IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Образование > Наука
  Активни теми Активни теми RSS - Математика
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Математика

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 23>
Автор
Порака
sensei Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 31.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 2005
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sensei Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Ноември.2007 во 00:54
ama si samouveren. голема%20насмевка ne deka jas nesto mnogu znam, i mene ova nekoj mi go resi. No sepak, odnosot na zenski sprema maski e 1:e, odnosno 1:2.718

brojot na maski deca se zgolemuva po eksponencijalna funkcija. 50:50 e nadvor od sekoja logika збунетост
Gods Creative Force enters humanity through a mans love for his wife and desire to raise his family in a wholesome environment. It is reciprocated by a woman receiving his seed-spirit and nurturing it
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Ноември.2007 во 01:15
Доколку во моето решение има грешка, тогаш не е точно.
Доколку нема грешка, тогаш е точно.
Дали најде грешка во решението?
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
sensei Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 31.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 2005
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sensei Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Ноември.2007 во 11:09
matematicare, ti davas casovi po matematika ili davas na casovi po matematika? плазење
Gods Creative Force enters humanity through a mans love for his wife and desire to raise his family in a wholesome environment. It is reciprocated by a woman receiving his seed-spirit and nurturing it
Кон врв
ultra Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Март.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2616
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ultra Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Ноември.2007 во 11:32
Srekja sto ne se site matematicari kako EvAngelos... t.e sto ne se matematicarite kako EvAngelos
... inace zadacite kje imaa milioni resenijaнамигнувањеплазење


Изменето од влечка - 21.Ноември.2007 во 11:33
Кон врв
sensei Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 31.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 2005
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sensei Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Ноември.2007 во 23:46
Eva uste edna zadaca, ama ovoj pat poveke logicka otkolku matematicka.


You have eight balls all of the same size. 7 of them weigh the same, and one of them weighs slightly more. How can you find the ball that is heavier by using a balance and only two weighings?


Gods Creative Force enters humanity through a mans love for his wife and desire to raise his family in a wholesome environment. It is reciprocated by a woman receiving his seed-spirit and nurturing it
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Ноември.2007 во 00:03
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Доколку во моето решение има грешка, тогаш не е точно.
Доколку нема грешка, тогаш е точно.
Дали најде грешка во решението?
Originally posted by sensei sensei напиша:

matematicare, ti davas casovi po matematika ili davas na casovi po matematika? плазење
 
Ова ќе го сфатам како: "Ок у право си, ајде само да ја смениме темата" голема%20насмевка
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Ноември.2007 во 00:07
Originally posted by влечка влечка напиша:

Srekja sto ne se site matematicari kako EvAngelos... t.e sto ne se matematicarite kako EvAngelos
... inace zadacite kje imaa milioni resenijaнамигнувањеплазење
Зошто мислиш така? Јас дадов едно единстено решение и резултат на таа задача, на кое ни ти, ни sensei не ми најдовте грешка.. а не приложивте ни ваше решение, само џагара багара и лични навреди. Да ве потсетам, подфорумов е наука, а темава е математика.. Колку да се знае намигнување
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Ноември.2007 во 00:14
Originally posted by sensei sensei напиша:

Eva uste edna zadaca, ama ovoj pat poveke logicka otkolku matematicka.


You have eight balls all of the same size. 7 of them weigh the same, and one of them weighs slightly more. How can you find the ball that is heavier by using a balance and only two weighings?
 
Ми се допаѓаат твоите задачи sensei
 
Еве ти решение и на оваа...
 
Земаме 6 топчиња и ставаме 3 од нив на левата страна од терезијата и 3 на десната. Можни се 2 случаи:
 
1. Доколку терезијата е во рамнотежа, тогаш веднаш ги споредуваме другите 2 и одма го наоѓаме потешкото.
 
2. Доколку терезијата надтежнува на едната страна, тогаш потешкото топче се наоѓа меѓу тие 3 топчиња.
Земаме 2 од нив и ги споредуваме. Можни се 2 случаи:
 
 2.1 Доколку се во рамнотежа, потешкото е 3-тото топче.
 2.2 Доколку едното надтежнува, токму тоа е потешкото топче.
 
Поздрав!
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
sensei Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 31.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 2005
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sensei Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Ноември.2007 во 00:23
tocno голема%20насмевка
Gods Creative Force enters humanity through a mans love for his wife and desire to raise his family in a wholesome environment. It is reciprocated by a woman receiving his seed-spirit and nurturing it
Кон врв
ultra Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Март.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2616
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ultra Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Ноември.2007 во 08:12
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Originally posted by влечка влечка напиша:

Srekja sto ne se site matematicari kako EvAngelos... t.e sto ne se matematicarite kako EvAngelos
... inace zadacite kje imaa milioni resenijaнамигнувањеплазење
Зошто мислиш така? Јас дадов едно единстено решение и резултат на таа задача, на кое ни ти, ни sensei не ми најдовте грешка.. а не приложивте ни ваше решение, само џагара багара и лични навреди. Да ве потсетам, подфорумов е наука, а темава е математика.. Колку да се знае намигнување


Kje te ostavam da si zivees so tvojata zabludaплазење
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Ноември.2007 во 23:42
Ај една лесна задача и од мене...
 
На една трка, доколку го претркаш вториот, кое место си ти? збунетост
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Палестинец Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 12129
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Палестинец Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Ноември.2007 во 00:06
Втор. Ама првиот сум јас.
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Ноември.2007 во 00:28
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Ај една лесна задача и од мене...
 
На една трка, доколку го претркаш вториот, кое место си ти? збунетост


vtor


no ona 50 :50
ti e genijalno
si vo pravo so se drzis do biblijata a ne za matematika
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Ноември.2007 во 00:38
Originally posted by anakin anakin напиша:

no ona 50 :50
ti e genijalno
si vo pravo so se drzis do biblijata a ne za matematika
 
Се држам јас и за двете, а ти додека не ми најдеш грешка во решението можеш да се држиш само до "Backspace" копчето намигнување
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 23>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,172 секунди.