IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Политика и вести
  Активни теми Активни теми RSS - Кои се причините за сообраќајните несреќи ?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Кои се причините за сообраќајните несреќи ?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 34567 10>
Автор
Порака
Анастеа Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПИПИ долгиот чорап

Регистриран: 07.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 35441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Анастеа Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Септември.2010 во 18:26
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Септември.2010 во 19:30
Originally posted by Анастеа Анастеа напиша:

Две нови жртви денес во сообраќајка на патот Струмица -Радовиш.Ова ни е еден од најнебезбедните и најрасипани патишта во земјата. Само последните недели имаше 4 или 5 жртви и сеуште останува несреден, освен што тука-таму по нешто е закрпено. тага
....vrlo vazno !

...vazno e deka ,..znaminjata vi se veat visoko,...i spomenici glupi,...niknuvaat nasedkade.

..niz drzavata bez asalni patishta!
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
kultuzin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 03.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4903
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kultuzin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Септември.2010 во 13:21

Излезот од Струмица фатален за брзите возачи

Пребрзото возење е главната причина за фаталните сообраќајки на магистралниот пат Струмица- Радовиш, на делницата долга неколку километри од излезот-влезот на Струмица до местото Слобода, а на која за две недели во три несреќи загинаа четворица и уште толку беа повредени.

Оваа делница е изградена пред осум години, кога беше заменета старата и уникатна макадамска коцка, која сега ја користат жителите од неколку населени места.

Станува збор за права коловозна лента на која, иако дозволената брзина е ограничена на 100 километри на час, ретко кој од возачите ја почитува. Тие што доаѓаат кон Струмица брзаат да стасаат, а тие што излегуваат од градот сакаат што побрзо да ја поминат оваа делница.

- Патот е прав како пушка и вистински предизвик е да се нагази на педалот за гас. Знакот со кој е дозволено возење од сто километри на час просто ве тера да притиснете малку повеќе и ретко кој вози со помалку од 130 до 140 километри на час - велат возачи, кои секојдневно ја поминуваат оваа делница и ја преименувале во „стотка“. ....

Патот Струмица-Радовиш до скоро беше еден од најнебезбедните патни правци во државата. Во последните десетина година сукцесивно се заменува макадамската коцка со асфалт. Последната делница со коцка од овој уникатен пат, изграден во 1953 година, е во изградба и наскоро се очекува триесетте километри растојание помеѓу овие два града да се поминуваат по асфалтна подлога.....

http://dnevnik.com.mk/?ItemID=32528A114C71EB45BA194427857DB800

Pa sega vie sami procenete koj e vinoven za soobrakajkite...
Znaci dodeka bila kockata patot bil najbezbeden , a sega koga ima nov asfalt se pretvori vo pat na smrtta...
Tuku mene mi e cudno tolku se investira vo policijata , do tolku li nemozat da kupat radari koi sami ke go vrsat snimanjeto, na toj pat dovolno e da ima dva radari i mislam deka ke nema problem so brzinata...Od druga strana cudno mi e sto vo Makedonija na vlezovite vo naselenite mesta kruzni tekovi ili vestacki krivini so koi ke se primoruvat vozacite da ja namalat brzinata...
Bidejki situacijata e navistina alarmantna vo Stumickite sela koi se naogat na patot kon Bugarija ne e retkost da se vleva so brzina pogolema od 120 na cas...

Кон врв
Анастеа Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПИПИ долгиот чорап

Регистриран: 07.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 35441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Анастеа Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Септември.2010 во 14:01


Само радари и високи парични казни.
Кога веќе голем дел од возачите не се свесни за опасноста по своите животи и по животите на останатите учесници во сообраќајот, свесноста за високи парични казни може единствено да повлијае да се контролира ова лудо возење, а со тоа и жртвите да бидат помалку.

 
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Септември.2010 во 14:24
Originally posted by kultuzin kultuzin напиша:





Pa sega vie sami procenete koj e vinoven za soobrakajkite...
Znaci dodeka bila kockata patot bil najbezbeden , a sega koga ima nov asfalt se pretvori vo pat na smrtta...



Дали ова значи дека треба да ги вратиме макадамитезбунетост или да се прекине со врски и врскички барем во овој дел и казните достојно да се спроведуваат оти во прашање се животите. Некна еден пријател се радува оти нивното дете го сопрел пријател и поминал само опомена. Му дадов и мајче и шајче и му кажав дека дотичниот не му е пријател, напротив гробар. Требало да му ја земе возачката, да му дојде памето и друг пат да вози правилно за да остане живо.
Мене да ми се случи да ми каже пријател полицаец дека му прогледал на мое дете низ прсти ќе го пријавам во внатрешна контрола нека се чеша каде не го јаде.лутина
Кон врв
zagor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Уникатен песимист

Регистриран: 27.Септември.2007
Локација: Congo
Статус: Офлајн
Поени: 12850
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zagor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Септември.2010 во 14:26
причини колку сакаш...еве една.


на дво-смерен пат има знак 100км....а на автопат скоро секаде стои знакот 80..па и 60км..така да ретко кој ги "чита"..и си вози по свое,бидејќи после 10-15 години и неговото шлепање со шкода или југо ..седнува во БМВ... ГОЛФОТ...АУДИТО..и шиба..200км/час на нашиот автопат кој е извитоперен(испокривен)губи контрола над воланот и возилото.. излетува..
а дали знае да вози?..како и каде ја купи возачката?.
бевме и сме слепи кога се прават технички прегледи и кога се полагаат испити за возачки...сега се гине!!!.е се гине..нормална појава по сето тоа.
...zagor e ziv,se drugo e laga.
Кон врв
zagor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Уникатен песимист

Регистриран: 27.Септември.2007
Локација: Congo
Статус: Офлајн
Поени: 12850
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zagor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Септември.2010 во 14:29
Originally posted by Анастеа Анастеа напиша:

Само радари и високи парични казни. Кога веќе голем дел од возачите не се свесни за опасноста по своите животи и по животите на останатите учесници во сообраќајот, свесноста за високи парични казни може единствено да повлијае да се контролира ова лудо возење, а со тоа и жртвите да бидат помалку. 



мене радар не ме фаќа..побрз сум од повратниот сигнал.дури и на семафори црвено ретко сретнувам..само ако има колона.(земам пример од полицијата наша..таа поминува и на црвено,вози спротивно од насоката..шиба по 200 на сат...престигнува на полна и во свиок..)
...zagor e ziv,se drugo e laga.
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Октомври.2010 во 11:43
Многу бре ги аресам овие Струмичаниголемо%20гушкање. Си одат 200 години напред, си тераат  манифестации (маскенбал-карневал, келнероолимпијада) а сега и

Kампања во Струмица - „Размисли дали си безбеден возач“


Кон врв
Анастеа Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПИПИ долгиот чорап

Регистриран: 07.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 35441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Анастеа Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Октомври.2010 во 14:19


Струмичанки опасна работа... делат лути пиперчиња на несовесните возачи... смеење

Убава идеја, само полицијата да не чека вакви кампањи за акција туку да биде поприсутна на улиците секојдневно и поажурна во казнувањето сообраќајни прекршоци.


Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Октомври.2010 во 14:21
pedala za gas e pricinata
dozvoluva povekje stiskanje nego so e zdravo
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Октомври.2010 во 09:40
Originally posted by Анастеа Анастеа напиша:



Струмичанки опасна работа... делат лути пиперчиња на несовесните возачи... смеење

Убава идеја, само полицијата да не чека вакви кампањи за акција туку да биде поприсутна на улиците секојдневно и поажурна во казнувањето сообраќајни прекршоци.


...ne e da ne ti se prisutni  po ulicite ,изненадување barem vo skopje,
...problemot e shto pred nivni ochi , sekoj dnevno i sekojchasovno , se krshi zakonot vo taa sfera ,ama ovie  samoo gledaat k'o ...
 
 
...tele vo sharena vrata!
 
...sum videl i na motor eden kako zboruva na mobilen ,...i  toa vrtejki  na krivina!!
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Октомври.2010 во 18:46
Причини има, и тоа многу. И страдаат и овци и министри. Се што излегува на патизненадување

Министерот Бујар Османи повреден во сообраќајка


Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Ноември.2010 во 15:07
Originally posted by kultuzin kultuzin напиша:

Излезот од Струмица фатален за брзите возачи

Пребрзото возење е главната причина за фаталните сообраќајки на магистралниот пат Струмица- Радовиш, на делницата долга неколку километри од излезот-влезот на Струмица до местото Слобода, а на која за две недели во три несреќи загинаа четворица и уште толку беа повредени.

Оваа делница е изградена пред осум години, кога беше заменета старата и уникатна макадамска коцка, која сега ја користат жителите од неколку населени места.

Станува збор за права коловозна лента на која, иако дозволената брзина е ограничена на 100 километри на час, ретко кој од возачите ја почитува. Тие што доаѓаат кон Струмица брзаат да стасаат, а тие што излегуваат од градот сакаат што побрзо да ја поминат оваа делница.

- Патот е прав како пушка и вистински предизвик е да се нагази на педалот за гас. Знакот со кој е дозволено возење од сто километри на час просто ве тера да притиснете малку повеќе и ретко кој вози со помалку од 130 до 140 километри на час - велат возачи, кои секојдневно ја поминуваат оваа делница и ја преименувале во „стотка“. ....

Патот Струмица-Радовиш до скоро беше еден од најнебезбедните патни правци во државата. Во последните десетина година сукцесивно се заменува макадамската коцка со асфалт. Последната делница со коцка од овој уникатен пат, изграден во 1953 година, е во изградба и наскоро се очекува триесетте километри растојание помеѓу овие два града да се поминуваат по асфалтна подлога.....

http://dnevnik.com.mk/?ItemID=32528A114C71EB45BA194427857DB800

Pa sega vie sami procenete koj e vinoven za soobrakajkite...
Znaci dodeka bila kockata patot bil najbezbeden , a sega koga ima nov asfalt se pretvori vo pat na smrtta...
Tuku mene mi e cudno tolku se investira vo policijata , do tolku li nemozat da kupat radari koi sami ke go vrsat snimanjeto, na toj pat dovolno e da ima dva radari i mislam deka ke nema problem so brzinata...Od druga strana cudno mi e sto vo Makedonija na vlezovite vo naselenite mesta kruzni tekovi ili vestacki krivini so koi ke se primoruvat vozacite da ja namalat brzinata...
Bidejki situacijata e navistina alarmantna vo Stumickite sela koi se naogat na patot kon Bugarija ne e retkost da se vleva so brzina pogolema od 120 na cas...

....zarem kocka po kocka gi menjaat pa..збунетост.tolku godini da im treba za....nema ni trieset km!
 
 
ama ,...zatoa pak ,..ne strumichani ama ,..skopjani ke imaat triumfalna  glupost na vekot vo...drzavata!да
 
...nabrzo!
 
..a i menazerijata se zgolemuvaизненадување,..de bikovi,... konji,..pa, lavovi......ushte ,
 
magareto na Itriot Pejo  fali....
 
...ili nema da fali ?збунетост


Изменето од brza - 21.Ноември.2010 во 15:08
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
Анастеа Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПИПИ долгиот чорап

Регистриран: 07.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 35441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Анастеа Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Април.2014 во 11:27

Девојче се бори за живот... поради каприцот на некој 19-годишен тинејџер, да ја провози колата (веројатно од татко му) без возачка.тага

Ова во држави кои функционираат нормално се третира како обид за убиство и најстрого се казнува.
Нема да види ни возачка ни бел ден во затворот, ако не дај Боже девојчето не успее да се спаси.
Како див запад сме
, а тие сообраќајци зошто примаат плати, појма немам...
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 34567 10>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,180 секунди.