IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - КРШТЕВАЊЕ НА БЕБИЊА-ДА ИЛИ НЕ?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

КРШТЕВАЊЕ НА БЕБИЊА-ДА ИЛИ НЕ?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 5455565758 72>
Автор
Порака
ubav Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 44
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ubav Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јуни.2007 во 16:15

aman veke mpc-dpmne vladata kaj se bebinjata, so tolku se plaSITE od vladata i dpmne narodniot sud e strasen ama gospodoviot e uste postrasen ama si imate vie nesto na kapceto pa si iskate dajte zborete za bebinjata.aj

Кон врв
Ангелче Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 45
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ангелче Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јуни.2007 во 18:17
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Originally posted by ubav ubav напиша:

blagodaram za brzata reakcija ama ne odlucivte za decava treba da se krstat ili ne
 
Грешка си, тоа е веќе одамна одлучено, Јас, Аџија, ACELERA, beleg, Марина21, Ангелче, rome, ZekHay, Balian, (се извинувам ако заборавив некој) му допуштивме на Божјиот Збор и на Светиот Дух да ни го одговори тоа прашање и кристално ни е јасно дека целокупното учење и суштината на крштевањето зборуваат дека тоа е наменето за доволно возрасни луѓе кои имаат капацитет да го спознаат Христос (Дела 2:41), да поверуваат во Него (Дела 8:36,37) , да се покајат од своите гревови (Дела 2:38) и дури потоа да ја крунисаат својата вера со чинот на крштевањето т.е. да покажат добра совест кон Бог (1 Петрово 3:21).
 
Изворното Библисло Христијанство не дозволува крштевање на бебиња затоа што:
 
- Бебињата немаат капацитет да одговорат на прашањето колку букви се содржат во името Исус Христос.
 
- Бебињата не можат да се покајат за личните и намерни гревови, затоа што такви немаат.
 
- Бебињата не можат да поверуваат дека Христос е Господ и дека Тој Го жртвувал Својот живот за нивно спасение.
 
- Бебињата се премали за да донесат таква животоважна одлука: не за Светот, Да за Христос.
 
- Евентуално починатите бебиња одат дирекно кај Бог, затоа што прародителскиот наследен грев нема сила да ги осуди нив за во Огнениот Пекол. Доказ е ветувањето на Бог..
Оној кој ќе згреши, тој и ќе умре.
Синот нема да го носи татковиот грев, ни таткото синовиот грев. Врз праведникот ќе биде неговата правда, а врз безбожникот, неговата безбожност." Езекиел 18:20
 
- Во Библијата нема ни еден пример каде се вели дека Апостолите крстиле некои бебе, а има преку 10 поединечни примери на крштевање на возрасни луѓе кои ги исполнувале предусловите на крштевањето наведени погоре (Примање на Словото, Покајание и Вера во Исус Христос)
 
Кој има уши за слушање и очи за читање, нека слуша и нека чита што зборува, не EvAngelos, туку Словото Божјо - Библијата.
Амин!
 
Clap bravo za postov EvAngelos i fala sto me spomna i mene vo ODLUCENITE Embarrassed, bidejkji navistina objektivno zakluciv deka krshtevanjeto na bebinjata e besmisleno i nebibliski i zatoa navistina ODLUCIV da se krstam - konecno!
Zatoa imam nekolku prashanja (koi vie zaradi praznite muabeti so ovoj sard, mi gi zaboravivite Cry
 
Znaci kje gi povtoram
Dali treba da ja procitam celata Biblija ili dovolno e samo noviot zavet (uste nekolku dena i go zavrshuvam) Wink
Dali treba da postam ili nesto slicno pred da se krstam?
 
I ova e novo prasanje
Eden pop na majka mi i rekol deka ako se prekrstam (pazi prekrstam LOL) deka so toa kje sum otpadnela od verata Hristova i deka kje mi se sluchelo nesto loso, demek nekoe prokletstvo kje sum navlecela vrz sebe i vrz familijata. Znam deka ova se gluposti, ama sepak me uplashi malku Cry
 
Chekam odgovorce Smile
Pozdrav
1 2 3
Кон врв
ZakHay Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 101
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ZakHay Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јуни.2007 во 23:32

Ej angelece ti ne si se plasi ma samo verata tvoja e ona sto vistinsko i nepobedlivo i naistrajno,zatoa sto toj bese i prviot i posledniot A i O!Nego ej nemoj da si se premisluvas i prestrasuvas i da te odvlece on Lukavago(Gjavolot)bestrasen po ptatot na ovie zli dusi,znaes ona sto ti go nosis vo srceto s samo tvoe i nikoj nema da ti go odzeme!Samo obedintei nekoj nema da ne pobedi,ej samo vidi gi imnjava Adzija,Evangelos,Rome,Acelera i site istomislenici, sto vikaat starite,eden da e belja ke e,a sto da ste malku ste,koga neznaete za sto se borite!

A ti ubavecu ti imas Edna golema greska ne znaes zosto si tuka izmegju nas!se gleda deka si vo Zabluda kako i pogolemiot del od ovie sto neznaat sto branat i non-stop povtoruvaat edno pa isto.Wink
Кон врв
rome Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Март.2007
Статус: Офлајн
Поени: 492
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај rome Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јуни.2007 во 23:50
ajde ubaviot oti mislis oti znaes kazi mi ti mene oti si pravoslaven ?ako si.ili ne si nisto no samo pisis za da se bunis od inaet .te molam potrudise da mi kazis oti vervas vo Hristos.
Zaljubena vo Hristos nashiot Edinstven Spasitel
Кон врв
аџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5474
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јуни.2007 во 00:00
убав на мајка, ај биди и паметен на мајка и одлепршај на тема кај шо разбираш бар за што се збори....Wink
Кон врв
rome Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Март.2007
Статус: Офлајн
Поени: 492
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај rome Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јуни.2007 во 00:02
Originally posted by ubav ubav напиша:

sto e be plackovci sektaski ve zabole ova deka sve sekta a tebe sveko dogorena li da ti dokazuvam vo hristos dali veruvam nema sto ja da dokazuvam tuku vie dusi malecki vo sto veruvate.
nemas odgovor?ne znaes oti vervas i ako vervas?izgleda nekoja zivca gibnav so ova prasanje ha?pa ako ti ne odgovoris pa zosto nie da ti odgovarame na tvoite prasanja?aj ubo te prasav i ubo da mi odgovoris inace za zabe zborvanjeto.se dokaza oti ne si verec i nemas pojma.
Zaljubena vo Hristos nashiot Edinstven Spasitel
Кон врв
rome Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Март.2007
Статус: Офлајн
Поени: 492
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај rome Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јуни.2007 во 00:07
aman luge ne go gibajte samiot narecen ubav izgleda je zbunat coekot nesakase da se kazi ubav tuku se vika ulav.zgresil so edna bukva.
Zaljubena vo Hristos nashiot Edinstven Spasitel
Кон врв
аџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5474
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јуни.2007 во 00:10
 LOLLOLLOLLOLLOL роме роме....LOLLOLLOL
Кон врв
rome Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Март.2007
Статус: Офлајн
Поени: 492
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај rome Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јуни.2007 во 00:11
LOLLOLLOLWinkWinkWinkBig%20smileBig%20smileBig%20smileajiyaSmileSmileSmileTongueTongueTongue
Zaljubena vo Hristos nashiot Edinstven Spasitel
Кон врв
аџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5474
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јуни.2007 во 00:36
аџија е најмалку битен.

Битно е евангелието.
Битен е Господ.
Битна е вистината.

За неа, СЕ!
Кон врв
rome Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Март.2007
Статус: Офлајн
Поени: 492
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај rome Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јуни.2007 во 00:38
ubavio poslusaj tvojata vera e kon 12 apostoli sto pisaja sto videja so Isus.tie bea evrej sto vervaja vo judaism i stanaja PROTESTANTI ti teknuva ?ama protestanti kon judaeskata vera ama tie koga videa oti Hristos je spasitelot pocnaja pravo da slavat ,znaci denes nie sto ne narekuvas protestanti i nie kako apostolite pravoslavime ama po toa ti si protestant,razmisli .
Zaljubena vo Hristos nashiot Edinstven Spasitel
Кон врв
ubav Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 44
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ubav Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јуни.2007 во 00:48
a ti vaka ko rimska sveka bese tamu pa sve znaes abe pojma nemate gleas deka se gubite sea pa pravoslavnite se protestanti abe vie kako sve trgnale site veri ke gi napraite protestanti abe vas i luci ke ve neke kaj nego ama jovance ke ve primi kaj nego u sekta ke ve zdomime negde baska i turnei so jovana ke si praite po balkanov.
Кон врв
rome Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Март.2007
Статус: Офлајн
Поени: 492
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај rome Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јуни.2007 во 00:53
znajs sto?po ova dokaza nisto nemas vrska so verata i poveke ne trosam misli za tebe aj cao ubaviot Bog ne mi dozvoluva za biserite da gi frlam kon nekoi ko tebe.i sega mi je 100% jasno zosto Hristos rece mora da si Duhovno Preroden.a toj sto neznaj ima lek za nego a toj sto nesaka da znaj e kako bolest sto nema spas za nego.
Zaljubena vo Hristos nashiot Edinstven Spasitel
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јуни.2007 во 03:54

Originally posted by Ангелче Ангелче напиша:


bravo za postov EvAngelos i fala sto me spomna i mene vo ODLUCENITE ,

Задоволството беше мое Wink

Originally posted by Ангелче Ангелче напиша:


bidejkji navistina objektivno zakluciv deka krshtevanjeto na bebinjata e besmisleno i nebibliski

Не можам да се изначудам како тоа на некои луѓе им треба толку малку време и енергија за да заклучат една толку јасна и едноставна доктрина во Светото Писмо.
Христос убаво кажа: "Оној кој е од вистината, го слуша Мојот глас." А на друго место вели: "Моите овци го слушаат Мојот глас и врват по Мене".
Се радувам Ангелче што ја имам таа можност да те гледам/читам како Го слушаш гласот на Христос и како врвиш по Него. Само напред! Тој е Патот, Вистината и Животот!

Originally posted by Ангелче Ангелче напиша:


i zatoa navistina ODLUCIV da se krstam - konecno!

Тоа ќе ти биде најважната одлука во животот, одлука за која никогаш нема да се покаеш, одлука на која ќе се гордееш целиот живот, а и во Вечноста!

Запомни:
Таа одлука за твоето обредуално крштевање мора да соодејстввуа и со суштинската одлука во твоето срце да го следиш Христос со сето твое срце, душа, и со сиот свој разум, од сега, па до вечноста.
Таа одлука подразбира "соблекување" на твоето его (себенасочен живот) и "облекување" на Христос (Христонасочен живот).
Таа одлука подразбира погребување на твојата стара (грешна) природа, и воскреснување на новата (духовна, Христова) Ангелче.
Таа одлука вели: Не за Светот, Да за Христос!
Спремна ли си за таа одлука?

Originally posted by Ангелче Ангелче напиша:


Zatoa imam nekolku prashanja (koi vie zaradi praznite muabeti so ovoj sard, mi gi zaboravivite)

Прости ми! Ќе настојувам да не се повтори тоа.

Originally posted by Ангелче Ангелче напиша:


Znaci kje gi povtoram
Dali treba da ja procitam celata Biblija ili dovolno e samo noviot zavet (uste nekolku dena i go zavrshuvam)

Има луѓе што 3 пати ја прочитале целата Бибилја и не биле спремни за крштевање.
Има луѓе што само едно евангелие прочитале и биле спремни.
На Петровата проповед за првиот Духовден, огромна маса на луѓе се крстиле слушајќи само една кратка евангелска проповед на Петар.
Ти Ангелче, ако си при крај со Новиот Завет, морам да те пофалам  Clap дека брзо напредуваш, и дека имаш доволно инфомрации/знаење за да се крстиш.
Но не е само знаењето важно. Прочитај ја погоре важноста на таа одлука и размисли сериозно дали си спремна со љубов да ја донесеш таа одлука.
Не избрзувај, прочитај го истиов пост и утре, и задутре...направи една ретроспектива низ Новиот Завет, истражувај дали навистина веруваш во Христовото учење, во Христовиот Пат, во Неговата љубов која ја искажа на Голгота, за целиот свет, но и лично за тебе! Веруваш ли во тоа?!
Прочитај ги постовите и на сард, реакт, чаир и на сите други кои имаат понаков став од нашиот на оваа тема, дај им шанса и на поинаквите размислувања, види како тие делуваат на тебе, со други зборови - провери си ја твојата вера, тестирај ја, раздрмај ја, дали е доволна цврста, дали е цврсто втемелена во Божјиот Збор од каде и самата поттекнува.
Потоа направи уште една ретроспектива на Новиот Завет и запрашај се: Спремна ли сум?
Ако да, тогаш си!

Originally posted by Ангелче Ангелче напиша:


Dali treba da postam ili nesto slicno pred da se krstam?

Постењето не е грев и е секогаш добро, но грев е ако тоа се наметне како неопходен предуслов за крштевањето, бидејќи тоа никаде не е заповедано од Христос или (индирекно) преку Апостолите.
 

Originally posted by Ангелче Ангелче напиша:


I ova e novo prasanje
Eden pop na majka mi i rekol deka ako se prekrstam (pazi prekrstam ) deka so toa kje sum otpadnela od verata Hristova i deka kje mi se sluchelo nesto loso, demek nekoe prokletstvo kje sum navlecela vrz sebe i vrz familijata. Znam deka ova se gluposti, ama sepak me uplashi malku

Немам коментар на ова прашање Ангелче. Малку дури и ме разочара, ако навистина го прашуваш ова прашање, а искрено се надевам дека е и реторско.
Од кога исполнувањето на Христовите запведи навлекува проклетсво врз тееб и твојата фамилија?
Не, нема да се задржувам на ова прашање, ќе ти поставам контра=прашање: Попот или Христос?
На тоа прашање мора сама да одговориш, тука јас немам удел.

Originally posted by Ангелче Ангелче напиша:


Chekam odgovorce

Кој стрпливо чека, ќе дочека! Wink
Поздрав!

Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 5455565758 72>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,219 секунди.