IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - 10-ТЕ БОЖЈИ ЗАПОВЕДИ
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

10-ТЕ БОЖЈИ ЗАПОВЕДИ

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 45678 9>
Автор
Порака
sk Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 25.Јануари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 515
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Февруари.2010 во 16:00
"„Запиши ги овие зборови - му рече Господ на Мојсеја - зашто тие се основи врз кои склучив Завет со тебе и со Израел.” Мојсеј остана таму со Господа четириесет денови и четириесет ноќи. Ниту јадеше леб ниту пиеше вода. Тогаш ги напиша врз плочите зборовите на Заветот - Десетте заповеди." - 2 Mojseeva 34:27.28

Spored ovoj tekst, Mojsej gi zapishal po naredba na Gospod.
Кон врв
connected Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јули.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2787
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај connected Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Февруари.2010 во 17:19
samo za 10te Bozji zapovedi ima direktna naredba od Bog za pisuvanje?
za Noviot Zavet mi e poznato kako e napisan i od koi avtori (gledano od istorisko-antropoloski aspekt), no sto e so Stariot Zavet?


navistina neznam

Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Февруари.2010 во 22:16
Originally posted by connected connected напиша:

samo za 10te Bozji zapovedi ima direktna naredba od Bog za pisuvanje?


Не.

Originally posted by connected connected напиша:


za Noviot Zavet mi e poznato kako e napisan i od koi avtori (gledano od istorisko-antropoloski aspekt), no sto e so Stariot Zavet?


И тој е пишуван од луѓе, кои пишувале вдахновени од Бог.

„Целото Писмо е од Бога вдахновено и е полезно за поука, за изобличување, за поправање и за воспитување во правдата, за да биде Божјиот човек совршено подготвен за секое добро дело.“
(2 Тимотеј 3:16-17, Библијата)

„Знајте го ова пред сè: ниедно пророштво во Писмото не може да се толкува како кој сака, зашто никогаш пророштвото не дошло од човечка волја, туку светите Божји луѓе зборувале носени од Светиот Дух.“
(2 Петрово 1:20-21, Библијата)
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
connected Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јули.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2787
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај connected Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Февруари.2010 во 23:00
фала ти Ев, навистина

кога ќе бидам спремна ќе ја прочитам повторно уште еднаш Библијата, па ќе видам до каде ќе ме однесе

само сакам уште нешто да те замолам, како го интерпретираш  ти последниот стих од Библијата кој го напиша овде?
Дали тој се однесува само за пророштвата?

или нека ми каже некој дали има негде напишано во некоја тема, сама ќе проверам

поздрав
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Февруари.2010 во 23:29
connected, сега видов дека стихот кој го цитирав (набрзина) не е добро преведен и затоа ќе ти го цитирам од друг превод, а и од мојот омилен превод NIV доколку разбираш англиски:

„Но знајте го пред се ова: ниедно пророштво во Писмото не е од нечие сопствено толкување, зашто никогаш ниту едно пророштво не потекнува од човечка волја, туку луѓе поттикнати од Светиот Дух зборувале од Бога.“ (2 Петрово 1:20)
 
„Above all, you must understand that no prophecy of Scripture came about by the prophet's own interpretation. For prophecy never had its origin in the will of man, but men spoke from God as they were carried along by the Holy Spirit“ (2 Peter 1:20)

Мислам дека сега е појасно. Значи поентата на апостолот Петар погоре е да каже дека пророштвата во Библијата не се човечки измислици, туку дека Бог зборувал преку нивните усти.

Дали тоа се однесува само за пророштвата? Не. Предходниот стих кој ти го наведов вели дека целото Писмо е боговдахновено (вдахнато од Бог).

Баш ми е драго што ќе почнеш да ја читаш Библијата. Те подржувам и охрабрувам во тој чекор. Ако имаш некои нејаснотии или потешкотии при читањето, слободно обрати се за дополнително мислење. позз
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
connected Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јули.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2787
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај connected Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Февруари.2010 во 23:48
многу убав стих, го имав заборавено, навистина
ама гледам дека сега откако повторно го видов, ме натера да размислам за многу работи
имено, колку и да сакам да ја читам Библијата повторно (а се трудам тоа да го направам подготвена, и психички и физички, онака со чисто срце) сега со ова сфаќам дека можеби уште не сум.

јас овие стихови некако ги разбирам и малку поинаку,
како да ми велат во некоја длабочина да несмеам да имам сопствено мислење, или пак да не ја читам сама, незнам....можеби грешам или премногу размислувам, но тоа се мои лични недоразбирања.
можеби и грешам кога несакам ограничувања, незнам...


фала ти уште еднаш, Господ си ја „знае работат“ што вика баба ми, ќе видам на што ум ќе ме донесе голема%20насмевка

најголем поздрав
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Февруари.2010 во 01:05
connected, не ти требаат никакви психо-физички подготовки за да ја читаш Библијата. Ти треба само воља, решителност, одлучност и дисциплина (редовно да ја читаш.
Исто така не треба да гледаш на Библијата како на некоја поезија или уметничка творба која што може да се толкува вака или онака. Стиховите околу кои што се расправаат теолозите т.е. оние кои што имаат сериозни аргументи за повеќе толкувања се бројат на прсти и не се повеќе од 0.01% од содржината на Библијата. Значи може со право да се каже дека Библијата е јасна и недвосмислена Божја објава до човекот, објава која му нуди спасување и вечен живот на грешниот човек.
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
ahmar1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 712
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ahmar1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Февруари.2010 во 11:45
Originally posted by connected connected напиша:

колку и да сакам да ја читам Библијата повторно (а се трудам тоа да го направам подготвена, и психички и физички, онака со чисто срце) сега со ова сфаќам дека можеби уште не сум.


Никој не може да се изедначи со Бога затоа и добро е ако се сметаш за недостојна но сепак тоа не е причина да не го прочиташ СВЕТОТО ПИСМО.
(првославните го користат овој термин,додека протестантите и широките народни маси повеќе го користат терминот библија-грчки збор кој значи-книга)
Ја инаку секогаш кога го читам светото писмо читам едно мало ливче кое ми е секогаш на страната на која треба да читам и е изрека од Свети Јован Златоуст и гласи
Ако не го разбираш тоа што го читаш ,демоните го разбираат и треперат!

Затоа читај и не се плаши

Би ти препорачал само првин да го читаш Новиот завет а дури откако добро ќе го прочиташ него па дури покасно Стариот завет.
Зашто не само што Стариот завет е доста обемен(за прво читање) туку е полн со пророштва токму за Новиот Завет.
А Новиот Завет е исполнување на тие пророштва.



Originally posted by connected connected напиша:

јас овие стихови некако ги разбирам и малку поинаку,како да ми велат во некоја длабочина да несмеам да имам сопствено мислење, или пак да не ја читам сама, незнам....можеби грешам или премногу размислувам, но тоа се мои лични недоразбирања.можеби и грешам кога несакам ограничувања, незнам...


Најпрвин биди реална со себе,никој не може нити смее да се пофали дека го разбира надолжно и попречно сето можно значење на Светото писмо!
Инаку Светото писмо се чита не како секоја книга туку треба да се ЖИВЕЕ.
Ако прочиташ дека Христос ни вели прости му на својот ближен,застани и запрашај се дали јас сум му простила на мојот ближен(родител,брат,сестра,колега пријател ,непријател)?

Секоја реченица која Христос таму ја кажува еИ ДО ТЕБЕ ЛИЧНО УПАТЕНА.Затоа за почеток доволно е и само неколку глави (па дури и само една!)да прочиташ дневно.

и уште еден предлог од мене но кој и немора да го употребиш.Обиди се некој ден на глас да ги читаш евангелијата(кога ќе бидеш нели секако во можност).

Голем поздрав во Христа+++


Изменето од ahmar1 - 18.Февруари.2010 во 11:51
Илја дин,Илја бил ел Месија+++
нема друга вера освен правоверната,Христос е Месијата+++
Кон врв
Blagoj_s Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 28.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 3057
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Blagoj_s Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Февруари.2010 во 12:38
Originally posted by connected connected напиша:

samo za 10te Bozji zapovedi ima direktna naredba od Bog za pisuvanje?za Noviot Zavet mi e poznato kako e napisan i od koi avtori (gledano od istorisko-antropoloski aspekt), no sto e so Stariot Zavet? navistina neznam




    Stariot zavet:" Vi go objavi svojot zavet i vi nalozi da go izvrsuvate- Desete zapovedi , sto gi napisa na dve kameni ploci"[5.Mojseeva 4,10-13].- D zapomneme: sustina na stariot zavet e Bozjiot zakon, Desette zapovedi, nareceni"zborovi na zavetot" ili "zborovi na sojuzot", napisani na dve kameni ploci, nareceni "ploci na zavetot"ili "ploci na sojuzot", smesteni vo poseben kovceg, narecen "kovceg na zavetot" ili "kovceg na sojuzot" [Otkrovenie 11,19; Evreite 9,4; 2Mojsieva 34,28].




Noviot zavet:" Ova e zavet sto ke go sklucam so Izraeloviot dom po onie denovi- govori Gospod. Mojot zakon ke go stavamvo nivnata dusa i ke go napisam na nivnoto srce. I ke bidam nivni Bog, a tie moj narod" [Eremia 31,33; Evreite 8,10].
" Ke vi dadam novo srce i ke vdahnam nov duh vo vas. Ke go izvadam kamenoto srce od vaseto telo i ke vi dadam srce od meso. Ke go vlozam mojot Duh vo vas vnatre za da odite po moite zakoni i da gi pazite i vrsite moite naredbi"[ Ezekil 36,26.27].



Uste ednas;
   
    Starit zavet: Bozjiot zakon, Desete zapovbedi se vrezani na kameni ploci. Zavetot e napisan vo zavetna kniga zapecatena so zivotinska krv. Negov posrednik e covekot,Mojsej. Tesko e da se drzat zapovedite koga se nadvor od nas, koga se napisani na kameni ploci, a ne vo naseto srce.


     Noviot zavet: Bozjiot zakon, Desete zapovedi se napisani vo srceto, vo mislite , vo umot. Negov posrednik e Hristos. Zapecaten e so Hristova krv. Hristos vospostavuva zaveten odnos, dogovor sklucuva i vo sojuz stapuva poedinecno so sekoj vernik koga ke go prifati Hrista kako svoj Spasitel i koga ke resi da se krsti so biblisko krstevanje.


   Predimstvata na noviot zavet, zasnovan na "podobri vetuvanja", i negovata ubavina, gi gledame vo zivotot na apostol Pavle i na drugite bibliski lica:

    "So Hrista se raspnav; i jas veke ne ziveam, tuku Hristos zivee vo mene, a zivotot sto sega go ziveam vo teloto, go ziveam preku vera vo Bozjiot Sin, koj me milee i se predade sebesi za mene"[Galatjanite 2,20].

    " So vera Hristos da se vseli vo vasite srca"[Efescite 3,17-18].
     
" Naogam naslada vo Bozjiot zakon"[Rimjanite 2,22].....
   ima i mnogu drugi....
Vsusnost noviot zavet se temeli na Hristovata zrtva sto ja prinel Hristos na krstot na Golgota.



   
www.myspace.com/sblagoj
Кон врв
Blagoj_s Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 28.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 3057
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Blagoj_s Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Февруари.2010 во 12:40


   OD NAS ZAVISI DALI KE JA PRIFATIME ILI NE.





Изменето од Blagoj_s - 18.Февруари.2010 во 13:26
www.myspace.com/sblagoj
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Февруари.2010 во 12:45
Originally posted by ahmar1 ahmar1 напиша:


Секоја реченица која Христос таму ја кажува е И ДО ТЕБЕ ЛИЧНО УПАТЕНА.



Не го лажи девојчето, не е секоја Христова реченица таму до неа лично упатена. На пример следниве реченици не се упатени до connected лично упатени:

„Исус и рече: „Оди, повикај го мажа си и врати се тука!” “ (Исус Христос во Јован 4:16)
„Исус им рече: „Одвиткајте го и оставете го да оди!”“ (Исус Христос во Јован 11:44)
„Исус му рече: „Стани, подигни ја својата постела и оди!”“ (Исус Христос во Јован 5:8)
„Исус и рече: „Право кажа дека немаш маж;“ (Исус Христос во Јован 4:17)
„оди до морето, фрли јадица и земи ја првата риба што ќе излезе, и кога ќе и ја отвориш устата, ќе најдеш статир; земи го и подај им го за Мене и за тебе.” (Исус Христос во Матеј 17:27)

Originally posted by ahmar1 ahmar1 напиша:


и уште еден предлог од мене но кој и немора да го употребиш.Обиди се некој ден на глас да ги читаш евангелијата(кога ќе бидеш нели секако во можност).


Само немој да ја тераш да ги пее евангелијата како православните свештеници голема%20насмевка


Изменето од EvAngelos - 18.Февруари.2010 во 12:46
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
connected Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јули.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2787
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај connected Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Февруари.2010 во 13:18
дечки ај ќе ве молам немојте до толку да помагате, Ев а ти малку претера

имаш среќа што ова е сепак форум, и можеби овде наликувам на девојче

но сепак сум зрела жена, можеби и постара од сите овде, така да немојте да претерувате

и јас самата ќе одлучам кои стихови се за мене а кои не, не ми треба ничија интерпретација и видување.

Ев, редно е да созрееш малку, сепак сум постара и поискусна од тебе. Тоа што ја немам прочитано Библијата повеќе од еднаш не те прави ништо подобар од мене
Кон врв
connected Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јули.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2787
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај connected Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Февруари.2010 во 13:21
срамота стварно, испаѓа дека некои луѓе колку и да прочитаат и научат нешто, ништо од тоа незнаат да го применат во пракса

ароганцијата и суетата се негативни особини
Кон врв
Blagoj_s Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 28.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 3057
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Blagoj_s Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Февруари.2010 во 13:33
Originally posted by connected connected напиша:

срамота стварно, испаѓа дека некои луѓе колку и да прочитаат и научат нешто, ништо од тоа незнаат да го применат во праксаароганцијата и суетата се негативни особини



   Se slozuvam so tebe, so ovie tvoi zborovi kazuvas deka; duri so edno citanje nekoj moze mnogu podobro da ja razbere biblijata i da go primenuva napisanoto, od onie koi mozebi formalno ja procitale mnogupati .
Vera bez dela e mrtva.

Pozdrav

Изменето од Blagoj_s - 18.Февруари.2010 во 19:56
www.myspace.com/sblagoj
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 45678 9>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,156 секунди.