IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - КОНТРАДИКЦИИ ВО БИБЛИЈАТА
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

КОНТРАДИКЦИИ ВО БИБЛИЈАТА

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 23456 27>
Автор
Порака
Ebu-Hurejre Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 667
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ebu-Hurejre Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Ноември.2007 во 14:01
Isto taka mnogu kontradiktorni se i slednive stihovi koi ke vi gi dadam vo prodolzenie:
 
 

КНИГА НА ПРОРОК ЕЗЕКИEЛ
Глава  18     

 

20 Оној кој ќе згреши, тој и ќе умре. Синот нема да го носи татковиот грев, ни таткото синовиот грев. Врз праведникот ќе биде неговата правда, а врз безбожникот неговата безбожност.

 Vo edniot stih se veli deka sekoj ke si odgovara samo za svoite dela no nikako i za delata na svojot Tatko, dodeka vo drugiot stih deteto se kaznuva za delata na svojot Tatko , dedo, pra dedo, ...i.t.n

ВТОРОЗАКОНИЕ - ПЕТТА КНИГА МОЈСЕЕВА
Глава  23        

 

2 Ни вонбрачно родениот нека не биде примен во Господовото собрание; нека не бидат примани ни неговите во Господовото собрание ни до десеттото колено.

 

 

 

МАТЕЈ
Глава  1    

 

3 На Јуда му се родија Фарес и Зара од Тамара, на Фареса му се роди Есром, а на Есрома му се роди Арам,

  4 на Арама му се роди Аминадав, на Аминадава му се роди Насон, на Насона му се роди Салмон;

  5 на Салмона му се роди Вооз од Рава, на Вооз му се роди Овид од Рута, на Овида му се роди Јесеј;

  6 на Јесеја му се роди цар Давид. На цар Давид му се роди Соломон од Уриевата жена.

 

 Po Matej Car David poteknuva od Fares sin na Juda koj sto e roden vonbracno ili od blutstvo i e 10to pokolenie na  Juda koi pokolenia se od blutstvo. Vo Bitie 38 glava ni ja dava celata taa prikazna poopsirno kako toa Juda legnal so Tamara te kako Tamara ostanala trudna koja sto go rodi Fares....

 

spored Biblijata ni samiot Car David nema da vleze vo Bozjeto Carstvo radi toa sto e 10to pokolenie na Juda i e dete rodeno koe poteknuva od blutstvo ...

 

zakljucokot e deka Car David nema da vleze vo Bozjeto Carstvo radi grevovite na svojot pra pra pra.....Dedo?!!!

БИТИЕ - ПРВА КНИГА МОЈСЕЕВА
Глава  38   

 

13 Ја известија Тамара: „Ене ти го свекорот - и рекоа - на пат за Тамна, за да ги стриже овците.”

14 Таа ја соблече вдовичката облека, се покри со превез и се завитка и седна на влезот во Енаим, што е на патот за Темна. Имено, виде дека Шела порасте, ама неа уште не ја омажија за него.

15 Кога Јуда ја виде, помисли дека е блудница, зашто го имаше покриено лицето.

16 Тој наврати при неа и рече: „Дај да ти пристапам!” Не знаеше дека му е снаа. А таа одговори: „Што ќе ми дадеш, за да влезеш при мене?”

17 „Ќе ти испратам едно јаре од своето стадо”, одговори. „Треба да оставиш емство додека не го испратиш.”

18 А тој ја праша: „Какво емство да ти оставам?” Таа одговори: „Својот печат на врвцата, и стапот што ти е во раката.” & ги даде и едното и другото, а потоа и пријде, и таа зачна од него.

28 Додека раѓаше, едниот од нив ја испружи раката надвор. Тогаш бабицата врза црвен конец на неговата рака, велејќи: „Овој излезе прв!”

29 Но тој тогаш ја повлече раката, па излезе неговиот брат. А таа рече: „Каков ли пробив направи!” Затоа му го даде името Фарес.

 

 
 
iskreno kazano ovaa se ogromni kontradikcii i nikako normalen covek ne bi mozel da poveruva deka ovaa poteknuva od Boga .....
Jas samo bi gi zaprasal Hristijanite i bi im rekol neka si razmislat od kakvo li potomstvo se sekoj eden od niv te mozebi negoviot deda ili pra pra dedo napravil blut pa taa ostanala trudna i od toa dete poteknuvas tokmu ti ...i radi grevovite na tvojot pra pra dedo ti si isvrlen od Bozjeto Carstvo.
 
nekoj moze da rece deka ne e taka radi toa sto isus umrel za vasite grevovi pa taka vi ima oprosteno sto ne e vistina .....
no i koa bi bilo taka sto e so tie koi zivea pred Isus da se rodi, a napravija blutstvo od cii cin se ragaa kopilinja ....kade e pravdata na vasiot Bog vo ovaa smisla?!!!
 
a tie koi se rodeni vonbracno neka si pomislat ubavo sto im nudi Biblijata?!!!


Изменето од Ebu-Hurejre - 13.Ноември.2007 во 14:21
Кон врв
mali simo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1132
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mali simo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Ноември.2007 во 15:52


еј еје еј па ти пишуваш за блудство

ИЗВАДИЈА ГРЕДАТА ОД ТВОЕТО ОКО , ПА БАРАЈ ЈА РАСКАТА ВО ОКОТО НА ТВОЈОТ БРАТ.

МУХАМЕД ИМАЛ 9 ГОД. ДЕВОЈЧЕ ЗА ЖЕНА


АААААААЛЛЛЛЛЛОООООООООООООООразмислување



Изменето од mali simo - 13.Ноември.2007 во 15:52
ХРИСТОС ВОСКРЕСНА ОД МРТВИТЕ СО СМРТА СМРТА ЈА ПОБЕДИ И НА ТИЕ ВО ГРОБОВИТЕ ЖИВОТ ИМ ДАРИ

Кон врв
Isis Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

CATALYST

Регистриран: 19.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 5871
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Isis Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Ноември.2007 во 16:02
.

Изменето од ACELERA - 17.Март.2010 во 11:51
Кон врв
Lolita Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Ноември.2007
Локација: United Kingdom
Статус: Офлајн
Поени: 135
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Lolita Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Ноември.2007 во 19:33
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Originally posted by Lolita Lolita напиша:

me interesira zosto vo matej i luka ima 2 razlicni rodoslovija za isus? kako e mozno ovaa greska da se prepisuva 2000 godini i nikoj da ne ja popravi? Koj e tatkoto na josif? Jakov ili Ilija? Pa valjda ne mozel da ima dvajca tatkovci :))
 
Добредојде на форумов Lolita (се разбира доколку си нов член среќа)
Воопшто не се работи за грешка која се препишувала 2000 години и затоа немало потреба од поправање. А од друга страна нелогично е христијаните да си ги синхронизираат по своја желба евангелијата, а потоа да вервуаат во истите. Токму овие навидум несогласности во евангелијата се доказ дека првите христијани не направиле никаков заговор да ги корумпираат истите, да ги синхронизираат, да ги "одберат" од множеството на многуте апокрифи итн. како што ги обвинуваат денес некои муслимани. Зашто доколку тоа го направиле, денес ќе имавме само едно добро срочено евангелие, или пак 4 апсолутно идентични евангелија. Но реалноста ни потврдува дека такво нешто христијаните не направиле. Скраја да е.
Има една поговорка што вели: Оној кој изработува идол, нема да му се клања на истиот. намигнување
 
Одговорот е многу едноставен: Јаков е таткото на Јосиф, додека Илија е таткото на сопругата на Јосиф и мајката на Исус, Марија.
Матеј ни го наведува родословот на Јаков, додека Лука ни го наведува родословот на Марија.
Има повеќе докази за ова. Ќе наведеме неколку од нив:
 
1. Извештајот на Исусовото раѓање евангелистот Матеј ни го дава од перспектива на Јосиф (Матеј 1:18-25), додека Лука тоа го прави од перспектива на Марија (Лука 1:26-56). Па оттаму секој од нив си ја задржува својата перспектива и во родословот на Исус, едниот преку Јосиф, а другиот преку Марија.
 
2. Целна група на евангелието по Матеј се евреите. Впрочем и затоа ова евангелие изобилува со старозаветни пророштва, кои само на евреите им имаат некакво значење. Евреите секогаш ги правеле родословијата од страната на мажот-таткото, па така и во овој случај, иако Јосиф не му бил биолошки татко на Исус, сепак по правилата на еврејските родословија тој му бил законски татко на Исус и како таков го повлекува своето родословие и врз Исус.
 
3. Лука пак своето евангелие го адресира до Теофил, кој бил грк, значи неевреин, и затоа го наведува биолошкото родословие на Исус (преку Марија) затоа што, како што нам не ни е логично Христовото родословие да е поврзано со Јосиф, бидејќи не сме евреи, така и на гркот Теофил тоа не би му било логично и веројатно повеќе би го интересирало за биолошката поврзаност на Исус со Марија, татко и Илија итн. до Адам.
 
4. Јосиф се спомнува и во двете родословија затоа што Лука, иако оди преку мајката на Исус, тој ја следи еврејската традиција спомнувајќи ги само мажите во родословието. Па затоа го спомнува Јосиф како маж на Марија, а потоа го спомнува таткото на Марија, па нејзиниот дедо итн.
 
5. Интерсно е да се спомне и дека во оригиналниот старогрчки јазик, во родословието по Лука сите имиња освен Јосиф се напишани со одреден член (Илиев, Мататов или во англискиот јазик "the" Heli, "the" Matthat). Иако ова често не се забележува во преводите, сепак ова би го забележал секој кој би читал од грчкиот текст и, согласно грчката граматика, јасно би заклучил дека иако Јосиф е спомнат, сепак родословието оди по линијата на Марија.
 
6. Уште еден доказ имаме во еврејските извори т.е. во Ерусалимскиот Талмуд, каде јасно е наведено дека Марија му е ќерка на Илија (Hagigah 2:4).
 
Теолошката причина зошто во Библијата за Христос имаме две до некаде различни родословија е малку подлабока и навлегува во природата на Христос, во суштината на тоа Кој всушност Христос е. Според библиското учење Христос е опишан како Син Човеков и Син Божји. Христос има две природи, божествена и човечка. Христос е 100% Бог и 100% Човек, па оттаму има и две родословија.
Човечката, биолошката или адамовата природа на Христос започнува од Адам и оди се до Неговата мајка Марија, а пак божествената започнува дирекно од Бог, Кој преку Светиот Дух ја оплоди утробата на Марија и Кој пред многу векови на Авраам прв му го соопшти ветувањето дека од него ќе излезе Месијата, па и не случајно родословието во евангелието по Матеј започнува токму од Авраам, а биолошкото родословие во евангелието по Лука започнува од Адам.
Се надевам сега ти е појасно
Поздрав!
 
Ova zvuci logicno i sega mi e pojasno :) iako ne bev mnogu seriozna so prasanjeto sepak ti blagodaram za dolgiot i detalen odgovor i za vremeto potroseno da go iskucas ova. Navistina mi otvori edna nova dimenzija vo pogled na biblijata i nejzinoto tolkuvanje.
Sepak seuste mislam deka ima mnogu nelogicnosti vo biblijata, koga ke najdam nekoja ke pisam :))
pozdrav
Your sweetest nightmare
Кон врв
Miralem1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Март.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1548
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Miralem1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Ноември.2007 во 23:30
Odma da kazam deka temava ne ja otvoram zaradi nekoja provokacija,tuku kako replika na nekoi prasanja,so nadez deka nekoj ke si ja izvadi poprvo banderata od svoeto oko za da ja bara raskata vo tugjoto.
Se sekjavam ednas kako nasiot prijatel EvAngelos se ismejuvase na Qur'anskite citati vo koi pisuvase deka Mravkata prozborela so Sulejman a.s (solomon). Koga god da postavev prasanje,namesto da mi odgovori,odma go pisuvase toj citat a posle nego bezbroj "голема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевка" Se dodeka eden den ne otvoriv tema vo koja spored biblijata Magarinjata zboruvaat.Od togas,EvAngelos i negovoto ismejuvanje so toj citat ISCEZNA.
Sega se prasuva i tema otvara za Visinata na Adem a.s. Ke kazev deka cudni mi se vakvite prasanja ako ne znaev deka VRSKA NEMATE I NE STE GO SPOZNALE BOGA I NEGOVATA MOK,KOJA GRANICA NEMA.
 
Eve edna tema so nekoi Bibliski podatoci,da vidime dali se poveke verovatni... Povtorno velam,ova ne go zemam kako ismejuvanje,ne sakam nekoj pogresno da me razbere.
 
Neka mi kaze nekoj od vas za kakvi zivotni/cudovista se raboti se raboti:
 
Daniel 7:
  3 Четири големи чудовишта излегоа од морето, секое поинакво. Првото беше како лав, а крилата му беа орловски.
 
  4 Додека го набљудував, крилата му се искубаа, тоа се крена од земјата и се исправи на нозе како човек, и му беше дадено човечко срце.
 
5 Кога ете второто чудовиште: ете, сосем поинакво: како мечка, исправена од едната страна, три ребра и беа во устата, меѓу забите. И и беше речено: ‘Стани, најади се месо!
 
 6 Гледав натаму, и ете: третото чудовиште како леопард, на грбот му беа четири птичји крила: имаше четири глави, и му беше дадена сила.
 

  7 Потоа во ноќно видение, погледнав, кога ете: четвртото чудовиште, страшно, ужасно, вонредно силно: имаше големи железни заби; тоа јадеше здробуваше, а што ќе останеше, го газеше со нозете. Се разликуваше од претходните чудовишта и имаше десет рогови.

  8 Му ги набљудував роговите и ете: меѓу нив израсте едно мало роже; и пред тоа роже се откорнаа три поранешни рога. И ете, на тој рог имаше очи како човечки очи, и уста што зборуваше големи хули.

Da ne zboruvam sto se slucilo so cudovistata. Pred da mi kazete deka toa e "prorostvo",zatoa sto znam sto ke zinete... Prasanjeto e kakvi toa cudovista videle,znaci,GI VIDELE. Prasuvam za pojavata na cudovistata... Dali e poveke vozmozna takva pojava na takvi cudovista od Ademovata a.s visina ???  Sekako deka e "povozmozna" zatoa sto toa e vo biblijata. No ako razmislime racionalno,sami,so svoja glava,slobodno,bez nagoni i predrasudi.... togas ke svatite deka vakvi Gluposti nema da najdete vo Allahovata kniga Qur'anot,vakvi prikazni.... a da ne zboruvam sto se pisuva pred i potoa vo Daniel.
 
EvAngelos,znaes li mozda koi se Enakovite potomci ???
Vidi kolkavi bile.
 
Broevi:13:33 Видовме и дивови таму - Енаковото потомство од дивови. Ни се чинеше дека сме како скакулци спрема нив.”
 
SE NADEVAM KE MI OBJASNITE.
 
Ili ova:

" Ja pred njima istrijebih Amorejce visoke k'o cedar, jake poput hrašća, ja uništih i plod na njima i korijen pod njima. " 

Pisi na google "cedar" ako te interesira sto e.
 
Za Connected....
Eve sto mi padna na pamet,posto tolku se potpirate na naukata kazi mi dali si razmislila za slednovo,ako veke tolku sakame da se fakjame za detali bez da razmislime i se bukvalno da gledame:
Dinosaurusite nastanale 240 milioni godini,"vladeele" na zemjava 160 milijoni godini.
Brahiosaurot bil visok 12 metri a tezok okolu 60 toni. Ako Biblijata se slozuva so naukata,togas Noe gi pribral i Dinosaurusite.... (ili EvAngelos Satorot na Adem a.s go spomna ????) kolkava bila Arkata na Noe... noe ne bil vremenski oddalecen od Adem a.s.
 
 
Dali znaete po kolku godini ziveele Togas ???? Spored Biblijata ete,kazi mi kolku godini ziveel Adam ???  I zosto tolku denes ne ziveat lugeto ???
 
Noe,na primer,koga umrel (spored biblijata) imal okolu 950 godini !!! Ova ne go zemam za greska... no dali ste se zaprasale KAKO ? Zosto tolku denes ne zivee eden obicen covek ????
 
EvAngelos,ako nemate detalna informacija za Slucuanjata,togas ti se molam ne potsmevajse.... Nemas obraz.
 
 
 
 
Alija ra je rekao:Znanje je bolje od imetka.Znanje te cuva a ti cuvas imetak.Znanje je sudija,a bogatstvu se sudi,umrli su oni koji su gomilali bogadstvo,a ostali su oni koji su sakupljali znanje
Кон врв
Isis Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

CATALYST

Регистриран: 19.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 5871
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Isis Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Ноември.2007 во 23:39
.

Изменето од ACELERA - 17.Март.2010 во 11:49
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Ноември.2007 во 00:24
Originally posted by Miralem1 Miralem1 напиша:

Daniel 7:
  3 Четири големи чудовишта излегоа од морето, секое поинакво. Првото беше како лав, а крилата му беа орловски.
 ...
 
Гледам цитираш од 3-от стих до 8-от, а да си го прочитал и 2-от стих од тоа поглавје се ќе ти станело кристално јасно...
 
 2 „Ноќе во видение погледнав: кога ете: четири небесни ветрови го разбрануваа Големото Море.
 
Значи се работи за видение или визија што ја имал пророкот Даниел. Животните воопшто не се ни животни, туку држави, империи, ама за тоа во друга прилика.
 
Originally posted by Miralem1 Miralem1 напиша:

Broevi:13:33 Видовме и дивови таму - Енаковото потомство од дивови. Ни се чинеше дека сме како скакулци спрема нив.”
 
SE NADEVAM KE MI OBJASNITE.
 
Оваа стилска фигура се вика метафора. Таму не вели "ние сме скакулци спрема нив", туку вели "ние сме како скакулци спрема нив"
Брз како леопард, итар како лисица, има остар вид како орел итн. метафора миралем метафора...за разлика од Мухамед кој не вели "Алах го создаде Адам висок како топола", туку вели "Алах го создаде Адам 27.4 метри", тука нема метафора, туку точна бројка.
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Секташ Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Октомври.2007
Локација: Israel
Статус: Офлајн
Поени: 78
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Секташ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Ноември.2007 во 00:37

Миралем,јас колку што се сеќавам вие муслиманите нели го признававте стариот завет како бозја објава?Не знам што сега не тие е јасно? И бараш некои докази за тоа дали се веродостојни некои книги или цитати од истиот.

.......Тој е челник на назаретската секта. Дела 24:5
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Ноември.2007 во 00:56
Originally posted by Ebu-Hurejre Ebu-Hurejre напиша:

Vo edniot stih se veli deka sekoj ke si odgovara samo za svoite dela no nikako i za delata na svojot Tatko, dodeka vo drugiot stih deteto se kaznuva za delata na svojot Tatko , dedo, pra dedo, ...i.t.n
 

Нема тука никаква контрадикција. Бог рекол дека за гревовите на татковците ќе казнува 3-4 поколенија и дека за нивната праведност ќе благословува илјадници генерации, но никаде не рекол дека Тој ова ќе го прави засекогаш. Мора да сфатите дека некои заповеди на Бог имаат вечен карактер, а некои привремен. Некои завети на Бог се привремени, а некои Вечни. (Вечен е на пример Новиот Завет).

Па така, откако Евреите се побуниле против Бог и му ја кажувале пословицата "Татковиците јадеа кисело грозје, а на синовите забите им фаќаат оскомина!", Бог им рече:
"Зошто вие ја употребувате во Израел пословицата: ‘Татковците јадеа кисело грозје, а на синовите забите им фаќаат оскомина!’ Животот Ми Мој, говори Господ Бог: Никој од вас нема веќе да ја повторува во Израел таа поговорка; зашто, сите животи се Мои, како животот на таткото така и животот на синот. И еве, оној кој ќе згреши, тој ќе умре." (Езекиел 20:2-4)
Исто така и...
"Оној кој ќе згреши, тој и ќе умре. Синот нема да го носи татковиот грев, ни таткото синовиот грев. Врз праведникот ќе биде неговата правда, а врз безбожникот неговата безбожност." (Езекиел 18:20)
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Ноември.2007 во 01:14
Originally posted by Lolita Lolita напиша:

Ova zvuci logicno i sega mi e pojasno :) iako ne bev mnogu seriozna so prasanjeto sepak ti blagodaram za dolgiot i detalen odgovor i za vremeto potroseno da go iskucas ova. Navistina mi otvori edna nova dimenzija vo pogled na biblijata i nejzinoto tolkuvanje.
Sepak seuste mislam deka ima mnogu nelogicnosti vo biblijata, koga ke najdam nekoja ke pisam :))
pozdrav
 
Навистина ми е мило доколку навистина ти се отворила една нова димензија во поглед на библијата. Секогаш си добредојдена со своите прашања, а и со твоите "нелогичности" исто така. Ми се допаѓа тоа што не си лековерна. Верувај ми, и јас не повервуав преку ноќ, и јас давав отпор како тебе, се додека не бев поразен од Божјиот Збор. Еден од ретките порази за кои со кои се гордеам и сум Му бескрајно благодарен на Бог големо%20гушкање
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Ebu-Hurejre Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 667
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ebu-Hurejre Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Ноември.2007 во 01:28
sea bile od privremen karakter a koa vi odgovara na vas privremeniot karakter ne vazi
 
navedi mi koa prestanal da vazi toj zakon?
 
i spored Biblijata dali david ke vleze vo Bozjeto carstvo?!!!


Изменето од Ebu-Hurejre - 14.Ноември.2007 во 01:28
Кон врв
Ebu-Hurejre Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 667
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ebu-Hurejre Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Ноември.2007 во 02:18
Isto taka kontradiktorna e i ovaa prikazna za Apostol Pavle
 
 

ДЕЛА НА СВЕТИТЕ АПОСТОЛИ
Глава  9      

 

ДЕЛА НА СВЕТИТЕ АПОСТОЛИ
Глава  22

3 Кога на својот пат му се приближи на Дамаск, одненадеж го осветли светлина од небото;

  4 и падна на земјата и чу глас, кој му рече: „Савле, Савле, зошто Ме гониш?”

  5 А тој рече: „Кој си Ти, Господине?” А Тој рече: „Јас Сум Исус, Кого ти Го гониш. Тешко е за тебе да се риташ против бодило!”

  6 Тресејќи се од страв и ужас, тој праша: „Господи што сакаш да направам?” А Господ му рече: „Стани и влези во градот, и ќе ти се каже, што треба да правиш!”

  7 А мажите, кои го придружуваа, стоеја занемени, зашто го чуја гласот, а не видоа никого.

 

 pa gospoda Hristijani nie tuka imame dve razliciti svedostva za eden ist nastan

Vo edniot se veli deka go cule glasot a ne videle nikogo......a vo drugiot se veli ne go cule glasot no ja videle svetlinata .......

sea go cule glasot ili ne go cule glasot ?!!!

 

ja videle svetlinata ili ne ja videle ?!!!

 

ostanuva vie da odberete sto e vistina a sto ne

6 ”Кога одев и наближив до Дамаск, одеднаш, околу пладне, ме осветли голема светлина од небото.

  7 И паднав на земјата и чув глас како ми зборува: ‘Савле, Савле, зошто Ме гониш?’

  8 А јас одговорив: ‘Кој си ти, Господине?’ И ми рече: ‘Јас сум Исус Назареецот, Кого ти Го гониш.’

  9 А оние, кои беа со мене, ја видоа светлината, но не го чуја гласот, кој ми зборуваше.

 



Изменето од Ebu-Hurejre - 14.Ноември.2007 во 02:21
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Ноември.2007 во 02:33
Originally posted by Ebu-Hurejre Ebu-Hurejre напиша:

sea bile od privremen karakter a koa vi odgovara na vas privremeniot karakter ne vazi
 
navedi mi koa prestanal da vazi toj zakon?
 
Во оној момент кога Бог го рекол следново:
 
"Зошто вие ја употребувате во Израел пословицата: ‘Татковците јадеа кисело грозје, а на синовите забите им фаќаат оскомина!’ Животот Ми Мој, говори Господ Бог: Никој од вас нема веќе да ја повторува во Израел таа поговорка; зашто, сите животи се Мои, како животот на таткото така и животот на синот. И еве, оној кој ќе згреши, тој ќе умре." (Езекиел 20:2-4)
Исто така и...
"Оној кој ќе згреши, тој и ќе умре. Синот нема да го носи татковиот грев, ни таткото синовиот грев. Врз праведникот ќе биде неговата правда, а врз безбожникот неговата безбожност." (Езекиел 18:20)
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Ноември.2007 во 02:43
Originally posted by Ebu-Hurejre Ebu-Hurejre напиша:

Isto taka kontradiktorna e i ovaa prikazna za Apostol Pavle
 
Во текстот нема никакви несогласувања.
Прво, мора да се забележи дека на Павле фокусот на неговото сведоштво е објавувањето на Исус, а не реакцијата на војниците кои го придржувале, па затоа и не се очекува некаква лексичка прецизност во неговото изразување околу нив.

Второ, каде има противречност тука?

Во првиот случај вели дека "никого не гледаа" (значи не виделе личност), а подоле се вели дека "виделе светлина" (значи виделе само блесок). Личност и блесок не е исто. Контрадикција нема.

Потоа, во првиот случај вели дека "слушаа глас", а во вториот случај вели "гласот на Оној, Кој ми зборуваше, не го чуја".
Значи војниците слушнале некаков глас, можеби и некаква бучава, но гласот на ОНОЈ, КОЈ му зборувал на Павле не го чуја, поточно не слушнале што Исус му кажал на Павле. Контрадикција нема.
 
Легни си Ебу, веќе неколку ноќи прескокна, но во Библијата вистинска контрадикторност не најде намигнување
Зошто одиш со галва преку ѕид? Веруваш дека ѕидот ќе се урне? голема%20насмевка
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 23456 27>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,172 секунди.