IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - КОНТРАДИКЦИИ ВО БИБЛИЈАТА
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

КОНТРАДИКЦИИ ВО БИБЛИЈАТА

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 27>
Автор
Порака Обратен редослед
Rita.MD Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Јули.2009
Статус: Офлајн
Поени: 719
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Rita.MD Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: КОНТРАДИКЦИИ ВО БИБЛИЈАТА
    Испратена: 07.Февруари.2010 во 15:09
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Ne e tokmu taka...

... kakvo e toa objasnuvanje deka Bog ne mu pravi nishto na Jov, tuku samo DOZVOLUVA DA MU SE NAPRAVI ? E shto e toa ako ne e implicitno pravenje na zlo ? Zarem gjavolot mozhel da napravi bilo shto ako toa ne mu bilo nalozheno i dozvoleno od Boga ?

Ajde prochitaj ushte ednash sto se sluchuva so Jov, koja e prichinata za negovata golgota i kakov odgovor mu dava Bog na prashanjeto zoshto dozvolil da mu se sluchi seto toa.


Па злото не е вина на Бог. Да не постоеше добро немаше да има зло.

Не му е наложено од Господ. Ѓаволот добива идеја и бара дозвола од Бог. Преку тоа искушение (да го проколне Бога), Бог ја испитува/тестира верата на Јов. Не е поенатата да се почне да се лелека при првите проблеми, да се бара кривец, туку да се укопча дека Бог знае што и зошто го прави тоа.

Исус Христос, исто така беше искушуван, но не згреши.

Сфати дека Библијата проповеда суверен Бог, кадешто се настанува затоа што Тој допушта (не бидејќи аплаудира на тоа и се радува). Тешкотиите во животот се дел од Неговиот план и се е со причина. Тој има контола над се, дури и над смртта и ѓаволот. Јас не знам во каков Бог ти веруваш, но тоа не е моја работа.

A religion that gives nothing, costs nothing, and suffers nothing, is worth nothing. - M. Luther
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Февруари.2010 во 14:45
Ne e tokmu taka...

... kakvo e toa objasnuvanje deka Bog ne mu pravi nishto na Jov, tuku samo DOZVOLUVA DA MU SE NAPRAVI ? E shto e toa ako ne e implicitno pravenje na zlo ? Zarem gjavolot mozhel da napravi bilo shto ako toa ne mu bilo nalozheno i dozvoleno od Boga ?

Ajde prochitaj ushte ednash sto se sluchuva so Jov, koja e prichinata za negovata golgota i kakov odgovor mu dava Bog na prashanjeto zoshto dozvolil da mu se sluchi seto toa.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Rita.MD Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Јули.2009
Статус: Офлајн
Поени: 719
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Rita.MD Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Февруари.2010 во 14:25
Originally posted by Radijator Radijator напиша:


Toa e edna od najuzasnite prikazni sto ja imam procitano vo mojot zivot.
Vo red, ako e Bog simbol na dobroto, zosto moral da i napravi vakvi uzasni raboti na edna izvonredna licnost i negovata familija???
Za samo i samo da i dokaze na Satanata deka Jov sueste veruva vo Bog???
Dali imame slucaj vo biblijata kade sto Bog paga vo iskusenie na Satanata???
Dali mislenjeto na Satanata e povazno od blagosostojabata na lugeto koi go sakaat i mu se molat na BOG???



Бог го тестира Јов. Што тука не ти е јасно? Сатаната БАРА ДОЗВОЛА од Бог да му напакости, а Бог, му кажува до кај смее да оди. Сатаната не го искушува Господ, туку Јов. Бог не му прави ништо на Јов, туку дозволува да му се случат тие нешта, т.е. ѓаволот да ги изврши. Никој од нас не е имун на нападите од сатаната.

Искрено, многу погрешно си го сфатил текстов.
A religion that gives nothing, costs nothing, and suffers nothing, is worth nothing. - M. Luther
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јануари.2010 во 15:48
Radijator, Kniga Jov e kluchot na Biblijata.

Najmalu chitan i propovedan del od Knigata, a i koga kje se napravi nekoja referenca na nea toa se pravi samo kako "dokaz" za neogranichena vernost na lugjeto kon Boga... shto voopshto ne e poentata na toa pisanie.

Dochitaj do kraj i vidi shto mu odgovara Bog na Jov, koe patem recheno e najdolgoto neprekinato Bozhje govorenje kon choveka vo koe se razotkriva sebe si, Svetot i lugjeto. Tamu lezhi odgovorot na site tvoi prashanja.




    
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
sk Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 25.Јануари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 515
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јануари.2010 во 15:13
Bi sakal da ti odgovoram na prashanjava, no pred toa eve ti nekolku detail. Zapazi deka Sotonata koj e izbrkan od Neboto imal pravo da se pojavi pred Boga i da bide na “sostanok” so drugite Sinovi Bozji. Zoshto toa mu e dozvoleno? Za onie koi go podrzuvaat trojstvoto, ova vistina ke im bide macna, no shto e tuka e. Adam trebal da bide predstavnik od zemjata (se mu bilo dadeno pred grevot) i da prisustvuva na tie “sostanoci”. Od kako sotonata go prelazal i go prezel pravoto da bide predstavnik od sega greshnata zemja, toj so toa pravo se pojavuva na Neboto i gledame deka Nebesniot Tatko go prifaka zaradi pozicijata koja ja zazema. Podocna, taa pozicija sotonata ja gubi i na negovo mesto doagja Pomazaniot Prvosveshtenik, Sinot Bozji (Vtor Adam). Toa e mestoto kade Sinot Bozji posreduva za site onie koi go sledat Negovoto ucenje i ucenjeto na Nebesniot Tatko.

Znaejki go ova, eve gi i odgovorite na tvoite prashanja:

1.     “Vo red, ako e Bog simbol na dobroto, zosto moral da i napravi vakvi uzasni raboti na edna izvonredna licnost i negovata familija???”

Nebesniot Tatko, Bog, dozvolil da se pokaze karakterot na sotonata, za da se vidi dobroto i zloto vo praksa, na delo. Jov so svojata zrtva pokazal na sudirot megju dobroto i zloto, kade on kako primer za coveshtvoto pokazuva deka se isplati da se zrtvuva se za Boga.

2.     “Dali imame slucaj vo biblijata kade sto Bog paga vo iskusenie na Satanata??? “

Kolku shto mene mi e poznato Bog ne moze da padne vo iskushenie od sotonata od prosta pricina shto sotonata moze da ponudi samo ona shto Bog ke go stvori. Zoshto Bog bi bil iskushan za neshto shto moze sam da go stvori?

3.     “Dali mislenjeto na Satanata e povazno od blagosostojabata na lugeto koi go sakaat i mu se molat na BOG???”

Ova se dve razlicni raboti koi ne mozat da se stavat zaedno. Mislenjeto na sotonata ima kraj, dodeka za lugjeto koi go sakaat i se molat na Boga, za niv nema kraj, tuku preod od ovoj zivot vo sledniot zivot so Boga.


Кон врв
Radijator Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 153
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Radijator Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јануари.2010 во 14:39
Nema da davam nikakva ilustracija nitu pak ke filozofiram, za de ne rece nekoj deka prodavam demagogija. Ke odam so konkreten primer. I kontradikcija i ZLO vo isto vreme. Del od stariot zavet, knigata na Jov glava 1.

Znaci spored biblijata, na zemjata ziveel nekoj covek Jov, bil neporocen i praveden, se plasel od Bog i se otstranuval od zloto. Imal sedum sinovi, tri kerki, mnogu stoka, mnogu slugi i bil najugleden megu zitelite na istok. Pravel gozbi no sekogas si mislel da ne go imaat pohuleno negovite deca Boga vo nivnoto srce.

Eden den bozjite sinovi zastanale pred boga a megu niv i Satanata. I togas Bog mu rekol na Satanata dal go videl Jov na zemjata, deka nikoj ne mu e ramen, deka se boi og Bog i se otstranuva od zloto. Na ova Satanata mu odgovara na Boga deka Jov ne se boi naprazno, bidejki toj go zagradil nego, siot negov imot, go blagoslovil deloto na negovite race i imotot mu se umnozil, no dokolku ja ispruzi rakata i dopre do se sto ima ke go prokolne vo lice. Odovde pa natamu Bog mu dava mandat na Satanata so zborovite ,,Neka ti bide,,. Mu dozvoluva da pravi sto saka , samo da ne kreva raka vrz Jov.

I odovde pa natamu se sto ima Jov i negovata familija postignato vo zivotot mu paga vo voda. Prvo go napagaat Savejcite, opostusuvaat kolku mozat u mu gi ubivaat slugite, bizji ogan mu gi ubiva ovcite,stokata. Hadejcite napdanale i ubile i isplackale se sto ostanalo. Potoa dodeka negovite sinovi i kerki jadele kaj najstariot brat od silen veter se urnala kukata i gi ubila site.
Togas Jov stanuva ja rascepuva oblekata, ja brici glavata paga na zemjata i se poklonuva. No i pokraj se Jov ne "zgresi" nitu izustuva nekakva navreda protiv Bog.

Posle izvesno vreme bozjite sinovi pak dosle pred Bog a megu niv i Satanata. I pak razgovaraat. Go citiram Bog od bibliijata koga se obraka kon Satanata "Dali go vide Mojot sluga Jov? Nikoj ne mu e ramen. Toa e praveden covek, se boi od Bog i se otstranuva od zloto! Seuste mi se moli i poklonuva i e postojan vo neporocnosta, pa ti Me predizvika naprazno do go upropastam!!!

Ovde ne zavrsuvat makite na Jov, se razboluva toj, zena mu i prodolzuva da zivee so toa ZLO, koe patem receno e so blagoslov na BOG !!! E sega, vo biblijata zborovite na Jov posle site ovie zlodela od strana na Bozjoto carstvo se "Stom primame dobro od Boga, zosto da ne primame i ZLO??????

Toa e edna od najuzasnite prikazni sto ja imam procitano vo mojot zivot.
Vo red, ako e Bog simbol na dobroto, zosto moral da i napravi vakvi uzasni raboti na edna izvonredna licnost i negovata familija???
Za samo i samo da i dokaze na Satanata deka Jov sueste veruva vo Bog???
Dali imame slucaj vo biblijata kade sto Bog paga vo iskusenie na Satanata???
Dali mislenjeto na Satanata e povazno od blagosostojabata na lugeto koi go sakaat i mu se molat na BOG???

Just because i see the world with my own eyes, that doesn't make me a sinner !!!
Кон врв
Joshua_Tree Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 6477
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Joshua_Tree Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јануари.2010 во 17:16
O ne...ne taka
Ti svoeto,jas svoeto?
Zosto togas pisuvas postovi koga e taka?
Kade ja nosime religijata?
Kako ne ucat svetite knigi?
“Talk, talk, talk: the utter and heartbreaking stupidity of words.”
― William Faulkner, Mosquitoes
Кон врв
el_kevser Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 832
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај el_kevser Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јануари.2010 во 17:14
nikoj ne ve napadna i bidi si spokoen mir so tebe

tebe tvojata mene mojata religija

sekoe dobro pozdravce;
kazuvajte ja vistinata kolku i da im e gorcliva na lugeto
Кон врв
Joshua_Tree Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 6477
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Joshua_Tree Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јануари.2010 во 17:12
Za tie so brzaat im ostanuva samo da bidat izedeni...si ja gazi svojata religija
Imas nesto za toa da kazes bez da napagas?среќа
“Talk, talk, talk: the utter and heartbreaking stupidity of words.”
― William Faulkner, Mosquitoes
Кон врв
el_kevser Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 832
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај el_kevser Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јануари.2010 во 17:07
voopsto ne ti ja navredi tvojata religija tuku mu odgovori na tvoeto priatelce EvAngelos, i ne gledam deka nekoj izigruva mal bog .


patem eve sto rece evagelos
да се разбереме, брат за брат, сирење за пари



Изменето од el_kevser - 27.Јануари.2010 во 17:10
kazuvajte ja vistinata kolku i da im e gorcliva na lugeto
Кон врв
Joshua_Tree Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 6477
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Joshua_Tree Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јануари.2010 во 17:01
Originally posted by Ebu-Hurejre Ebu-Hurejre напиша:

А бре нема што, Христијанска религија ти е рамно на бизнис религија. Впрочем да не те учеше Исус да одговорите ги дадеш со пари ?!!! Но кога се нема одговори, секогаш се свитка опашката под нозе, многу пати докажно а се докажва и сега. Евчо, мене не ми требат тие квази одговори, јас одговорите ги имам , и тоа кристално јасни ми се , но вие како следбеници на таа КНИГА Библијата, треба да си ја мавате главата и сериозно да се нафатиете во решавање на тие реално постоечки проблеми кои ги имате, наместо тврдоглави и штур да останете на укажените проблеми. На крај краева, остани тврдоглав, мене воопште не ми пречи тоа што ти немаш слух, сепак тоа е твој проблем     


Si ja gazis i svojata ti nekoj tamu....sho ubavao e da izigruvas MAL BOG
Ti!...nekoj tamu....ZAPAMTI....kade e tvojata religija vo srceto koga plukas druga...taka te naucile?
“Talk, talk, talk: the utter and heartbreaking stupidity of words.”
― William Faulkner, Mosquitoes
Кон врв
el_kevser Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 832
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај el_kevser Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јануари.2010 во 17:01
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:


Originally posted by Ebu-Hurejre Ebu-Hurejre напиша:

Дали некогаш се обиде (...) да им ги демистифицираш контрадикциите од почетните страни? Јок.
Да, врати се на првите страни и ќе видиш дека десетина „контрадикции“ ти разобличив бесплатно, а за другите хммм лакомост да се разбереме, брат за брат, сирење за пари. Ти не си ми ни брат, а сепак доби неколку гратис одговори. Впрочем одговорите и не ни беа наменети за тебе, туку ги напишав чисто за пример, за да видат од кој тип се ткн. „контрадикции“ кои ги наведуваат муслиманите и како лесно се разобличуваат кога се чита Библијата внимателно и во целост.Затоа чувствувај се почестен што ти беа објаснети неколку одговори, но не очекувај дека некој ќе ти трчка по твоите коментари и ќе ти одговара на твоите дилеми до бескрај и назад. На нас христијаните ни е заповедано да го исползуваме времето, а не да го трошиме бадијала како во овој случај нели трепкање

]



eve edna golema protivrecnost vo biblijata i toa se raboti za 10 godini razlika pomegu dva teksta dva citati od biblijata,,, pogolema zdravje


На Јоахин му беа осумнаесет години кога се зацари, и царуваше три месеци во Ерусалим. Името на мајка му и беше Неуста, ќерка Елнатанова, и беше од Ерусалим.

9 Тој правеше што е зло во Господовите очи, сè како што правеше и неговиот татко
prva kniga carevi24-8-9-.


drugiot tekst vo kniga letopisi36-9-
sprotivna na prviot tekst, so razlika od deset god;

На Јоахина му беа осум години кога се зацари, а царуваше три месеци и десет дена во Ерусалим; правеше што е зло во Господовите очи..
greska izglea ne cule dobro , a za da zgresis e covecka slabost.

sekoe dobro na site pozdreavce.


ova kako bi go objasnal EvAngelos
mozebi jas ne citam dobroo ti poveke znaes moze da mi objasnis?

Изменето од el_kevser - 27.Јануари.2010 во 17:03
kazuvajte ja vistinata kolku i da im e gorcliva na lugeto
Кон врв
sk Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 25.Јануари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 515
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јануари.2010 во 13:59

“35 Небото и земјата ќе поминат, но Моите зборови нема да поминат.” - Matej 24:35

Za da se znae vistinata, zemete gi zborovite na Sinot Bozji, koi ne se vo kontradikcija so zborovite na Tatkoto Nebesen.
Кон врв
sk Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 25.Јануари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 515
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јануари.2010 во 13:52
“И како потоа да бидеме наполно уверени дека библијата меѓу другото го содржи учењето на Исус кое ТОЈ ИМ ГО ДАЛ на учениците негови, а не дека тоа се само писанија производ на чув-недочув и ставови на писателите (павле, и компани).”


24 Што чувте од почетокот тоа да остане во вас. Ако остане во вас она што го чувте од почетокот, и вие ќе останете во Синот и Таткото. - 1 Jovan 2:23.24


““16 Тогаш Исус им одговори и рече: „Мојата наука не е Моја, туку на Оној Кој Ме пратил. “ - Jovan 7:16


“Овој народ Ме почитува со усните, а нивното срце е далеку од Мене. Но напразно Ми се поклонуваат, учејќи науки, што се човечки заповеди.’” – Matej 15:8.9



Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 27>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,172 секунди.