се дави во своите гомненици.
Нашите деца ќе ни судат за небиднината што им ја оставивме и ќе си заминат подалеку од овде.
Ќе остане само Македончето од сортата Ovis Aries....
Извини Диоген, дури сега гледам дека си ми реплицирал..

Народот е крив, не викам не. Ама и друго знам - Кога ти зависи работното место од некои шутраци, ќе трчаш на протести, сенародни собири и на се друго. Ќе спиеш и по шатори и ќе викаш - ах што ми е убаво, ќе ја чувам демократијата! Или пак ќе скокаш како да те колат пред влада.. (тука само кога ќе ми текне како Шеќерчето влезе во политикава, ми иде и јас да поставам некој шатор, ама независен)
Небитно..
Дури и јас еднаш реков дека утре да има избори, пак Грујо ќе победи. Не го сакам него, Зајко уште помалку. 
Немаме квалитетна опозиција, можам слободно да кажам дека личиме на држава со еднопартиски систем. СДСМ имаше лоши потези, ВМРО исто така. Но СДСМ сега и СДСМ пред 15-20 години се како две различни партии. Ја упропастија партијата, е само за тоа ми е жал. 
Денес не гласаш за некого затоа што ти се допаѓа програмата, гласаш или затоа што ќе изгубиш работа ако не гласаш..
Утре да треба да гласам и само овие две опции да ми се, нема да гласам, па слободно нека дојдат тука на форумов да ме убедуваат што сум губела со негласање..
Ама јас не зависам од партија, мене партијата ме нема вработено. Напротив, овие лидериве и министриве толку ми ја имаат усложнето работата, што ако порано дремев по шалтери поради неажурност и непознавање на работите на вработените, денес дремам затоа што вработиле неписмени албанци што македонскиот не го учеле ни на сон! Фала ти Рамко! Фала ти.
Да можам со се работа да се преселам на Марс, уште утре би заминала. Ама очигледно не може..

И не заборавај драг Диоген, денес никој не го гледа заедничкиот интерес. Зошто да е тревата на комшијата позелена?! Работава е дојдена до степен на - мене ми е убава фотељава, а тебе столчето дома ако не ти чини, најди си партијасвиркање


Внимавај кому му веруваш.
И ѓаволот еднаш беше ангел.


Being RICH
is not about how much you have,
BUT about how much you GIVE

Кон врв
д4 б3 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јули.2014
Статус: Офлајн
Поени: 1206
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај д4  б3 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Мај.2015 во 09:17
http://www.dnevnik.mk/default.asp?ItemID=38E255EE9CA74049AF3E0F13E11EC499


може да фрли овде 2-3 бомби
old d4b3
Кон врв
Diogen Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2009
Статус: Офлајн
Поени: 355
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Diogen Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Мај.2015 во 11:51
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Originally posted by Leprechaun Leprechaun напиша:

Originally posted by Diogen Diogen напиша:

evangeline, проблемот е во народот, не е во манипулантите од типот на Груевски и Заев. Народ,кој не знае што е заеднички интерес. Овде (чест на ретките кои се загрозен вид)народот го гледа единствено личниот интерес. Знае дека и двајцата се манипулатори, ама гледа каде може да има личен бенефит, па во мозокот ги блокира сите перцепции на негатини карактеристики кај својот ментор.
И покрај сите притисоци и уцени кон вработени во администрација и јавни претпријатија, се кладам дека Груевски да поднесе оставка, да се формира техничка влада, да има нови избори, Груевски лесно и убедливо ќе победи, и покрај сите скандали...
Еноставно нели, мнозинството граѓани имаат личен интерес да ги задржат своите бенефиции и работни места покрај својот лидер.
Наместо да се обедини народот со еден заеднички интерес-подобро судство, подобро здравство,подобро образование,подобра иднина на нашите деца, ние си ги копаме очите и грабаме што можеме додека има. Само, лидерите кога ќе се награбаат ќе заминат, а овој кутар народ ќе остане...
Ама не цел, ќе остане нашата генерација која ја усра државата, да се дави во своите гомненици.
Нашите деца ќе ни судат за небиднината што им ја оставивме и ќе си заминат подалеку од овде.
Ќе остане само Македончето од сортата Ovis Aries....


Дефинитивно најдобриот пост што некогаш сум го прочитал воопшто на интернетов на сите теми поврзани со политичките збиднувања во Македонија ... тоа е тоа што и јас со години наназад го трубам насекаде околу мене ама кој да сфати дека не е целата вина во политичарите туку и народот треба да си го стави прстот на глава и да размисли онака малку индивидуално со своја глава да ги батали тоа партиските штабови малце и да ги батали тоа 100% испартизираните медиуми било од власта било од опозицијата, потребно е индивидуално мислење, она што пропаднало пропаднало битно е да се спаси она што е здраво и да се гледа на заедничкиот интерес а заеднички интерес на сите граѓани без разлика на партиската определба е подобрување на економијата, демократијата, културен напредок и.т.н. еднаш засекогаш треба да ја исфрлиме клетата Балканштина од нас и да се обидеме марем малку да станеме Европјани ако не во платите и стандардот барем во размислувањата и духот да станеме Европјани и да ги прифатиме модерните западни вредности доста е од Балканските вредности, го видовме сите аирот од нив, со менталитетот од типот на ‘‘да му умре козата на комшијата‘‘ не се гради просперитетно општество и држава и не се гради светла иднина !
Овој систем е суров да но мора да изградиме држава во која ќе важат некои демократски и правни принципи, за сите граѓани треба подеднакво да важат законите како за политичарот и бизнисменот така и за административецот, така и за земјоделецот, сточарот и.т.н. за сите граѓани без разлика на социо-економската положба, најлошо е кога во една држава столбовите на државата ќе се разнишаат а тие столбови се демократијата и граѓанските права, држата во која нема демократија и не се почитуваат во целост граѓанските права и слободи воопшто не заслужува ни да постои како држава и народ кој не е способен да владее со својата држава тогаш сигурно дека ќе ја изгуби !
Заеднички интереси тоа е тоа за што треба да се бориме а не за партиски цели и интереси и за одбрана на задникот(фотељата) на своите лидери ... подобро и поквалитетно образование, подобро поефикасно и поефтино здравство, ефикасен неселективен и праведен судски систем, ефикасна полиција во која вработените ќе бидат барем елементарно писмени, 100% гарантирање на граѓанските права и слободи и.т.н. тоа се заеднички интереси на сите граѓани а не градење цркви на секои пет метри, воведување на веронаука по училишта, кампањи за 15то дете, реклами од типот на ‘‘абортусот е убиство‘‘, фрлање не на милиони туку на милијарди евра за барокни објекти, барокни фасади и безброј споменици, штанцање на закони преку ноќ од ракав без никаква здрава дискусија и дебата, спроведување на смешни непромислени и тотално неефикасни и неефективни реформи и.т.н.
Потребен е прогресивизам а не враќање назад со децении и векови, јас знам дека постојат луѓе и во двата партиски табори и кај ВМРО-ДПМНЕ и кај СДСМ кои и до последната капка крв во своето тело би се бореле за своите партиски цели, интереси, каузи и секако за фотељите на своите партиски врхушки ама иднината не е во таквите хард-кор фанатизирани и чипувани луѓе, иднината е токму во оние луѓе кои се гадат од овие работи и луѓе што подлабоко и пошироко ги гледаат работите и проблемите во општеството ... моето мото е баталете партиски штабови, баталете испартизирани медиуми, баталете ги тие мозокоперални десница или левица сеедно вклучете мозок и размислувајте индивидуално на заедничките граѓански интереси и решавање на проблемите кои сите некого повеќе некого помалку не засегаат и ни го уништуваат секојдневието !



Не дека не се сум читал вакви коментари - сум ги читал од првиот ден на доаѓањето на форумов… не дека во јавноста не се популарни - отсекогаш се промовирани од оние кои биле лично незадоволни од било која власт… но редовно читајќи ги добивам ист впечаток - дека народот (луѓето) не знаат што сакаат, не знаат што прават, не знаат што да вреднуваат, не знаат за што да гласаат, не знаат што бираат, не знаат што е слобода, не знаат што е демократија… оти не се сложуваат со нашите убедувања, желби и очекувања.

… а тоа, преведено на уличен јазик, значи дека народот е недоквакан, необразован, загубен, глуп, прост, слеп…

… небаре сите луѓе, освен ние кои тоа го увидовме, не cе свесни за своите вредности и за истите не се изјаснуваaт на демократски начин со гласање на избори и со избирање свои претставници во македонското Собрание.

Излага дека сите се глупи слепци, а само ние сме паметните и опулените кои, за жал, никој не ги слуша и не ги следи, па затоа државата ни оди, демек, во распаѓање од библијски пропорции.


Колку за рекорд - толку спомнуваните вредности, слобода и демократија народот ги практицира токму преку формирање и членување во разни партии и преку гласањето на избори и референдуми.

А дали така добиените резултати нам лично ни се доаѓаат тоа е само наш проблем.

За да не испадне на крајот дека во суштина ја пропагираме "најдемократската" парола во човековата историја - Народот е во право и кога греши!









Messenger , би сакал да одговорам на твојот пост, посебно на болдираните делови, можеби ќе се разбереме подобро. Во мојот пост немав намера да го навредам народот дека е прост, напротив, со болдираниот дел сакав да посочам дека народот е многу свесен за своите постапки и начинот на делување во изборот при гласање, како и мотивите за тој избор ( ова за она погоре- глупи слепци).
Во однос на практикување на демократија преку членување во партија , можам да кажам дека кај нас тоа нема врска (корегирај ме ако грешам), а еве зошто го мислам тоаЧ
1. Огромен процент од членовите на ВМРО ДМНЕ ако ги прашаш не можат да објаснат, а претпоставувам и огромен број немаат поим  за Демохристијанските начела и принципи на партијата.
2. Огромен процент од членовите на СДСМ ако ги прашаш не можат да објаснат, а претпоставувам и огромен број немаат поим  за Социјалдемократските начела и принципи на партијата.
3. Практикување на демократијата преку членување во партија значи дека своите демохристијански или социјалдемократски идеи да ги промовираш во партијата од локално кон државно ниво, но кај нас имаме „султан“ партии каде на состанок во партиски штаб се оди само на брифирање за наредбите од  „горе“ кои треба да гиспроведат овие „доле“, се разбира за соодветна против услуга- најревносните спроведувачи на задачите добиваат поголеми бенефиции. Во македонските партии нема ни „Д“ од демократија, а во статутите сите се декларираат како „Демократски“
4. Партиската книшка во Македонија претставува работничка книшка-услов за остварување личен бенефит од спроведување на наредбите на партијата. Мислам дека има повеќе луѓе во Македонија со партиски отколку со работнички книшки. 
5. Трета опција не постои затоа што сите ситни партии се „камелеони“ , кои лутаат лево десно, но секогаш во коалиција со власта или ако сево коалиција со опизиција пред избори, по изборите се продаваат на власта (најчесто). Така да немаме за жал голем избор, пак се сведува на- змијата или магарето.
И сите знаат све за „политика“, а „дебатите“ наместо соочување на политичките начела на Демохристијаните и Социјалдемократите , се сведува на караници за  тоа кој колку украл кој колку запослил, које патриот а кој не....
Јас се согласувам со Платон кој човекот го гледа како ζον πολιτικόν,и се согласувам дека секој граѓанин ја гради својата иднина преку практикување на политиката како член на заедницата, да ги даде своите идеи на заедницата , а власта да ја спроведува политиката која произлегува од заедницата. 
Ама те молам објасни ми каде во Македонија, во која „партија“ ќе практицираш демократија...
Затоа велам дека народот е свесен за природата на нашата „демократија“ па во целиот овој хаос каде секоја власт само граба, се труди да искористо што може, додека има...
Единствено, ако не застанеме и се „ресетираме“, на крај ќе нема и за власта и за народот, а цехот се знае кој го плаќа.... Е после не важи - Народот е во право и кога греши...
Све е до народот, во него е силата, во негови раце судбината, каква ќе ни биде , зависи од нас, од „партиите“ видовме....



Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Мај.2015 во 18:04
Originally posted by Diogen Diogen напиша:

 
Messenger , би сакал да одговорам на твојот пост, посебно на болдираните делови, можеби ќе се разбереме подобро. Во мојот пост немав намера да го навредам народот дека е прост, напротив, со болдираниот дел сакав да посочам дека народот е многу свесен за своите постапки и начинот на делување во изборот при гласање, како и мотивите за тој избор ( ова за она погоре- глупи слепци).
Во однос на практикување на демократија преку членување во партија , можам да кажам дека кај нас тоа нема врска (корегирај ме ако грешам), а еве зошто го мислам тоаЧ
1. Огромен процент од членовите на ВМРО ДМНЕ ако ги прашаш не можат да објаснат, а претпоставувам и огромен број немаат поим  за Демохристијанските начела и принципи на партијата.
2. Огромен процент од членовите на СДСМ ако ги прашаш не можат да објаснат, а претпоставувам и огромен број немаат поим  за Социјалдемократските начела и принципи на партијата.
3. Практикување на демократијата преку членување во партија значи дека своите демохристијански или социјалдемократски идеи да ги промовираш во партијата од локално кон државно ниво, но кај нас имаме „султан“ партии каде на состанок во партиски штаб се оди само на брифирање за наредбите од  „горе“ кои треба да гиспроведат овие „доле“, се разбира за соодветна против услуга- најревносните спроведувачи на задачите добиваат поголеми бенефиции. Во македонските партии нема ни „Д“ од демократија, а во статутите сите се декларираат како „Демократски“
4. Партиската книшка во Македонија претставува работничка книшка-услов за остварување личен бенефит од спроведување на наредбите на партијата. Мислам дека има повеќе луѓе во Македонија со партиски отколку со работнички книшки. 
5. Трета опција не постои затоа што сите ситни партии се „камелеони“ , кои лутаат лево десно, но секогаш во коалиција со власта или ако сево коалиција со опизиција пред избори, по изборите се продаваат на власта (најчесто). Така да немаме за жал голем избор, пак се сведува на- змијата или магарето.
И сите знаат све за „политика“, а „дебатите“ наместо соочување на политичките начела на Демохристијаните и Социјалдемократите , се сведува на караници за  тоа кој колку украл кој колку запослил, које патриот а кој не....
Јас се согласувам со Платон кој човекот го гледа како ζον πολιτικόν,и се согласувам дека секој граѓанин ја гради својата иднина преку практикување на политиката како член на заедницата, да ги даде своите идеи на заедницата , а власта да ја спроведува политиката која произлегува од заедницата. 
Ама те молам објасни ми каде во Македонија, во која „партија“ ќе практицираш демократија...
Затоа велам дека народот е свесен за природата на нашата „демократија“ па во целиот овој хаос каде секоја власт само граба, се труди да искористо што може, додека има...
Единствено, ако не застанеме и се „ресетираме“, на крај ќе нема и за власта и за народот, а цехот се знае кој го плаќа.... Е после не важи - Народот е во право и кога греши...
Све е до народот, во него е силата, во негови раце судбината, каква ќе ни биде , зависи од нас, од „партиите“ видовме....




Diogen, те разбирам што сакаш да кажеш, а тоа не е многу поразлично од било каде на светот. Такви се луѓето насекаде, насочени по своите интереси во зависност од дадените моментални услови.

Истото е и на запад каде живеам јас. Ќе ги следам твоите точки за да дадам појаcнување.

1&2. 99% од сите членови на било која партија никогаш не го прочитале статутот на таа партија, а најмалу 90% не можат да објаснат што навистина значи, на пример, да бидеш републиканец или демократ, а да не говориме што е разликата меѓу либерал и либератеријанец. Луѓето партиите ги бираат најчесто според ветувањата за подобрување на економската клима и меѓунардните односи, намалување даноци и односот према социјалната грижа и подршка. За групите луѓе со посебни интереси (како на пример религиозни комуни или ЛГБТ) важно им е како ќе си ги остварат нивните цели. Значи точно е дека не се разбираат во политика, но не е точно дека не знаат што им се дневните лични потреби и вредности. Тие не се глупави.

3. Кај сите партии се случува истото. И кај мене постојат партијски конгреси, но членовите секогаш се соочени со предлози или предлог кој доаѓа одозгора. Можат да гласаат само за нив. Главната стратегија на партиите доаѓа одозгора (од водачот на партијата), никогаш одоздола. Членстовото постои за да се зацврсти таа идеја и да се спроведе во дело. Демократијата не постои, како што теоретски си ја замислуваме, внатре во партиите. Не дека потполно не постои, но не е онаква како што мислиме дека треба да биде. Луѓето кои се зачленуват во партиите тоа го знаат, го разбираат и го прифаќаат. Во спротивно не би се зачленувале. 

4. Така е насекаде, со таа разлика што во Македонија, поради скорешното историско наследство од социјалистичка Југославија, тоа е многу поизразено. Тогаш државата беше главниот (да не кажам единствениот) вработувач и таа инертност с'е уште е наша реалност. Во капитализам државата не е во бизнис на вработување, туку во создавање услови луѓето сами да се вработуваат внесувајќи го својот личен капитал , способноси и знаење, како и преку здружен капитал од земјата и надвор.

5. Услови за трета опција секогаш постои доколку има способни луѓе кои можат да ја содадат и организираат. За жал, кај нас веројатно с'е уште не постојат такви личности. Оние кои се самодекларираат како такви се позери во кои народот со право нема доверба, а сакаат да го искористат моментот за самоафирмирање со цел да се доберат до државна плата во Собранието. Најголемиот нивен дострел, доколку набрзо не исчезнат, е што поскоро да се приклучат како коалиционер на една од двете водечки партии во Македонија. Инаку, коалиционерството на запад е исто така неминовност, со тоа што најчесто се работи за избор меѓу три опции.

Се сложувам со тебе дека човечкото его е доминатно во секојдневниот  живот и тоа прави луѓето да се презентираат како "експерти" за политика и демократија дебатирајќи по форуми, кафани и улици. Тоа не само што за нив значи самотупкање по рамото како многу "паметни" луѓе, туку и покажува кои се нивните моментални лични интереси. А во остварувањето на тие интереси не се сепнуваат ни пред најниските морални вредности и пориви. Ограниченото знаење, неограничената желба за грабење и недостатокот на интегритет прави тие без тронка грижа на совеста да оговараат, конструираат и десеминираат лаги, да прават нелегални дела, да распродаваат национални интереси, да создаваат безредија, физички да се пресметуваат, па и да создадат граѓанска војна.

Последица од вака доминатните лични интереси е фактот дека идејата за некаква демократија која би требало да произлезе од прифаќање на идеите на СЕКОЈ граѓанин што власта треба да ја спроведе, не само што е идеалистичка, туку е утопијска.  

Да не се вртиме со дискусијава во кругови, лугето не се зачленуваат во партии за да практицираат некаква идеалистичка демократија, туку да се здружат и да подржат група која им нуди потенцијално реализирање или одржување на нивните интереси. Политиката и правецот на дејствувањето на секоја партија се одредува од нејзината врхушка. Врхушката се одржува со бранeњето на интересите на нејзиното членство. Задоволството и незадоволството на членството, како и подржката од страна на народот, се манифестира на партијски и државни избори и референдуми. Тогаш таа или ќе биде наградена со следен мандат или ќе биде казнета со губење на истиот.

И тоа е демократија во реалниот живот.















Изменето од Messenger - 31.Мај.2015 во 21:32
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Јуни.2015 во 19:24
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
д4 б3 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јули.2014
Статус: Офлајн
Поени: 1206
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај д4  б3 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Јуни.2015 во 13:35
http://www.dnevnik.mk/default.asp?ItemID=9435CA7B42A70543A75EFB5BC7FA91B4

Вчера на мала свеченост во скопскиот хотел „Амбасадор“ рускиот амбасадор во Република Македонија Олег Шчербак ~ врачи одликување на новинарката Мирка Велиновска за заслуги во борбата против фашизмот.

За одликувањето одлучувал посебен одбор чиј претседател е рускиот претседател Путин. Во Македонија се доделени пет вакви одликувања, а покрај Велиновска, чест им е укажана и на претседателот на Република Македонија, Ѓорги Иванов, на генералниот директор на „Алкалоид“, Живко Мукаетов, на Центарот за холокауст во Скопје и ректорот на скопскиот Универзитет „Св. Kирил и Методиј“, Велимир Стојковски.
old d4b3
Кон врв
laki_bu Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Лидер

Регистриран: 30.Ноември.2008
Локација: Germanija
Статус: Офлајн
Поени: 32100
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај laki_bu Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Јуни.2015 во 23:34
Gruevski denes najavi deka letoto ke go pomine na Makedonskite televizii
Без разлика колку страници прочитал учениот човек, никогаш не треба да заборави дека се уште не ни стигнал до првата страна....
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Јуни.2015 во 02:02

ТВ програма на РТРС

КО КОГА ПРИСЛУШКУЈЕ?


Теркот на нелегално прислушкување се применува во повеќе балканските држави, не само во Македонија.


Кој вака синхронизирано го организира прислушкувањето низ Балканот и зошто го право тоа токму во ова време ?












Изменето од Messenger - 24.Јуни.2015 во 02:18
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Јуни.2015 во 02:31

Мигрантите остануваат во Македонија


Mинистерот за социјала на Србија, Александар Вулин уште изутринава информираше.

– Минатата ноќ, нашите полициски единици и нашата гранична полицијата запрела 21 група со близу 400 луѓе и ги врати на територијата на Република Македонија.Пред неколку дена имаше околу педесет групи со 1320 луѓе.

Официјалната бројка на мигранти кои минале или побарале азил во змејва се движи околу 22 илјади, додека соседна Србија пружила помош на повеќе од триесет лица. Оттаму претпставуваат дека до крајот на годината низ земјава ќе минат повеќе од 50 илјади луѓе и тоа преку Грција и Македониај и мал дел преку Бугарија.



Додека европските држави со меѓусебни закони го сопираат приливот на избеглиците од Северна Афрлика, Блискиот Исток и Афганистан, тие бараа од Македонија да ги релаксира законите за тие емигранти. 

Сега Македонија ќе биде соочена со истиот проблем како што се случи и со косовските албански избеглици од војната во Југославија. Во овој момент во Грција официјално се регистрирани околу 500.000 избеглици, а нивниот број во Турција уште не е установен. Сите тие се со намера преку Бугарија и Македонија да се реселат во западноевропските држави.


Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Јуни.2015 во 23:09
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
д4 б3 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јули.2014
Статус: Офлајн
Поени: 1206
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај д4  б3 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Јули.2015 во 20:48
http://www.dnevnik.mk/default.asp?ItemID=E57B5E27B22FDB43972097034631238C

BRICS ке се вика BRIMSCS
old d4b3
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 163164165166167 173>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,359 секунди.