IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - 10-ТЕ БОЖЈИ ЗАПОВЕДИ
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

10-ТЕ БОЖЈИ ЗАПОВЕДИ

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 6789>
Автор
Порака
Mindy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Искрена, поискрена здравје

Регистриран: 14.Ноември.2005
Локација: United Arab Emirates
Статус: Офлајн
Поени: 14596
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mindy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Март.2010 во 08:59
.


Изменето од CST - 07.Март.2010 во 13:19
Кон врв
sk Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 25.Јануари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 515
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Март.2010 во 11:29
EvAngelos, ova e komentar na tvojot post.

1.     Ti sugerirash deka zborovite na Sinot Bozji se promeneti

On veli deka nema promena dodeka sme pod isto nebo i zemja, znaci deka nema promena. Toa vazi i za komentarite na Pavle,


“Повели цитирај ме каде јас сугерирам дека зборовите на Синот Божји се променети.”


Eve eden tvoj komentar:
“Значи, пак ќе повторам, ние не сме го замениле старозаветниот Шабат со неделата, туку едноставно ние влеговме во новозаветниот Шабат (Христовиот одмор) и ние седум дена неделно сме во тој Шабат (одмор) и немаме новозаветен Шабатен ден во неделата. Тоа не е ниту сабота, ниту недела, ниту вторник, ниту било кој ден од неделата.


Од овој пасус, ако внимателно читате, ќе забележите дека под новозаветниот одмор (еврејски: шабат) не се подразбира одреден ден во неделата, туку станува збор за долг временски период кој започнал со Христос, а трае сеуште за Божјиот народ кој сеуште влегува во Божјиот одмор преку вера во Христос. Затоа, ако сакаме да бидеме дел од Божјиот народ, да ја оставиме старозаветната сенка и да се погрижиме да влеземе во Божјиот одмор како што не советува апостолот погоре.”



Od tuka ti sugerirash deka nema sabota, shabat, deka Sinot Bozji e shabat, deka nema konkreten den za odmor, shto e sprotivno na:

“Тогаш Исус им одговори и рече: „Мојата наука не е Моја, туку на Оној Кој Ме пратил. “ - Jovan 7:16

Tkavo neshto , kako shto ti go kazuvash go nema vo stariot zavet. Sinot Bozji samiot kazuva deka nema druga nauka osven onaa na Nebesniot Tatko (iskazana vo stariot zavet), a ti tvrdish deka e poinaku. Istata nauka e i pred, za i posle Sinot Bozji.


2.      Напротив, таму не пишува за враќање кон старото свештенство, туку одење во ново свештенство. Старото свештенство е по редот на Арон, а новото е по редот на Мелхиседек.

„Зашто, ако се промени свештенството по неопходност станува и промена на Законот.“ (Евреите 7:12)

Само еден стих пред тоа се вели:

„И така, ако исполнувањето беше преку левитското свештенство, зашто народот го прими Законот под него, каква потреба би била уште да се издигне друг свештеник по редот Мелхиседеков и да не се наречува по редот Аронов? “ (Евреите 7:11)


Koj e Melhisedek? Koga ke go razberesh ovoj poim (povrzano e so Isaija 11:2) ke doznaesh poveke za Ruah Ha Kodesh, za Adamoviot pad vo grev i gubenjeto na ona shto mu e dadeno, za shto beshe potrebno Vtoriot Adam da dojde. Ne stanuva zbor za drug zakon, tuku za ocistuvanje na greshnoto sveshtenstvo.

3.      

“Јас не заменувам, Господ заменува.

„Зашто, ако се промени свештенството по неопходност станува и промена на Законот.“ (Евреите 7:12)”


Da tvrdish deka Gospod go smenil svojot zbor, e hula. Ona shto Pavle go pishuva i shto toj tekst pominal niz mnogu covecki race niz vekovite modelirajki gi zborovite spored coveckite svakanja ne e isto shto i Gospod zboruva. Vo Torata e kazano kade Gospod zboruva.


“А и вие сте замениле. Впрочем зошто не се обрежувате? Па нели тоа беше старозаветна Божја заповед? Зошто сте ја измениле таа заповед?”


Neznam koi ti se tie vie, no vo ovoj del se slozuvam so tebe deka e potrebno obrezanie na teloto. i ne samo na teloto, tuku i na srceto, dokolku saka covek da go vidi Boga.
“ Господ Бог зборува вака: „Ниеден туѓинец, со необрезано срце и со необрезано тело, веќе да не влегува во Моето Светилиште - ниеден туѓинец кој живее меѓу Израелевите синови.” – Ezekil 44:9


4.     

“Какви десетоци мешаш сега? Таму убаво си стои дека христијаните земале причест во тој неделен ден, дека Павле проповедал тој неделен ден.

„А кога во првиот ден на седмицата (НЕДЕЛА!) се состанавме да раскршуваме леб (ПРИЧЕСТ!), Павле разговараше со нив, зашто сакаше да замине утреден. Го продолжи словото (ПРОПОВЕД!) до полноќ, “ (Дела на апостолите 20:7, Новиот Завет)”


Ova mora da ti se nekoi pravoslavni termini koi zvucat kako da se bibliski. Koga ke razberesh shto evreite od prvata generacija pravele vo prviot den od sedmicata, ke razberesh za shto stanuva rabota. Ti sugerirash deka Pavle e kreatot na nedelata kako den za sluzba. Ako e taka, toa e protiv Matej 24:35. Ili ti, ili Pavle e vo greshka, ili pak dvajcata ste protiv zborovite na Sinot Bozji.


“Сите христијани се обвинети за еретици, за кршење на Мојсеевиот закон и тоа на чело со Христос. (Има потреба од цитати?)”

Da, sekako, te molam navedi citati.




6.      

„О неразумни Галатјани! (и адвентисти!) Кој ве маѓепса вас, пред чии очи Исус Христос е јасно нацртан како распнат? (прочитај во Колошаните 2:14 каде што Павле вели дека Исус го распнал и старозаветниот закон на крстот) Сакам само ова да го научам од вас: дали Го примивте Духот врз основа на делата на Законот или преку слушањето со вера? Толку ли сте неразумни? Што почнувајќи со Духот, сега сами завршувате со тело?... А Оној, Кој ви дава Дух и прави силни дела во вас, дали го прави тоа врз основа на делата на Законот или преку слушањето со вера? Како што и Авраам „му поверува на Бога и тоа му се засмета за праведност.” И така, признајте, дека Авраамови синови се оние, кои се од верата. (а не од законот!)... Имено, оние кои ги прават делата на Законот се под проклетството, зашто е пишано: „Проклет да е секој, кој не е постојан во сè што е напишано во Книгата на Законот, да го исполнува тоа.”...А дека никој не е оправдан пред Бога преку Законот, јасно е, зашто „праведникот ќе живее од верата.”А Законот не е од верата, туку вели: „Кој ги исполнува, ќе живее преку нив.”Христос нè откупи од проклетството на Законот, откако стана проклетство за нас, зашто е пишано: „Проклет да е секој, кој виси на дрво!” - ... Зашто, ако наследството доаѓа од Законот, тоа веќе не е од ветувањето; но Бог му го подари на Авраама преку ветувањето.... Тогаш, зошто е Законот? Тој е определен со посредство на ангели, со рака на еден посредник, па е додаден заради престапите, додека не дојде Семето, Кому Му е дадено ветувањето... А пред да дојде верата, бевме под стражата на законот, затворени, до времето на верата која требаше да се открие. Така, Законот ни беше наш воспитач до Христа, за да се оправдаме преку верата. А сега дојде верата, и не сме повеќе под воспитувачот (Законот!).“


EvAngelos, SK ne e adventist, taka da ne go grupiraj vo grupi spored tvoite razbiranja. Greshish.


Ovde ima elementi za koi se slozuvam so tebe. Eve eden primer, komentiraj go da vidam dali sum te svatil. Ako makja mi veli da ne pusham cigari i jas ja poslusham, znaci deka sum go prifatil nejzinoto mislenje so vera vo nea deka ona go veli za moe dobro. Dokolku e donesen zakon za ne pushenje cigari, dali toj zakon vazi i za mene? Vazi, no voopshto ne me tangira zoshto i onaka jas ne pusham cigari, taka da kolku i da e strog toj zakon za mene toa ne e vazno, zoshto jas so vera kon majka mi i poslushnost kon nejzinite zborovi ne pusham cigari. Shto se slucuva so onie koi pushat cigari? Mozebi nivnite majki ne im kazale da ne pushat cigari zoshto e shtetno po zdravjeto, ili pak tie ne gi slushale nivnite zborovi. Vo sekoj slucaj za da se spreci shtetata od pushenjeto cigari, mora da postoi zakon kade onie neposlushnite ke se kaznat. Ako ne sakaat da razberat so ubaina, togash so sila ke razberat. Ke gi kaznat. Dali e neshto promeneto? Ne. Zakonot e samo druga metoda za vospituvanje na neposlushnite. Idejata za nepushenje na cigari ne e promeneta, tuku metodot na prenesuvanje na informacijata do covekot e poinakva.

Pavle veli da so “vera gi slushame roditelite i da ne pushime cigari” zoshto togash nema da ima potreba od zakon protiv pushenje cigari. Pavle ne povikuva na poslushnost kon zborot na roditelite. Onie koi imaat losha komunikacija kon roditelite, teshko deka ke go poslushaat zborot na roditelite. Zatoa e potreben Ruah HaKodesh (Svetiot Duh), koj ke go promeni karakterot (obrezanie na srceto) na lugjeto, i togash glej cudo: decata gi slushaat zborovite na roditelite i prestanale da pushat cigari. Togash nema potreba od zakon. Kakov e toj zakon ako e donesen za neshto shto nikoj ne go pravi (“Ne parkiraj na mesecinata. Busham gumi!!!)? Nema smisla.

Zakonot ne e promenet, tuku formata na izvrshuvanje e poinakva, vo zavisnost od odnosot na lugheto kon Bozjite zborovi.

Кон врв
el_kevser Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 832
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај el_kevser Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Март.2010 во 19:31
Тогаш Исус им одговори и рече: „Мојата наука не е Моја, туку на Оној Кој Ме пратил. “ - Jovan 7:16


znaci isus nee nisto osven pratenik na onoj koj go pratil
kazuvajte ja vistinata kolku i da im e gorcliva na lugeto
Кон врв
sk Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 25.Јануари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 515
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Март.2010 во 09:20
Sinot Bozji ja sledel naukata na svojot Tatko, ne ja menuval. No ne bil "nishto osven pratenik". Toa go potvrduva samiot Nebesen Tatko so prakanje na Ruah HaKodesh vo vid na golub, jasno go prifaka so Svoj Glas, i shto e mnogu vazno, site vetuvanja dadeni od strana na Nebesniot Tatko vo stariot zavet gi ispolnuva Sinot Bozji. Ima najmalku 50 vetuvanja koj Sinot Bozji gi ispolnil. Najvaznoto e toa shto go ima ocisteno Prvosveshtenstvoto i kako bezgreshen prvosveshtenik gi zastapuva onie koi go sledat, im dava "spasenie".

Изменето од sk - 04.Март.2010 во 09:30
Кон врв
Rita.MD Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Јули.2009
Статус: Офлајн
Поени: 719
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Rita.MD Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Март.2010 во 17:55
Originally posted by el_kevser el_kevser напиша:

Тогаш Исус им одговори и рече: „Мојата наука не е Моја, туку на Оној Кој Ме пратил. “ - Jovan 7:16


znaci isus nee nisto osven pratenik na onoj koj go pratil



не ти е лесно...

Па ако некој те пратил, значи си негов пратеник, но сепак тоа не ја исклучува можноста да бидеш нешто друго, нешто повеќе.


A religion that gives nothing, costs nothing, and suffers nothing, is worth nothing. - M. Luther
Кон врв
el_kevser Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 832
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај el_kevser Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Март.2010 во 18:13
velis sin mue isus a koja mue zena na boga?

zanci po vaseto, site sme negovi sinovi i kerki ;;




Јас ништо не можам да правам Сам од Себе. Како што слушам, така и судам, и Мојот суд е праведен, зашто не ја барам Мојата волја, туку волјата на Отецот Кој Ме прати (Јован, 5:30)

sto mozes da zaklucis od ovie zborovi?

37 И Таткото, Кој Ме прати, Самиот сведочи за Мене. Вие ни го чувте некогаш Неговиот глас, ниту го видовте Неговото лице,

Исус одговори: „Првата е: ‘Слушај Израеле - Господ, нашиот Бог - е единствен Господ.




Изменето од el_kevser - 05.Март.2010 во 18:26
kazuvajte ja vistinata kolku i da im e gorcliva na lugeto
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Март.2010 во 19:11
el_kevser, темава не е 10-те исламски недоразбирања околу христијанството, туку 10-те Божји заповеди среќа
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
sk Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 25.Јануари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 515
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Март.2010 во 09:58
Kevser, mnogu telesno razmisluvash koga prashuvash koja mu e zena na Boga. No ti ne si prviot shto taka razmisluval. Toj problem e opishan i vo evrejskite knigi. Imeno, za covekot e ne jasno kako moze da se transportira, sozdade nov zivot ako nema maz i zena. Zatoa na pisatelot na prvata kniga vo Biblijata mu bilo teshko kako da go objasni toa a da lugjeto go razberat. Na Bog ne mu e potrebno mashko i zensko za da stvori zivot. Toa e i poentata zoshto Eva e stvorena za lugjeto. No shto e so Boga? Zatoa pisatelot go koristi terminot Elohim, vo mnozina za edno lice. Mnozina, za da objasni deka e sozdatel na zivot (covecki receno mashko i zensko vo edno telo - taka razmisluva ograniceniot covecki um), a ednina deka sepak stanuva zbor za edna licnost -BOG.
Кон врв
Blagoj_s Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 28.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 3057
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Blagoj_s Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Март.2010 во 14:12



        Hristijanstvoto na hristijanite bez Bozjiot zakon e razgradena jurija

Nesto mnogu ubavo i znacajno! Psalmistot kazuva: “Negovata (Bozjata) vistina e stit i ograda (zakrila)” i “site negovi zapovedi se vistina” (Psalm 91,4; 119,86).
Spored toa, Bozjite zapovedi, Bozjiot zakon, kako nas prijatel, sega e “nas stit i ograda”. Neogradena kuca ne e bezbedna za zivenje , zasto mozeme da padneme i da se povredime ili da zagineme.
Vo neogradena niva vleguvaat zivotni i pravat steta. Vo neograden dvor vo Afrika vleguvaat hieni, lavovi i drugi zverovi i pustat. Hristijanstvoto na hristijaninot bez Bozjiot zakon e razgradena jurija niz koja satanata salamandija talka i go upropastuva negoviot zivot.
Nie sme bezbedni i zastiteni od grevot i od satanata samo togas ako nasiot dvor, ako naseto hristijanstvo, e kompletno ogradeno so visokata ograda na desette Bozji zapovedi! Togas “gjavolot, koj obikoluva kako lav sto rika, barajki da ne progolta” (1. Petrovo 5,8), ne moze da gi preskokne visokite ridovi na Bozjiot zakon so koi e ograden nasiot zivot.
Vo sprotivno, pocituvani, nie sme negov plen. Ako gazime i edna od Desette Bozji zapovedi, togas postoi dupka vo ogradata na naseto hristijanstvo niz koja vleguva satanata i vo nas vnesuva grev, so sto go upropastuva nasiot zivot.
Sekoe izleguvanje od visokata ograda na Bozjiot zakon, sekoe urivanje i otstranuvanje na taa ograda vo celost ili na koj bilo nejzin del, znaci povtorno paganje vo ziviot pesok na grevot od koj ne izbavil Hristos.
Da povtorime: nie sme slobodni, bezbedni, spokojni, mirni i srekni ako nasiot dvor, nasiot zivot, naseto hristijanstvo, e ogradeno so visokite ogradi na Bozjiot zakon, ako `ziveeme vo ramkite ili vo ogradata na “zakonot na slobodata”.
Hristijanstvoto na hristijaninot bez Bozjiot zakon e neogradena jurija obrasnata so trnje i pleveli, obrasnata so grev.


    Изменето од Blagoj_s - 17.Мај.2011 во 21:37
    www.myspace.com/sblagoj
    Кон врв
    Mindy Кликни и види ги опциите
    Сениор
    Сениор
    Лик (аватар)
    Искрена, поискрена здравје

    Регистриран: 14.Ноември.2005
    Локација: United Arab Emirates
    Статус: Офлајн
    Поени: 14596
    Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mindy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Септември.2010 во 17:27
    Originally posted by DAIJA DAIJA напиша:

    Se mi se cini deka pravoslavnite slabo go pocituvaat gore navedenoto od biblijata.....
     
    neli...?


    Не слабо, туку ич не ги почитуваат . Жив пример ти се вработените во  владата , па се останато.
    Кон врв
    Blagoj_s Кликни и види ги опциите
    Сениор
    Сениор


    Регистриран: 28.Август.2009
    Статус: Офлајн
    Поени: 3057
    Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Blagoj_s Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Септември.2010 во 12:12
    Originally posted by Mindy Mindy напиша:


    Originally posted by DAIJA DAIJA напиша:

    Se mi se cini deka pravoslavnite slabo go pocituvaat gore navedenoto od biblijata.....
     

    neli...?
    Не слабо, туку ич не ги почитуваат . Жив пример ти се вработените во  владата , па се останато.






    Se sl*gam sosema so tebe !! i ke dodadam -

    Не ме вознемируваат тие делови од Библијата што не ги
    разбирам, туку тие што ги разбирам.==Марк Твен==
    www.myspace.com/sblagoj
    Кон врв
    desava Кликни и види ги опциите
    Нов член
    Нов член


    Регистриран: 16.Мај.2011
    Статус: Офлајн
    Поени: 2
    Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај desava Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Мај.2011 во 20:28
    NE...loso ti se cini na tebe.....definitivno
    Кон врв
    desava Кликни и види ги опциите
    Нов член
    Нов член


    Регистриран: 16.Мај.2011
    Статус: Офлајн
    Поени: 2
    Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај desava Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Мај.2011 во 20:31
    podobar komentar nemam videno.....like like like na 100 ta :))
    Кон врв
    spiros Кликни и види ги опциите
    Сениор
    Сениор
    Лик (аватар)

    Регистриран: 28.Јули.2008
    Локација: На пат
    Статус: Офлајн
    Поени: 4490
    Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Мај.2011 во 22:02
    Originally posted by Blagoj_s Blagoj_s напиша:




            Hristijanstvoto na hristijanite bez Boзjiot zakon e razgradena jurija

    Nesto mnogu ubavo i znaцajno! Psalmistot kaзuva: “Negovata (Boзjata) vistina e stit i ograda (zakrila)” i “site negovi zapovedi se vistina” (Psalm 91,4; 119,86).
    Spored toa, Bozjite zapovedi, Bozjiot zakon, kako nas prijatel, sega e “nas stit i ograda”. Neogradena kuca ne e bezbedna za zivenje , zasto mozeme da padneme i da se povredime ili da zagineme.
    Vo neogradena niva vleguvaat zivotni i pravat steta. Vo neograden dvor vo Afrika vleguvaat hieni, lavovi i drugi zverovi i pustat. Hristijanstvoto na hristijaninot bez Bozjiot zakon e razgradena jurija niz koja satanata salamandija talka i go upropastuva negoviot zivot.
    Nie sme bezbedni i zastiteni od grevot i od satanata samo togas ako nasiot dvor, ako naseto hristijanstvo, e kompletno ogradeno so visokata ograda na desette Bozji zapovedi! Togas “gjavolot, koj obikoluva kako lav sto rika, barajki da ne progolta” (1. Petrovo 5,8), ne moze da gi preskokne visokite ridovi na Bozjiot zakon so koi e ograden nasiot zivot.
    Vo sprotivno, pocituvani, nie sme negov plen. Ako gazime i edna od Desette Bozji zapovedi, togas postoi dupka vo ogradata na naseto hristijanstvo niz koja vleguva satanata i vo nas vnesuva grev, so sto go upropastuva nasiot zivot.
    Sekoe izleguvanje od visokata ograda na Bozjiot zakon, sekoe urivanje i otstranuvanje na taa ograda vo celost ili na koj bilo nejzin del, znaci povtorno paganje vo ziviot pesok na grevot od koj ne izbavil Hristos.
    Da povtorime: nie sme slobodni, bezbedni, spokojni, mirni i srekni ako nasiot dvor, nasiot zivot, naseto hristijanstvo, e ogradeno so visokite ogradi na Bozjiot zakon, ako `ziveeme vo ramkite ili vo ogradata na “zakonot na slobodata”.
    Hristijanstvoto na hristijaninot bez Bozjiot zakon e neogradena jurija obrasnata so trnje i pleveli, obrasnata so grev.






      Твојот Светол ДУХ о ЕДИНСТВЕН БОЖЕ е многу поважен од сиот прекрасен закон и секои заштитни граници,
      Вдахни Го о БОЖЕ во секој човек, да ни се отворат срцата за Христа, за Суштината на Вистината, за Евангелието, за Внатрешниот човек,
      за Новиот човек, кому нити му сметаат, нити пак му се потребни законските граници,
      Новиот Човек во кого лично живееш ТИ, Кој си Центарот и Целта на Евангелието, за кое прекрасно сведочат Новозаветните страници!

      Амин!



      ... „Ете, се' ново создавам!” ...

      (Откр. 21:5)




         

      Изменето од spiros - 16.Мај.2011 во 22:08
      Through the Blood of His Grace,
      we are Forgiven and Free,
      in Time & Eternity!

      БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



      Кон врв
       Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 6789>
        Сподели тема   

      Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

      Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
      Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

      Страницата е генерирана за 0,422 секунди.