IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - КОНТРАДИКЦИИ ВО БИБЛИЈАТА
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

КОНТРАДИКЦИИ ВО БИБЛИЈАТА

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 45678 27>
Автор
Порака
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Ноември.2007 во 01:00
Originally posted by Ebu-Hurejre Ebu-Hurejre напиша:

tokmu taka Jakov mu se obraka na Pavle
 
Ако си мж, ајде цитирај ни каде тоа Јаков му се обраќа на Павле во своето послание?
Ајде напиши ни еден стих во овој облик: "...Павле...." (Јаков X:Y) голема%20насмевка
Ако си мж стави бројки на местото на X и Y.
 
Originally posted by Ebu-Hurejre Ebu-Hurejre напиша:

Pa eve ti EvAngelos  Jakov jasno kazuva deka verata bez dela e MRTVA VERA radi toa sto sekoja vera se opravduva so svoite dela i ako gi izostavis delata si ja izgubil verata
  
dodeka Pavle ni se izbacuva tuka i ni go tvrdi sprotivnoto... 
 
Ако си мж, ајде цитирај ни каде тоа Павле тврди дека човек може да се спаси со МРТВА ВЕРА од која не произлегуваат дела?
 
п.с. :zid: (Ebu-Hurejre)
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Ebu-Hurejre Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 667
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ebu-Hurejre Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Ноември.2007 во 01:04
nemam namera da se povtoram po sto pati radi toa sto ti ne si sposoben da gi procitas stihovite koi veke ti gi dadov
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Ноември.2007 во 01:17
газење%20од%20смеење мореее, да најдеше ти таков стих имаше 100 пати да ми го повторуваш додека модераторката 3 пати не те опоменеше да не спамираш. Но и самиот знаеш дека нема таков стих и дека те фатив заплеткан во пајакова мрежа, па сега бараш дупче да киднеш голема%20насмевка
 
Ајде, не те резилам веќе, ама под услов од сега па натаму да оставиш тоа брошурчето, да отвориш Библија и да читаш цел контекст пред да постираш вакви квазибиблиски лапсузи.


Изменето од EvAngelos - 15.Ноември.2007 во 01:45
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
connected Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јули.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2780
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај connected Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Ноември.2007 во 01:35
Bas me interesira dali navistina Ebu-Hurejre tolku dobro ja poznava Biblijata? Ako e taka e za pozdrav, ama....збунетост
Кон врв
Ebu-Hurejre Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 667
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ebu-Hurejre Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Ноември.2007 во 02:04
za koja moderatorka mi zboruvas i za kakvo spamiranje?!!!
 
izgleda ne go gledas tvojot spam големо%20гушкање
 
 
Кон врв
Ebu-Hurejre Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 667
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ebu-Hurejre Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Ноември.2007 во 02:08
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

 
 
Ако си мж, ајде цитирај ни каде тоа Павле тврди дека човек може да се спаси со МРТВА ВЕРА од која не произлегуваат дела?
 
п.с. :zid: (Ebu-Hurejre)
 
ПОСЛАНИЕ НА АПОСТОЛ ПАВЛЕ ДО РИМЈАНИТЕ
Глава  3      
 
28 И така, ние заклучуваме дека човекот се оправдува преку верата, без делата на Законот.
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Ноември.2007 во 02:18
Никаде јас тука не читам МРТВА ВЕРА? голема%20насмевка
 
п.с. Не ми се верува дека уште преташ во жива кал? газење%20од%20смеење
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Ebu-Hurejre Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 667
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ebu-Hurejre Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Ноември.2007 во 02:33
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Никаде јас тука не читам МРТВА ВЕРА? голема%20насмевка
 
п.с. Не ми се верува дека уште преташ во жива кал? газење%20од%20смеење
 
 

ПОСЛАНИЕ НА АПОСТОЛ ЈАКОВ
Глава  2    

ПОСЛАНИЕ НА АПОСТОЛ ПАВЛЕ ДО РИМЈАНИТЕ
Глава  3       

14 Каква е ползата, браќа мои, ако некој рече дека има вера, а нема дела? Може ли верата да го спаси?

15 Ако некој брат или сестра се голи и без секојдневната храна,

16 па некој од вас им рече: „Одете си во мир, стоплете се и наситете се!” а не им даде она, што им е потребно за телото, каква е ползата?

17 Така и верата: ако нема дела, мртва е сама по себе.

 

28 И така, ние заклучуваме дека човекот се оправдува преку верата, без делата на Законот.

 

 
 
Mozno li e da si so tolkav nizok koeficijent na intelegencijaзбунетост
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Ноември.2007 во 02:38
[QUOTE=Ebu-Hurejre]

ПОСЛАНИЕ НА АПОСТОЛ ПАВЛЕ ДО РИМЈАНИТЕ
Глава  3

28 И така, ние заклучуваме дека човекот се оправдува преку верата, без делата на Законот.[/QUOTE]

Не ми е ниско IQ-то, ама изгледа видот ми е слаб. тага
Ајде подвлечи ми во стихот погоре каде тоа Павле спомнува МРТВА ВЕРА. голема%20насмевка


Изменето од EvAngelos - 15.Ноември.2007 во 02:39
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Ebu-Hurejre Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 667
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ebu-Hurejre Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Ноември.2007 во 02:46
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

[QUOTE=Ebu-Hurejre]

ПОСЛАНИЕ НА АПОСТОЛ ПАВЛЕ ДО РИМЈАНИТЕ
Глава  3

28 И така, ние заклучуваме дека човекот се оправдува преку верата, без делата на Законот.[/QUOTE]

Не ми е ниско IQ-то, ама изгледа видот ми е слаб. тага
Ајде подвлечи ми во стихот погоре каде тоа Павле спомнува МРТВА ВЕРА. голема%20насмевка
 
 
nesto ti fali ali neznam sto
 
Na nacinot na koj sto Pavle go opravduva covekot bez dela samo preku verata .....Jakov ni kazuva dekva takvata vera e MRTVA VERA ....znaci dokolku nekoj nema dela nema ni vera ....nema vera bez dela


Изменето од Ebu-Hurejre - 15.Ноември.2007 во 02:47
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Ноември.2007 во 03:14
Што е контрадикторно тука?
Павле вели дека преку вера се оправдуваме, а Јаков вели дека преку лажна вера човек не може да се оправда.
 
Павле вели дека ако имаш билет ќе те пуштат во авион, а Јаков вели дека ако имаш фалсификуван билет, нема да те пуштат.
 
Дали треба да почнам и да ти цртам? голема%20насмевка
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Ebu-Hurejre Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 667
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ebu-Hurejre Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Ноември.2007 во 04:17

БИТИЕ - ПРВА КНИГА МОЈСЕЕВА
Глава  6  

 

БИТИЕ - ПРВА КНИГА МОЈСЕЕВА
Глава  11   

3 Тогаш Господ рече: „Мојот Дух нема да остане довека во човекот; човекот е телесен, па векот нека му биде сто и дваесет години.”

Stihot koj sto e daden vo Bitie 6 :3 e vo celosna kontradikcija so Bitie 11:10-32

 

Imeno vo glava 6 Bog na covekot mu go odreduva zivotniot vek na 120 godini …..

 

No vo glava 11 citame deka site ja nadminale taa granica so toa sto ziveele mnogu poveke odkolku sto samiot Bog im ima odredeno

 

 

Za da ne se macite da doznaete koj kolku godini ziveel eve vi jas ke vi dostavam tabela poodle so podatoci na sekoj poedinec koa se rodil kolku ziveel I koa umrel

 

10 Овие се Симови потомци: кога Сим имаше сто години - на две години по потопот - му се роди Арфаксад.

11 По Арфаксадовото раѓање, Сим живееше пет стотини години и му се раѓаа уште синови и ќерки.

12 Кога Арфаксад наполни триесет и пет години, му се роди Сала;

13 а по Салиното раѓање Арфаксад живееше четири стотини и три години, и му се раѓаа уште синови и ќерки.

14 Кога Сала имаше триесет години, му се роди Евер;

15 а по Еверовото раѓање Сала живееше четири стотини и три години, и му се раѓаа уште синови и ќерки.

16 Кога Евер имаше триесет и четири години, му се роди Фалек.

17 По Фалековото раѓање, Евер поживеа четири стотини и триесет години, и му се родија уште синови и ќерки.

18 Кога Фалек наполни триесет години, му се роди Рагав.

19 По Рагавовото раѓање, Фалек живееше двеста и девет години, и му се родија уште синови и ќерки.

20 Кога на Рагав му беа триесет и две години, му се роди Серух.

21 По Серуховото раѓање, Рагав поживеа двеста и седум години, и му се народија уште синови и ќерки.

22 Кога Серух имаше триесет години, му се роди Нахор.

23 По Нахоровото раѓање, Серух живееше двеста години и му се родија уште синови и ќерки.

24 Кога Нахор имаше дваесет и девет години, му се роди Тара.

25 По Тариното раѓање, Нахор живееше сто и деветнаесет години, и му се природија уште синови и ќерки.

26 Кога на Тара му беа седумдесет години, му се родија Аврам, Нахор и Аран.

27 Ова е Тарино потомство: На Тара му се родија: Аврам, Нахор и Аран; а на Аран му се роди Лот.

28 Аран почина пред татка си, во својата родна земја, во Халдејски Ур.

29 Аврам и Нахор се оженија. Името на Аврамовата жена беше Сара, а на Нахоровата - Мелха, ќерка на Арам, татко на Мелха и Есха.

30 Сара беше неротка, немаше пород.

31 Тара ги поведе: својот син Аврам, својот внук Лот, Арановиот син, и својата снаа Сара, сопругата на сина си Аврама, и се запати, со нив, од Халдејскиот Ур кон Ханаанската Земја. Кога стигнаа до Харан, се населија таму.

32 А Тариниот век стигна до двеста и пет години; а тогаш Тара почина во Харан.

 

 
 

Rodoslovot od Adam do Avraam

Godinata na raganje posle Adam

ZIVEEL

Godinata na umiranje posle sozdavanjeto na Adam

1. Adam

           ---                    

930

930

2. Sit

130

912

1042

3. Enos

235

905

1140

4. Kenan

328

910

1238

5. Malaleil

398

895

1293

6. Jared

458

962

1420

7. Enoh

620

365

985

8. Matusal

685

969

1654

9. Lameh

872

777

1649

10. Noe

1054

950

2004

11. Sim

1554

600

2154

12. Arfaksada

1654

538

2192

13. Sala

1789

560

2349

14. Evera

1919

604

2523

15. Falek

2053

339

2392

16. Ragava

2183

229

2502

17. Sahura

2215

220

2435

18. Nahora

2345

198

2543

19. Tara

2424

205

2629

20. Avram

2494

175

2669

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
kako sto gledate site ziveele mnogu poveke od 120 godini iako vo bitie Bog im go ogranicel zivotniot vek na 120 godini
 
 
 
 
 
 
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Ноември.2007 во 11:10
Originally posted by Ebu-Hurejre Ebu-Hurejre напиша:

Stihot koj sto e daden vo Bitie 6 :3 e vo celosna kontradikcija so Bitie 11:10-32

Imeno vo glava 6 Bog na covekot mu go odreduva zivotniot vek na 120 godini …..

No vo glava 11 citame deka site ja nadminale taa granica so toa sto ziveele mnogu poveke odkolku sto samiot Bog im ima odredeno

 
Грешката во твојата математичка анализа се состои во погрешно читање и погрешна интерпретација на библискиот текст.
 
Кога Бог се сожали врз човекот и рече: "Мојот Дух нема да остане довека во човекот, човекот е телесен, па деновите нека му бидат сто и дваесет години" (Битие 6:3) воопшто не мислеше дека од следната секунда па натаму ниеден човек нема да пречекори 120 години.
Бог не рече: "Од денес па натаму, човекот нема да надмине 120 години."
Тоа е смешно толкување и со оглед на тоа што кога Бог го кажал тоа, Ное имал околу 500 години (Битие 5:32), а исто така ако прочиташ малку понатаму во библискиот текст (во Битие 7:6) ќе видиш дека потопот дошол откако Ное наполнил 600 години, значи околу 100 години подоцна. Smile
 
Заклучок?
Бог своето ветување "па деновите нека му бидат сто и дваесет години" не го упатил кон Ное, Сим, Арфаксад, Сал итн. туку на човекот врз кого се нажали т.е. на оние кои и ги потопи! (Битие 6:6,7)
А доказ за тоа ти е што потопот дошол после стотина години откако Бог го дал ветувањето. (спореди Битие 5:32 и Битие 7:6)
 
Еее мил мој пријателе, зар со цел памет си помисли дека писателот на Битие би направил толку очигледна грешка, да напише дека Бог го ограничил човечкиот живот на 120 години, а веднаш потоа во следната страница од својата книга да напише дека не е така. Smile
Мислам дека ова прашање не заслужува повеќе дискусија. Очигледно е дека си набавил ефтини исламски брошурчиња Smile
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Ebu-Hurejre Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 667
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ebu-Hurejre Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Ноември.2007 во 13:31
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Originally posted by Ebu-Hurejre Ebu-Hurejre напиша:

Stihot koj sto e daden vo Bitie 6 :3 e vo celosna kontradikcija so Bitie 11:10-32

Imeno vo glava 6 Bog na covekot mu go odreduva zivotniot vek na 120 godini …..

No vo glava 11 citame deka site ja nadminale taa granica so toa sto ziveele mnogu poveke odkolku sto samiot Bog im ima odredeno

 
Грешката во твојата математичка анализа се состои во погрешно читање и погрешна интерпретација на библискиот текст.
 
Jas pravilno go procitav tekstot a go interpretirav taka kako sto go citav
 
Кога Бог се сожали врз човекот и рече: "Мојот Дух нема да остане довека во човекот, човекот е телесен, па деновите нека му бидат сто и дваесет години" (Битие 6:3) воопшто не мислеше дека од следната секунда па натаму ниеден човек нема да пречекори 120 години.
 
EvAngelos toa sto Bog mislel toa i go kazal vo Bitie 6:3 sto ostanato e tvoja pretpostavka i fantazija 
 
Бог не рече: "Од денес па натаму, човекот нема да надмине 120 години."
Тоа е смешно толкување и со оглед на тоа што кога Бог го кажал тоа, Ное имал околу 500 години (Битие 5:32), а исто така ако прочиташ малку понатаму во библискиот текст (во Битие 7:6) ќе видиш дека потопот дошол откако Ное наполнил 600 години, значи околу 100 години подоцна. Smile
 
 
Uste edna potvrda deka ovie stihovi se kontradiktorni so Bitie 6:3 a za potopot na noe znam koa se ima sluceno i za nea ke vi iznesam kontradiktorni fakti
 
 
Заклучок?
Бог своето ветување "па деновите нека му бидат сто и дваесет години" не го упатил кон Ное, Сим, Арфаксад, Сал итн. туку на човекот врз кого се нажали т.е. на оние кои и ги потопи! (Битие 6:6,7)
А доказ за тоа ти е што потопот дошол после стотина години откако Бог го дал ветувањето. (спореди Битие 5:32 и Битие 7:6)
 
pusta  vasa zelba da gi pokrijete faktite koi se kontradiktorni namesto da priznaete deka textot " па деновите нека му бидат сто и дваесет години"  Bitie 6:3 e dodaden od covecka raka
Еее мил мој пријателе, зар со цел памет си помисли дека писателот на Битие би направил толку очигледна грешка, да напише дека Бог го ограничил човечкиот живот на 120 години, а веднаш потоа во следната страница од својата книга да напише дека не е така. Smile
 
iskreno da ti kazam mislam i uveren sum vo toa i imam mnogu dokazi ...mozebi IQ ne mu bila dovolno razviena na toj sto ja napisal Bitieнамигнување
Мислам дека ова прашање не заслужува повеќе дискусија. Очигледно е дека си набавил ефтини исламски брошурчиња Smile
 
 
hahahahah a bre daleku otide ,edna brosura ne mozes da podbies , taka da ne treba da vadam brosurcinja a kamo li cel arsenal knigi ....
a sto znam mozebi imam samo edno celosno izgrizano livce pa od tamu gi crpam informaciite намигнување
 
no da ne ti ostanam dolzen  Brosurata od kaj sto gi crpam informaciite se vika BIBLIJAнамигнување


Изменето од Ebu-Hurejre - 15.Ноември.2007 во 13:33
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 45678 27>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,328 секунди.