IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Уметност , култура и традиција
  Активни теми Активни теми RSS - Прочитана книга што оставила длабок впечаток
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Прочитана книга што оставила длабок впечаток

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 89101112 19>
Автор
Порака
blagorodna Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 568
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај blagorodna Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Септември.2008 во 17:15
tajnite na supermodelite mislja otu se vikase
Кон врв
nikita Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1610
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај nikita Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Септември.2008 во 11:48
QUO VADIS-Henrih Sjenkjevic....prekrasna kniga
Кон врв
defma Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Март.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 716
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај defma Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Септември.2008 во 16:18
Алхемичарот и сите книги од Паоло Коелјо
Кон врв
Biba_G Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Непоправлив оптимист

Регистриран: 18.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 13718
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Biba_G Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Септември.2008 во 22:16
Вештица-Венко Андоновски
Кон врв
Орка Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 44574
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Орка Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Септември.2008 во 22:52
Cetiri drami po red od Cehov vo eden zdiv.
"Vujko Vanja""Tri sestri""Galeb""Vishnovata gradina"
pfffff kniga ne mi se fakase posle podolgo
Кон врв
Andjelina Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Miss High Hill’s

Регистриран: 07.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 14129
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Andjelina Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Септември.2008 во 23:25
,,сплеткарење со сопствената душа,,
и,,оди,време е,,
не ме променија,ме натераа повеќе да размислувам
Никогаш не научив дали е подобро да носиш патики или штикли кога ќе тргнеш во потрага по делот од душата кој ти недостасува

Кон врв
mrzla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
натурална девојка

Регистриран: 14.Мај.2008
Статус: Офлајн
Поени: 13330
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mrzla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Септември.2008 во 03:28
алхемичарот-п.к.

ја прочитав баш во оној момент,кога навистина ми требаше да си останам на своето,и дека секогаш треба да се избориш за тоа
Кон врв
zbunet Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Претседник Зеленковски

Регистриран: 24.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 15549
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zbunet Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Септември.2008 во 10:44
Прво почнав со романчиња од Блек, Загор, Текс Вилер и се мењавме стрикно Блек за Блек, а имаше мајмуни што сакаа да го подметнат Командант Марк или Капетан Мики плазење. Така научив да читам. И тогаш сватив дека образовниот систем е на екстремно погрешни темели зошто со сите сили се трудат да го направат што подосаден.
Потоа се префрлив на бајки, немаше бајка што ја немав прочитано и сватив дека постои дискриминаторски однос на родителите кон децата зошто секогаш беше форсирано најмалото дете, а демек беше оправдувањето дека тоа било така заради полесно поистоветување на децата со главните јунаци, а беа толку неуки да  ги жигосаат постарите деца дека се губитници.
Потоа се префлив на борбени вештини од кои ја сватив само филозофијата - Двајца браќа разгледуваат близнаци - тоа било со прсти кога му копаш очи некому, што да ти речам, колку е романтично и инспиративно кога усмртуваш или осакатуваш некого плазење.
Потем заминав у научна фантастика и сите они со сите тие технологии ја обожаваа уметноста од 20 век, демак само тогаш имало уметност плазење
...нешто ситно и Шекспир го спомнуваа, а башка јунаците све беа изгубени и смотани...
Потоа дојде Карл Саган и некои други што само нешто се прашуваа и откако ке прочиташ 300 стр. , наместо да разбереш нешто, он тебе ти поставува прашање - Има ли живот во вселената ?! - плазење . Па ти ако не знаеш, ја па ич.
Послем дојде Фројд кој вели дека сите се хомосексуалци и инцестуозни, Фром дека капиталистите се ѓубриња, Јунг - сакам кажам не знам речам, а у ствари како мал го затварале у шифоњер и таму почнал да ја спознава мистичноста. И Адлер кој читал многу бајки као и ја, ги третира постарите деца како деструктивни губитници и дека е боље да се истепаат, ова нешто као римјаните што ги убивале првородените деца заради тоа што некој кого заклучувале како мал во теми и тесни простории и потоа дошол на власт нешто заклучил, а потоа заборавил каде е клучот т.е. се запрашал - Ај после може ќе ми текне зашо ги утепуев.
Потем имав подолга пауза гледајки си го карактерот вака формиран под влијание на овие - Што знаат повеќе -
А потоа дојде интернетот ...
Кон врв
mrzla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
натурална девојка

Регистриран: 14.Мај.2008
Статус: Офлајн
Поени: 13330
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mrzla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Септември.2008 во 21:12
Нечиста крв
Римјанка
Сок од простата
Заборавете дека сте имале ќерка и др

(освен римјанка другиве се вистинити)
Кон врв
Eli Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Ноември.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1968
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Eli Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Септември.2008 во 16:26
Iskreno lektirata Kletnici od Viktor Igo..so zadovolstvo ja citav..
Човекот секогаш треба да остане човек,без разлика со што се бави и каков успех има..
Кон врв
Delfin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Јуни.2005
Статус: Офлајн
Поени: 15178
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Delfin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Септември.2008 во 16:45

Дека е некој длабок впечаток ,не е ,но топло им ја препорачувам на Велешани  и на оние кои сакаат да научат  нешто повеке за културната преродба во Македонија  во времето на Јордан Џинот.

ХЕРАЛДИКА, СИГИЛОГРАФИЈА ,ЕКСЛИБРИСТИКА
 
Георги Шоптрајанов
 
Кон врв
kejt-d-grejt Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 6228
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kejt-d-grejt Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Септември.2008 во 23:17
ANASTASIJA - Vladimir Megre
ja citav pred 2god, a vpecatocite mi se seuste svezi
се' што е убаво во животот е поезија. сето друго е проза
Кон врв
Agapi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 541
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Agapi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Септември.2008 во 01:25
Ne znam dali ste slusnale za knigata, ili mozebi ja imate procitano. Se vika Mokta na potsvesta...

Imav slusnato za ovaa kniga i za nejzinoto golemo vlijanie vrz lugeto, i kako tie se podobrile posle nejzinoto citanje. Denes edna drugarka mi kaza deka pred 1 godina imala problemi so nejzinata samodoverba, so ucenjeto i voopsto bila padnata vo nekoja depresija. Mi kaza deka so pomos na knigata uspeala da gi nadmine tie problemi. Ja zedov knigata od nejze i pocnav da ja citam, sega sum do polovima. I navistina me vcudonevide kako so pomos na potsvesta mozeme da vlijaeme na nasiot zivot i slucuvanjata okolku nas. Citajki ja knigata uspeav da se setam na nekoi slucki od minatoto sto gi imam doziveano koj tocni go objasnuva vlijanieto na potsvesta. Sega mi ostanuva uste polovina kniga pa ke vidime sto ponatamu..




Изменето од mamma - 30.Септември.2008 во 11:00
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Октомври.2008 во 15:50
Jas Kleopatra-M. Rofhart
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 89101112 19>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,125 секунди.