IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Филозофија и психологиjа
  Активни теми Активни теми RSS - Депресија и фобии
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Депресија и фобии

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 14>
Автор
Порака
loptica Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 173
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај loptica Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Депресија и фобии
    Испратена: 08.Ноември.2007 во 20:26
Ima li na forumot nekoj koj ima iskustvo so depresija ili agorafobija, klaustofobija, anksioznost i drugi psihicki problemi.

Jas sum na primer agorafobicna, minatata godina ic ne izleguvav od doma, a so agorafobija me fati i depresija....грицкање%20нокти

Sega sum podobro, setam izlagam, ali mnogu go smeniv nacinot na razmisluvanje....mislam deka sega znam sto se pravi vrednosti.
Da ne dolzam zosto ne sum naj naj so makedonskiot deka sum srbinka koja zivee vo Skopje veke tri godini, ama se uste ne ja savladav ubavo gramatikata....ama se trudam toa e najvazno, neli?намигнување

Ste imale li takvi momenti na kriizi, vie ili vasite bliski?
I ako ste imale, kako go nadminavte toa?


Изменето од loptica - 08.Ноември.2007 во 20:27
NE MI ZAMERAJTE NA GRAMATICKI GRESKI....USTE UCAM TA-TO-OT...KE SE SNAJDAM VALJDA BEZ PADEZI...
Кон врв
kejt-d-grejt Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 6228
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kejt-d-grejt Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Ноември.2007 во 22:42
Originally posted by loptica loptica напиша:

Ima li na forumot nekoj koj ima iskustvo so depresija ili agorafobija, klaustofobija, anksioznost i drugi psihicki problemi.

Jas sum na primer agorafobicna, minatata godina ic ne izleguvav od doma, a so agorafobija me fati i depresija....грицкање%20нокти

Sega sum podobro, setam izlagam, ali mnogu go smeniv nacinot na razmisluvanje....mislam deka sega znam sto se pravi vrednosti.
Da ne dolzam zosto ne sum naj naj so makedonskiot deka sum srbinka koja zivee vo Skopje veke tri godini, ama se uste ne ja savladav ubavo gramatikata....ama se trudam toa e najvazno, neli?намигнување

Ste imale li takvi momenti na kriizi, vie ili vasite bliski?
I ako ste imale, kako go nadminavte toa?
DA, VSUSNOST SUM BILA TAMU...
ZNAM KAKO IZGLEDA TOA
I...PAZI...
ZNAM LEK:
RABOTI!!!
ANGAZIRAJ SE MAKSIMALNO!!!
TROSI SE!!!
DAVAJ SE!!!
UMIRAJ OD RABOTA!!!
TRUST ME: KE NEMAS VREME ZA DEPRESIJA
MENE MI USPEA
се' што е убаво во животот е поезија. сето друго е проза
Кон врв
loptica Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 173
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај loptica Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Ноември.2007 во 23:28
Kejt..ne e toa bas taka lesno...posebno koga se raboti za agorafobija...
Togas ne mozes da izlezes, a kamoli da rabotis.
Taa sostojba predizvikuva nekoj mnogu jak stres i ne moze da se prebrodi so rabota.

Gledam deka ti si imala blaga depresija i deka uspesno si je prevazislaсреќа
Site luge barem ednas vo zivotot pagaat psihicki od ova ili ona pricina, ama ima luge koji padnat na dno i tesko se digat posle toa tesko e kacuvanjeto.

Toa e veke po seriozna sostojba koja se tesko nadminuva.
Verovatno zaradi nedostatok na serotonin vo mozokot.
NE MI ZAMERAJTE NA GRAMATICKI GRESKI....USTE UCAM TA-TO-OT...KE SE SNAJDAM VALJDA BEZ PADEZI...
Кон врв
Isis Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

CATALYST

Регистриран: 19.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 5871
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Isis Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Ноември.2007 во 23:53
.



Изменето од ACELERA - 17.Март.2010 во 12:07
Кон врв
loptica Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 173
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај loptica Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Ноември.2007 во 23:57
Pa bas zato i ja otvoriv ovaa tema tuka.
U Makedonija kako da nema takvi luge..ili gi ima, a tuka e seuste toa tabu tema...ne znam.

Na interenetot ima milion forumi i strani za toa, ama se se srbi, hrvati ili bosanci...uste ne sum procitala deka nekoj makedonec ima takov problemтрепкање

Za divno cudo....toa e mozda i dobroсреќа
NE MI ZAMERAJTE NA GRAMATICKI GRESKI....USTE UCAM TA-TO-OT...KE SE SNAJDAM VALJDA BEZ PADEZI...
Кон врв
sikter Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Јули.2007
Статус: Офлајн
Поени: 650
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sikter Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Ноември.2007 во 00:03
hahah , makedoncite i te kako gi imaat i dvete
samo ne se ni svesni za toa,
mislam ne ni znaat kako se vikaat tie sostojbi
Кон врв
loptica Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 173
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај loptica Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Ноември.2007 во 00:10
Originally posted by sikter sikter напиша:

hahah , makedoncite i te kako gi imaat i dvete
samo ne se ni svesni za toa,
mislam ne ni znaat kako se vikaat tie sostojbi


Vtor pat vecer me ostavas iznenadenaсреќа
I jas ponekogas pomisluvav deka e taka.
I taka e verovatno.
Tuka ako odis na psihijatar, odma si lud.....
Ne znaat da razgranicat nekoji raboti.
Poznavam tuka mnogu devojki koji se vleckat po lekarite na EKG so misla deka nesto ne im e vo red so srceto, imaat tahikardijii i aritmijii, a analizite im se fantasticni...fizicki se zdravi....
A koga ke im reces toa ti e na nervna baza-anksioznost, se cudaat...i uste da im kazes deka im treba psihijatar ke te oterat u PM...тага
A ti samo si sakal dobro da napravisизненадување
Toa e se neinformiranost....barem vo taa oblast.
A taa oblast e mislam sepak vazna...
Psihicki razvoj na covekot.


Изменето од loptica - 09.Ноември.2007 во 00:11
NE MI ZAMERAJTE NA GRAMATICKI GRESKI....USTE UCAM TA-TO-OT...KE SE SNAJDAM VALJDA BEZ PADEZI...
Кон врв
Isis Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

CATALYST

Регистриран: 19.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 5871
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Isis Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Ноември.2007 во 00:10
.

Изменето од ACELERA - 17.Март.2010 во 12:07
Кон врв
loptica Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 173
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај loptica Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Ноември.2007 во 00:16
Originally posted by ACELERA ACELERA напиша:

Има, секако дека има, но можеби никој нема да ја сподели баш ОВДЕ приказната. Можеби кај нас сеуште мислат дека ова е којзнае каква болест, па несакаат да се чувствуваат ‘обележано‘ на некој начин.


Vo pravo si.
I toa nee bolest, tuku trenutna psihicka sostojba, kako na primer koga ke izgubis nekoj blizok i posle toa ti treba dolg period da se oporavis, ili traumi od nesrekno detstvo i uste mnogi nesrekni iskustva....
Posle tezok period normalno e covek taka da se custvuva.
Da ima krizi.
Ama izgleda....se uste e previse tabu, samo ne znam zosto.

Pa na primer Ceca e depresivna i pie antidepresivi....i toa javno go kazuva.
NE MI ZAMERAJTE NA GRAMATICKI GRESKI....USTE UCAM TA-TO-OT...KE SE SNAJDAM VALJDA BEZ PADEZI...
Кон врв
sikter Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Јули.2007
Статус: Офлајн
Поени: 650
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sikter Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Ноември.2007 во 00:18
ushte toa fali tuka
mesecna stafka za
psihijatar голема%20насмевка
Кон врв
loptica Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 173
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај loptica Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Ноември.2007 во 00:21
Originally posted by sikter sikter напиша:

ushte toa fali tuka
mesecna stafka za
psihijatar голема%20насмевка


Za zal ne znam sto znaci toa stafkaразмислување
NE MI ZAMERAJTE NA GRAMATICKI GRESKI....USTE UCAM TA-TO-OT...KE SE SNAJDAM VALJDA BEZ PADEZI...
Кон врв
sikter Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Јули.2007
Статус: Офлајн
Поени: 650
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sikter Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Ноември.2007 во 00:25
pa,trosok!
smetka.
Кон врв
loptica Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 173
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај loptica Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Ноември.2007 во 00:31
Originally posted by sikter sikter напиша:

pa,trosok!
smetka.


A, ne se sekiraj za toa...eftini se kaj nas zosto nemaat rabotaсреќа
Za trista denari mozes dva sati da kukas i uste sovet da dobijes..голема%20насмевка
Ma toa go nema nigde vo svet...segde na balkanot e izgor....
Makedonija sekogas bila posebna vo mnogu raboti.
Toa koga im kazuvav vo Srbija se cudele..tamu 20€ saat...
NE MI ZAMERAJTE NA GRAMATICKI GRESKI....USTE UCAM TA-TO-OT...KE SE SNAJDAM VALJDA BEZ PADEZI...
Кон врв
Isis Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

CATALYST

Регистриран: 19.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 5871
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Isis Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Ноември.2007 во 00:45
.


Изменето од ACELERA - 17.Март.2010 во 12:07
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 14>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,125 секунди.