IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - ВРЕДНОСТА И УЛОГАТА НА НАМАЗОТ
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

ВРЕДНОСТА И УЛОГАТА НА НАМАЗОТ

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 5>
Автор
Порака
Antiqua Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 31.Март.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1790
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Antiqua Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Ноември.2007 во 10:04
Originally posted by DAIJA DAIJA напиша:

Namazot e granicata pomegju tevhidot i sirkot!
 
Ајде објаснете ги прво терминиве
 
Тевхид
 
Сирк
 
Албанциве кај мене на работа поим немаат. Викаат дека се арапски зборови и не знаат што значат
Veni Vidi Vici
Кон врв
medeno Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Ноември.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 45
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај medeno Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Ноември.2007 во 11:58
Namazot e ona osnovnoto sto sekoj musliman mora da go praktikuva! Dokolku ne obavuva namaz toj ne se razlikuva mnogu od nevernicite! Allah dz sh dal naredba prete dnevni namazi da gi obavuva sekoj eden musliman dkololku saka da go pronajde patot do Dzennetot(Rajot)
 

- U jednom hadisu-kudsiju Allah kaze:

“ Covjece! Tebe sam za Sebe stvorio, a sve osalo stvorio za tebe. Stoga ne zanemari Mene jer Ja imam pravo na tebe. Ne dopusti da te stvari koje sam Ja stvorio za tebe odvrate od onoga za sto si ti stvoren.

   Covjece! Tebe sam za Sebe stvorio, pa nemoj zanemariti duznost prema Meni. Zajamchio sam ti obskrbu kako se ne bi zamarao trazeci je.

   Covjece! Trazi Me i naci ces Me! Ako mene dazdes, imat ces sve! Ako Mene izgubis, sve si izgubio.

Stoga bih ti Ja trebao biti drazi od svega!”

Koj ke ja razbere sustinata na ovie zborovi sto se gore navedeni navistina ke se pronajde sebe i ke go pronajde vistinskoto vo sebe!

Pozdrav
Neka tvoi koraci ostavjaju iskrenih trag stazama vjerom,neka u dusi ti vlada vjecni mir i zadovoljstvo,a u srce ti gori sjaj vjecnom radosti i sreci...Neka Vozviseni je uvjek uz nama-Amin Allah!
Кон врв
Antiqua Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 31.Март.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1790
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Antiqua Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Ноември.2007 во 12:04
Значи, тие муслимани што не се клањаат по 5 пати на ден (некои од нив се борат за корка леб и немаат време да одат во џамија на клањање) тие ќе одат во џенем (пекол).
 
Кој е тој Бог кој поставил вакво правило?
Veni Vidi Vici
Кон врв
DAIJA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1668
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DAIJA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Ноември.2007 во 12:07
Originally posted by Antiqua Antiqua напиша:

Originally posted by DAIJA DAIJA напиша:

Namazot e granicata pomegju tevhidot i sirkot!
 
Ајде објаснете ги прво терминиве
 
Тевхид
 
Сирк
 
Албанциве кај мене на работа поим немаат. Викаат дека се арапски зборови и не знаат што значат
Тевхид значи монотеизам, еднобоштво, верување во еден Бог.
 
Ширк значи политеизам, многубоштво, да веруваш во нешто друго освен во Бога.
 
А ако ти е до муабет, ќе седнеме на кафе, неформално, и за секој друг кој сака да направи муабет - бујрумнамигнување
О следбеници на Книгата, дојдете да се собереме околу зборот нам и вам заеднички: никого освен Бог да не обожуваме и никого да не Му здружуваме!
Кон врв
medeno Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Ноември.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 45
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај medeno Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Ноември.2007 во 12:14
Covekot, vistinskiot vernik koj paga na sedzde poklonuvajki se pred Stvoritelot ja znae vistinskata vrednost na namazot, zatoa sto koga toj e na sedzde najblisku e do Allah dz sh.Slavejki go Allahovoto ime, slavajki go Stvoritelot svoj, slavejki go onoj koj e Semoken, ponizniot vernik oddava pocit sprema nego!Ako toj se povika na Allah dz sh za se vo zivotot, vo zivotot navistina mnogu raboti ke mu bidat olesneti!
 

Poslanik s.a.w.s. posebno je istakao  hadis-kudsi u kome se govori o odnosu izmedzu Allaha i covjeka. U njemu se kaze:

Od Ebu Hurejre r.a. prenosi se da je Allahov Poslanik s.a.v.s. rekao:” Uzvisheni Allah kaze:’ Jas sam pri misli Moga roba o Meni. Jas am snjim kad me spominje i sjeti se Mene, pa ako me spomene u sebi, i Ja njega spomenjem u Sebi, a ako Me spomene u skupini, Ja nega spomenem u skupini bolje od nje;Ako Moj rob krene prema meni korak, Ja idem prema njemu dva, ako On Meni ide polahko, jam u u susret idem zureci”

 
Allah dava iskusenija...lugeto, vernicite negovi, nikogas ne treba da go zaboravaat, i sekogas treba da go spomenuvaat: onoj koj vo dobro ke zaboravi na Allah, i Allah ke zaboravi za nego koga mu e loso! Zatoa sto Vistinskiot vernik sekogas treba da ja pokazuva svojata blagodarnost sprema Nego! 
 
"Plodovi imana koji vernik nosi u srce i dusu jesu, nada spokoj,sigurnost zadovoljstvo, i ljubav, a sve je to od izuzetne vaznosti za hod zivotnim stazama koji pocesto znaju biti trnovite. Sam zivot podsjeca na borbu u kojoj moramo dosta toga zrtvovati, placati cjenu za greske i cesto se suocivati s problemima i opasnostima!Cudno li je stanje VERNIKA svaka stvar koja mu se desi za njega je dobro!Ako mu se desi kakvo veselje i nafaka, on ZAHVALI ALLAHA, i bude mu dobro.Ako go zadesi kakva nesreca on se strpi i oped mu bude dobro. VJERNIK je u istini sretan i bogat covjek!
 
Toa najdobro go znaat onie koi mu se ponizni na Stvoritelot i onie koi gi sledat negovite naredbi, barajki zastita od ona sto e loso i sto Toj go zabranil! Allah navistina e Milostiv, samo toj moze da gi uslusa nasite molitvi ako toa e za nas hair!
 
Neka tvoi koraci ostavjaju iskrenih trag stazama vjerom,neka u dusi ti vlada vjecni mir i zadovoljstvo,a u srce ti gori sjaj vjecnom radosti i sreci...Neka Vozviseni je uvjek uz nama-Amin Allah!
Кон врв
medeno Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Ноември.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 45
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај medeno Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Ноември.2007 во 12:22
Originally posted by Antiqua Antiqua напиша:

Значи, тие муслимани што не се клањаат по 5 пати на ден (некои од нив се борат за корка леб и немаат време да одат во џамија на клањање) тие ќе одат во џенем (пекол).
 
Кој е тој Бог кој поставил вакво правило?
 
Kolku za tvoja informacija sekoj eden musliman moze da posveti pola sat za site dnevni namazi! Praviot vernik i na ulica moze da klanja samo propisno da ima zedeno abdes i da e svten kon Kaba! Zarem od 24 casa, polovina cas koj Allah go pobaral da mu se posveti nemu nemozeme da go napraveme? Zarem lugeto ne trosat beskorisno vreme na se i sesto, na sekakvi gluposti i ne mozat od denot da odvojat polovina cas za dnevnite molitvi koi te stitat od sekakvo zlo i koi ti ja smiruvaat dusata i srceto! koi ti ja olesnuvaat sekakva edna rabota???
Prijatelce te molam nemoj da gi ivrtuvas rabotite zatoa sto tvoite komentari nekade ne vodat!
Koj ke vleze vo dzenet samo eden Allah znae! Allah neka ni se smilova na site zato sto negovata MIlot e pogolema od sekoja druga milost!
A ti prijatelce nemoj so tie finti deka nekoj nema vreme da klanja namaz!Zatoa sto Allah dz sh gi oprostuva grevovite na onoj koj Toj saka!Go prifaka namazot samo od onie koi pravilno klanjale znaci go prifaka namazot od onoj koj Toj saka! Allah se znae najdobro i znae tocno se so koja pricina se slucuva!
Neka tvoi koraci ostavjaju iskrenih trag stazama vjerom,neka u dusi ti vlada vjecni mir i zadovoljstvo,a u srce ti gori sjaj vjecnom radosti i sreci...Neka Vozviseni je uvjek uz nama-Amin Allah!
Кон врв
DAIJA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1668
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DAIJA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Ноември.2007 во 12:23
VJERNIK je u istini sretan i bogat covjek!
О следбеници на Книгата, дојдете да се собереме околу зборот нам и вам заеднички: никого освен Бог да не обожуваме и никого да не Му здружуваме!
Кон врв
medeno Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Ноември.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 45
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај medeno Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Ноември.2007 во 12:23

Molitva (namaz) i zikr, spominjanje Allaha, izvori su posebnog spokoja koji materijalisti nikako ne mogi osjetiti. Molitva je trenutak duhovnog uzdizanja kojom se covjek odvaja od dunjaluka i dovodi se pred Allaha gdje vjernik velica Njegovo(Allahvovo) ime onako kako mu dostoji I zaziva ga ljubavlju I dubokim postovanjem. Ta veza s Uzvishenim Akkahom najbolje je smiraj I ljek za dusi I srce.

Allah je ucinio da molitva, NAMAZ, bude vjernikovo oruzje kojim ce se suprotstavjati  zivotnim nedacama, izazovima I kusnjama. Uzviseni Allah kaze: “O vjernici, trazite sebi pomoci i strplivosti i obavljanu molitve! Allah je doista na strani strplivih” (El-Bekara,153)

Allah sekogas gi zastituva onie sto se na negoviot pat, i gi zastituva onie koi mu odavaat pocit i koi ponizno ja spustaat glavata na sedzde znaejki deka nivniot Stvoritel gi gleda!
Neka tvoi koraci ostavjaju iskrenih trag stazama vjerom,neka u dusi ti vlada vjecni mir i zadovoljstvo,a u srce ti gori sjaj vjecnom radosti i sreci...Neka Vozviseni je uvjek uz nama-Amin Allah!
Кон врв
medeno Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Ноември.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 45
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај medeno Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Ноември.2007 во 12:27
Namazot e svetlina za dusata! Onoj koj ne klanja ne moze ni da znae!
 
Poslanik s.a.v.s je kazao: “Radost je oka moga u namazu”
 
Poslanik s.a.v.s. uz molitve zvao je svoga Gospodara sljedecim recima:

“O Allahu! Gospodaru sedam nebesa i posjednice prijestolja uzvishenog! Gospodaru nas i Posjednice svega, koji cinis da zrno proklija, da datulina spica proklija i izvija se, koji si objaio Tevrat, Indzil i k*r’an! Od tebe zastitu i utociste trazim od svakog zla koje postoji! Ti si prvi, i prije Tebe nicega nema! Ti si posljedni, i niega poslje Tebe nema. Ti si Najuzvisheniji, I nicega nema iznad Tebe! Ti si Najblizi I niceg Blizeg od Tebe nema! Molim te da me sacuvas duga, siromastva, i zavisnost od drugih!

 
Allah gi uslusuva molbite na praviot vernik i mu go dava ona sto e za negov hair(za negovo dobro), Allah znae najdobro!
 

 

Neka tvoi koraci ostavjaju iskrenih trag stazama vjerom,neka u dusi ti vlada vjecni mir i zadovoljstvo,a u srce ti gori sjaj vjecnom radosti i sreci...Neka Vozviseni je uvjek uz nama-Amin Allah!
Кон врв
medeno Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Ноември.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 45
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај medeno Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Ноември.2007 во 12:31
Originally posted by DAIJA DAIJA напиша:

VJERNIK je u istini sretan i bogat covjek!
 
Deka toa e taka,znaat samo pravite vernici koi Allah go nosat i vo srce i vo dusa, onie na koi Toj im e podrag od se drugo, i onie koi poslusno gi sledat negovite naredbi! Allah neka se smilova na nas za ona sto sme zgresile!I neka ne cuva od sekakvo loso davajki ni samo ona sto e halal za nas!
Selam sestro po vera!
Neka tvoi koraci ostavjaju iskrenih trag stazama vjerom,neka u dusi ti vlada vjecni mir i zadovoljstvo,a u srce ti gori sjaj vjecnom radosti i sreci...Neka Vozviseni je uvjek uz nama-Amin Allah!
Кон врв
Antiqua Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 31.Март.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1790
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Antiqua Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Ноември.2007 во 12:32
Originally posted by DAIJA DAIJA напиша:

 
А ако ти е до муабет, ќе седнеме на кафе, неформално, и за секој друг кој сака да направи муабет - бујрумнамигнување
 
Не, фала
Veni Vidi Vici
Кон врв
medeno Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Ноември.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 45
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај medeno Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Ноември.2007 во 12:32

“Nevjernici govore: ‘Zosto mu Gospodar njegov ne posalje cudo? Reci:’Allah ostavlja u zabludi onoga koga On hoce, a k Sebi upucuje onoga ko Mu se pokajnicki obraca, oni koji vjeruju i cija se srca, kad se Allah spomene, smiruju- a srca se doista, kad se Allah pomene smiruju” (Er-Ra’d, 27-28)

Neka tvoi koraci ostavjaju iskrenih trag stazama vjerom,neka u dusi ti vlada vjecni mir i zadovoljstvo,a u srce ti gori sjaj vjecnom radosti i sreci...Neka Vozviseni je uvjek uz nama-Amin Allah!
Кон врв
Antiqua Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 31.Март.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1790
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Antiqua Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Ноември.2007 во 12:34
Originally posted by medeno medeno напиша:

Originally posted by Antiqua Antiqua напиша:

Значи, тие муслимани што не се клањаат по 5 пати на ден (некои од нив се борат за корка леб и немаат време да одат во џамија на клањање) тие ќе одат во џенем (пекол).
 
Кој е тој Бог кој поставил вакво правило?
 
Prijatelce te molam nemoj da gi ivrtuvas rabotite zatoa sto tvoite komentari nekade ne vodat!
 
Сакаш само да ги читаме твоите постови без да даваме коментари и мислење свое?
Veni Vidi Vici
Кон врв
medeno Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Ноември.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 45
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај medeno Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Ноември.2007 во 12:34
Originally posted by Antiqua Antiqua напиша:

Originally posted by DAIJA DAIJA напиша:

 
А ако ти е до муабет, ќе седнеме на кафе, неформално, и за секој друг кој сака да направи муабет - бујрумнамигнување
 
Не, фала
 
Ne te vikaat za nisto loso...zosto se plasis da pojdes??? Se plasis deka ke ja otkries vistinata? deka ke svatis koj e praviot pat????

“Nevjernici govore: ‘Zosto mu Gospodar njegov ne posalje cudo? Reci:’Allah ostavlja u zabludi onoga koga On hoce, a k Sebi upucuje onoga ko Mu se pokajnicki obraca, oni koji vjeruju i cija se srca, kad se Allah spomene, smiruju- a srca se doista, kad se Allah pomene smiruju” (Er-Ra’d, 27-28)

Neka tvoi koraci ostavjaju iskrenih trag stazama vjerom,neka u dusi ti vlada vjecni mir i zadovoljstvo,a u srce ti gori sjaj vjecnom radosti i sreci...Neka Vozviseni je uvjek uz nama-Amin Allah!
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 5>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,234 секунди.