IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Историја
  Активни теми Активни теми RSS - Историски дилеми
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Историски дилеми

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1112131415 74>
Автор
Порака
Platenik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3600
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Platenik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Септември.2012 во 01:03
Originally posted by Zeksi71 Zeksi71 напиша:


Originally posted by Platenik Platenik напиша:

 

Дуга и основна работа која вие бугаризираните неможете да ја сватите, дека и јазикот кој денес се зборува во Бугарија е македонски дијалект.



Имам тука во Канада неколку семејства бугари со кои пријателуваме, и кога ќе им дојдат родителите на гости ( постари луѓе во 60-те год. ), тие секогаш ми викаат дека ние македонците сме збореле исто како што збореле нивните баби и дедовци.



Па тоа бе Зекси, тоа го зборувам цело време.

Значи нивните баби и дедовци зборувале онака како што зборуваме ние. Значи што биле тие?

Како се декларираат твоите канадски (пријатели)? Чинам дека се наричат Блгари, нели?

Па ако нивните предци зборувале како и ние и биле Македонци како е можно нивните наследници да се Блгари?

Просто и едноставно се БУГАРИЗИРАЛЕ!

Да сме живи и здрави па да видиме колку време ќе одземе децата на твоите пријатели да се “канадизираат“.

Пет генерации, три националности и две транзиции:

- баба и дедо - Македонци
- тата и мама - македонски Бугари
- внуци - Бугари
- правнуци - канадски Бугари
- праправнуци - Канаѓани
Гроф Игнатиев: "Ви се обрнувам Вам (г-дин Бахмачев), дека ЈАС ЈА СОЗДАДОВ ВЕЛИКА БУГАРИЈА, ЗАРАДИ РУСКИТЕ ИНТЕРЕСИ на исток "- (М.Цемовиќ - " Маќедонски проблеми и Маќедонци", Београд, 1913 ,33.)“

Кон врв
Milko01 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 19.Март.2012
Статус: Офлајн
Поени: 180
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Milko01 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Септември.2012 во 01:43
Платеник...ти историчар ли си?
Кон врв
goran-twin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 02.Јануари.2012
Статус: Офлајн
Поени: 385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај goran-twin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Септември.2012 во 01:56
Originally posted by Platenik Platenik напиша:

Originally posted by којсумјас којсумјас напиша:


Зошто NRGMKD...
му се труќаш на бугарчето....
па они са испукана пушка...
кој уопште нив ги смета за фактор...?збунетост

П.С. Да не грешам душа...


2001 они ни дадоа тенкови...
што е право...
право е...




И тие завршија како старо железо. Ќар до гуша, им го исчистивме ѓубрето.

На Гоце Делчев му било јасно дека нетреба да бара помош од никого, за да не бидеш должник цел живот.

Гоце и тоа како е должник благодарение на Бугарија.Само да не почнам да набројувам се што должи.Почнувајќи од моралот,па продолжувајќи со помошта во организирањето на самите македонци,подршката во оружје,бугарската офицерска помош,финансиите и да не навлегувам и во личните долгови како директорската плата ...
Originally posted by Platenik Platenik напиша:

Ама тие од 2001 не си ја имаа научено историјата.

Не обаче тие добро си ја знаат историјата и го продолжуваат континуитетот на соработка.Ние сме тие кои застранивме.
Originally posted by Platenik Platenik напиша:


Додуша кога ќе размислам кој беше на власт во тоа време, не е ни за чудење.

Нели беше царевоселецот!

Ако биле бугарите и македонците непријатели како тогаш Гоце бил ставен за директор на бугарското училиште во Штип.
Нели не се трпеле едни спрема други.Како тоа непријател,а назначен на висока позиција во тоа време.Е како де?




И сега да размислиме кој бил на власт во тоа време,а?Е кој бил де во Штип?
Нели ја гледаш продолжената политика во континуитет.Гоце близок со Бугарија и на власт токму од бугарската управа.Љубчо исто близок со Бугарија кога бил на власт.И Гоце и Љубчо се главните лица на континуитетот на ВМРО,државотворци на нашата држава.Да обаче сега види ти кој застранил во односите.



Изменето од goran-twin - 23.Септември.2012 во 02:03
Кон врв
Platenik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3600
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Platenik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Септември.2012 во 05:46
Аргументот ти е многу слаб.

Шварценегер е гувернер на Калифорнија, ама е австријанец по род, државјанин на САД.

Има илјадници примери ширум светот, луѓе кои се образувале во туѓи земји и притоа направиле кариера пак во туѓи земји, а не станале туѓинци.


Еден од нив е и Гоце Делчев. Немал прилика во тоа време да се образува на македонски, ради многу добро познати причини, но каузата му е повеќе од јасна. Македонија! За разлика од него царевоселецот е нешто друго, тој имал прилика да се образува и се образувал во Македонија, но само ради нему познати причини сватил дека македонската кожа му е тесна и решил да стане Бугарин. Не азијатски, туку словенски.

Тој никогаш не работел за Македонија, туку имал друга агенда. Со пасошот и со сите тие извитоперени “бугарски историски факти“ кои ги презнетира само докажува дека таа агенда била бугарска. Врховизмот одамна е прочитан во Македонија.


Сите револуционери кои држеле до Македонија биле елиминирани или предадени од бугарските власти или од бугаризраните Македонци, кои во основа не сакале да ја видат Македонија самосотојна и независна.

Те молам немој да користиш прво лице множина и да зборуваш во името на Македонците, најмалку во мое име. Несме НИЕ кои застранивме, туку ти и сите бугарзирани. Тие кои се одродија од својот народ и станаа Бугари.

Немој да ми се претставуваш за Македонец, кога знаеш дека во душата си Бугарин. Каков, само ти си знаеш! Неможеш да се препознаеш во своите постови или несакаш јавно да се изјасниш дека си Бугарин?!

Не се секирај тука сме ние Македонците, да те потсетиме!

Изменето од Platenik - 23.Септември.2012 во 06:02
Гроф Игнатиев: "Ви се обрнувам Вам (г-дин Бахмачев), дека ЈАС ЈА СОЗДАДОВ ВЕЛИКА БУГАРИЈА, ЗАРАДИ РУСКИТЕ ИНТЕРЕСИ на исток "- (М.Цемовиќ - " Маќедонски проблеми и Маќедонци", Београд, 1913 ,33.)“

Кон врв
Pat Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 1334
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pat Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Септември.2012 во 09:50
Платеник, абе што само с'скаш кон еден кон друг, па те на некого македонската кожа била тесна, па те ова, те она? Ако нешто на мене ми се гледа бело, а ти викаш дека е црно, како да кажам дека е црно?  Ајде да ја видиме твојата логика;

-Демек Георгиевски лошо направил што ги зел старите тенкови од Бугарија (а кои сепак пукаа, за разлика од тие два-три што ни беа останале од ЈНА за чие оружје и македонскиот народ плаќаше данок за време на Југославија.), а Гоце Делчев божем не сакал да се задолжува кај „бугаризираните“, нели? Па од каде доаѓало оружјето  за ВМРО, Турците им давале на заем за борбите да бидат фер? Си читал ли ти воопшто нешто од примарните извори како спомени на дејците, турски документи, српски документи, грчки документи, весници од западните земји во тоа време итн.?

-Кога Гоце бил учител и директор во штипското училиште, не биле на власт Бугарите, Платеник. Турците биле. Е сега, во тоа време Бугарија со живи маки се откинала од турската империја, ослободена од најголемиот непријател на Турците во тоа време, и Турците туку-така ќе постават некој за директор во бугарско училиште? Знаеш ли тоа како би изгледало од турска гледна точка - како на пример денес Србите да почнат да отвараат училишта на албански јазик во Врање. Или со други зборови, многу полесно на Турците би им било да отвараат училишта на македонски јазик за да им се спротивстават на Бугарите, наместо тоа уште повеќе да ја засилуваат бугарската позиција и со тоа да ги легитимираат бугарските претензии кон Македонија.

-И на крај, велиш дека нашите ги користеле бугарските институции за да ја постигнат својата цел (веројатно морајќи да се преправаат дека се Бугари, нели), и после велиш дека бугарската политика била лицемерна и дволична. Па ако е така како што велиш, тогаш кои би биле дволичните? И колку за споредба, и бугарската револуција започнала со центри надвор од Бугарија, имено претежно во Романија и Србија од каде упаѓале на територијата на Бугарија која тогаш била во рамките на османлиската империја. Интересно би било да се види дали тие се изјаснувале за Романци и Срби за да, нели, ги користат институциите на овие две земји.

А концептот на ВМОРО практично е ист како концептот на ВРО на Васил Левски.


Изменето од Pat - 23.Септември.2012 во 09:55
Zero Tolerance For Silence
Кон врв
Pat Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 1334
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pat Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Септември.2012 во 10:38
Originally posted by Platenik Platenik напиша:



- баба и дедо - Македонци
- тата и мама - македонски Бугари
- внуци - Бугари
- правнуци - канадски Бугари
- праправнуци - Канаѓани


да



Zero Tolerance For Silence
Кон врв
Platenik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3600
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Platenik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Септември.2012 во 13:26
Ајде, јас ќе си ја гледам македонската логика, црната, а ти гледај си ја бугарската, белата!

Царевоселецот со тапија е докажан Бугарин. Такви бугарски душегрижници на Македонија не и се потребни. Таквите, бугарските пропаганди ги презнетираат за историски вистини, а неверувам дека се толку глупави да неможат да ги видат недоследностите на такнаречената бугарска историографија.

Секој еден Македонец кој вистински се борел за Македонија бил трн во око на бугарските власти. Тие ја користеле секоја една прилика физички ги ликвидираат или предадат на Турците, ако не им оделе во интерес. Гоце Делчев е еден од нив.

Егзархијата и бугарските власти ги користеле истите методи како и Србите и Грците. Да го србизираат, хеленизираат или бугаризираат македонскиот народ. Дали е ова толку тешко да се свати?

Таквата политика на Бугарија и понатаму продолжува без разлика што Македонците јасно и гласно го отфрлале и го отфрлаат тој неразумен и од незнам какви побуди фетиш да присвојуваат се што е македонско.

На Турците им чуело кој ќе раководи со христијанското население. Дури и Егзархијата не е дело на Бугарите, туку руска, изнудена кај Султанот.

Асли Бугарин ова не го прави, тоа го прават тие кои побарале спас во Бугарија и со текот на времето ја прифатиле бугарштината како нешто од господ дадено. Додуша и немале некој голем избор, доколку сакале да направат нешто за себе и за сопствената фамилија. Сите оние кои останале на ставот дека се Македонци, тие се на маргините на бугарското општество. Нивното уништување е систематски и стратешки правено.

Тие Македонци не признавале и не признаваат.

Јас тебе отворено те прашувам, дали таквиот нивен став не ти пречи?

Ако нависитна не ти пречи тогаш навистина незнам дали можеш да се нарекуваш Македонец. На две столици неможеш а седиш. Мислам дека ќе биде пофер да си кажеш дека јас сум етнички Бугарин од Македонија и приказната ќе биде завршена.


Кога некој ми вели дека сум Бугарин, тоа за мене е најголема навреда. Ниту сум етнички азиски Бугарин, ниту пак сум вулгарен, прост груб, нецивилизиран..... Никогаш не сум ја ценел нивната култура, иако често сум одел таму. Таму нема ништо бугарско, изворно, прогресивно или нешто за кое би можел да кажам. е ова е репер, стандард или вредно да се научи.

Нивниот декадентен пристап, зачауреноста и недостаток на визија се доволни показатели за нивниот ментален и интелектуален склоп.

Да му покажуваш некому среден прст и тој пак да го бара прстот или да уринираш врз него а тој да мисли дека врне тоа се показатели за луѓе без скрупули, без образ!

Во недостаток на аргументи, ќе вадат некави си србокомунистички теории, Новаковиќи, Гарешанини, Цвијиќи.....и ќе делуваат како испукана пушка кривејќи ги Македонеците, демек биле србизирани. Клише!Српската пропаганда делувала во Македонија исто како и бугарската, ама без успех. Тоа Србите го сватија и сега продолжуваат да се занимаваат со самите себе, а не со нас. Тоа допринесе донекаде да се изгладат односите со Србија. Македонците се признати како македонско национално малцинство иако бројат 100000 души. Имааат свои партии, училишта, културни друштва. Така се градат односи!

Меѓутоа за нерзумните словенобугари, српската пропганда била поуспешна. Грешка! Бугарската пропаганда била поуспешна, па затоа денес во Бугарија имаме 2-3 милиона “Бугари“ со македонско потекло. Тие се тие кои на Македонија не и мислат добро.

Јас со такви луѓе нескам да имам ништо, а верувам дека 95% од Македонците го имаат истото мислење.





Изменето од Platenik - 23.Септември.2012 во 13:26
Гроф Игнатиев: "Ви се обрнувам Вам (г-дин Бахмачев), дека ЈАС ЈА СОЗДАДОВ ВЕЛИКА БУГАРИЈА, ЗАРАДИ РУСКИТЕ ИНТЕРЕСИ на исток "- (М.Цемовиќ - " Маќедонски проблеми и Маќедонци", Београд, 1913 ,33.)“

Кон врв
Platenik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3600
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Platenik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Септември.2012 во 13:45
Тенковите кои завршија како старо железо, а пукаа и признавањето на Република Македонија под уставно, словенобугарите и македонските Бугари ќе ти го извадат на нос. Тоа Делчев многу убаво го знаел, го знаел и “војводата“, ама му одело во корист да еден ден ја псотигне агендата. Бугарската, не македонската!

За Македонците, таквите “искрени бугарски постапки“ невредат 5 пари.
Еве те признавам како држава, ама народ, јазик култура, историја не!

Ај сиктер, такво признавање не ми е потребно. Кога некој ти поставува услови, се знае каде треба да се отера. За што не сметаат тие нас, за некои малумни?!

Добрите меѓусебни односи можат да се градат само безусловно!

ПС. Тоа тата веднаш го примети, а немаш кометар за содржината на постот! И што заклучи од тоа? Дека денес има и канадски Бугари?!

Гроф Игнатиев: "Ви се обрнувам Вам (г-дин Бахмачев), дека ЈАС ЈА СОЗДАДОВ ВЕЛИКА БУГАРИЈА, ЗАРАДИ РУСКИТЕ ИНТЕРЕСИ на исток "- (М.Цемовиќ - " Маќедонски проблеми и Маќедонци", Београд, 1913 ,33.)“

Кон врв
емил Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
зависник идивидовски

Регистриран: 11.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 85186
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај емил Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Септември.2012 во 14:29
Originally posted by Platenik Platenik напиша:

Тенковите кои завршија како старо железо, а пукаа и признавањето на Република Македонија под уставно, словенобугарите и македонските Бугари ќе ти го извадат на нос. Тоа Делчев многу убаво го знаел, го знаел и “војводата“, ама му одело во корист да еден ден ја псотигне агендата. Бугарската, не македонската!



 

газење од смеење газење од смеење 

стануваш се по трагичен и по трагичен во намерите да докажеш дека Македонците се однователи на светот  , а Бугарите се  Македонци 

Гоце Делчев  не е бил жив кога ви подаривме тенкови да се тепате против шиптарите . Ама СДСМ се комуњари и ги продадоа за железо и вие загубивте војната . Не сме ние криви дека вие не сте паметни .


Изменето од емил - 23.Септември.2012 во 14:32
Кон врв
Platenik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3600
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Platenik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Септември.2012 во 15:27
Originally posted by емил емил напиша:




Originally posted by Platenik Platenik напиша:

Тенковите кои завршија како старо железо, а пукаа и признавањето на Република Македонија под уставно, словенобугарите и македонските Бугари ќе ти го извадат на нос. Тоа Делчев многу убаво го знаел, го знаел и “војводата“, ама му одело во корист да еден ден ја псотигне агендата. Бугарската, не македонската!



 

газење од смеење газење од смеење 

стануваш се по трагичен и по трагичен во намерите да докажеш дека Македонците се однователи на светот  , а Бугарите се  Македонци 


Гоце Делчев  не е бил жив кога ви подаривме тенкови да се тепате против шиптарите . Ама СДСМ се комуњари и ги продадоа за железо и вие загубивте војната . Не сме ние криви дека вие не сте паметни .



Јас станувам потрагичен или вие?

Кога сум докажувал дека Македонците се основатели на светот?

Пак не си ме реазбрал.

Прво, Бугарите не се Македонци, тие се азиски народ. Избери една од теориите! Може и таа дека Бугарите се потомците на Атлантида.

Второ, некои од бугаризраните, односно оние кои го прифатиле политичкото име се Македонци.

Ете и ти не си Бугарин, туку си бугаризран Шоп!

По однос на Делчев, а и СДСМ пак тресеш глупости. Неразбираш македонски, нели?

Кој рече дека Делчев бил жив во 2001 година, арпо една. На Делчев му било јасно дека Македонците несмеат да бараат или очекуваат помош од никого. Тоа него му било јасно 100 години пред настаните од 2001.

Нешто што е старо, дотрајано се разбира дека ќе завши на губриште. Нема употребна вредност, а и одржувањето ќе чини повеќе одколку да купиш нов(и).

А војната која ја “загубивме“ тебе ич да не те боли за тоа, ти и така не си Македонец. Ниту асли, ниту бугаризран Македонец.

Гледај вие што ќе правите со руската творба за едно 50 години. Дали Бугарија ќе биде првата ромска држава во светот?



Изменето од Platenik - 23.Септември.2012 во 15:31
Гроф Игнатиев: "Ви се обрнувам Вам (г-дин Бахмачев), дека ЈАС ЈА СОЗДАДОВ ВЕЛИКА БУГАРИЈА, ЗАРАДИ РУСКИТЕ ИНТЕРЕСИ на исток "- (М.Цемовиќ - " Маќедонски проблеми и Маќедонци", Београд, 1913 ,33.)“

Кон врв
емил Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
зависник идивидовски

Регистриран: 11.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 85186
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај емил Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Септември.2012 во 15:36
Originally posted by Platenik Platenik напиша:

 
Јас станувам потрагичен или вие?

Кога сум докажувал дека Македонците се основатели на светот?

Пак не си ме реазбрал.

Прво, Бугарите не се Македонци, тие се азиски народ. Избери една од теориите!

Второ, некои од бугаризраните, односно оние кои го прифатиле политичкото име се Македонци.

Ете и ти не си Бугарин, туку си бугаризран Шоп!

По однос на Делчев, а и СДСМ пак тресеш глупости. Неразбираш македонски, нели?

Кој рече дека Делчев бил жив во 2001 година, арпо една. На Делчев му било јасно дека Македонците несмеат да бараат или очекуваат помош од никого. Тоа него му било јасно 100 години пред настаните од 2001.

Нешто што е старо, дотрајано се разбира дека ќе завши на губриште. Нема употребна вредност, а и одржувањето ќе чини повеќе одколку да купиш нов(и).

А војната која ја “загубивме“ тебе ич да не те боли за тоа, ти и така не си Македонец. Ниту асли, ниту бугаризран Македонец.

Гледај вие што ќе правите со руската творба за едно 50 години. Дали Бугарија ќе биде првата ромска држава во светот?

 

претерано добро го разбирам македонскот за да ти се обратам по тој начин . Ти направи страотен лапсус и сега сам си носи крстот . Тоа што го болдирав во предходниот пост ти си си го мислел . 

А за војната да загубивте ја . Се гледат последиците од неа . Шиптариве стигнаа дури до Куманово . На 100 км од Бугарската граница . Тоа не ми одговара . По добро да сум сосед со антички како тебе одколко со илири како оние од Западна . 

А за првата ромска држава нема да бидеме . Не се секирај . Она веќе постои и се вика Романија . Тамиу има цигани толку колкку што нема Македонци во ширум светот .
Кон врв
чоли Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 2973
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај чоли Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Септември.2012 во 15:38
Originally posted by Platenik Platenik напиша:

Originally posted by чоли чоли напиша:

Шопето са наследници печенежкото племе Цопон


Сакаш да кажеш дека Шопето имаат право да полагаат по татарското потекло?

Не гооворим за право (секоj има право де се чуствува како сака). Говорим за историски факти.
Мунгос - цензорот на Мисирков
Кон врв
емил Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
зависник идивидовски

Регистриран: 11.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 85186
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај емил Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Септември.2012 во 15:39
Originally posted by Platenik Platenik напиша:

Originally posted by чоли чоли напиша:

Шопето са наследници печенежкото племе Цопон


Сакаш да кажеш дека Шопето имаат право да полагаат по татарското потекло?
 

Ако Шопите се дел од Татарите како ти тврдиш немој а забораваш дека Шопи има и во Македонија денешна . Демек во денешните Македонци тече татарска крв . Нешто што сум го докажал за тебе лично .ѓавол
Кон врв
Platenik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3600
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Platenik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Септември.2012 во 15:56
Originally posted by емил емил напиша:


Originally posted by Platenik Platenik напиша:

 
Јас станувам потрагичен или вие?

Кога сум докажувал дека Македонците се основатели на светот?

Пак не си ме реазбрал.

Прво, Бугарите не се Македонци, тие се азиски народ. Избери една од теориите!

Второ, некои од бугаризраните, односно оние кои го прифатиле политичкото име се Македонци.

Ете и ти не си Бугарин, туку си бугаризран Шоп!

По однос на Делчев, а и СДСМ пак тресеш глупости. Неразбираш македонски, нели?

Кој рече дека Делчев бил жив во 2001 година, арпо една. На Делчев му било јасно дека Македонците несмеат да бараат или очекуваат помош од никого. Тоа него му било јасно 100 години пред настаните од 2001.

Нешто што е старо, дотрајано се разбира дека ќе завши на губриште. Нема употребна вредност, а и одржувањето ќе чини повеќе одколку да купиш нов(и).

А војната која ја “загубивме“ тебе ич да не те боли за тоа, ти и така не си Македонец. Ниту асли, ниту бугаризран Македонец.

Гледај вие што ќе правите со руската творба за едно 50 години. Дали Бугарија ќе биде првата ромска држава во светот?

 

претерано добро го разбирам македонскот за да ти се обратам по тој начин . Ти направи страотен лапсус и сега сам си носи крстот . Тоа што го болдирав во предходниот пост ти си си го мислел . 

А за војната да загубивте ја . Се гледат последиците од неа . Шиптариве стигнаа дури до Куманово . На 100 км од Бугарската граница . Тоа не ми одговара . По добро да сум сосед со антички како тебе одколко со илири како оние од Западна . 

А за првата ромска држава нема да бидеме . Не се секирај . Она веќе постои и се вика Романија . Тамиу има цигани толку колкку што нема Македонци во ширум светот .


Ако ќе се спојат две ромски држави и ќе бидат повечко.

Ти мислиш дека го разбираш македонскиот, меѓутоа дозволи друг да процени.

Ако ти кометираш како што коментираш или потцртал, занчи не си разбрал.

Тоа што албанците прават, ти многу добро знаеш зошто го прават, не само во Македонија, туку и на Косово, Црна Гора. Прашање е на време кога ќе почнат и во Грција. Некој им го дозволил тоа, нели?

Тие, Албанците, се сметаат за Илири, меѓутоа историјата и генетиката велат дека не се. Боснаците, Хрватите и Србите имаат повеќе илирска крв одколку било кој друг. Имаат и некои историски документи за тоа.

Ти со кого сакаш и колку сакаш не зависи само од тебе. Некој кој не ти ја возвратува љубовта, само за џабе труд даваш. Само бесцелно се измачуваш

Тоа не е тема на разговор. Туку да си продлжиме ние за бугарските дилеми!


Гроф Игнатиев: "Ви се обрнувам Вам (г-дин Бахмачев), дека ЈАС ЈА СОЗДАДОВ ВЕЛИКА БУГАРИЈА, ЗАРАДИ РУСКИТЕ ИНТЕРЕСИ на исток "- (М.Цемовиќ - " Маќедонски проблеми и Маќедонци", Београд, 1913 ,33.)“

Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1112131415 74>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,203 секунди.