IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Политика и вести
  Активни теми Активни теми RSS - Преговори за името
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Преговори за името

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 8990919293 184>
Автор
Порака
 Оцена: Оцена на тема: 1 Гласови, Просечно 5,00  Тема Пребарувај Тема Пребарувај  Опции за темата Опции за темата
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Ноември.2010 во 01:12
...inace,..imeto kako ime,..i ne moze da bide prechka za tvojot napredok  ama,изненадување
 
i te kako moze  koga toa shto si tvrdoglav  okolu nego,...da ti go poprechi normalnoto komuniciranje so svetot,...
 
a , toa shto ti go priznale polovina svet , ne znachi nishto koga onie najbitnite vo svetot ne te vikaat kako shto ti sakash...
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Ноември.2010 во 01:18
па извини, ама за пола век ако не можеме да си се справиме сами со сопствените проблеми, тешко нас

инаку европската унија или нато ниедна земја не примиле во својот сојуз со цел да ја спасуваат од црнила и не знам зошто се мисли дека нашата земја би била исклучок
сите земји кои влегле до сега, си имале оформено стабилно и силно општество и овие сојузи служат само како гаранција за одржување на таа стабилност
затоа и ни бараат толку многу реформи да направиме

и не знам како некој верува кај нас дека европска унија = црвен крст и ќе не спасува од маките и ќе ни го светне општеството, баш обратно, тие бараат сами да се светнеме и да не примат и дури и да не беше името, верувам дека ќе имавме големи тешкотии за влезво унијата
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
zagor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Уникатен песимист

Регистриран: 27.Септември.2007
Локација: Congo
Статус: Офлајн
Поени: 12850
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zagor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Ноември.2010 во 13:10
Originally posted by zagor zagor напиша:

Originally posted by brza brza напиша:

Originally posted by zagor zagor напиша:

...зарем не гледа човеков...?!!! осмина од десетката со која сум дискутирал за ова прашање се за промена... длабоко во себе ич таквото не ги боли за името..важно им било да се проживее...вечна рак болест кај нас.
ajjj...zagor be, staro gundjalo,..ti li si toa...ili nekoj drug tropa tuka ...namesto tebe?!изненадување
 

 

ako si ti navistina,збунетост

 

..aj , ziti ,..kazi shto ti e povzno tebe od toa da....proziveesh?!



....да ти кажам право ИМЕТО е закон за мене.
жими се,ако треба и ќе гинам за него...секој кој ќе го прифати предлогот за било каква придавка е предавник за мене....
а што ако го сменат,ќе цветаат ружи по улициве..калливи?децении треба за да се подобри нешто....а до тогаш сакале тие-ние да или не,се ќе си дојде на место..со којзнае какви закони асоцијации..пактови..и што ја знам што уште не...може и ќе се зарати,само џабе ќе менуваме...идентитет.
...само едно ме нервира,што не престанат еднаш да живеат на сметка на тој проблем..сите Влади и претседатели досегашни,и да не не замајуваат со таа политика,додека на друга страна се граба се и сешто..
нека каже еднаш некој МАЖ големо НЕ,и да видиме до каде сме....

и ова,за ИНАЕТ на сите бре да не го мењаме...


....аииии,што сум кажал .
ништо,ако не не примат за три дена во некое здружение и јас ќе бидам да се промени името...затоа,Владетели побрзајте...имате три дена.оние 20 години не ги бројам повеќе...

што сум глуп па ја....и ја имам еден живот!..јбг...
...zagor e ziv,se drugo e laga.
Кон врв
fstak Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 31.Октомври.2010
Статус: Офлајн
Поени: 99
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fstak Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Ноември.2010 во 15:17
Originally posted by fiks fiks напиша:

Види лебати колку сте паметни,одма решение извадивте и тоа од многу широк ракав.Па да се прекрстиме во Ескимија,да се пишеме дека Ескими кои дошле од северен пол од еди некаде и одма мед и млеко ќе ни протече.

A vaka se tkandii se zatnalo k`smetot na siromaviot
Кон врв
fstak Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 31.Октомври.2010
Статус: Офлајн
Поени: 99
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fstak Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Ноември.2010 во 15:24
Originally posted by zabegan zabegan напиша:


Originally posted by fstak fstak напиша:

A da go smenime pa moze i kletvata ke ja trgneme aman veke zaradi toa ime sve vo crnila sme ,krpen zivot...ne sotre imevo.Neka se vikame SKopje i gotovo i taka site vo Skopje se naselija.
од каде заклучи дека поради името сме во црнила? баш напротив името е најмалце виновно за нашите црнила!

Pa vidi nanazad vo istorijata makedonskiot narod za se nesto se borel te za jazikot te za imeto nikako .Kolku veka se taka pa taka.Znaes kako pocnale na maskite ceda da im stavaat mengusa za da gi izmamat samovilite da ne im go zemat sinot.E koga im stavile mengusa ne im go smenile polot .Itrina se vika toa.Itrina ! Bidete itri kako zmii i mirni kako golubi.
Кон врв
fstak Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 31.Октомври.2010
Статус: Офлајн
Поени: 99
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fstak Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Ноември.2010 во 15:26
Originally posted by fiks fiks напиша:

Види лебати колку сте паметни,одма решение извадивте и тоа од многу широк ракав.Па да се прекрстиме во Ескимија,да се пишеме дека Ескими кои дошле од северен пол од еди некаде и одма мед и млеко ќе ни протече.

I onaka so vekovi ne ne esapele
Кон врв
fstak Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 31.Октомври.2010
Статус: Офлајн
Поени: 99
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fstak Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Ноември.2010 во 15:30
Originally posted by fiks fiks напиша:

Не е криво името за ова што ни се случува.Македонија имаше ресурси за да си ја има во најмала рака основата за добар старт во почетокот на деведесетите кога настапу пруларизмот и капиталистичко општество но тогашната власт и нивната криминална приватизација спроведена со закон донесен од тогашниот парламентарен состав ни ја замеша оваа кажа со економијата и овај апсурден проблем со името.Сега ја кркаме се уште таа иста каша благодарејќи на ликовите изгубени во просторот кои не убедуваат дека решението го носат во џебот.

Vrakanje nazad nema sega sto praime ?
Кон врв
fstak Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 31.Октомври.2010
Статус: Офлајн
Поени: 99
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fstak Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Ноември.2010 во 15:32
Originally posted by zabegan zabegan напиша:


Originally posted by fiks fiks напиша:

Не е криво името за ова што ни се случува.Македонија имаше ресурси за да си ја има во најмала рака основата за добар старт во почетокот на деведесетите кога настапу пруларизмот и капиталистичко општество но тогашната власт и нивната криминална приватизација спроведена со закон донесен од тогашниот парламентарен состав ни ја замеша оваа кажа со економијата и овај апсурден проблем со името.Сега ја кркаме се уште таа иста каша благодарејќи на ликовите изгубени во просторот кои не убедуваат дека решението го носат во џебот.
тоа сакав да го кажам, затоа не е криво името

Makedonija ne postoi od 1991 god. I prethodno imalo problemi so imeto so nacionalnosta so jazikot.Samo vo SFRJ Makedonija se odmori malku od toa da se dokazuva koja e i sto e .
Кон врв
abnormalen Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...

Регистриран: 05.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 168
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај abnormalen Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Ноември.2010 во 15:39
ма името не го давам!далутина
Gluposta e najneobična od site bolesti - od nea NE pati bolniot tuku, SITE OSTANATI!
Кон врв
fstak Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 31.Октомври.2010
Статус: Офлајн
Поени: 99
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fstak Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Ноември.2010 во 15:40
I drugi drzavi bile prinudeni da go smenat imeto i so toa sto go smenile ne im se desilo tragedija.Ako nekoj veruva deka ke gi dobie nazad delovite koj Makedonija gi izgubila ,togas cel svet treba da e vo vojna po svojte nekogasni delovi.Ne sonuvajte .Toa sto e izgubeno ,izgubeno e da go zadrzime toa sto go imame.Nie sme saka narod,Teritorijata na drzavava e kolku eden pogolem grad vo Evropa ,kako ke ni svirat taka ke igrame dodeka ekonomski ne staneme bogati priblizno kolku niv.Koga siromaviot postavuval uslovi?
Кон врв
fstak Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 31.Октомври.2010
Статус: Офлајн
Поени: 99
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fstak Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Ноември.2010 во 15:42
Originally posted by abnormalen abnormalen напиша:

ма името не го давам!далутина
I jas ne bi go dala ,ama denes se vojuva so diplomatska vestina ,a ne gradi vo gradi.
Кон врв
depo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 28.Февруари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 501
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај depo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Ноември.2010 во 18:09
Originally posted by fstak fstak напиша:

I drugi drzavi bile prinudeni da go smenat imeto i so toa sto go smenile ne im se desilo tragedija.Ako nekoj veruva deka ke gi dobie nazad delovite koj Makedonija gi izgubila ,togas cel svet treba da e vo vojna po svojte nekogasni delovi.Ne sonuvajte .Toa sto e izgubeno ,izgubeno e da go zadrzime toa sto go imame.Nie sme saka narod,Teritorijata na drzavava e kolku eden pogolem grad vo Evropa ,kako ke ni svirat taka ke igrame dodeka ekonomski ne staneme bogati priblizno kolku niv.Koga siromaviot postavuval uslovi?


Кога тоа се случувало ? Во времето на Џингис-кан ли? Има држави што си менувале име ДОБРОВОЛНО заради тоа што претходно некој со СИЛА им ги менувал. Во еден цивилизиран свет тоа не би требало да биде дел ни од најболна фантазија а не пак реалност .
Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Ноември.2010 во 18:14
Originally posted by fstak fstak напиша:

Originally posted by zabegan zabegan напиша:


Originally posted by fiks fiks напиша:

Не е криво името за ова што ни се случува.Македонија имаше ресурси за да си ја има во најмала рака основата за добар старт во почетокот на деведесетите кога настапу пруларизмот и капиталистичко општество но тогашната власт и нивната криминална приватизација спроведена со закон донесен од тогашниот парламентарен состав ни ја замеша оваа кажа со економијата и овај апсурден проблем со името.Сега ја кркаме се уште таа иста каша благодарејќи на ликовите изгубени во просторот кои не убедуваат дека решението го носат во џебот.
тоа сакав да го кажам, затоа не е криво името

Makedonija ne postoi od 1991 god. I prethodno imalo problemi so imeto so nacionalnosta so jazikot.Samo vo SFRJ Makedonija se odmori malku od toa da se dokazuva koja e i sto e .
а европска унија од кога постои? замисленост
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Ноември.2010 во 19:38
Проблемот не е Македонија, проблемот се тие кои треба да одлучат за неа и нејзиното интегрирање во ЕУ и НАТО. Зарем не е страм за нив во извештајот да не го спомнат името под кое ја признале. Значи Хрватска можело да ја спомнуваат 180 и кусур пати, а за Македонија да пишуваат земјата, државата, граѓаните...
Значи не ја именуваат земјатаизненадување а камоли да не признаат под уставното име.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 8990919293 184>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,234 секунди.