IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - РАЗГОВОРИ ЗА РЕЛИГИИТЕ - ОПШТО И НЕВРЗАНО
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

РАЗГОВОРИ ЗА РЕЛИГИИТЕ - ОПШТО И НЕВРЗАНО

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 119120121122123 242>
Автор
Порака
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Октомври.2008 во 14:01
Originally posted by the king the king напиша:

so zakasnuvanje no dobro e dobiv odgovor za moeto ponazad postaveno presanje golemo fala za evangelos i za moderatorot mesenger, znaci spored ova sto vie go objasnivte biblijata e bozjo slovo, sto znaci bozja tvorba....

sega sleduva uste edno prasanje, kako toa bi bilo bozja tvorba koga kazuvate deka e napisana od strana na isusovite apostoli????


ili i tie stanaa bogovi????


Jas NIKOGASH ne sum tvrdel deka Biblijata (Stariot i Noviot Zavet) se Bozhja tvorba.

Sekogash sum velel deka tie pisanija, kako i propratnite teologii, se napishani od lugje.

Bog ne pishuva, chovekot pishuva inspiriran od Boga i od onoa sto razotkril, razbral ili interpretiral od Nego.


Изменето од Messenger - 07.Октомври.2008 во 14:02
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Sunny Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Fantasy girl

Регистриран: 01.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 19874
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Sunny Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Октомври.2008 во 18:18
Evangelos, milo moe, za da ti se razjasni nesto za pravoslavieto, za negovite stavovi kon Boga, za negovata verba ili "neverba", ti go preporacuvam filmot "OSTROV", i to ruskata produkcija, inace filmot e vistinita prikazna za Otec Anatolij, mojs od internet da go spustis ima prevod, za sekoj slucaj gledaj go dva pati.



p.s. trgni mi go block-ot od LP
Пријателите се како ѕвездите. Не ги гледаш секогаш, но знаеш дека се тука некаде!    
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Октомври.2008 во 19:26
Кинг - к*ранот од Бога е напишан? Бог се симна со мастило и со перо и го напиша? Или можеби Мухамед го напиша?
Јас колку што се сеќавам, к*ранот е напишан од "непознати сторители" - од луѓето кои седеле околу Мухамед и го слушале тоа што им го пренесувал.
Сличен метод на запис има и Библијата. Луѓе ја пишуваат (физичкиот чин, ставањето на мастилото врз хартијата), но водени од Светиот Дух.
Do what is right, come what may...
Кон врв
stevompc Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 04.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 275
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај stevompc Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Октомври.2008 во 19:38
Originally posted by zidarski zidarski напиша:

Кинг - к*ранот од Бога е напишан? Бог се симна со мастило и со перо и го напиша? Или можеби Мухамед го напиша?
Јас колку што се сеќавам, к*ранот е напишан од "непознати сторители" - од луѓето кои седеле околу Мухамед и го слушале тоа што им го пренесувал.
Сличен метод на запис има и Библијата. Луѓе ја пишуваат (физичкиот чин, ставањето на мастилото врз хартијата), но водени од Светиот Дух.


edinstvena preostanata misterija e koj i kako go napisa svetoto predanie.
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Октомври.2008 во 21:14
Originally posted by Sunny Sunny напиша:

Evangelos, milo moe, za da ti se razjasni nesto za pravoslavieto, za negovite stavovi kon Boga, za negovata verba ili "neverba", ti go preporacuvam filmot "OSTROV", i to ruskata produkcija, inace filmot e vistinita prikazna za Otec Anatolij, mojs od internet da go spustis ima prevod, za sekoj slucaj gledaj go dva pati. 
 
Интересен филм. Сум го гледал. На делови од тој филм се пукнав од смеење. Некои православни елементи да имаше во тој филм, но не најдов во него ништо што е дирекно поврзано со Христос и Христовото учење. Барем колку што се сеќавам, не ми текнува на таков дел во него.
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Sunny Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Fantasy girl

Регистриран: 01.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 19874
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Sunny Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Октомври.2008 во 21:16
tokmu poradi toa ti kazav da go gledas dva pati i Boze mili sto e smesno vo filmot, toa sto covekot veruva?
p.s. nema potreba da mi odgovaras
Пријателите се како ѕвездите. Не ги гледаш секогаш, но знаеш дека се тука некаде!    
Кон врв
stevompc Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 04.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 275
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај stevompc Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Октомври.2008 во 21:23
ha, ubav film e toj ostrov, samo sto izgleda poentata ne si ja sfatil. vo toj film bese kritikuvano pravoslavieto, a ne velicano. pocnuvajki od cirkusot sto go pravese otecot anatolij, koga demek prorokuvase nekoi finti, ako ti teknuva.
Кон врв
Sunny Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Fantasy girl

Регистриран: 01.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 19874
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Sunny Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Октомври.2008 во 21:27
pa ne moze se da svati sekoj, nekomu kako sto rekle starite tolku mu dale na trite veceri (da ne sum povulgarna) inace filmot e za Otec Anatolij, i nikade ne e kritikuvano pravoslavieto, pogledni go i ti pak , a u ostalom i ne e vazno, na nekomu i tolku mu secit
Пријателите се како ѕвездите. Не ги гледаш секогаш, но знаеш дека се тука некаде!    
Кон врв
stevompc Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 04.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 275
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај stevompc Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Октомври.2008 во 21:32
pogledni go ti pak, osobeno cirkusot sto go pravi so zenata koja mu doagja da bara pomos.

interesno e sto ne ti se gleda kritikata na pravoslavieto. sto bi rekol Isus, imaat oci, a ne gledaat.
Кон врв
Sunny Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Fantasy girl

Регистриран: 01.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 19874
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Sunny Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Октомври.2008 во 21:34
pa nemam problem ko ve imam vas da mi gi otvorite, zatoa e i forumov neli
p.s. znaev dek za toj del ke se fatis, ali sto i kazuva toj
Пријателите се како ѕвездите. Не ги гледаш секогаш, но знаеш дека се тука некаде!    
Кон врв
stevompc Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 04.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 275
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај stevompc Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Октомври.2008 во 21:36
ma bitno e deka so manipulacija izigruva nekoj posrednik/prorok i so toa reziserot se ismeva so pravoslavnata duhovnost i ja smestuva vo realmot na nevozmonoto, prosto kako edna primitivna izmama.

sto i rekol, e nebitno.
Кон врв
the king Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Август.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 458
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај the king Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Октомври.2008 во 11:28
Originally posted by zidarski zidarski напиша:

Кинг - к*ранот од Бога е напишан? Бог се симна со мастило и со перо и го напиша? Или можеби Мухамед го напиша?
Јас колку што се сеќавам, к*ранот е напишан од "непознати сторители" - од луѓето кои седеле околу Мухамед и го слушале тоа што им го пренесувал.
Сличен метод на запис има и Библијата. Луѓе ја пишуваат (физичкиот чин, ставањето на мастилото врз хартијата), но водени од Светиот Дух.


pocituvan moderatore...

znaci povtorno pocnavme so sporeduvanje...

nema problem jas sum za...

e sega vaka....

biblijata e napisana i strukturirana posle smrtta na isa a.s (isus).

k*ranot e napisan i struktuiran vo prisustvo na muhammeed s.a.v.s, sto vo sekoj slucaj ne e isto...

biblijata e napisana vo vid na predanija koi go soopstuvaat i ni raskazuvaat za zivotot na isa a.s (isus).

k*ranot ima jasno definirana naglesenost na zborovite "o luge", "o vernici", "o muhammede" sto ni pokazuva deka ne e delo ni na lugeto ni na vernicite ni na muhammed...
a toa sto vie go vikate biblija, e ramnomerno so vtorata po znacaj kniga vo islamot a toa e hadisot, kako sto rekovme koja ni raskazuva za zivotot na muhammed s.a.v.s i taa e navistina napisana od onie koi sedele kraj muhammed s.a.v.s toest ashabite, spored toa jas navistina veruvam deka nad biblijata postoi uste edna kniga, povazna od biblijata, koja mu e ispratena na isa a.s (isus) isto kako i k*ranot na muhammed, ne bi sakal da navleguvam sega tamu dovolno imame zboruvano vo vrska so toa...


spored ova jas gledam golema razlika pomegu k*ranot i biblijata, ne mi e namerata da kazam deka biblijata ne polosa od k*ranot, za da ne go razberes toa taka kazuvam deeka biblijata ja sporeduvam so hadisot, znaci so taa kniga imaat mnogu zaednicki tocki, i ist princip na interpretacija no k*ranot e nesto drugo....

!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Кон врв
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Октомври.2008 во 14:28
Originally posted by the king the king напиша:

Originally posted by zidarski zidarski напиша:

Кинг - к*ранот од Бога е напишан? Бог се симна со мастило и со перо и го напиша? Или можеби Мухамед го напиша?
Јас колку што се сеќавам, к*ранот е напишан од "непознати сторители" - од луѓето кои седеле околу Мухамед и го слушале тоа што им го пренесувал.
Сличен метод на запис има и Библијата. Луѓе ја пишуваат (физичкиот чин, ставањето на мастилото врз хартијата), но водени од Светиот Дух.


pocituvan moderatore...

znaci povtorno pocnavme so sporeduvanje...

nema problem jas sum za...

e sega vaka....

biblijata e napisana i strukturirana posle smrtta na isa a.s (isus).

k*ranot e napisan i struktuiran vo prisustvo na muhammeed s.a.v.s, sto vo sekoj slucaj ne e isto...

biblijata e napisana vo vid na predanija koi go soopstuvaat i ni raskazuvaat za zivotot na isa a.s (isus).

k*ranot ima jasno definirana naglesenost na zborovite "o luge", "o vernici", "o muhammede" sto ni pokazuva deka ne e delo ni na lugeto ni na vernicite ni na muhammed...
a toa sto vie go vikate biblija, e ramnomerno so vtorata po znacaj kniga vo islamot a toa e hadisot, kako sto rekovme koja ni raskazuva za zivotot na muhammed s.a.v.s i taa e navistina napisana od onie koi sedele kraj muhammed s.a.v.s toest ashabite, spored toa jas navistina veruvam deka nad biblijata postoi uste edna kniga, povazna od biblijata, koja mu e ispratena na isa a.s (isus) isto kako i k*ranot na muhammed, ne bi sakal da navleguvam sega tamu dovolno imame zboruvano vo vrska so toa...


spored ova jas gledam golema razlika pomegu k*ranot i biblijata, ne mi e namerata da kazam deka biblijata ne polosa od k*ranot, za da ne go razberes toa taka kazuvam deeka biblijata ja sporeduvam so hadisot, znaci so taa kniga imaat mnogu zaednicki tocki, i ist princip na interpretacija no k*ranot e nesto drugo....




Dragocni k*ran koji datira iz 1203. godine najstariji je poznati kompletan k*ran a napisan je u potpunosti zlatnim slovima dok su fusnote i dodatna pojašnjenja ispisana srebrom


k*ran e napisan i sostaven mnogu podocna i sega bi bilo izlisno po iljaditi pat pak da pisuvame za toa....Mozebi ne znaes no k*ran bil pisuvan na razni parcinja papirus i palmini listovi, podocna e sobran na edno mesto i sostaven...mislam deka go znaes toa ...

Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
Tetratka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Септември.2008
Локација: дрвара
Статус: Офлајн
Поени: 5153
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tetratka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Октомври.2008 во 17:57
Originally posted by stevompc stevompc напиша:

Originally posted by zidarski zidarski напиша:

Кинг - к*ранот од Бога е напишан? Бог се симна со мастило и со перо и го напиша? Или можеби Мухамед го напиша?
Јас колку што се сеќавам, к*ранот е напишан од "непознати сторители" - од луѓето кои седеле околу Мухамед и го слушале тоа што им го пренесувал.
Сличен метод на запис има и Библијата. Луѓе ја пишуваат (физичкиот чин, ставањето на мастилото врз хартијата), но водени од Светиот Дух.


edinstvena preostanata misterija e koj i kako go napisa svetoto predanie.
 
ПА НЕМА ДА Е ПРЕДАНИЕ, АКО ТРЕБА ДА СЕ ПИШУВА ...газење%20од%20смеење
 
газење%20од%20смеење          газење%20од%20смеење                 газење%20од%20смеење             газење%20од%20смеење             газење%20од%20смеење               газење%20од%20смеење
 
за секој случај - користете ГРОМОБРАН!!!

Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 119120121122123 242>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,188 секунди.