IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Уметност , култура и традиција
  Активни теми Активни теми RSS - Ваша песна,состав или што било напишано
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Ваша песна,состав или што било напишано

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 135136137138>
Автор
Порака
zverka_ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 11.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 6603
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zverka_ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Септември.2015 во 20:55
Мојата бескрајна среќа е да бидам таму... со тебе...
Да те допирам со кадифен шепот...
Да те обвиткувам со свилена нежност...
Во тишина да слушам чукање на нашите срца...
А во твоите очи да гледам себеси...


Јас сум 99% сигурна дека луѓето ме озборуваат,но 100% сум сигурна дека баш "ме заболи" за тоа!!!
Кон врв
zverka_ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 11.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 6603
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zverka_ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Октомври.2015 во 23:08
...Што има меѓу нас...?  Меѓу нас ..... 
трпки по кожа ........ прстите на грбот ......... усните изгрицкани .....
 преку трепет на телото ......... пулс, кој е разбирлив само за нас ......... 
Сега мислам дека меѓу нас е ........ !!!
Јас сум 99% сигурна дека луѓето ме озборуваат,но 100% сум сигурна дека баш "ме заболи" за тоа!!!
Кон врв
Panter17 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 05.Март.2016
Статус: Офлајн
Поени: 11
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (2) Благодарам(2)   Цитирај Panter17 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Март.2016 во 22:58
Понекогаш,тешко е да го смениш патот по кој си тргнал и си одлучил да патуваш....
Колку и да се трудиш,колку и да се напрегаш работите не одат како што треба.
Те тера да одиш некаде каде нема никој,а сепак сите ти се потребни.
Љубовта кон нештата е многу голема,посебно ако е во срцето.Многу боли кога неможеш го оствариш сонот,сонот на твојот живот,животот за кој мечтаеше.Понекогаш,внатре во душата те жегнува врелина,болка од некои работи за кој се плашиш дека ке ги оствариш.Излегуваш надвор на дожд надевајки се дека ке ги измие твоите мечти и надевања за работите што се неостварливи,душата ти плаче како дождот што врни и воздухот што го дишеш те гуши и те запира да живееш помислувајки на работи што ги сакаш.Едноставно,не оди,нозете со паметот-срцето со душата...Овие работи не одат заедно,треба да одлучиш каде со кој ке тргнеш,дали ке си со љубовта на дожд или со мечтите на сонце,за кој живееш.Опкружен си со луѓе кои не ти веруваат те сметаат за губитник,лажго,дволичен,идиот...Не сакајки да ги погледнат твоите светли страни...
Страните на твојот живот по кој неуморно работиш на одлуката каде да тргнеш,и наеднаш одлушуваш за сонцето, за нозете со паметот заборавајки на срцето одбегнувајки го дождот.На крајот на одлуката дознаваш дека џабе ке си на сонце кога душата ти плаче...Очите ти се полнат со солзите од душата,ти доаѓа да се вратиш кај некои работи за да ги поправиш,но животот не дава втора шанса...Едно што дозволува е да го одбереш правиот пат,патот по кој што никој досега не ризикувал да оди,затоа што,по тој пат,душата може да ти остане на средина и тогаш пак исто продолживаш со нозете и паметот.И на крај на маките ти се отвара пат,пат што те води до сигурен живот за тебе...Патот на сонцето,осветлува и полни со живот секое тело што се наоѓа околу тебе,но тоа не го влкучува и твоето,и понатаму го чекаш дождот за да те спаси од жештината на сочевите зраци,упорно се надеваш на облаците да дојдат над тебе,разлишноста од другите околу тебе те тера да чекаш за работи кои никој ке сака да се случи и бега од нив.ТИ СИ ЕДИНСТВЕНИОТ,што се бори за се,се бори за себе,другите да имаат убав живот а ти едноставно не се сожаливаш себеси во таа борба,борбата што никогаш нема да заврши,вечната борба за патот твој,поминуаш многу,чувствуваш многу,разбираш многу.Ти си единствениот што господ му дарувал работи кои никој не ги посакува.Знаеш,знаеш дека си тука да напправиш се за себе,но незнаеш дека не си единствениот во тој свет.Гледаш во месечината и бараш некои да ти се јави,некој што не го слушаш а камоли да ги здогледаш,се надеваш дека не си сам.Сам си,си одлучил да те грее сонце во самотија,тоа е таа самотија на душата внатре и покрај тоа што однадвор си огреан од сонце.На крај дознаваш дека имаш темна страна,темна страна како месечината која никогаш не ја огреало сонце,но сите имаме една таква страна и не сакаме да ја дознаат.Ги криеме работите од другите,се лажеме себеси дека сонцето е поубаво од дождот.И секогаш ја правиме истата грешка тргнувајки напред со нозете и паметот,заборавајки на душата и срцето...
Кон врв
Суада Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Април.2015
Статус: Офлајн
Поени: 311
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Суада Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Март.2016 во 23:07
Браво Пантер17, многу убаво пишано.
Иншаллах, да редиш вакви текстови, а во иднина и книга некоја за животот општо да напишеш.
Доаѓам тука-себеси се брукам...
Ми идИ во глава да си пукам
Хехе
Кон врв
zverka_ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 11.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 6603
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (1) Благодарам(1)   Цитирај zverka_ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Март.2016 во 21:07
... чекав тогаш,чекам сега...
чекам десет години да дојде тој ден,
кога нашите души ке се спојат во една,
кога нашите тела ке ја слушат најубавата музика...
Музика на спојување на двете битија,
која ке звучи само за нас двајца...
Тој ден ке дојде...
Некогаш и некаде...
А јас ќе го чекам исто, како и пред десет години...
Јас сум 99% сигурна дека луѓето ме озборуваат,но 100% сум сигурна дека баш "ме заболи" за тоа!!!
Кон врв
SVOJA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Мај.2013
Статус: Офлајн
Поени: 2147
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај SVOJA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Март.2016 во 16:29
Pomina?
Me prasa...
Ke pomine,ke bide ..si pomisliv
Ako smeam da ti kazam kako sum?Ako mozes da razberes ke ti raskazam.
Akomozes da me slusas ke ti kazam..
Samo ne go vrti pogledot na kaj mene,za da ne se izgubam vo prostorot,za da ne zaboravam sto sakav da ti kazam.
Ne se vrti..Za da ne me stegne dusava moja koja e totalen zavisnik od tebe.
Ne gledaj me,nemoj..
Ke ti kazam..ke ti kazam me bolis ,me bolis tolku mnogu kolku sto moze da umre dusa od bolka.Ke ti kazam bez tebe neznam ni da disam,bez tebe ni oci otvoreni nemozam da cuvam.
Bez tebe ,ednostavno me nema mene.
Ke ti kazaev i ,,OSTANI,,no nemav sila..
Ke ti kazev i NEMOJ,no nemozev
RODENA SREDE PURPURNI VODOPADI,DETE NA ZVEZDITE,GOSPODARKA NA ZELBITE,RATNIK,TRAGAC TAINSTVEN OSAMENIK.
Кон врв
SVOJA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Мај.2013
Статус: Офлајн
Поени: 2147
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај SVOJA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Април.2016 во 20:41
Pozadi eden zivot,edno postoenje kade senkite gi gledas kako realnos,kade vo istite tie senki postoi edna silueta koja tebe ...

Iistata taa silueta te razocaruva,ti go vrti grbot,ti gi kazuva najposlednite zborovi sto mozat da se kazat nekomu kogo mrazis i te pravi pola covek....umren covek.
Te krsi onolku za da dva zivoti ti se potrebni dodeka ozdraves,dodeka si dojdes pri sebe.
I kako telo bez duh se obiduvas da go prezivees sekoj den,a ne ti odi..
Se vleces,ama umesto.
Vo sebe si davas nadez deka ke pomine eden den,deka nemoze se taka crno da bide ,deka ke ozdraves ,samo treba vreme..
RODENA SREDE PURPURNI VODOPADI,DETE NA ZVEZDITE,GOSPODARKA NA ZELBITE,RATNIK,TRAGAC TAINSTVEN OSAMENIK.
Кон врв
zverka_ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 11.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 6603
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zverka_ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Октомври.2016 во 22:46

Cekash mene da ti podadam raka, a mozam i dvete

da ti gi dadam,

da te izvlecam od toa sekojdnevie tvoe

od isti lugje,od isto tvoe Jas. Dusha da ti dadam,

da te razmrdam, da te razbudam od sonot koj uste go sonuvas.

Da bidesh obicen Ti...Bez tie dosadni lugje,zaebancii,lazna

sminjka i materijalna nadvoreshnost...

Ne tapkaj vo mesto, zacekori napred.... so mene......

Јас сум 99% сигурна дека луѓето ме озборуваат,но 100% сум сигурна дека баш "ме заболи" за тоа!!!
Кон врв
SVOJA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Мај.2013
Статус: Офлајн
Поени: 2147
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај SVOJA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Октомври.2016 во 17:47
Zivotot e samo mig od minatoto....a ti si treperliv odblesok vo nokta.Neshto koe nemozam da go smestam vo idninata no kako damka stoe vo moeto minato.Neshto koe ne postoi a postoi.Neshto koe nema forma ,ne go gledash a tuka e.Ti si ednostavno neshto bez koe nemozam da ziveam,kako nekoj vozduh si za mene.Na narkomanot shto e heroinot toa si ti za mene........nekade procitav deka zenskoto srce ti e kako grob koga ednash nekoj vo nego smestish .....nema vadenje.I tuka ima vistina,te smestiv ,ela zamini da te vidam Eeee potoa slushnav,,tvoeto srce e samo pumpa za ispumpuvanje krv i nishto fazla,ako nekoj od tebe ceka ljubov ke se naceka,,.......i ova e tocno.Studen pogled,ladno srce nemash emocii nemash custva,roden samo da povreduvash....ete takvo si.
RODENA SREDE PURPURNI VODOPADI,DETE NA ZVEZDITE,GOSPODARKA NA ZELBITE,RATNIK,TRAGAC TAINSTVEN OSAMENIK.
Кон врв
SVOJA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Мај.2013
Статус: Офлајн
Поени: 2147
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај SVOJA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Ноември.2016 во 19:04
Оној пат кога беше крај,оној пат кога ме повика на клупата. Тој ден,тоа место,џагорот на градот,пеењето на птиците,на тоа место на клупата,мигот сеуште добро го паметам.Како сеуште да го чуствувам ветрот,тивко разиграниот ветер кој онака неусетно ни ги галеше лицата и си играше со нашата коса.Се сеќавам многу добро на секој детал тоа попладне.Се доближа до менене доволно блиску не доволно далеку.
Земаќи ги моите раце во твоите јас се стопив,ги затворив очите за да можам да те почуствувам да те осетам зошто да те прегрнам несмеев,неможев...
-Мора ли,размисли ли?
-Нека остане вака потребно ми е се од тебе,потребно ми е времето кое го оделуваш за мене.
Те погледнав,да знаеш која болка ја почуствував,да знаеш како заплаче срцево,да знаеш уште колку те посакуваа усниве....
-Мораме,да не мислиме само на насза твое добро.....грлово ми се стегна а не го мислев тоа а не го сакав тоа несакавввв крај!!!!
-Кое добро?
-Која си ти да мислиш дека ова е за мое добро.
-Не сакаммм да ми е добро ако морам без тебе ме разбираш не го сакам тоа добро без тебе во него.
Ете немав храброст ни да те погледнам,ни пак сила за да можам да изговорам збор,два...
Да знаеш мило да знаеш..ти си мое се,да знаеш дека од тогаш ете сеуште те мислам и не престанав да те мислам,постојано ми си во мислите.И сеуште онака од нигде никаде воздивнуваќи ќе го изговорам твоето име и од време на време ќе си кажам себеси во ум ,,офффф бееее те сакам....сеуште,,Изменето од SVOJA - 20.Ноември.2016 во 19:08
RODENA SREDE PURPURNI VODOPADI,DETE NA ZVEZDITE,GOSPODARKA NA ZELBITE,RATNIK,TRAGAC TAINSTVEN OSAMENIK.
Кон врв
zverka_ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 11.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 6603
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (1) Благодарам(1)   Цитирај zverka_ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Јуни.2017 во 22:58
....А знаеш... Прегрни ме.
Онака, без причина.
Прегрни ме и ќе дознаеш како пее моето тело, говорејки повеќе отколку било какви зборови.
Прегрни ме и нека покрај нас дивеат ветрови и бесконечно паѓат ѕвезди.
Нека се раѓат нови галаксии и нека горат древните богови, нека е...
Но меѓу нашите тела ќе остане тоа, што само со своето постоење оправдува се'...
Јас сум 99% сигурна дека луѓето ме озборуваат,но 100% сум сигурна дека баш "ме заболи" за тоа!!!
Кон врв
refreshing Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 19.Февруари.2016
Статус: Офлајн
Поени: 12
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај refreshing Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јули.2017 во 18:38
Jas te ljubev,ljubovta se uste moze da postoi.
Vo dusava moja se uste ne e zgasnata.
No neka ne te trevozi povekje.Ne sakam da te natazuvam so nisto.
Te ljubev tolku iskreno,tolku nezno...
Te od plaslivost,te od ljubomora izmoren....
Molcalivo,beznadezno,te ljubev onaka kako sto bi ti posakal jas i Gospod da bides ljubena od drugite.


Aleksandar Sergeevich Pushkin

Изменето од refreshing - 07.Јули.2017 во 08:28
Кон врв
SVOJA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Мај.2013
Статус: Офлајн
Поени: 2147
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај SVOJA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Август.2017 во 12:01
време..
·СРЕДА, 30 АВГУСТ 2017
Постоеше едно време во кое растев и живеев среќно.
Јас паметам време кога ѕвездите беа на број а небото имаше посебен сјај.
Тоа време секој пат ми пролистува низ мисливе,неможам а да не испомешам емоции, чуства.....ми буди насмевки,ми буди плач.
И сега живеам во време кога патам за минатото а среќна сум тука во сегашноста.
Две души и едно срце ми дарил бог,ме следи спокој ,ме следи среќа а во себе тага по изгубеното,патам по недостижното.
Патам по тебе...
И сега живеам во време кога бог ми ја одзел сигурноста ми го одзел здивот а ми го оставил несаканото и ме осакатил во душата .
И целата верба ми ја враќаат двете души,ме обвива топлината од срцето надеваќи се дека ќе останам за да будам подршка за да будам сигурност .
И секогаш сеќаваки се на тебе...

Изменето од SVOJA - 30.Август.2017 во 12:02
RODENA SREDE PURPURNI VODOPADI,DETE NA ZVEZDITE,GOSPODARKA NA ZELBITE,RATNIK,TRAGAC TAINSTVEN OSAMENIK.
Кон врв
zverka_ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 11.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 6603
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zverka_ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Декември.2017 во 21:03
Оваа година постепено доаѓа до крај. Таа ме научи како да го поправам моето срце,
како да се соберам себеси од делови одново,
како да се справам без луѓе... за кои мислев дека ќе бидат во мојот живот долго време.
Оваа година ме научи дека никој вистински не е со тебе.
Јас сум 99% сигурна дека луѓето ме озборуваат,но 100% сум сигурна дека баш "ме заболи" за тоа!!!
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 135136137138>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,172 секунди.