IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Уметност , култура и традиција
  Активни теми Активни теми RSS - Цртање/сликање-дарба или работа?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Цртање/сликање-дарба или работа?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 5678>
Автор
Порака
pagane Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 13044
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pagane Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Април.2010 во 22:55
Originally posted by Pat Pat напиша:

Да, знам дека обично уметниците често употребуваат термини како „провидение, инспирација, вдахновение“ итн. ама сето тоа е дел од шоутонамигнување Вистината е дека многу „ремек дела“ завршиле во канта како недовршени пред да се појави крајното ремек дело.

Секако дека човек кој нема барем малку чувство за естетика не може да биде уметник, ама и колку и да е талентиран некој, нема да му помогне ниту контемплацијата ниту интоксикацијата, туку единствено посветеноста во тоа што го работи. Инаку дилемата пред која сме исправени сега не е нова намигнување Вечниот спор помеѓу дионисискиот и аполоновиот принцип, помеѓу Платон и Аристотел, Микеланџело и Рафаел  итн.за ова болдираното: важи само во случаj дека тоа ти е работата---правиш маркетинг , реклама, пишуваш статиjа во весник, аj за романи, хорори, и тд нема да зборувам, ако и тие кога се под титула бестселери---се просто дел од комерциалот и одговарат на потребителското баране.намигнување
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Април.2010 во 22:56
toj da bese umetnik nemase da bide profesor vo gimnazija
nego kje zarabotuvase pari kako vasko tashkovski
ralle vo kanada i usa

koi stihovi??? pesni bre imas ti komponirano 90 pesni i edna sonata
bez da upotrebis skola i rabota 9 godini??????
Изменето од anakin - 04.Април.2010 во 22:56
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
pagane Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 13044
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pagane Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Април.2010 во 23:00
Originally posted by Pat Pat напиша:

Ова твоето се стихови? Инаку, професорот по ликовно во гимназија токму тоа ми го  кажа- не залажувај се со вонземни искуства и лесна слава- и за ликовната уметност е потребна напорна работа, а приказната за талентот е понекогаш добар изговор.

Можеби трикот е во тоа што вистинските уметници го прават тоа што е тешко да изгледа дека го прават многу лесно. А и ликовната уметност си е цела наука. Да не е- немаше да има академиинамигнувањеабе, Пат...
стиховите не се просто рима---стихови и поезиjа се кога секоj втор може да се пронаjде во нив. А поезиjата на Анакин е огледало за многу од нас.

п.с. оди да му видиш сликите во Anakin s  place--->>>ѕвезда
Кон врв
Pat Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 1334
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pat Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Април.2010 во 23:02
Анакин.  ти од каде знаеш дека просветната работа не му е додатна заработувачка? намигнување

Гледај, не го занемарувам талентот, само реков дека талентот без вештина и знаење е неупотреблив

Како можеш да напишеш песна на пример, ако не знаеш да пишуваш, ако немаш фонд на зборови?

Или овој што ми е на аватарот- кој ѓавол го терал да се школува на Беркли, ако веќе го носел тоа во себе уште од раѓање?
Zero Tolerance For Silence
Кон врв
pagane Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 13044
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pagane Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Април.2010 во 23:05
Originally posted by Pat Pat напиша:

Анакин.  ти од каде знаеш дека просветната работа не му е додатна заработувачка? намигнување

Гледај, не го занемарувам талентот, само реков дека талентот без вештина и знаење е неупотреблив

Како можеш да напишеш песна на пример, ако не знаеш да пишуваш, ако немаш фонд на зборови?

Или овој што ми е на аватарот- кој ѓавол го терал да се школува на Беркли, ако веќе го носел тоа во себе уште од раѓање?ми jас например немам фонд од зборови голем...оти професионално сум ограничена... или обогатена но ипак...специфично обогатена.
jас например си пишувам во блог за моите чувства, мисли...состоjби---така се олеснувам...оти не барам исповедник....
барам анонимността на нетот...
и знаеш---бездарна сум---ама лугето ме разбират, и мажи, и жени, оти или имат желба или веке се го преживеали моето.
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Април.2010 во 23:07
Originally posted by Pat Pat напиша:

Анакин.  ти од каде знаеш дека просветната работа не му е додатна заработувачка? намигнување

Гледај, не го занемарувам талентот, само реков дека талентот без вештина и знаење е неупотреблив

Како можеш да напишеш песна на пример, ако не знаеш да пишуваш, ако немаш фонд на зборови?

Или овој што ми е на аватарот- кој ѓавол го терал да се школува на Беркли, ако веќе го носел тоа во себе уште од раѓање?


oki
ne se nategam vekje
imas vreme kje rastes
kje starees
kje ucis
i kje svatis  COVEK E MOKJEN

se sto gospod ne sozdal
covek i svetlina
vo taga i temnina
sozgale i bluz i oboen svet
Изменето од anakin - 04.Април.2010 во 23:09
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
Pat Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 1334
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pat Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Април.2010 во 23:10
Originally posted by pagane pagane напиша:
абе, Пат...
стиховите не се просто рима---стихови и поезиjа се кога секоj втор може да се пронаjде во нив. А поезиjата на Анакин е огледало за многу од нас.

п.с. оди да му видиш сликите во Anakin s  place--->>>ѕвезда


Се согласувам, и со моите аргументи не сакам да им го намалам значењето на уметниците, вклучително и на Анакин, само кажав дека и уметноста е процес кој во себе го вклучува и соодветното образование и напорниот труд. Па зарем не беа Дега и Гоген (може и сум заборавил) тие кои го беа загубиле видот од напорна работа во ноќните часови?

Само дека тие процеси се необични за нас обичните смртници, па затоа и ни изгледа дека е толку лесно. Зошто на пример уметниците следат што работеле уметниците пред нив, како и оние од совремието? И тоа е дел од учењето, и тоа важен дел.
Zero Tolerance For Silence
Кон врв
Pat Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 1334
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pat Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Април.2010 во 23:24
Originally posted by pagane pagane напиша:ми jас например немам фонд од зборови голем...оти професионално сум ограничена... или обогатена но ипак...специфично обогатена.
jас например си пишувам во блог за моите чувства, мисли...состоjби---така се олеснувам...оти не барам исповедник....
барам анонимността на нетот...
и знаеш---бездарна сум---ама лугето ме разбират, и мажи, и жени, оти или имат желба или веке се го преживеали моето.


Дарбата (нашиот збор за талент намигнување ) си е дарба, и за се нешто си е потребна. Но сепак, еве да кажеме ти еден ден да решиш да станеш било поетеса како Силвија Плат, или писателка како Ерика Јонг или не знам, брачен советник, плазење самиот предизвик ќе ти бара да научиш што е можно повеќе за новиот „занает“. На пример, на пишувањето на еден роман му претходи една цела истражувачка работа, безмалку детективска. Како би можеле на пример Конан Дојл или Агата Кристи да пишуваат детективски романи ако немаат никакви познавања за таа проблематика?

Тоа сакам да кажам, за се си треба и „умешност“ од каде што и доаѓа зборот уметност намигнување Само дека уметниците и не мора да проаѓаат низ конвенционалното образование, тие можат да се образуваат и сами. Или поточно кажано- тие задолжително се образуваат сами без разлика на нивното конвенционално образование- во тоа е трикот.

Занаетот се краде, не се купува намигнување
Zero Tolerance For Silence
Кон врв
sneska_v Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Јуни.2009
Статус: Офлајн
Поени: 3455
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sneska_v Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Април.2010 во 14:17
...20 % e darba, 80 % rabota......
Кон врв
Glenn Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Тата-Мата

Регистриран: 14.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3166
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Glenn Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Април.2010 во 00:27

100% талент треба а за талентот да се развие треба и 100% посветеност. Да се извлече максимумот од едно потенцијално уметнички надарена особа треба и правилна професионална наобразба. Делата на школуван уметник и талентиран лаик се разликуваат ко ден и ноќ а па тек антиталентиран ентузијаст никогаш нема да ја издигне својата уметност на повисоко ниво оти нема капацитет за такво нешто.

Кративноста не се стекнува, таа се поседува.
Beauty fades, dumb is forever
Кон врв
Glenn Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Тата-Мата

Регистриран: 14.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3166
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Glenn Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Април.2010 во 00:40
Originally posted by bijonse1 bijonse1 напиша:

јас апстрактната уметност не ја признавам.....
можеби складност на бои и форми....ама тоа секој го може....
за мене е уметност реално да се префрли видното поле на платно.....
е тука треба таленат....
но и работа ....
ми се рече....
да , да, бијонсе убаво нацртан акт  или ај нека биде пејсаж.....
но....губитник
не си ги пренела срзмерно деловите....
не си ја доловила срзмерно околината.....
приливот на боите не се правилни...си има редослед....
и сето тоа драга моја бијонсе се учи ...
мора редовно да дојдеш на часови .....
додека твоето око не гледа како моето ......кажа уметникот!!!
јас веќе не отиднав....не сакав да гледам со негови очи.....
дефинитивно треба и работа...pat да имаш право !!!
 
Апстракната уметност е правец и нема врска со техничките способности на уметникот.
Добра апстракција може да изведе само добро поткован уметник кој ги совладал дисциплините на цртање и сликање, актот, пејзажот, витражот, графиката, моделирањето и ред др бази.  Обични Шлаканици и прсканици може и 2 год.дете да ги наслика.
Обично конкретната уметност или реализмот за професионалците е надмината фаза затоа и се одаваат на експериментирање со најразлични техники во други правци а тоа не ги прави помалку вредни.
Ќе го земам за пр.мајсторот Пикасо, во своите рани денови на својата творечка кариера има извонредни хипер-реалистички дела за подоцна да почне да експериментира и истражува па така го зачнал и Кубизмот по кои дела е најмногу познат.
Beauty fades, dumb is forever
Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Април.2010 во 01:33
Во Македонија потешко се живее од уметност, освен ако се немаат добр врски кои ќе уредат контакти со богата клиентела, но тоа може да значи и ограничување на креативноста на уметникот при одбир на темите.

Но ако некој има желба, а згора на тоа и талент, убаво е да посвети внимание и на тоа, зошто да не?
Кон врв
DANDO Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 25.Јануари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 11
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DANDO Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Април.2010 во 09:27
Zdravo, jas imam talent za crtanje, toa go otkriv slucajno koga na poklon za rodenden od moja najdraga osoba dobiv nekolku platna i boi. Inaku jas sekogas koka imam parce hartija pred mene crtam odkoga znaam za sebe.Imam naslikano nekolku apstrakcii akvarel na platno.
Toa sto sakam da Ve prasam i da mi pomognete kade mozam da kupam evtino platno ili kvalitetna hartija za crtajne i boi. Isto taka imam uste edna molba kade i kako mozam da gi prodadam veke nacrtanite sliki,mnogu mi e potreben dopolnitelen izvor na prihod zaradi lekuvanje. VI BLAGODARAM NA POMOSTA.
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Април.2010 во 10:08
akvarelголемо%20гушкање na platno... toa nikome ne mu uspealo do sega ...bravos
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 5678>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,391 секунди.