IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Фотографија, камери и видео
  Активни теми Активни теми RSS - TRKA PO PIKSELI I ODNOS RAW / JPEG FAJLOVI
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

TRKA PO PIKSELI I ODNOS RAW / JPEG FAJLOVI

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 456
Автор
Порака
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Јануари.2009 во 00:31
Dobar chovek si Trajko...

Ubavo sto ni se pridruzhi na sajtov... i malu ne razmrda so tvoeto prisustvo.

Inaku, koga kje dojdam vo Makedonija kje gledam da te posetam.
Кон врв
dimitarmisev Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Септември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 72
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај dimitarmisev Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Јануари.2009 во 10:04
Trajko, nema vrska ova so omladinata i postarite. Nitu pa so moite ili necii vkusovi. Nitu pa so toa deka jas (ili mladite) poveke vnimavale na formata nego na sodrzinata. Kako so rekov, procitav se od pocetok i diskusijata mi se svigjase, i tvoite postovi mi bese tesko da gi citam ne radi toa so ne cini sodrzinata tuku radi formata.

Toa e opsto pravilo za toa kako se pisuva. Eve na primer, da zeme nekoj slika od rodenata mi majka, i u photoshop neka ja prevrti ustata ili nosot ili ocite, i potoa neka mi ja pokaze slikata cela prevrtena za 5 sec - nema sansi deka ke primetam deka nekoj del od liceto e valja. Zatoa sto nie sekojdnevno ne gledame prevrteni faci i ne sme naviknati na niv. Istoto e i tuka.. Samo ti dadov dobronameren sovet, i probav da ti obrazlozam zoso e taka. Treba neli da se pocituvaat onie za koi pisuvas, sto ke go citaat ona so si go pisal.
Кон врв
itan14 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 545
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај itan14 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Јануари.2009 во 11:26
Originally posted by Igor-T Igor-T напиша:


Razmisleno odamna. голема%20насмевка

Eden od nachinite e zad shisheto se stava bel isechok otprilika
kako formata na shisheto, troa pomal,
i se osvetluva istoto so strogo controliran snop.

Toa za da "sveti" technosta.

A za odnapred za formata na shisheto
2x golemi svetlosni izvora, pravoagolni najarno,
za refleksija na formata na stakloto i da
osvetli etiketata.

Eve kako toa na Photoflex Web Photo School go pravat:
Web Photo School - Glass Bottle

========================

A za GOLEMITE BUKVI... ima drugo reshenie ! голема%20насмевка

Ako koristesh Mozilla/Firefox,
goleminata na fontot na web stranicite se zgolemuva odma
so CTRL i "+" a namaluva so  CTRL  i "-".

Instatnt chitliva golemina na bukvite.

Jas  POSTOJANO taka pravam koga mi e sitno ili nejkam da se
zamaram da odam preblizu do monitor.


Pozdrav

Igor

PS: A ti Gemini nekoja Vino/Zejtin "tezga" da ne si fatil ? голема%20насмевка






Mnogu dobar primer deka na internet ima se, i deka ne trebada se izmisluva "topla voda"


Кон врв
dimitarmisev Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Септември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 72
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај dimitarmisev Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Јануари.2009 во 12:29
Pa nema bas tolku se na internet, i ipak e bolje prvo sam da razmisles za resenieto kako ne bi baral izlez od sekoja situacija na internet ili u nekoja kniga. Barem toa e moeto mislenje
Кон врв
bobicar1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1099
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bobicar1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Јануари.2009 во 14:12
Еве го примерот за она што јас го спомнав за стаклена подлога и осбетлување од долу



http://www.diyphotography.net/light-up-the-floor-a-floor-lit-table-top-studio-project
Кон врв
GEMINI Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Јануари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 311
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај GEMINI Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Јануари.2009 во 20:26
Bobicar i ova sum go probal kako prva verzija, megutoa vaka premnogu se izrazuva strukturata na dnoto a isto taka kako sto gledas na samiot primer stosi go dal sepak imasa ostatoci od crnata pozadina vo vlasata.
Кон врв
GEMINI Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Јануари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 311
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај GEMINI Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Јануари.2009 во 21:22
Ajde malku da podebatirame za zgolemuvanje na kontrastot vo FotoShop,
Кон врв
mdeni Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Август.2007
Статус: Офлајн
Поени: 719
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mdeni Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Јануари.2009 во 21:26
E sto za toa? Spored mene najefikasno e da se menuva slikata so pomos na krivi, a ne preku kontrast... Taka fino moze da se podesi se, bez kliping.
Jas dodusa skoro se pravam so krivi, pa moze zatoa taka mi lici.
Ili vo NX so Highlight i shadow protection, moze da se zgolemi.
Inaku obicen kontrast mnogu mi e grub.
Кон врв
GEMINI Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Јануари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 311
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај GEMINI Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јануари.2009 во 15:47
Kako prvo da go definirame KONTRASTOT:
Kontrastot e odnosot pomegu svetlite i temnite delovi na fotografijata. dokolku nivniot odnos e pogolem kontrastot na fotografijata e pogolem.Se slozuvam so Deni deka preku kontrast e najednostavno no sekogas ne najdobro.
Po mene uste koga pocnav da rabotam digitalna fotografija nekako vooclivo mi bese dika digitalniot medium CRNATA boja ne ja registrira kako dlaboko crna. Analizirajki gi mnogubrojnite moznosti nekako najprivlecno mi izgledase a denes toa i go primenuvam Selective color pa vo crnata dodavam crna. Ako go probate ova ke primetite deka kontrastot se menuva a voedno se menuva i eden drug parametar na fotografijata. Pretpostavivam foto shopot vrsi komprimiranje na crnite ne definirani delovi od senzorot gi vooblicuva i pri toa ja podobruva na virtuelen nacin i ostrinata na fotografijata, pa taka alatkite za voostruvanje se koristat so pomali vrednosti.
Кон врв
GEMINI Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Јануари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 311
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај GEMINI Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јануари.2009 во 15:03
Ajde forumgii da ne se izmorivte od praznicite, ili na site vi padna parickata pa se uste ste vo sl;avenicko raspolozenie
Кон врв
JANE971 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Canon-џија

Регистриран: 20.Декември.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1711
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај JANE971 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Јануари.2009 во 03:26
AJ KOGA SME KAJ SVETLOTO...
JAS SI SE DRZAM DO ZLATNOTO PRAVILO STO GLASI: AKO MOZES DA ZAVRSIS RABOTA SO EDNO SVETLO, NE SI GO KOMPLICIRAJ ZIVOTOT SO VTORO.
ZNACI PREMNOGU SVETLA MOZAT DA NAPRAVAT POVEKE PROBLEMI I POVEKE SENKI ZA  KRIENJE
Born to be alive...

http://on.net.mk/galerija/jane-ljorovski
Кон врв
GEMINI Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Јануари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 311
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај GEMINI Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Јануари.2009 во 07:05
Jane apsolutno se slozuvam. Istoto pravilo go imam i jas so toa sto se trudam da upotrebuvam poveke ZILBERICI
Кон врв
JANE971 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Canon-џија

Регистриран: 20.Декември.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1711
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај JANE971 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Јануари.2009 во 18:47
moze i taka ... sepak najdobrite rezultati se dobivaat so edno svetlo, popoznato kako sonce, neli? :))))))))))))))))))))
se drugo e improvizacijaхи,%20хи...
Born to be alive...

http://on.net.mk/galerija/jane-ljorovski
Кон врв
GEMINI Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Јануари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 311
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај GEMINI Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Јануари.2009 во 21:48
EDEN SOVET
Kako vo naseto drzavice nema se da se kupi pa ne radi parite poveke poradi gubenjeto vreme vo odenje do Belgrad
eve kako da napravite ZILBERICI.
Za bela ke zemete parcinja stiropor.
Za zlatna i srebrena ke pojdete na avto pazarot ili vo salon za avto kozmetika i ke si kupite zastitnici od sonce koj letoto gi stavame na kolite od vnatre (gi ima zlatni i srebreni) za 100 den. pa ke si napravite po dva lastika od lasti za gaki i ge gi pricvrstuvate za parcinjata stiropor, em e lesno em ubavo reflektiraat.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 456
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,125 секунди.