IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Уметност , култура и традиција
  Активни теми Активни теми RSS - Прочитана книга што оставила длабок впечаток
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Прочитана книга што оставила длабок впечаток

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1011121314 19>
Автор
Порака
Omar Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Too young to die...

Регистриран: 22.Февруари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 12633
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Omar Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Март.2009 во 19:22
Papata Jovana
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Март.2009 во 01:16

Библијата - Бог среќа

Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Iva* Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 22.Март.2009
Статус: Офлајн
Поени: 2
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Iva* Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Март.2009 во 22:35
knigite na Herman Hese mi se najomileni, osobeno deloto Demijan, a isto i Kodot na Da Vinci od Den Braun i Tajnata vecera, a moze da se najde nekoja vrska megu poslednite dve dela
Кон врв
MyWay Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Антиталенат на годината

Регистриран: 05.Септември.2008
Локација: Aruba
Статус: Офлајн
Поени: 23914
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај MyWay Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Август.2009 во 12:12
Naj ubava kniga od vremeto sto ja imam citano mi e Martin Idn  od Jack London.........

Како изгледа совршен маж..Он не изгледа..Он се понаша ......

Кон врв
rabani Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 02.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај rabani Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Август.2009 во 14:10
hamlet od shekspir
impresii:site korumpirani aristokrati, politichari , seksualni perverznaci i izrodi na krajot umiraat
prezivuvaat samo dvajca: eden poet za da ja raskazi prikaznata i eden vitez
samo onie koi imaat plemenita dusha i koi se borat za chest i dostoinstvo prezivuvaat
DOAGA ISUS SO 200000 SVETII
ZA DA IM STAVI KRAJ NA SITE PROKLETII
Кон врв
pane_juventus Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Јуни.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1048
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pane_juventus Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Август.2009 во 00:30
Alhemicarot-Paulo Koeljo
Кон врв
Delicia Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
*dream catcher*

Регистриран: 20.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 10984
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Delicia Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Август.2009 во 00:34
Originally posted by pane_juventus pane_juventus напиша:

Alhemicarot-Paulo Koeljo
 
i mene isto......me zigosaсреќа
...It just takes a second to realize how wrong you are, about... everything...
Кон врв
Lithium Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9407
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Lithium Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Август.2009 во 14:19
Бедни луѓе - Достоевски 
You think you are perfect? Well, try walking on water...
Кон врв
nikita Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1610
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај nikita Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Август.2009 во 11:39
Sidarta od Hese i Quo vadis od Henrih Sjenkjevic...prekrasni knigi
She sells seashells by the seashore...
Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Август.2009 во 12:39
Quo Vadis e navistina top kniga.
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Август.2009 во 14:46
Originally posted by blueprayer blueprayer напиша:

Quo Vadis e navistina top kniga.


Се согласувам.
Авторот е Нобеловец, книгата е пишувана некако објективно, непристрасно, дури и суровите сцени се опишани без субјективност, што не внесува во една епоха, и како и самите да сме сведок на настаните....Се занесов ама и мене силен впечаток ми оставила. П.С. И некој ми ја попарилутина
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
Sho-Sana Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 2944
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Sho-Sana Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Август.2009 во 19:26
СКАФАНДЕРОТ И ПЕПЕРУТКАТА од Жан-Доминик Боби (1952-1997)

Жан-Доминик Боби бил новинар и уредник на "Elle", татко на 2 деца.

По ненадеен удар на еден васкуларен синдром, влегува во длабока кома. По излегувањето од неа, сите негови моторни функции се оштетени (мед. locked-in-syndrome, затворен-во-себеси). Во неговото неподвижно тело, само левото око е подвижно, и тоа му е врската со светот, со луѓето, со животот. Трепнува еднаш за “да“, два пати за “не“.
Со тоа око тој ја пишува и оваа книга...

Додека ја читав книгава (и прв пат пред неколку години, а и потем, кога  ја препрочитував  уште неколку пати!!!), му се воодушевував на  човечкиот дух - на овој човек, но и на Човекот кој нешто страсно сака.

Зборот е силно средство... дури (и особено!!!) кога ќе го имаме само зборот!

Божествена книга!!!

НИП ЃУРЃА, НЕЗАВИСНИ ИЗДАНИЈА, 1998.среќа


Изменето од Sho-Sana - 18.Август.2009 во 20:09
Ако сретнеш човек со кој:
- вреди да зборуваш а не зборуваш, си го изгубил човекот,
- не вреди да зборуваш а зборуваш, си го изгубил зборот.
Мудриот човек не ги губи ни човекот ни зборот. Конфучиe
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Август.2009 во 20:04
Аух...останав без текст, каде ја има книгава?
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
Sho-Sana Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 2944
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Sho-Sana Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Август.2009 во 20:07
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Аух...останав без текст, каде ја има книгава?НИП ЃУРЃА, НЕЗАВИСНИ ИЗДАНИЈА, 1998.среќа

Ако сретнеш човек со кој:
- вреди да зборуваш а не зборуваш, си го изгубил човекот,
- не вреди да зборуваш а зборуваш, си го изгубил зборот.
Мудриот човек не ги губи ни човекот ни зборот. Конфучиe
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1011121314 19>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,141 секунди.