IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Градови во Македонија
  Активни теми Активни теми RSS - По што е посебен нашиот главен град Скопје?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

По што е посебен нашиот главен град Скопје?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 11>
Автор
Порака Обратен редослед
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Ноември.2010 во 14:02
Originally posted by annaja annaja напиша:

Мислам дека градските татковци (мислам дека така ги викаа)треба малку да размислат,да се стопира таа навика.Несакам да ги навредам, ама не ми е убаво по шалтерите и канцелариите да ми се обрати некој на дијалект.Се плашам дека владата ќе спроведе некој лев закон,за Скопјаните ди ги вработуваат надвор од Скопје,нешто би дошло како на пример трампа на територија и трампа на работни места.Така тргнало во нашава држава и така ќе биде,само да не му текне на некого....
a zoshto da ne sakash da gi navredish?!изненадување
 
...koga nekoi majka "si dale" za toa...
 
,...mozebi i bash zatoa si teraat po svoe ,...zatoa shto i samite znaat deka nikoj ne saka da gi navreduva....збунетост
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
annaja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Април.2010
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 531
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај annaja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Ноември.2010 во 19:40
Мислам дека градските татковци (мислам дека така ги викаа)треба малку да размислат,да се стопира таа навика.Несакам да ги навредам, ама не ми е убаво по шалтерите и канцелариите да ми се обрати некој на дијалект.Се плашам дека владата ќе спроведе некој лев закон,за Скопјаните ди ги вработуваат надвор од Скопје,нешто би дошло како на пример трампа на територија и трампа на работни места.Така тргнало во нашава држава и така ќе биде,само да не му текне на некого....
Кон врв
DragancoLeskoec Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 984
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DragancoLeskoec Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Ноември.2010 во 19:17
Ни гладни ни ништо, то ти е селски комплекс.Сон му е на некои сељачишта в град да живеат.

Така познавав едни луге, со ненормално добри работни места во Битола, цел живот се трудеа да одат во странство.И по долго барање добија виза и тргнаја и можите да замислите шо работат таму...
Зборам за луѓе со деца средношколци, значи времето за бегање одамна му било поминато.
Мене татко/мајка да ми речи, ајде сине тргнуваме утре Америка, ќе му порачам да си ебат мајката и сами да тргнат на 50 години.

ПС А скопје е полно со искомплексирани селани.Јас си мислев дека во Битола живеј најискомплексираниот народ во Македонија ама и Скопје арно било.
Сите патат, ама страаадат од провинцијалски комплекси.

Изменето од DragancoLeskoec - 17.Ноември.2010 во 19:24
Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Ноември.2010 во 18:47
Originally posted by Kali Kali напиша:

Originally posted by annaja annaja напиша:

И понатака доселеници од внатрешноста....баба ми ги викаше,дошљаци.Ретки се тие што дошле,и се вратиле назад во своите родни места.Незнам што приоритет,да си во главен град,или на свое, со работа и свои блиски.Ќе рече некои,па баш за работа доаѓаат...па тогаш ние што сме родени тука со нашите предци,кај да одиме да бараме работа,можеби во внатрешноста.....????!!!!А што да прават луѓето кога не можат да си обезбедат егзистенција таму каде што живеат.....Светот се движи онаку каде го влечат потребите: само некаде се тоа потреби за себереализација, а некаде (кај нас) во потрага по основна материјална сигурност.

Пола градови низ Македонија, оние помалите, пропаѓаат, заглавени во социјалистички филм... ниту се гради, ниту се одржува, ниту пак се инвестира во нив.

Скопје е посебно по борбата за живот.... која секој ден си добива нов споменик...не

мислам дека annaja убаво си кажа, каде да бараат работа Скопјани? повеќе од половина од работните места во Скопје се зафатени од провинцијалци, кој со школа, кој без школа, сеедно! а свежо дипломирани не можат да си најдат работа по струка! и половина од тие дојдените, не верувам дека дошле гладни, нити пак дека не можат да се вратат во родните места и да работат нешто таму, или ако ништо друго, во негова близина
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
Kali Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Storyteller

Регистриран: 30.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4947
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Kali Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Ноември.2010 во 13:18
Originally posted by annaja annaja напиша:

И понатака доселеници од внатрешноста....баба ми ги викаше,дошљаци.Ретки се тие што дошле,и се вратиле назад во своите родни места.Незнам што приоритет,да си во главен град,или на свое, со работа и свои блиски.Ќе рече некои,па баш за работа доаѓаат...па тогаш ние што сме родени тука со нашите предци,кај да одиме да бараме работа,можеби во внатрешноста.....????!!!!А што да прават луѓето кога не можат да си обезбедат егзистенција таму каде што живеат.....Светот се движи онаку каде го влечат потребите: само некаде се тоа потреби за себереализација, а некаде (кај нас) во потрага по основна материјална сигурност.

Пола градови низ Македонија, оние помалите, пропаѓаат, заглавени во социјалистички филм... ниту се гради, ниту се одржува, ниту пак се инвестира во нив.

Скопје е посебно по борбата за живот.... која секој ден си добива нов споменик...не

Кон врв
Џо Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Каубоец

Регистриран: 17.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 2121
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Џо Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Ноември.2010 во 23:17
Ovo nebo nad nama
sjena je od zastora
kula na nebesima
u našim je prsimaКон врв
annaja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Април.2010
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 531
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај annaja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Ноември.2010 во 22:55
И понатака доселеници од внатрешноста....баба ми ги викаше,дошљаци.Ретки се тие што дошле,и се вратиле назад во своите родни места.Незнам што приоритет,да си во главен град,или на свое, со работа и свои блиски.Ќе рече некои,па баш за работа доаѓаат...па тогаш ние што сме родени тука со нашите предци,кај да одиме да бараме работа,можеби во внатрешноста.....????!!!!
Кон врв
DragancoLeskoec Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 984
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DragancoLeskoec Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Ноември.2010 во 21:33
Само по то шо е главен град.
Кон врв
Marko Polo 1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
venecijaner

Регистриран: 20.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9693
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Marko Polo 1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Ноември.2010 во 20:33
Incredible Blue
Кон врв
Kali Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Storyteller

Регистриран: 30.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4947
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Kali Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Ноември.2010 во 20:29
Таман работа...без нив никаде среќа
Кон врв
Marko Polo 1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
venecijaner

Регистриран: 20.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9693
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Marko Polo 1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Ноември.2010 во 20:25
Sto? Sozitelite kje gi ostavime?
Incredible Blue
Кон врв
Kali Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Storyteller

Регистриран: 30.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4947
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Kali Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Ноември.2010 во 20:21
...баш добро си ја врши работата беготнамигнување

аха, и посебен е по тоа што има продавници и пекари кои работат до подоцна, и во недела....тоа е ептен добар момент трепкање
...порано имаше повеќе и на повеќе места... ама, кога тргнуваш во Европа, и понешто добро мораш да оставиш плазење
Кон врв
Marko Polo 1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
venecijaner

Регистриран: 20.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9693
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Marko Polo 1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Ноември.2010 во 20:16
a posto oni se zafateni so bizmis, go postavija Skender-Beg da gi menja...
Incredible Blue
Кон врв
Kali Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Storyteller

Регистриран: 30.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4947
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Kali Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Ноември.2010 во 20:12
Да не беше Чаршијата....Карпош.....некои цркви.....некои кафулиња и ресторани со прва ’’лига’’ храна....Скопје ќе немаше со што да се пофали.... освен на емотивна финтанамигнување....
Фала Богу што се тука Албанците, да ми ја чуваат Чаршијата...златна ми е љубов


Изменето од Kali - 16.Ноември.2010 во 20:17
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 11>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,109 секунди.