IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Филозофија и психологиjа
  Активни теми Активни теми RSS - Суеверие
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Суеверие

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 19202122>
Автор
Порака
Joshua_Tree Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 6477
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Joshua_Tree Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Јули.2010 во 16:19
AaAaAa....crna vikash?голема%20насмевка
“Talk, talk, talk: the utter and heartbreaking stupidity of words.”
― William Faulkner, Mosquitoes
Кон врв
Феникс Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
http://www.youtube.com/watch?v=mTCmVSp46

Регистриран: 12.Март.2010
Статус: Офлајн
Поени: 8143
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Феникс Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Јули.2010 во 12:06
Мислам дека ќе станам суеверна некако у последно време се темно гледам кога читам тука, а у разно не збунетост
...Ne gledaj nazad so gnev, nitu napred so strav, gledaj naokolu so razbiranje. ...
Кон врв
Kali Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Storyteller

Регистриран: 30.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4947
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Kali Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јули.2010 во 22:53
Германскиов октопод на светско парче прави...и ај сега??? плазење
Кон врв
kejt-d-grejt Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 6228
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kejt-d-grejt Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јули.2010 во 23:02
да бе стварно... чудо едно...
се' што е убаво во животот е поезија. сето друго е проза
Кон врв
Џо Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Каубоец

Регистриран: 17.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 2121
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Џо Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јули.2010 во 23:51
Originally posted by Kali Kali напиша:

Германскиов октопод на светско парче прави...и ај сега??? плазење


мафија...
Ovo nebo nad nama
sjena je od zastora
kula na nebesima
u našim je prsima



Кон врв
dejanpp Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 893
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај dejanpp Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јули.2010 во 18:40
sueverieto  e  nacin  kako  da  si  go  objasnis   nekoj  kompleks  koj  ti  se  slucuva  sto  znaci  spored  tie  sueverni  informacii  nesmee  da  tece  zivotot  a  pak  religijata  e   stil  na  zivot  kojvo  nekoi  slucai  moze  da  se  narece  sovrsenstvo.
Кон врв
Joshua_Tree Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 6477
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Joshua_Tree Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јули.2010 во 20:16
Mozebi i moze da bide produktivno...koga silno veruvas i sakas...cudna e mokta na podsvesta

Ete jas silno veruvam deka sum najubav i najpameten....голема%20насмевка
“Talk, talk, talk: the utter and heartbreaking stupidity of words.”
― William Faulkner, Mosquitoes
Кон врв
Џо Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Каубоец

Регистриран: 17.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 2121
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Џо Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јули.2010 во 22:32
Еми , сега тука имаме проблем , како ќе ти биде поубаво да бидеш најубав и најпаметен , или да бидеш Џошуа...
Тоа највеќе ме плаши и буни...
Кога ќе признаеш дека си Џошуа тука си во Светот , во Етерот , тоа си ти , ама има ли напредок така?
Кон што целиме ?
Дали да чекаме ‘кармата‘ да ни го исполни тоа?
Дали да бидеме својствени и да чекаме просветлување?
Или да се стремиме кон тоа што го сакаме ?
Кога си придодаваме идни епитети , дали всушност ја дизторзираме нашата ‘Суштина‘ ??? , нашата личност???
Нели е тоа некој вид на , занемарување на нашите одлики , Одликите кои не прават Џошуа , или Кали , или Месинџер , или шотизнам...


Ovo nebo nad nama
sjena je od zastora
kula na nebesima
u našim je prsima



Кон врв
pagane Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 13044
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pagane Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јули.2010 во 22:36
Originally posted by dejanpp dejanpp напиша:

sueverieto  e  nacin  kako  da  si  go  objasnis   nekoj  kompleks  koj  ti  se  slucuva  sto  znaci  spored  tie  sueverni  informacii  nesmee  da  tece  zivotot  a  pak  religijata  e   stil  na  zivot  kojvo  nekoi  slucai  moze  da  se  narece  sovrsenstvo.



не бе. Комплекс од ритуални деjности.намигнување
Кон врв
Феникс Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
http://www.youtube.com/watch?v=mTCmVSp46

Регистриран: 12.Март.2010
Статус: Офлајн
Поени: 8143
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Феникс Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Јули.2010 во 01:58
Originally posted by Joshua_Tree Joshua_Tree напиша:

Mozebi i moze da bide produktivno...koga silno veruvas i sakas...cudna e mokta na podsvesta

Ete jas silno veruvam deka sum najubav i najpameten....голема%20насмевка
Ah bre Josh ,me iznasmea ,kako ova do sega ne sum go videlaне%20знам
Nemoj samo da rechesh deka si vikash i ona..... sekoj den, vo sekoj pogled se poveke........
...Ne gledaj nazad so gnev, nitu napred so strav, gledaj naokolu so razbiranje. ...
Кон врв
*moon* Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 7657
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај *moon* Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Февруари.2011 во 02:02
ТОЧНО МАЛЕР Е ЦРНА МАЧКА
Кон врв
zamislena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Јануари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 14566
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zamislena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Февруари.2012 во 17:00
 
Суеверија ....намигнување

Ако некој оди зад друг, другиот на онај век ќе го носел на грб.

Ако има во реките многу риби, ќе има голема зима.

Ако си легнуваат кокошките мошне рано, ќе је скапотија.

Ако страгори страчка пред куќата ти, чекај гости.

Ако се истресе кокошката дома, ти чекај гости.

Ако се пошчат кокошките ќе заврни.

Ако касаат многу муите ќе заврни.

Ако сакат некој да го истерат (кога да ти заседне многу), клај му чефлите два три круфца. (парче сол).

Ако пропеј кокошката спроти сонце, је за аир, ако пропеј на другата страна је за лошо.

Ако загрми на Сфети Илија, ореите ќе бидат шупливи.

Ако загрми през Марта, ќе биди ефтино житото.

Ако ти се влечи појасо (кога е опашан), невестата ти гледа по друѓи мажи.

Ако се распаше унечката (опрегачката) на жена, ќе роди некоја жена.

Ако фрли некој камен по мене, ќе се вратам назад коа ќе се вратит камено.

Ако ти се јави сењишче речи до три пати „Господи Боже“, ќе загини.

Ако се топи солта ќе заврни.

Ако јадиш нешто што кокошките го колвали, нема да ти се  гледа от коа да си легнат кокошките дури да станат.

Ако се капат чафките ќе фати време.

Ако даиш за душа алишче, на тој век сенка ќе ти држи.

Бели кокошки не фела да имаш.

Во петок сабота и недела не се сечат нокти.

Во куќите има по еден стопанин змеј.

Во торник и сабота не се зафаќа работа.

Душата на умренијо до 40-тиот ден шета секаде, ка’о шчо бил дури бил жиф.

Коа има свејќата, мали тркала на витило, покажува пари ќе земат.

Кокошка не чини да зема невестата от кај шчо је земена, оти кокошката чепкала назад.

Коа да има голема грутка во пепело на угаснатиот оган, покажува зима.

Кој шчо јади многу, даро си го јади.

Коа да грми Свети Илија, ја брка ламјата со кочија по небото, затоа грми.

Коа да шијат на тебе нешчо, треба да држиш конец во устата, да не заборааш.

Коа ќе врни грат, првороден шчо је некој да фрли на двор кација и секира ќе престани.

Коа ќе биди месечината новина, ако ја погледнеш со пари, целијо тој месец ќе бидеш со пари.

Коа е месечинката полна, не треба да погледнеш во неа прво, после во некој човек оти тој ќе падни.

Коа да се крвај месечината је лошо за т..., а коа да се крвај сонцето за Рисјаните.

Ковчего коа да скрца от себе си ќе умре некој.

Курупешќите (лушпите) от јајцата на Поклади и клава на прачка да не апе прес летото болви.

Лазар коа воскреснал, помладата му сестра отишла да го бакни и видела оти смрдел, покрила го со шамијата и преку шамија го бакнала. Господ видел и рекал: „Да не воскреснуват от сега вамо“.

Мачката ако се мие со десната нога ќе опраи времето, а со левата ќе се расипи.

Мрави коа да има во куќата арно је.

На вечер под дрво не стој, оти има секакви надворешници.

На Велигден носа јајце во цркфа, тоа јајце се вика Божарче. После си го донесува дома и стои пред иконата 40 дена, после го закопува во лозе, да не чука градот.

Не лижи ја лајцата оти ќе ти врни на сфатбата.

Не пеј коа да ручаш, от ќе земиш ступка.

Не јади на зајдисонце, оти ќе ти фаќа глаата вошки.

Орлите не пијале вода Богоричните пости (1-15 август) оти му била врзана устата, а пијале само ако нашле на некој камен от дождо паднат.

От Божик до Водица на вечер вода не се пие, оти водата тогај ле леунка.

От леунка нишчо не се вади на двор от зајди сонце до изгреј сонце.

Петлите ако пејат, на невреме ќе се мени времето.

Под стреа на вечер не мочајте, оти тамо има ветрушчина.

Спроти празнико Еремија излегуваат децата со леано, со лопати, со тесла, со маши, чука’и и пеја:

„Бегајте змии, смокои ете го Еремија со крастао’о којнишче, ќе ве исечи, ќе ве испечи.“

Сефте коа заоди детето на даскал (на чисти понеделкник) зема еден симит и го истркалуват, детето трчи по симидо, мајка му вели: Како што трчиш по симидо, така да трчиш и по книгата.

Од Прилеп (запишал Ил. Ив. Шилегаров).

Кон врв
FosterThePeople Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Декември.2011
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1147
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај FosterThePeople Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Февруари.2012 во 19:47
zamislena-стварно интересно ми беше да ги читам суеверијата,али да ви кажам едно кое се исполнило одамна во мојата фамилија.Пред да умре дедо ми на куќата ни утала утка,тој се качил да ја брка,но не успеал да ја избрка,после еден месец умрел од срцето.Јас не го ни познавам ама кога ми кажаа блиските се наежив.
Инаку во поголем дел од суеверијата верувам.

Изменето од FosterThePeople - 18.Февруари.2012 во 19:55
I just wanna feel real love.
Кон врв
annaja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Април.2010
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 531
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај annaja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Февруари.2012 во 20:10
Еве еден пример.Моја братучетка кога затвара врата 2-3 пати ја пипка кваката или кога пали или гаси сијалица исто по 2-3 пати го пипа прекидачот и се така ,мисли дека нешто лошо ќе и се случи ако не го направи тоа.
Јас во некој смисол СУМ суеверна,незнам дали сум во право ама ми се докажало некако на лошо.


Изменето од annaja - 19.Февруари.2012 во 20:12
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 19202122>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,234 секунди.