IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Уметност , култура и традиција
  Активни теми Активни теми RSS - Ваша песна,состав или што било напишано
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Ваша песна,состав или што било напишано

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 134135136137138>
Автор
Порака
fiks Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПРАВДОЉУБЕЦ

Регистриран: 18.Април.2005
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 24000
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fiks Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јануари.2014 во 01:58
Не е Анастеа иснспирација за ова,друго е инспирација,ако не ми веруваш види ми фејсбукот,ко зафрканција дојде али испадна добро.

Иначе тоа се стихови од Пабло Неруда 
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.

Кон врв
SVOJA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Мај.2013
Статус: Офлајн
Поени: 2159
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај SVOJA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Март.2014 во 16:53
Deka angelot i demonot se kako narcis i plac,deka si ti i nok i den.
    A potreba si nevidena..............dosta e

    Изменето од SVOJA - 15.Март.2014 во 19:18
    RODENA SREDE PURPURNI VODOPADI,DETE NA ZVEZDITE,GOSPODARKA NA ZELBITE,RATNIK,TRAGAC TAINSTVEN OSAMENIK.
    Кон врв
    bijonse1 Кликни и види ги опциите
    Сениор
    Сениор
    Лик (аватар)
    bella Madonna

    Регистриран: 14.Јануари.2009
    Локација: Macedonia
    Статус: Офлајн
    Поени: 16521
    Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bijonse1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Април.2014 во 21:19

    http://www.izreke-citati.com/wp-content/uploads/2012/06/PEARL.jpg

    ЗРНО ПЕСОК


    Единственото тркалезно млечно белило,

    скриена школка од зеницата на твојот поглед,

    го покажува морското дно на мојата душа…


    Единствената миризба на морската шир,

    скриена сила во твојата капката пот на моето око,

    го покажува сјајот на мојата невиност…


    Единствениот твој нежен допир ,

    скриен збор во твоите две раце ,

    го покажува моето јас,

    … само зрно песок !

    http://simoneverissphotography.com/assets1/Simoneverissphotography/800/Heart%20Sand%20Hand.jpg



    Изменето од bijonse1 - 24.Април.2014 во 21:20
    Кон врв
    Andjelina Кликни и види ги опциите
    Сениор
    Сениор
    Лик (аватар)
    Miss High Hill’s

    Регистриран: 07.Ноември.2007
    Статус: Офлајн
    Поени: 14129
    Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Andjelina Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јуни.2014 во 01:57
    Јас сум жена...моето средно име е ГРИЖА...
    Железничка станица со работно време 24/7
    испраќам и дочекувам...испраќам...дочекувам...
    на крајот од денот 
    како и сите железнички станици на овој свет
    останувам сама...
    во меѓувреме се грижам...
    дали ќе се снајде,ќе издржи ли,дали ќе има чисти блузи,ќе има ли доволно храна,дали ќе е безбеден?
    а знам дека може,дека е спремен и дека е време да му ги дадам крилјата да одлета
    ги плетев внимателно со години...со љубов,човечност,почит,храброст,големина,издржливост...
    сепак
    јас сум жена....моето средно име е ГРИЖА....
    Никогаш не научив дали е подобро да носиш патики или штикли кога ќе тргнеш во потрага по делот од душата кој ти недостасува

    Кон врв
    Анастеа Кликни и види ги опциите
    Администратор
    Администратор
    Лик (аватар)
    ПИПИ долгиот чорап

    Регистриран: 07.Април.2008
    Статус: Офлајн
    Поени: 35441
    Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Анастеа Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Септември.2014 во 11:22

    Првиот школски ден, некако по правило секогаш ми е малку постуден од другите, со некое поинакво сонце, пребледено и тоа, како учениче кое тргнува во прво одделение...
    Ги гледам низ прозорецот како одат кон училиштето, исчешлани, дотерани, со ранци и ташнички, со најнови чевлиња и шнолички во косите...

    Одат, возбудени од првиот школски ден и средбата (прва или повторна) со учителките/учителите...
    Одат, брзајќи да си ги видат другарчињата и да си седнат во клупите...
    Одат, да си ги видат првите симпатии, со црвени обравчиња од помислата на таа слатка тајна, која си ја знаат само тие и заклучениот споменар...
    Одат, спремни за нови палавштини, од кои на учителките им се ежат пресно фарбаните коси...
    Одат, да си ги покажат новите алишта, купени за првиот школски ден и да се фрцкаат важно низ школскиот двор...
    Одат, да си раскажат кај биле летото, кој колку се исончал и каква белја направил...
    Одат, да се описменат, да научат да бројат и да сметаат, да размислуваат со своите главчиња, да стекнат знаење за светот....
    Одат, за да се втурнат во тој свет на закони, правила, теореми, аксиоми, дефиниции, норми, идеологии, демагогии, догми...


    Одат, а јас ги гледам како му се подаваат на тој свет на уката, за никогаш повторно да не излезат од него, со оние чисти, невини детски срценца, со кои го восприемаат светот чист и нерасипан од мајмунштилаците на возрасните...


    Кон врв
    svetosparki Кликни и види ги опциите
    Сениор
    Сениор


    Регистриран: 27.Октомври.2013
    Статус: Офлајн
    Поени: 694
    Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај svetosparki Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Септември.2014 во 21:40
    Samo eden zbor
    zastana megu nas
    ko prevez,ko breme
    Zbor so sum go kazal
    nekomu i negde
    milion pati
    zbor sto mi otvoral
    milion vrati
    vo milost i nemilost
    mi pruzale raka
    da nikogas ne bidam
    toa so sakam
    i kopnez da me kopa
    isfrlen na bregot
    i tvojot miris
    pokrien od snegot
    Samo eden zbor
    otvorena usta
    vo vozdiska
    neizusteno,a tolku jako
    do bol i ludilo,
    nesto kao proska,
    nespokoj i troska
    vo zabot
    na vremeto koe stoi
    od togas koga pred naS zastana
    samo eden zbor...
    Prosti...

    Кон врв
    Анастеа Кликни и види ги опциите
    Администратор
    Администратор
    Лик (аватар)
    ПИПИ долгиот чорап

    Регистриран: 07.Април.2008
    Статус: Офлајн
    Поени: 35441
    Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (1) Благодарам(1)   Цитирај Анастеа Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Септември.2014 во 00:49

    Колку е убаво да лежиш на земја!

    Онака баш на земја, без никаков посредник помеѓу тебе и земјата. Добро, освен ќебе или крпа за плажа, ама никакви лежалки, кревети, душеци, столови...
    Ти и земјата, залепени. Ти врз неа како фластер.
    Под тебе трева, земја, камчиња, снег... било што од нејзиното набрчкано лице.
    Гледаш во небото, во сонцето, во облаците, во ѕвездите и останатите небесни тела...
    Пушташ мозок на пасење, мислите ти лутаат по сите страни на светот, низ далечни галаксии и црни дупки...

    Си помислуваш, што ако некој во моментов ја исклучи гравитацијата?

    И сфаќаш дека не си ни зрно прашинка во споредба со сиот тој бескрај во кој гледаш, колку и да си мислиш дека ти, баш ТИ си центар на Универзумот...


    Кон врв
    SVOJA Кликни и види ги опциите
    Сениор
    Сениор
    Лик (аватар)

    Регистриран: 28.Мај.2013
    Статус: Офлајн
    Поени: 2159
    Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај SVOJA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јануари.2015 во 00:17
    ...   Ete son soniv jas, lik eden od zelbi i nestvarnost izmislen.Telo svieno vo vid na violinski kluc do nego, race dve izleani od strast kon teloto ispruzeni .Dopirot dusata ja kini,zdiv zemen ja ladi dusata i misla edna migov da nema kraj .Neka traeee ,neka trae ova custvo posaka taa .Vo nokta koja nemo bdee ,vo edna soba se sobralo se vo tisinata vozdiski lebdat ,krici ispusteni od dusi ispoteni i tela koi treperat od starast kako trepet od stud .Tamu vo sobata vidov bura od emocii ,ljubov i zed na dusi nikogas ne zasitni edna od druga.
    Vo sonot koj go soniv se vidov sebesi..............
    RODENA SREDE PURPURNI VODOPADI,DETE NA ZVEZDITE,GOSPODARKA NA ZELBITE,RATNIK,TRAGAC TAINSTVEN OSAMENIK.
    Кон врв
    zverka_ Кликни и види ги опциите
    Сениор
    Сениор
    Лик (аватар)

    Регистриран: 11.Декември.2008
    Статус: Офлајн
    Поени: 6604
    Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (2) Благодарам(2)   Цитирај zverka_ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Март.2015 во 22:49
    Најдостојните луге секогаш се осамени...
     Тие се одликуваат со беспрекорен изглед, харизма, жив аналитички мозокот, образование и добри манири, зад кои скриена зависност од адреналин ... и силен поглед, во кој едвај се приметува некоја тага.
     Тие се во потрага по "нивните" луѓе. Нивни за комуникација, за компанијата и пријатен одмор, нивни за љубов, врски и семејството.
     Тие прават повеќе грешки, повеќе страдаат, поретко идат на контакт, потешко поднесуваат неуспеси. Но, секој пат, догорувајки во врска, тие се издигнуваат од пепелта како Феникс, стануваат се повеќе софистицирани и помоќни. И повторно, и повторно почнуваат одново.
     За нив се туѓи стереотипи на современото општество, нема никаква шанса да им се наметне мислењето на другите ...
     Зад нив секогаш се фрла кал, но никој не се осмелува да каже нешто за нив во лице, и сите гласини за нив се кршаат на парчиња налетаа на нивни железен карактер.
     Тие вообичаено се во потрага по човекот со кого би се чувствувале мирно. Дури и најсилните луѓе мора да бидат сигурни дека тие се сакани!


    Изменето од zverka_ - 29.Март.2015 во 22:53
    Јас сум 99% сигурна дека луѓето ме озборуваат,но 100% сум сигурна дека баш "ме заболи" за тоа!!!
    Кон врв
    zverka_ Кликни и види ги опциите
    Сениор
    Сениор
    Лик (аватар)

    Регистриран: 11.Декември.2008
    Статус: Офлајн
    Поени: 6604
    Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (1) Благодарам(1)   Цитирај zverka_ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Мај.2015 во 23:25
    Понекогаш ти пишев писма,
    не,не на хартија...во мојата глава,
    легната на тросед.
    Тие беа долги и чувствени...
    На крај,како што треба,ставав точка.
    А потоа.... потоа ги гужвав и ги фрлав в корпа.
    Уффф....не можам и не сакам да ставам точка...
    Сакам да продолжи...



    Изменето од zverka_ - 07.Мај.2015 во 21:24
    Јас сум 99% сигурна дека луѓето ме озборуваат,но 100% сум сигурна дека баш "ме заболи" за тоа!!!
    Кон врв
    SVOJA Кликни и види ги опциите
    Сениор
    Сениор
    Лик (аватар)

    Регистриран: 28.Мај.2013
    Статус: Офлајн
    Поени: 2159
    Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај SVOJA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Мај.2015 во 11:22
    Посакувам да можев времето да го вратам назат.Немоќна сум да се справам со времето,со настаните ,емоциите....Да можев ќе вратев се од ново.Сакаќи да те доближам јас те одалечив од себе.Некогаш блиску до душата,внатре во умот,во мислите секојдневно ,неизбежно како навика...Сега ,сега далечен ,недостапен. Неиздржлива е оваа потреба за повторно да видам збор,два онака безвеза кажани.
    ``И од каменот студен да те гледам,иста желбата ке биде.``
    RODENA SREDE PURPURNI VODOPADI,DETE NA ZVEZDITE,GOSPODARKA NA ZELBITE,RATNIK,TRAGAC TAINSTVEN OSAMENIK.
    Кон врв
    zverka_ Кликни и види ги опциите
    Сениор
    Сениор
    Лик (аватар)

    Регистриран: 11.Декември.2008
    Статус: Офлајн
    Поени: 6604
    Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zverka_ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Мај.2015 во 10:47
       Будам се...!!!
       Моите очи сеуште затворени,но
     веќе почнувам да осеќам и да сфаќам...
       Не те гледам,но знам дека си овде...
       Те чувствувам и те сфаќам како самата себеси...
        Пред мене се отвараат тие
     далечини,каде што ти леташе,каде
     допираше твојата рака,
     каде што твојот збор го
     менуваше се покрај тебе.
        Те гледам во СЕ...
        Поинаку не би можело ни да
     биде,Ти си дел од мене...
       И каде и да бидеш,Ти ќе ме најдеш,
     Ти ќе дојдеш кај мене...
        После сите скитања,копнежи и барња
     ти ке дојдеш, ти не можеш без мене,
     ние сме една целина...
        Ти си Борец,кој поминал долг
     пат,Ти си Сила и доверба...
        Јас-Нежност,Светлина,Спокој,Мечтаење и Надеж....
     И само заедно ние можеме да бидеме среќни.
     Ние сме едно цело,разделено на два дела...
     Но кои секогаш се стремат еден кај друг...
        Јас уште не сум ги отворила очите,но знам...
     Ти си тука,до мене.....




    Јас сум 99% сигурна дека луѓето ме озборуваат,но 100% сум сигурна дека баш "ме заболи" за тоа!!!
    Кон врв
    zverka_ Кликни и види ги опциите
    Сениор
    Сениор
    Лик (аватар)

    Регистриран: 11.Декември.2008
    Статус: Офлајн
    Поени: 6604
    Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zverka_ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Јуни.2015 во 20:06
    Во хотелска соба уште се осеќа мирисот на нејзиниот парфем ...
    И во тишина како да го слушаш шепотење на нејзини нежни зборови ...
    Три дена среќа ...
    Фантазии ..
    Соништа ...
    Веќе се е .... сон ....
    Седиш обвиткан во чад од цигари ...
    Со филџан кафе ...
    Виорот од спомени...
    Вдишуваш мирис...
    Мирисот на соништа ...
    Се присетуваш на нејзините зборови...
    Три дена среќа ...
    Или само страст!?
    Или љубов ...?
    Земаш цигара,вовлекуваш еден долг дим ....
    Ги затвараш очите ....
    Испушташ облак од чад...
    А во меморија јасно ....
    Нејзина силуета...
    Јас сум 99% сигурна дека луѓето ме озборуваат,но 100% сум сигурна дека баш "ме заболи" за тоа!!!
    Кон врв
    SVOJA Кликни и види ги опциите
    Сениор
    Сениор
    Лик (аватар)

    Регистриран: 28.Мај.2013
    Статус: Офлајн
    Поени: 2159
    Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај SVOJA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Август.2015 во 08:50
    Da posakam vo zivotov moj da se razigras kako veter ,kako muzika vo tisina otsvirena...Ke posakam tango edno odigrano kako nikogas dosega..cekor po cekor,dopir na dve dlanki i i spoj na dve dusi .Vodeni od strasta vo nas da go odigrame ova tango i zaboravime na se........zaboravime se.
    Bi ostanala vaka dolgo ,slusaki te kako dises ,custvuvaki go treperot na tvoeto telo dodeka go nosis moeto poleka ,pripieno vo ritamot na muzikata .
    I nesakam nisto drugo ,nesakam ......samo da sum dotebe, da sum tuka i da si tuka sekoj mig sekoj cas sekoj den a da ne mi falis nikogas....
    Go imam toa cuvstvo,cuvstvo na na zelba ..
    Ja imam taa potreba od tebe..
    RODENA SREDE PURPURNI VODOPADI,DETE NA ZVEZDITE,GOSPODARKA NA ZELBITE,RATNIK,TRAGAC TAINSTVEN OSAMENIK.
    Кон врв
     Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 134135136137138>
      Сподели тема   

    Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

    Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
    Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

    Страницата е генерирана за 0,313 секунди.