IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Уметност , култура и традиција
  Активни теми Активни теми RSS - Цртање/сликање-дарба или работа?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Цртање/сликање-дарба или работа?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 8>
Автор
Порака
biser Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 04.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 85
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај biser Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Декември.2007 во 08:16
Darba e za tie sto im duvnal Gospod, a se uci se. Ne deka ke stanes Mikelangelo, ali sve se uci.
Кон врв
brigitte Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 30.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 133
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brigitte Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Декември.2007 во 15:31
darba i talent e potrebno, ama treba i da zasukas rakavi, nisto bez kontinuirana rabota i trud, za se pa i za umetnosta.
Кон врв
EmIIIjA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 186
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EmIIIjA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Декември.2007 во 19:49
90 % darba
10 % rabota za da bide podobro!!!

ne e deka se se uci-umetnosta samo se usovrsuva a tesko da se nauci,ne e hemija ke ja naucam ravenkava ili istorija ke ja naucam lekcijava!

ako nemas darba uci kolku sakas dzabe e!
Кон врв
Гостин Кликни и види ги опциите
Гостин
Гостин
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Гостин Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Декември.2007 во 22:46
darba... pa ako sakash crtaj ako ne,... nikoj ne te tera... голема%20насмевка
Кон врв
Monuska Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2128
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Monuska Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Декември.2007 во 23:07
toj sto nema talent kolku i da se trudi delata pak ke mu bidat poslabi vo odnos na onoj sto i ne bil tolku vreden, a e talentiran, isto kako i pisuvanje knigi , mozes da znaes gramatika i pravopis ama ti treba talent za da stvoris umetnicko delo
Сите го сакаме она што не можеме да го имаме. Вистинските луѓе знаат да се помират со тоа...
Кон врв
ZeZnAtA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Power

Регистриран: 26.Мај.2007
Статус: Офлајн
Поени: 19172
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ZeZnAtA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Декември.2007 во 11:46
2%darba
98%rabota
 
no,tie 2% mora da se poseduvaatголема%20насмевка
no,i onie 98% se moralniголема%20насмевка
Љубовта владее без меч и врзува без јаже!
Кон врв
muftarov Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 7
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај muftarov Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Декември.2007 во 02:08
Abe ok e!Toj sto ima darba ima!Ama treba i praksa!I treba posvetenost!Eve jas koga bev vo vojska slikav(cifra da padne)i imav izlozba so 15 sliki vo dom na ARM 1995 god.Noemvri mesec   vo Prilep!Imav dosta dobri kritiki togas no koga si dojdov doma se ostaviv zad mene i zaboraviv! Muabetot mi e deka dzabe ti e talent koga nemozes da go iskoristis! Ne smees da dozvolis rabotite da te pregazat!Moras da da se posvetis na toa sto te biva i maksimalno da vlozis trud vo toa da go ostvaris!Do den denes mi e krivo cackam po nesto ama toa ne e toa! sh*t happens! Uste ednas golemo ohrabruvanje za site tie koi se cuvstvuvaat deka go imaat toa v race da ne ja napravat istata greska!Samo napred!
Aut viam inveniam aut faciam
Кон врв
mamma Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9879
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamma Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Декември.2007 во 11:08
Kako i sekade,taka i vo umetnosta praksata e najvazniot del.
Znachi prvo e talentot koj e vroden,a potoa odi rabotata.
Zaludno e da rabotish ako nemas talent,a i obratno 

Shot at 2007-06-30[/IMG]
Кон врв
zumbulka Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 05.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 22
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zumbulka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Декември.2007 во 10:03
gledam po gift shopovive ima mnogu interesni raboti koi sto mozes da si gi napravis doma...Em ke ti bide ponteresno vremeto, moze ke naucis nesto, a sekako i poevtino ke projdes...jas baram nesto za izrazuvanje na kreativnosta, kade sto ne si ogranicen samo na crtanje...Znam deka postoi nekoj kreativen centar Babilon, ama nikako ne mozam da go najdam...taka da ako znaete nesto za kreativni rabotilnici, kazete...oti vaka ne ja biva
Кон врв
KaLiNa Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Јули.2006
Статус: Офлајн
Поени: 8416
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KaLiNa Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Декември.2007 во 10:15
Originally posted by zumbulka zumbulka напиша:

gledam po gift shopovive ima mnogu interesni raboti koi sto mozes da si gi napravis doma...Em ke ti bide ponteresno vremeto, moze ke naucis nesto, a sekako i poevtino ke projdes...jas baram nesto za izrazuvanje na kreativnosta, kade sto ne si ogranicen samo na crtanje...Znam deka postoi nekoj kreativen centar Babilon, ama nikako ne mozam da go najdam...taka da ako znaete nesto za kreativni rabotilnici, kazete...oti vaka ne ja biva
 
ima 2 centri Vavilon-edniot e VAVILON PORTA, vo Mkc i drugiot e samo Vavilon i se naoga vo Karpos. ama toa e se sto znam тага
ako te interesiraat termini ili bilo sto, ke se rasprasam poubavo i ke ti pisam намигнување
kuliraj
Кон врв
BarbB Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 149
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BarbB Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Декември.2007 во 22:30
Talent definitivno
Кон врв
zumbulka Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 05.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 22
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zumbulka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Декември.2007 во 20:30
da me interesira..bidejki toj vo karpos vavilon reba da bide kaj centar za stranski jazici, ama ne mozam da go najdam...a vo Mkc ne ni znaev deka ima
Кон врв
Miriam Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Април.2007
Локација: United States
Статус: Офлајн
Поени: 336
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Miriam Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Декември.2007 во 05:22
Се сложувам со Мамма и Зезната - талент, но многуповеќе работа. На пример додека цртав ми имаа кажувано дека сум талентирана. Ама 6-7 години немам фатено моливче во рака - сигурно некој што вежбал, дури и да немал талент (не дека е сигурно и јас дека сум го имала намигнување), би бил мнооогу подобар од мене.

Е сепак ако е човек вистински гениј, а не само средно надарен како повеќето, дури и при мрза сигурно ќе си исплива на површина.

Try again. Fail again. Fail better.
Кон врв
majstorce62 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...

Регистриран: 23.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4251
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај majstorce62 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Јануари.2008 во 12:15
За секоја работа ( особено онаа што се однесува на уметноста) човек треба да има:
1. Дарба.
2, Афинитет.
Кога човек ќе открие дека има дарба, односно дека го бива за нешто, треба да изрази интерес да го работи тоа.Ако нема интерес се ќе си остане во рамките на дарбата. Ако се пробуди во него интересот ќе ја засака дејноста и ќе постигнува резултати. Така барем мислам.
БИДИ СИ ГОСПОДАР НА СОПСТВЕНИОТ УМ
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 8>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,250 секунди.