IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Филозофија и психологиjа
  Активни теми Активни теми RSS - Депресија и фобии
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Депресија и фобии

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 910111213 14>
Автор
Порака
bibce Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Септември.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2203
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bibce Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Март.2008 во 11:03
............depresija........i jas mislam deka e toa samo izgovor na nekogo????covekot samiot svesno vlaga vo edna depresivna situacija.......
 
kakva i da e teska nekoja situacija sto mu se slucuva vo momentot mora da se druzi so luge da razgovara so prijatelite........toa e ....
Кон врв
Lisa_simpson Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 29.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Lisa_simpson Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Март.2008 во 21:50
Mene najmnogu me plasi smtta, smrtta na najbliskite, i taka stravot mi preminuva vo fobija. Nemozam da si objasnam kako ke prodolzam da go ziveeam zivotot bez onie so koi sum go pominala recisi pola moj zivot?
Кон врв
RUSHKA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 2837
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај RUSHKA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Март.2008 во 15:18
Originally posted by Lisa_simpson Lisa_simpson напиша:

Mene najmnogu me plasi smtta, smrtta na najbliskite, i taka stravot mi preminuva vo fobija. Nemozam da si objasnam kako ke prodolzam da go ziveeam zivotot bez onie so koi sum go pominala recisi pola moj zivot?


Sekogas koga ke ti dojde takva misla ignoriraj ja ,pomisli si na nesto ubavo, na nesto sosema drugo.Kontroliraj gi svoite misli i pomini si go vremeto najubavo sto mozes so tie sto gi sakas .задоволство
4ISTA SOVEST=MIREN SON
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Март.2008 во 20:59
Еве убав текст за стравовите, се разбира, превземено од ИДИВИДИ.
(Стравови-не фобии). Сепак интересен е.

Патем, дали некој знае каде е Лоптица, како е, таа ја отвори темата а долго не сме слушнале од неа?
Еве го текстот

Од што се плашиме?

Најновите истражувања утврдија дека мажите и жените имаат различни стравови.

Мажот најмногу се плаши дека ќе остане без коса, а жената дека ќе остане сама и тоа со мачка. Мажот губењето на косата го доживува како губење на машкоста.

Таа социјална стигма потекнува од многубројните филмови, па жените најчесто поради осаменост завршуваат како чуварки на разни миленичиња.

Мајките се плашат дека некој ќе им наштети на нејзините деца, а тие нема да може да го заштитат детето. Да биде повикан јавно, пред толпа луѓе, секако во негативна конотација е еден од стравовите на мажите.

НЕГОВИТЕ СТРАВОВИ

1. Беспарица. Сите мажи сакаат да си овозможат себе си и на своето семејство пристоен живот. Тоа им дава чувство дека се вредни и се ужасуваат од помали приходи.

2. Болест. Што се постари, мажите повеќе се грижат за своето здравје бидејќи се плашат од слабост. Посебно се плашат од инфаркт.

3. Деца. Секако, на своите деца мажите им сакаат се најдобро, ама најмногу се плашат ако синот не покажува интерес за некој спорт.

4. Секс. Ако доживеат неуспех при ерекција ќе се чувствуваат постари за 40 години, иако се свесни дека на секого му се случува.

НЕЈЗИНИТЕ СТРАВОВИ

1. Изгледот. Жените непрестајно се советуваат како да се облечат, нашминкаат или одат. Затоа постојано имаат чувство дека на некому не му се допаѓаат.

2. Пријателки. Никој жената не ја разбира подобро од нејзината блиска пријателка. Да се изгуби супер-пријателката е како да се изгуби дел од себе, и тоа оној разиграниот дел.

3. Трач. Жените зборуваат за се и за секого. Тие се свесни дека и тие еднаш ќе дојдат на ред да се зборува за нив.

4. Лоша мајка. Без разлика дали ќе изберат кариера или мајчинство, жената секогаш ќе се плаши дека тоа не е најдоброто што можеле да го направат за своите деца.



МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
annika Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 31.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 26
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај annika Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Март.2008 во 09:45
Bez zaebavanje depresija e strasna rabota ,barem tie so pominale niz toa znaat....ama za tie so neznaat
Prvi znaci na depresija se:
1.svetot okolu vas za nekolku sekundi se menja...i se okolu vas gleate od losata strana
2.se 4uvstvuvate neprijatno vo vasata koza...znaete deka neso ne e ok
3.se prasuvate so vi se desava
4.mozda i naj strasno e koga cuvstvuvate STRAV,i ne moze da spiete....
5.ne ste skoncentrirani i pametot vi e samo kako da izlezete od toj vas crn svet .
*ima i mnogu drugi...od licno iskustvo ali onoj so ne padnal u depresija nema da svati zoso se ova se desava.pa ja mislam naj verojatno od nekoe nase razocaruvanje koe trae podolgo vreme...
LEK:bidete sto po zafate ni so aktivnosti i rabota....i mislete na neso ubavo samo taka i pa po odredeno vreme ke svcatite kolku e ubav zivotot

Изменето од annika - 31.Март.2008 во 09:46
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Април.2008 во 23:57
Пред малку (од “Дневник“ дознав за една нова, современа фобија-НОМОФОБИЈА. Тоа било страв од немање мобилна комуникација.

Изгледа дека сепак човек не се раѓа со фобии, но наметнатите потреби на околината и нивното (не)исполнување доведуваат до нови притисоци а со тоа и нови и нови и нови фобии....изненадување

МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
nikita Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1610
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај nikita Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Април.2008 во 13:36
ajdeeeeeee sto nema da se pojavi ccc.fala bogu nemam nikakvi fobii,a sto se odnesuva do depresiite nekolku pati sum bila vo depresija i mn loso sum se 4uvstvuvala,kako i da e,loso e!!!
She sells seashells by the seashore...
Кон врв
alan ford Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Techno thief

Регистриран: 02.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 10782
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај alan ford Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Мај.2008 во 05:10
imam fobija od bubacki pred se..pajaci,stonogalki,bubasvabi,bumbari...BLJAK
I vrag može citirati Sveto pismo za svoje potrebe.
Кон врв
ekszi88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
In Love

Регистриран: 10.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 7007
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ekszi88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Мај.2008 во 10:36
и ти ли од пајаци и останати бубачки имаш фобија како мене? језиви се
Never apologize for being sensitive or emotional. Let this be a sign that you've got a big heart aren't afraid to let others see it. Showing your emotions is a sign of strength!!
Кон врв
zbunet Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Претседник Зеленковски

Регистриран: 24.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 15549
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zbunet Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Мај.2008 во 10:44
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Пред малку (од “Дневник“ дознав за една нова, современа фобија-НОМОФОБИЈА. Тоа било страв од немање мобилна комуникација.

Изгледа дека сепак човек не се раѓа со фобии, но наметнатите потреби на околината и нивното (не)исполнување доведуваат до нови притисоци а со тоа и нови и нови и нови фобии....изненадување



Ja imam fobija deka ke te zagubam, izgleda taka bidna
Кон врв
Гостин Кликни и види ги опциите
Гостин
Гостин
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Гостин Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Август.2008 во 08:28
 
 
   Не се ...фаќа...депресија.........како што не се ...фаќа...ни среќа....
   Ние сами ги креираме...преку мислите.........Затоа многу значи...
   ....што читаме....што слушаме....со кого се...дружиме.......
Кон врв
zbunet Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Претседник Зеленковски

Регистриран: 24.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 15549
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zbunet Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Август.2008 во 08:57
Originally posted by bibce bibce напиша:

............depresija........i jas mislam deka e toa samo izgovor na nekogo????covekot samiot svesno vlaga vo edna depresivna situacija.......
 
kakva i da e teska nekoja situacija sto mu se slucuva vo momentot mora da se druzi so luge da razgovara so prijatelite........toa e ....
 
Bas taka аплауз ...Kamsik i u niva da kopa , a potoa samo leb i kromid, pa da vidi dali ke mu tekne na depresija drug pat "Tazen sum, zalete me"
Кон врв
kejt-d-grejt Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 6228
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kejt-d-grejt Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Август.2008 во 10:33
ajde ne prajte se mnogu pametni
site ponekogas sme pocuvstvuvale kakvo e cuvstvoto koga te jadat
a ti si vrzan so sindziri za elektricna stolica
i panicno ocekuvas koga kje ja pustat strujata
се' што е убаво во животот е поезија. сето друго е проза
Кон врв
fragola Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 02.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3829
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fragola Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Август.2008 во 11:03
Samata fobija,stravot predizvikuva panika i niza drugi bioloshki i psihicki reakcii...izbegnuvanje na mesta i situacii koi moze da ja predizvikaat fobijata i seto toa go zatvora covekot vo eden potesen krug kade se cuvstvuva posiguren,a toa pak go lishuva od mnogu iskustva i sekojdnevni aktivnosti...i takvata sostojba neminovno vodi kon depresija.
I get enough exercise...just pushing my luck.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 910111213 14>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,156 секунди.