IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Патувања...
  Активни теми Активни теми RSS - А да ја прошетаме Македонија ?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

А да ја прошетаме Македонија ?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 5678>
Автор
Порака
Gabriela_S Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Февруари.2008
Локација: On the stone
Статус: Офлајн
Поени: 21934
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Gabriela_S Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Јануари.2009 во 00:08
Zapoznaj ja tatkovinata za poveke da ja sakas.    
Kade i da pojdis nema da zgresis!!!
Кон врв
Zlatnik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Август.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zlatnik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Јануари.2009 во 11:58
Originally posted by ANITA11 ANITA11 напиша:

Originally posted by kiki_kiki kiki_kiki напиша:

pa dobro e da se proseta niz mak ama i vo stara mak vo pela tamu e bombona

kiki koga tamu?

In United Macedonia!
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Јануари.2009 во 15:40
mnogu e ubava !,..za merak!,среќа...nema nikade na drugo mesto takva ubavina,..osven ,..nadvor!намигнување
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
ANITA11 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Јануари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 21488
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ANITA11 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Февруари.2009 во 12:35
ne sum ja prosetala ...zamislete nasava zemja
Кон врв
stigma04 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Март.2010
Статус: Офлајн
Поени: 2661
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај stigma04 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Јули.2010 во 01:58

makedonija ima prekrasni mesta koi vredat da se posetat a eve edno od niv manastir rajcica.
Jas sum pepel tamu kade sto bev ogan
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јули.2010 во 20:10
Убаво е ова да се знае, симпатичен описголема%20насмевка
'Бевме во зем­ја во која многу обилно се јаде, во која има многу нечистотија и нема јавни то­а­ле­ти'",

Од Србија до Грција нема мочање
Кон врв
stigma04 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Март.2010
Статус: Офлајн
Поени: 2661
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај stigma04 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јули.2010 во 02:33

istrazija svojata zemja vredi
Jas sum pepel tamu kade sto bev ogan
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јули.2010 во 15:06
pa,изненадување...za inat i ke ja shetam ama,...................grchkata makedonija!да
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
Schatzii Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Мај.2010
Локација: Germany
Статус: Офлајн
Поени: 10601
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Schatzii Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Декември.2010 во 15:05
Патувајте низ Македонија
 

jjjjjjjjjjjjj

Матка, со сите раскажани и заборавени легенди е мистичното место на "големиот" град.

Чувствувате потреба да ги наполните вашите гради со свеж планински воздух додека ги гледате облаците како лебдат на небото, го слушате гласот на дивите птици, додека над вас, ветрот се бори со густите зелени дрвја!?

Не треба многу да патувате за да го најдете местото од описов!

matka121

Во престолнината на Македонија, "живее" Матка, со сите раскажани и заборавени легенди, мистичното место на "големиот" град.

Фактот дека постои еден "паралелен свет" горе - долу, над земја - под вода, го покачува адреналинот. Можете да уживате во пешачење и прошетки, во традиционалната македонска храна, а за вљубениците во културата и за оние кои сакаат природа, за авантуристи или обични луѓе, нуди повеќе отколку што можете да видите за еден ден.

Место со сè уште неоткриени длабочини и тајни, вертикални карпи прикривајќи бројни пештери, спелеолошки и алпинистички планински центар, антички храмови и средновековни цркви и манастири.

800px-St_Andrew_Monastery_Macedonia

Духовна утроба на Скопје која се служи со свети исцелителски води, прекрасна природа, 200 видови на ретки пеперутки, околу 1000 растителни видови, од кои 20% ендемски или многу ретки, смарагдно зелена вода.

Кањонот Матка зафаќа површина од околу 5.000 ha и се наоѓа на 17 km југозападно од Скопје, тој претставува кањон на реката Треска, која е десна притока на Вардар.

Матка претставува еден од најголемите рефугијални центри за време на глацијалниот период, што придонело денес на овој простор да се сретнат голем број реликтни и ендемични растенија и животни. Од вкупниот број на 1.000 видови на растенија, 20% се ендемити или реликти. Од терциерните реликти, позначајни се кошаниновата темјанушка (Viola kosaninii) и наталиевата рамонда (Ramonda nathaliae).

На локалитетот Матка се откриени 2 нови видови на вистински пајаци и 5 лажни скорпии. Во кањонот се регистрирани 119 видови дневни и 140 видови ноќни пеперутки. Се среќаваат и 77 видови на балкански ендемични мали пеперутки, а уште 18 други видови се нови за науката.

39C39236B05B684A8AAC36E927B412D19E3D75AE32F9CC4D810C2D4A15229850

Поради големиот број на цркви и манастири пак, Матка го носи и името Света Гора.

Во кањонот Матка можете да ги посетите црквите и манастирите: манастирот "Успение на Пресвета Богородица", манастирот "Свети Никола" Шишевски, црквата "Свети Андреја", црквата "Свети Спас" со остатоци од ранохристијанските цркви, "Света Троица" и "Свети Ѓорѓија" и црквата "Света Недела" (во рушевини).

matka11

Крстарејќи по реката Треска со мало бротче, се стигнува и до пештерата Врело, една од најдлабоките пештери во Европа.

Подводната пештера Врело е лоцирана во кањонот Матка од десната страна на реката Треска. Пештерата е систем од две пештери една над и една под водата и езеро. На таванот е вистински "дожд" од сталактити, а не помалку зачудуваат неколкуте столбови.

Посебно воодушевуваат "столбовите близнаци" кои се високи околу 6 метри и се со бела кристална боја.

__5

Во длабочината на пештерата се наоѓаат две езера, Мало и Големо Езеро со своја т.н. руска плажа. Плажата го добила името така што меѓу првите во неа се бањале руски пилоти вработени во македонското воздухопловство. Малото езеро има форма на осмица. Во најширокиот дел има димензија од 8 м, а должината и длабочината му се 15 м, додека Големото Езеро има должина од 35 м, а длабочина од 15-18 м.

Присуството на сталактитите во водата упатува на заклучок дека некогаш во пештерата немало вода. Оваа констатација ја потврдува еден спелеолог и информира дека езерата се создадени по изградбата на акумулацијата Матка во 1936 година.

Во пештерата има и т.н. "концертна сала", од чија лева страна се таканаречените "пишани камења". Станува збор за систем од знаци, можеби и за писмо, за чие дешифрирање и толкување e потребна стручна помош.

Истражувањата од летово, покажаа дека во салата Пеони која е сува пештера што се наоѓа на 120 метри од влезот во подводната пештера Врело и до која може да се дојде само со нуркање, има 19,8% кислород, што е доволно за дишење.

matka-kanjon

Дали е ова доволно за да ја посетите Матка овој викенд?

Dream what you want to dream;
Go where you want to go;
Be what you want to be,
because you have only one life and one chance to do all the things you want to do.
Кон врв
емил Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
зависник идивидовски

Регистриран: 11.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 85164
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај емил Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Јануари.2011 во 06:43
Свети Јован Бигорски

 

Манастирот Свети Јован Бигорски се наоѓа помеѓу живописните предели на
реката Радика, помеѓу Дебар и Гостивар. Изграден е во 1020 година, а е посветен на Свети Јован Крстител. Бигорски се нарелува бидејќи е изграден врз варовнички карпи - бигор. 

Целиот манастир се состои од Манастирската црква, конаци, библиотека, и помошни објекти.

Покрај неверојатните природани убавини кои го опкржуваат овој манастир, особено е позната и збирката од бесценети икони и иконостасот, кој има непроценливо значење и за црквата и за Република Македонија. Еве само дел од убавините на Св. Јован Бигорски, во некоја следна пригода ќе ја дополниме галеријата...

1b2b3b4b5b6b7b8bИзменето од емил - 08.Јануари.2011 во 06:44
Кон врв
evangeline Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Август.2011
Локација: Naxos
Статус: Офлајн
Поени: 6756
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај evangeline Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Февруари.2014 во 12:42
Документарец за Кривогаштани. Интересно видео.
Внимавај кому му веруваш.
И ѓаволот еднаш беше ангел.


Being RICH
is not about how much you have,
BUT about how much you GIVE

Кон врв
Орка Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 44444
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Орка Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Јули.2014 во 11:45
Како дел од една Канадска инвестиција,и годинава ќе си ја прошетам не по моја воља Макеоднија...
Грујчо треба медал да ми даде за привлекување на странски инвестиции.
Кога веќе не ми го дава министеррството за странски инвестиции.
А не вака срам да кркам,да се кријам на форум од роднини на фејсбук како неработник.
Кон врв
Орка Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 44444
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Орка Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Август.2014 во 14:02
Малце напорно во еден ден многу километри по жешкото,но тоа и не толку криво ми беше.
Повеќе ме мачеше што цел ден на швепс бев додека летаа жолти,шопски и убава
музика околу мене.
Иако наплаќав со ладно пивце пред легнување.
Пофалби за Вевчанци...Си го заборавив клучот на гепекот,кога се
вратив ме пречека келнерката од ресторанот со клучот на рака.
Колку држи џебот почастив еден сок.
Пријатна за мирен ручек е и Радожда,вреди човек да се качи
и до Свети Архангел.Ептен без поклон отидовме и убава свадба фативме.
Свети Наум веќе спомнав убаво го средиле и не дочека со убаво виножито.
Е овчеполието најкриво ќе ми биде,толку пари за швепс никогаш не сум дал.

Па здравје од понеделник,ќе видам што распоред ќе ми дадат.
Кон врв
Орка Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 44444
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Орка Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Август.2014 во 20:55
Охрид појќе не го пишвам...Да не му најавнат Скопјанишчава,оти чудо колку е убав што по малу и имет.

Неколку километри од село Бешиште.На манастирот Св.Петка.
Еве нешто од попат.

Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 5678>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,141 секунди.