IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Образование > Наука
  Активни теми Активни теми RSS - Математика
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Математика

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 23>
Автор
Порака
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Ноември.2007 во 01:42
abe coveku logicarski
se ragjat 50 :50
prasanjeto kolku deca se ,a ne kako se ragjat


zatoa so koga kje se rodi kjerka ima sin posle toa
koga kje se rodi sin vise nama kjerka
pa kje se rodi kjerka pa sin
pa sin i tolku
jas vekja napisav  2 kjerki a 4 sina
kaj gledas tuka 50:50 ziv ti tvoj gospod

ako uste ne ti e jasno
vlecka kje ti go presmeta matematicki
kje ja ostavam ona da te ubije a ti stiskaj bacspace
ja sum pojkje po ENTER ne si primetil?????

SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Ноември.2007 во 01:54
Originally posted by anakin anakin напиша:

abe coveku logicarski
se ragjat 50 :50
prasanjeto kolku deca se ,a ne kako se ragjat
(прашањето е колкав е односот на машки : женски деца во државата)


zatoa so koga kje se rodi kjerka ima sin posle toa
(го повторуваш првиот услов на задачата)
koga kje se rodi sin vise nama kjerka
(го повторуваш вториот услов на задачата)
pa kje se rodi kjerka pa sin
(1 син и 1 ќерка)
pa sin i tolku
(кој го раѓа овој син? зошто толку? збунетост)
jas vekja napisav  2 kjerki a 4 sina
(ти го повтори само условот на задачата, и ни спомна само неколку родени деца во целата држава)
kaj gledas tuka 50:50 ziv ti tvoj gospod
(еве ти го подоле уште еднаш решението, па погледни си сам намигнување)
 
 
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Originally posted by sensei sensei напиша:

Evangelos eve edna zadaca, logicka i matematicka.

In a country in which people only want boys, every family continues to have children until they have a boy. if they have a girl, they have another child. if they have a boy, they stop. what is the proportion of boys to girls in the country? (general probability of giving birth to boy is 50%)
 
Здраво sensei, интересна задача, многу сакам вакви што го разгибаваат мозокот
 
Задачата ќе ја решиме разгледувајќи го етапно процесот на создавањето на машката и женската популација во таа држава, почнувајќи притоа од 0 машки и 0 женски деца.
 
1. Родителите прават деца. Согласно условот на задачата, 50% се машки, 50% се женски.
Односот е 50:50
 
2. Тие кои имале машко дете престануваат, а другите продолжуваат и додаваат кон предходната популација по еднаков број машки и женски (услов на задачата), со што односот останува непроменет.
Односот е 50:50
 
3,4,5...N. Се повторува етапа 2 се додека сите не родат машко дете и бидејќи сите додаваат на предходната популација по еднаков број машки и женски деца, односот останува непроменет.
Значи конечното решение на задачата е:
 
машки : женски = 50 : 50
 
Поздрав!
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Ноември.2007 во 01:59
evan brate
ti si bil po topcinjataголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевка

aj togas ova

OD 12 TOPCINJA EDNO E RAZLICNO
SO TRI MERENJA OTKRIJ GO I KAZI KAKVO E  RAZLICNOTO ( POTESKO ILI POLESNO)

POZDRAV
AKO USPEES KJE TI PRIZNAM


Изменето од anakin - 28.Ноември.2007 во 02:43
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Ноември.2007 во 02:15

FOR I=1 TO 1000000  MILION FAMILI

X=RND(Y,2)----- SE DOBIVA 0 ILI 1

IF X= 0 , MASKO THEN A=A+1 BROI MASKI     NEXT

B=B+1  BROI ZENSKI

Z=RND  (Y,2)

IF Z=0 THEN A=A+1  NEXT

B=B+1

W=RND (Y,2)

IF W=0 THEN A=A+1  NEXT

B=B+1

NEXT

 

 

PRINT A,B  A SE MASKI  B ZENSKI

 

AKO NEZNAES MATEMATIKA NATERAJ GO PC DA TI PRESMETAИзменето од anakin - 28.Ноември.2007 во 02:16
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Ноември.2007 во 02:34

Доволно знам математика за да не го терам PC да ми пресметува.

А ти ако не можеш да ми најдеш грешка во моето решение, не мораш да се фрустрираш и да се избацуваш со турли-тава алгоритми.
Дај барем среди го алгоритмот, дефинирај ги променлвиите, постави ги условите на задачата, структуирано прикажи го... да можам асално да ти го компајлирам голема%20насмевка, а не вака турли тава, каша попара.
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Ноември.2007 во 02:43
газење%20од%20смеење
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Ноември.2007 во 03:24
Originally posted by anakin anakin напиша:

evan brate ti si bil po topcinjataголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевка

aj togas ova

OD 12 TOPCINJA EDNO E RAZLICNO
SO TRI MERENJA OTKRIJ GO I KAZI KAKVO E  RAZLICNOTO ( POTESKO ILI POLESNO)

POZDRAV
AKO USPEES KJE TI PRIZNAM
 
Ме намачи малку брате анакине, ама, на твое изненадување, бујрум решението голема%20насмевка
 
Ги означуваме топчињата со бројќите 1,2,3,4,5,6,7,8,9,10,11,12
 
Прво мерење: (1,2,3,4) - (5,6,7,8)
  Доколку се во рамнотежа, различното топче се наоѓа во (9,10,11,12)
  | Второ мерење: (1,2,3) - земаме 3 од (9,10,11,12)
  |   Доколку се во рамнотежа, различното е 4-тото
  |   | Трето мерење: 1 - различното
  |   | Доколку различното наттежне, тоа е потшеко, а доколку биде наттежнато, тоа е полесно.
  |   Доколку (1,2,3) наттежнуваат различното топче се наоѓа во другите три и тоа е полесно
  |   | Трето мерење: Се споредуваат 2 од тие три.
  |   |   Доколку се во рамнотежа, различно и полесно е неспореденото топче.
  |   |   Доколку не се во рамнотежа, различно и полесно е тоа кое било наттежнато.
  |   Доколку (1,2,3) се наттежнати, различното топче се наоѓа во другите три и тоа е потешко.
  |   (Дискусијата е аналогна како и случајот каде што (1,2,3) наттежнуваат. (2-3 реда погоре)
  |
  Доколку не се во рамнотежа, различното топче сигурно не е меѓу (9,10,11,12)
  Доколку (5,6,7,8) е потешко од (1,2,3,4), тогаш едно од (1,2,3,4) е полесно или едно од (5,6,7,8) е потешко.
    Второ мерење: (1,2,5) - (3,6,9)
      Доколку се во рамнотежа, тогаш: или 8 е потешкото, или 4 е полесното топче.
      | Трето мерење: 7-8
      |   Доколку се во рамнотежа, 4 е различното и полесно топче
      |   Доколку не се во рамнотежа, потешкото од (7,8) е различното и потешко топче.
      |
      Доколку (1,2,5) се полесни од (3,6,9) тогаш: или 6 е потешко, или 1 е полесно, или 2 е полесно.
      | Трето мерење: 1-2
      |   Доколку се во рамнотежа, 6 е различното и потешко топче.
      |   Доколку не се во рамнотежа, полесното од (1-2) е различното и полесно топче.
      |
      Доколку (1,2,5) се потешки од (3,6,9) тогаш: или 3 е полесното, или 5 е потешкото.
        Трето мерење: 3-2
          Доколку се во рамнотежа, тогаш 5 е различното и потешко топче.
          Доколку не се во рамниотежа, тогаш 3 е различното и полесно топче.
 
 
anakin, ќе ми пружиш сега рака? големо%20гушкање


Изменето од EvAngelos - 28.Ноември.2007 во 03:31
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
ultra Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Март.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2616
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ultra Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Ноември.2007 во 12:01
Originally posted by anakin anakin напиша:

FOR I=1 TO 1000000  MILION FAMILI

X=RND(Y,2)----- SE DOBIVA 0 ILI 1

IF X= 0 , MASKO THEN A=A+1 BROI MASKI     NEXT

B=B+1  BROI ZENSKI

Z=RND  (Y,2)

IF Z=0 THEN A=A+1  NEXT

B=B+1

W=RND (Y,2)

IF W=0 THEN A=A+1  NEXT

B=B+1

NEXT

 

 

PRINT A,B  A SE MASKI  B ZENSKI

 

AKO NEZNAES MATEMATIKA NATERAJ GO PC DA TI PRESMETAгазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеење Џабе се обидуваше да му објаснувашсмеење
Он си има НЕГОВО решение задоволство. Неговото решение нема врска со задачата односно тоа не се ни бара, ама има некакво решение, а исто доаѓа како на пр:

Задача: Колку е два на трета?
Евангелос ќе рече два по три се шест.
Друг ќе му рече: не е точно, два на трета е девет и Евангелос ќе се правда: „Најди грешка во МОЕТО решение!!!“
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Ноември.2007 во 12:16
Originally posted by влечка влечка напиша:

Задача: Колку е два на трета?
Евангелос ќе рече два по три се шест.
Друг ќе му рече: не е точно, два на трета е девет и Евангелос ќе се правда: „Најди грешка во МОЕТО решение!!!“
 
газење%20од%20смеење:smeshko::bravo::olee:
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
ultra Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Март.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2616
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ultra Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Ноември.2007 во 12:22
голема%20насмевка извини што не можам да кажам и јас браво на ТВОЕТО решениегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеење
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Ноември.2007 во 12:28
Originally posted by влечка влечка напиша:

голема%20насмевка извини што не можам да кажам и јас браво на ТВОЕТО решениегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеење
Мило, ако не забележуваш, во моето "браво" има еден ТОН иронија газење%20од%20смеење
Да те потсетам, два на трета не се 9, туку 8 газење%20од%20смеење
 
Доказ: 2*2*2 = (2*2)*2 = 4*2 = 8 забава
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
ultra Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Март.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2616
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ultra Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Ноември.2007 во 13:14
смеење а што е битно тоа??
напоменував на можни решенија...

добро ај...... во прво си се излајав набрзина пошто целта не беше точниот одговор туку можност на одговори....црвенеење
Кон врв
ultra Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Март.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2616
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ultra Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Ноември.2007 во 13:25
На следнава слика нацртај пат што би го поминал еден човек, така што, ќе ги прејде (или ќе ги употреби) сите седум мостови по еднаш.


Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Ноември.2007 во 13:27
anakin, ќе ми пружиш сега рака? големо%20гушкање
da ene ti rakaголемо%20гушкање zapravo cela guska голема%20насмевка


aj vaka evan


tri starci kinezi najpametni na svetot stojat eden pozadi drug
prviot negleda niso, vroriot go gleda prviot a tretiot gi gleda dvajcata- kineski car nosi 5 kineski slameni kapi 2 crni i 3 beli
ide pozadi prviot mu stava edna kapa na glava pa pozadi vroriot i nemu edna i na kraj pozadi tretiot pa i nemu , ostanati dve gi sokriva da ne gi vidat
im vika
mi zgresivte mnogu treba da ve pogubam no ako samo eden od vas kje mi kaze koja boja na kapa ima na glava kje ve pustam
posle 5 minuti eden od najpametnite starci se javil i rekol
care jas znam

koj se javi EVAN i kakva kapa imase na glavata???????
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 23>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,250 секунди.