IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Фотографија, камери и видео
  Активни теми Активни теми RSS - Mislenja/sporedbi za postari foto aparati
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Mislenja/sporedbi za postari foto aparati

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 91011
Автор
Порака
stivshot Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 26
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај stivshot Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Март.2008 во 15:05
Vo Vero- Taftalidze vo foto"Mobyart" ima Fujifilm FinePix S9500 40.000 den.Prasav dali moze da go donese S6500 rece deka toa e "kako" postar model i mi ponudi Fujifilm FinePix S8000 za 20.000 .Ke ve zamolam za uste edno vase mislenje.
Кон врв
mdeni Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Август.2007
Статус: Офлајн
Поени: 719
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mdeni Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Март.2008 во 15:27
Бегај!!! Се што има „еден вагон“ зум однос, мора да има компромиси на друго место. 18х= ужас.
Ќе го користиш делот од објективот помеѓу 28мм и 150мм, а остатокот многу ретко. Не само што го плаќаш остатокот, туку и ти штети на важниот дел. Понатаму 8000 нема мануелна контрола на фокусното растојание, туку е на копче (!!! катастрофа).
Објективот има ужасна хроматска аберација,
Нема Raw,
Најважната карактеристика на Fuji (добри ИСО перформанси) нема,
Заборави на мануелно фокусирање,
(па си викаш: „автофокус си користам јас“, затоа следи...)
Катастрофално авто фокусирање и се чека по 3 секунди,
Многу мека слика во ќошевите,
8000 е како надоградба на серијата 5000, што нема врска со серијата 6000 и 9000. За надградба на 6500 ќе биде 6600, а таков нема, што значи 6500 не е стар модел.
Да беше убаво да имаш таков објектив, сите ќе правеа.

Пример:
Nikon D80 + 10-500mm f2 AF-S kit lens

Не бива...


Изменето од mdeni - 12.Март.2008 во 15:36
Кон врв
stivshot Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 26
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај stivshot Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Март.2008 во 18:14
Pred nekolku dena barav mislenje za Fuji s5700,no vo kontakt so eden prijatel sto se naogja vo Iraq go prasav dali moze da donese aparat se soglasi i mi pusti cena za Olympus EVOLT 510 so dva objektiva 14-42mmi 40-150mm po cena od 640$.Me interesira dali nekoj go ima korsteno ovoj model na Olympus?
Кон врв
ang3l4o Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 230
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ang3l4o Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Март.2008 во 20:20
jas licno go nemam koristeno ovoj aparat, no eden kolega go isproba na otprilika polovina cas i beshe prilicno impresioniran. Fotografirashe nokje i zabelezal deka aparatot ima dosta nisko nivo na shum na visoka osetlivost i vo temni delovi

Eve ti i link za poopsezen test:
http://www.dpreview.com/reviews/olympuse510/
Kako i da e Olympus e mnogu podobar izbor od Fuji. A i cenata e pristojna
Кон врв
Sanja84 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 643
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Sanja84 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Март.2008 во 23:56
Kakov fuji zemaj go olympusov 
Кон врв
mdeni Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Август.2007
Статус: Офлајн
Поени: 719
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mdeni Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Март.2008 во 01:34
Да  се разбереме, ако го споредуваш со Fuji-то тогаш мислам дека ова е значително подобар избор. Не е ништо посебно во споредба со други ДСЛР, но наспрема bridge камера е топ.
Сепак, топло би препорачал да го изоставиш вториот (150мм) објектив или да го замениш (ако може) со prime, т.е. леќа со фиксно фокусно растојание. Земај и не прашувај, ако имаш средства.
Ако си во мисла помеѓу ДСЛР и Bridge, тогаш олимпусов е подобар.
Ако пак се одлучуваш за ДСЛР стрикно, гледај само Канон или Никон.


Еве ја понудата за Оли кај нас во Невада:
 
Olympus EVOLT E-510 SLR Digital camera
10.0 Mpixels; Olympus Zuiko Digital 14-42mm and 40-150mm lenses; optical zoom: 3 x; supported memory: CF, xD-Picture Card, Microdrive; 2.5" HyperCrystal LCD screen; Advanced Image Stabilization; Built-in flash (external flash available)
Proizvod Br.: 7539
Part Number: 262072

olympus_e510.jpg
    


Cena so popust so DDV: DEN - 48,093.70
Vreme na isporaka: 20 - 30 dena

Изменето од mdeni - 15.Март.2008 во 01:37
Кон врв
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Март.2008 во 16:18
Cenata e dobra zaradi kitot so 2 lekji. Segde se prodava taka. Ne se isplati da go zemes so edna lekja. Vaka si super pokrien. Od 28 do 300mm. Super. Ako ne mislis da pecatis golemi printovi za izlozba ova ti e super varijanta. Za ponatamu - zdravje намигнување
That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
olympus Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 11.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 14
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај olympus Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Март.2008 во 22:52
апаратов е бест бај за тие пари... го земав коа искочи.

мене имиџ стабилизаторот поготово ми бркаше работа...

супер апарат!
Кон врв
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Март.2008 во 14:10
Originally posted by olympus olympus напиша:

го земав коа искочи.A, jas po nikot si mislev deka si imal Sony смеење
That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
lazoroski Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 05.Март.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 45
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај lazoroski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Март.2008 во 14:16
Olympusot e super izbor, barem spored mene, Jas sakav da go zemam no na kraj se odluciv za EOS 400D zaradi pogolemata dostapnost na objektivi (pred se mislam na poeftini stakla od Sigma na.pr).
Vo prodavnica vo Vienna go cackav , go chkrapav i mnogu ubav vpecatok mi ostavi i ergonomski i tehnicki a plus i recisi site internet review-a go smetaat za best buy.(mislam na Olympusot)

Ako smetas deka ovie dva objektivi ti se dovolni i ne ti trebaat ultra wide ili prime-ovi (Zuiko staklata se mnogu kvalitetni ama i se bajagi skapi) teraj i ne mu se misli pogotovo ne sporedeno so Fuji-to.

Pozdrav!
http://www.flickr.com/photos/23131621@N07/
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 91011
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,250 секунди.