IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Историја
  Активни теми Активни теми RSS - Бугари - 100% ТуркоМонголи
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Бугари - 100% ТуркоМонголи

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 678679680681682 824>
Автор
Порака
Platenik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3600
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Platenik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Април.2010 во 10:00
Originally posted by чоли чоли напиша:

Originally posted by Platenik Platenik напиша:


Дали Тракијците биле познати под името Болгари? Јас такво нешто немам сретнато!

Дали Перун бил Илир?

Дали Болг биле син на Перун? Ако Тракијците биле именувани како Болгари (според синот на Перун) дали тие го почитувале Перуна уште пред да станат Болгари? Кога всушнсот Тракијците станале Болгари?






Ми не си чел достаточно... Инаку ако беше следил темите внимателно ке видеше што Бертрандон де ла Брокиер свиделствува што во Пловдив - срцето на Тракиjа живеат основно Бугари.
Ханс Дервшнам во 1553 година пише:

...На 16 август тргнавме од Конуш и за 12 часа изминавме во текот на целиот ден цели 6 унгарски милји до едно бугарско село, на бугарски Клокотница, а на турски Семисче, каде Бугари и Турци живеат мешано...
Клокотница исто е во Тракиjа...
---
Траките (а не Тракиjците) е правилниот поим за античкото и средновековно население на Балканскиот полуостров. (под поимот "Тракиjци" се разбират современите Бугари од географски раjон Тракиа).
Судбата на античките Траки е иста со судбата на античките Македонци - во рамките на Источното римско царство тие се христиjанизирали и ромеизирали. С една дума - кога Словените и Протобугарите дошле на Балканите - тие веке били Ромеи (Византиjци). Само една част од Траките кои живеели изолирано во планинте (Родопи и Стара планина)говорели се уште тракиски език до моментот на доагането на Протобугарите и Словените. Може да се рече што само ова население се влело во бугарската народност. Се говори што имало и библиjа на тракиски език - "Билблиjа бесика" - по името на тракиското племе Беси. Во Тракиjската низина местното население било избито или принудено да избега во Констанопол и во Мала Азиjа. На нивно место били преселени Арменци и други народности. Постепенно етническата инвазиjа на бугарското словенско население се усилила и изместила местните остатоци от тракиското и друго население. По време на турското владение ареалот на Бугарите се разширил дури до Одринско кое никогаж не е било во бугарската држава. Причина за тоа е големиот налитет на Бугарите по тоа време и болестите чума и мор од кои погинали местните поселениjа и на кои болести Бугарите били по устоjчиви.



Генетиката не то тврди тоа!

Значи дека Тракијците се бугаризирале.

Меѓутоа јас опонирам дека на тоа! Кога тоа Тракијците биле или станале Бугари?

Според Габорвски биле Илири, кои станале Болгари, а Александар им дозволил да се нарекуваат Словени и Македонци.

Според Коснакоси тие биле Болгари уште пред да бидат трако-илири.

Тоа се должи на фактот што Каснаковски сака да докаже дека Болгарското име е автохтоно, а не азиско. Тој наоѓа дури објаснување, несамо што трако-илирите (иако е ова категорија е илузија)биле Болгари, туку и Македонците биле исто така Болгари (без разлика што овие вториве им дозволиле да го користат нивното име).

Јас убаво ги пратам темите, а од Пловдив натаму можеби стварно живееле Бугари, туркомонголи.
Гроф Игнатиев: "Ви се обрнувам Вам (г-дин Бахмачев), дека ЈАС ЈА СОЗДАДОВ ВЕЛИКА БУГАРИЈА, ЗАРАДИ РУСКИТЕ ИНТЕРЕСИ на исток "- (М.Цемовиќ - " Маќедонски проблеми и Маќедонци", Београд, 1913 ,33.)“

Кон врв
емил Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
зависник идивидовски

Регистриран: 11.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 85186
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај емил Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Април.2010 во 10:10
Originally posted by Platenik Platenik напиша:




Генетиката не то тврди тоа!

Значи дека Тракијците се бугаризирале.

Меѓутоа јас опонирам дека на тоа! Кога тоа Тракијците биле или станале Бугари?

Според Габорвски биле Илири, кои станале Болгари, а Александар им дозволил да се нарекуваат Словени и Македонци.

Според Коснакоси тие биле Болгари уште пред да бидат трако-илири.

Тоа се должи на фактот што Каснаковски сака да докаже дека Болгарското име е автохтоно, а не азиско. Тој наоѓа дури објаснување, несамо што трако-илирите (иако е ова категорија е илузија)биле Болгари, туку и Македонците биле исто така Болгари (без разлика што овие вториве им дозволиле да го користат нивното име).

Јас убаво ги пратам темите, а од Пловдив натаму можеби стварно живееле Бугари, туркомонголи.
 
 
Траките станале Бугари 681 година со доѓане на прабугарите по теа земи.Инаку преди тоа си биле едно обично земјоделско племе дел од грците.
 
А од Пловдив и насамо и натаму живели и живеат само Бугари со исклучок на долниот дел на Источните Родопи.
Кон врв
чоли Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 2973
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај чоли Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Април.2010 во 10:37
Originally posted by Platenik Platenik напиша:



Генетиката не то тврди тоа!

Значи дека Тракијците се бугаризирале.

Меѓутоа јас опонирам дека на тоа! Кога тоа Тракијците биле или станале Бугари?

Според Габорвски биле Илири, кои станале Болгари, а Александар им дозволил да се нарекуваат Словени и Македонци.



"Генетиката" на Игенеа нема тежест во историjата. Можеби ке се согласиш со Божидар Димитров коj тврдеше: Немаме и капка тракиjска крв

Односно Спиридон Габровски - неговите исторически познаниjа не са по различни од тие на Горги Пулевски и Исаjа Мажовски. Според последните двама, античките Македонци са били Словени.
Кон врв
Platenik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3600
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Platenik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Април.2010 во 11:33
Originally posted by чоли чоли напиша:

Originally posted by Platenik Platenik напиша:



Генетиката не то тврди тоа!

Значи дека Тракијците се бугаризирале.

Меѓутоа јас опонирам дека на тоа! Кога тоа Тракијците биле или станале Бугари?

Според Габорвски биле Илири, кои станале Болгари, а Александар им дозволил да се нарекуваат Словени и Македонци.



"Генетиката" на Игенеа нема тежест во историjата. Можеби ке се согласиш со Божидар Димитров коj тврдеше: Немаме и капка тракиjска крв

Односно Спиридон Габровски - неговите исторически познаниjа не са по различни од тие на Горги Пулевски и Исаjа Мажовски. Според последните двама, античките Македонци са били Словени.


Генетиката не е историја и неможе да лаже. Историјата е субјективна и секој ја толкува на свој начин.

Колку што го разбрав Димитров, тој тврди дека немате ниту капка тракиска крв, а кон словенската теорија изјавува сомнеж дека е политчки мотивирана.

Што останува од сето ова? Туркомонголската тоерија испаѓа најиздржана.

Теоријата на Коснаковски дека Тракијците биле Болгари уште помлаку држи.
Сепак, гентски и антрополошки најблиски сте до Тракијците, што сугерира дека сепак името на државата Бугарија е политчко. Голем дел од населението кое се доселило од Македонија ниту се со тракиска ниту со туркомонголска крв. Значи и тука можеме да констатираме дека тој екстракт од бугрската популација е политчки бугаризирана, штом поголемиот дел од нив ја бранат бугарштината.

Останува отворено прашањето, која бугарштина тие ја бранат? Онаа туркомонголсакта, како Димитров, тракиската како Коснаковски, иранската на Добрев, или руската на КПСС и БКП?
Гроф Игнатиев: "Ви се обрнувам Вам (г-дин Бахмачев), дека ЈАС ЈА СОЗДАДОВ ВЕЛИКА БУГАРИЈА, ЗАРАДИ РУСКИТЕ ИНТЕРЕСИ на исток "- (М.Цемовиќ - " Маќедонски проблеми и Маќедонци", Београд, 1913 ,33.)“

Кон врв
чоли Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 2973
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај чоли Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Април.2010 во 12:25
Originally posted by Platenik Platenik напиша:



Генетиката не е историја и неможе да лаже. Историјата е субјективна и секој ја толкува на свој начин.

Колку што го разбрав Димитров, тој тврди дека немате ниту капка тракиска крв, а кон словенската теорија изјавува сомнеж дека е политчки мотивирана.

Што останува од сето ова? Туркомонголската тоерија испаѓа најиздржана.

Теоријата на Коснаковски дека Тракијците биле Болгари уште помлаку држи.
Сепак, гентски и антрополошки најблиски сте до Тракијците, што сугерира дека сепак името на државата Бугарија е политчко....
Останува отворено прашањето, која бугарштина тие ја бранат? Онаа туркомонголсакта, како Димитров, тракиската како Коснаковски, иранската на Добрев, или руската на КПСС и БКП?

Во право си што генетиката не е историjа. И се е дотам. Историjата си служи со ред помошни науки - археологиja, генетика и други за да разкрие обективната опстановка. Сите тие сепак са помошни науки - никоjа од нив не може да сврши целата работа коjа се пага на Историjата.
Коснаковски се базика со тебе - повод му дава онова "откритие" на Игенеа според кое ние имаме 49 % тракиска крв... Как го определиха - не 40, 45 или 50 %, а точно 49 %? Как са взели генетични проби од древните Траки и да прават сравнителен анализ? Тинтири-минтири...
Траките ги е сполетела судбината на Македоните - изчезнали са од лицето на земjата. И едните и другите са били неписмени и постепено са попаднали во грцкото културно пространство (по доцно и во римското). И се елинизирале (остатоци од нив са Каракачаните)или се романизирали (нивни наследници са Власите).
Инаку Божидар Димитров во онаа статиjа пишува:

...во 30-те години на ХХ век започнаа првите деформации на историската вистина за двата процеса, родили митологеми. Тие за чест на родната академска наука не произлезоха од редовите на водечките научници историчари. Овие митови беа дете на историски уметници, откако ветропоказатели книга на политичката конунктура. Бидејќи според теориите на нациналсоцаилзмот Словените беа ѓубре за Ариевската раса, тоа беше некако непријатно како сојузници на Хитлер да парадират со својата словенска припадност. Затоа група угодливи историчари (најмногу посредствените) и историски уметници се напнаха да докажуваат дека словените са "еден народ со примитивни култура", немаат ништо заедничко ниту со создавањето и функционирањето на бугарската средновековна држава, ниту со формирањето на едината ни народност... и т. н.
Кон врв
Platenik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3600
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Platenik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Април.2010 во 12:51
Originally posted by чоли чоли напиша:

Originally posted by Platenik Platenik напиша:



Генетиката не е историја и неможе да лаже. Историјата е субјективна и секој ја толкува на свој начин.

Колку што го разбрав Димитров, тој тврди дека немате ниту капка тракиска крв, а кон словенската теорија изјавува сомнеж дека е политчки мотивирана.

Што останува од сето ова? Туркомонголската тоерија испаѓа најиздржана.

Теоријата на Коснаковски дека Тракијците биле Болгари уште помлаку држи.
Сепак, гентски и антрополошки најблиски сте до Тракијците, што сугерира дека сепак името на државата Бугарија е политчко....
Останува отворено прашањето, која бугарштина тие ја бранат? Онаа туркомонголсакта, како Димитров, тракиската како Коснаковски, иранската на Добрев, или руската на КПСС и БКП?


Во право си што генетиката не е историjа. И се е дотам. Историjата си служи со ред помошни науки - археологиja, генетика и други за да разкрие обективната опстановка. Сите тие сепак са помошни науки - никоjа од нив не може да сврши целата работа коjа се пага на Историjата.
Коснаковски се базика со тебе - повод му дава онова "откритие" на Игенеа според кое ние имаме 49 % тракиска крв... Как го определиха - не 40, 45 или 50 %, а точно 49 %? Как са взели генетични проби од древните Траки и да прават сравнителен анализ? Тинтири-минтири...
Траките ги е сполетела судбината на Македоните - изчезнали са од лицето на земjата. И едните и другите са били неписмени и постепено са попаднали во грцкото културно пространство (по доцно и во римското). И се елинизирале (остатоци од нив са Каракачаните)или се романизирали (нивни наследници са Власите).
Инаку Божидар Димитров во онаа статиjа пишува:

...во 30-те години на ХХ век започнаа првите деформации на историската вистина за двата процеса, родили митологеми. Тие за чест на родната академска наука не произлезоха од редовите на водечките научници историчари. Овие митови беа дете на историски уметници, откако ветропоказатели книга на политичката конунктура. Бидејќи според теориите на нациналсоцаилзмот Словените беа ѓубре за Ариевската раса, тоа беше некако непријатно како сојузници на Хитлер да парадират со својата словенска припадност. Затоа група угодливи историчари (најмногу посредствените) и историски уметници се напнаха да докажуваат дека словените са "еден народ со примитивни култура", немаат ништо заедничко ниту со создавањето и функционирањето на бугарската средновековна држава, ниту со формирањето на едината ни народност... и т. н.



Ете многу се сложуваат со тие историчари, а еден од нив сум и јас. Словенскиот елемент во туркомонголската Бугарија бил само верен слуга, поданик. Немал никаква извршна власт. Истиот тој елемент има исто таков статус и во кумановлашката Бугарија. За првпат тој етнос добива на значение одкога некои Руси се зангажираа да го докажат словенскиот карактер на Бугарија и да ја препородат како земја со словенско население.

Некој спомна дека Тракијците биле змјоделци, неписмени како и Македонците. Некоја чудна случајност наслутувам тука, всушност исто како и Словените, кои исто така биле неписмени, земјоделци и живееле во рурална средина. Не е случајно што некој им делел епитети, исто како во стара Атина што Македонците ги третирале за варвари.

Меѓутоа тој епитет не е етноним и несмее да биде етноним.

Тракијците не биле Болгари, туку можеби станале Болгари. Значи поданици на туркомонголите.   
Гроф Игнатиев: "Ви се обрнувам Вам (г-дин Бахмачев), дека ЈАС ЈА СОЗДАДОВ ВЕЛИКА БУГАРИЈА, ЗАРАДИ РУСКИТЕ ИНТЕРЕСИ на исток "- (М.Цемовиќ - " Маќедонски проблеми и Маќедонци", Београд, 1913 ,33.)“

Кон врв
Platenik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3600
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Platenik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Април.2010 во 13:01
Originally posted by емил емил напиша:

Originally posted by Platenik Platenik напиша:

Генетиката не то тврди тоа! Значи дека Тракијците се бугаризирале. Меѓутоа јас опонирам дека на тоа! Кога тоа Тракијците биле или станале Бугари? Според Габорвски биле Илири, кои станале Болгари, а Александар им дозволил да се нарекуваат Словени и Македонци. Според Коснакоси тие биле Болгари уште пред да бидат трако-илири. Тоа се должи на фактот што Каснаковски сака да докаже дека Болгарското име е автохтоно, а не азиско. Тој наоѓа дури објаснување, несамо што трако-илирите (иако е ова категорија е илузија)биле Болгари, туку и Македонците биле исто така Болгари (без разлика што овие вториве им дозволиле да го користат нивното име). Јас убаво ги пратам темите, а од Пловдив натаму можеби стварно живееле Бугари, туркомонголи.
 
 

Траките станале Бугари 681 година со доѓане на прабугарите по теа земи.Инаку преди тоа си биле едно обично земјоделско племе дел од грците.

 

А од Пловдив и насамо и натаму живели и живеат само Бугари со исклучок на долниот дел на Источните Родопи.


Значи Тракијците се бугаризирале после 681 година. Твојот став не се совпаѓа со ставовите на Чоли и Коснаковски.

Ниту Тракијците, ниту Македонците, ниту Илирите биле дел од Грците. Имале засебна култура и традиции, а некои го изучувале старогрчкиот јазик кој бил лингва франка во тоа време. Нешто како што е денес англискиот.

Да ми кажеш кои Бугари живееле од Пловдив натаму и кој е тој исклучок од источните Родопи?

Нормално е да прашам, кои пак се тие кои живееле од Западните Родопи па наваму?
Гроф Игнатиев: "Ви се обрнувам Вам (г-дин Бахмачев), дека ЈАС ЈА СОЗДАДОВ ВЕЛИКА БУГАРИЈА, ЗАРАДИ РУСКИТЕ ИНТЕРЕСИ на исток "- (М.Цемовиќ - " Маќедонски проблеми и Маќедонци", Београд, 1913 ,33.)“

Кон врв
Каснакоски Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Каснакоски Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Април.2010 во 13:13
Originally posted by eptendosadno1 eptendosadno1 напиша:

Какви Бугари - Татари ,бе, во Милутинво време?

Originally posted by Каснакоски Каснакоски напиша:

Добро, ама лажеш, Ептендосадно. Прочитај си го линкот и процени кој крив, кој прав.


Да го прочитам тоа што самиот сум го напишал за да ја видам лагата ?
Не , не е духовито туку трагично .

Јас очекувам друг да ми покаже што е лажно , во што се состои лагата која сум ја напишал , но освен обвинувања друго ништо не добив .



Трагичното е што се обидуваш да манипулираш.
Кажи да видиме зошто си напишал Бугарите-Татарите, кога и во твојот линк убаво се чита „са Бугарима и Татарима“

Значи ти се обидуваш да ги поистоветуваш Бугарите и Татарите од времето на Милутин, а тоа е фалсификација.
Можеби сакаш да внушиш на нкого кој чита и не знае дека
НАШИТЕ (демек Србите) ВОЈУВАЛЕ ПРОТИВ БУГАРИТЕ-ТАТАРИ.
Добро, ама Бугарите исто така војувале против Татарите.
Татарите ги плјачкале и бугарските земји.

И дај да видиме некоја песна и што беше ( епос?) каде Милутин војува против Бугарите-Татари.

Јас да ти покажам една во која Иван Шишман војува против Татарите за Б`ЛГАРСКО ИМЕ И ХРИСТОВА ВЕРА.

......
Отишле са, мила моја мајно љо,
на Софијско поле
бој да прават, мила моја мајно љо,
за б`лгарско име,
бој да прават, мила моја мајно љо,
за Христова вјара.
Сам ги води, мила моја мајно љо,
сам цар Иван Шишман.
Излјагоха, мила моја мајно љо,
тез грозни татари.
Отговарја, мила моја мајно љо,
сам цар Иван Шишман:
- Ја идете, мила моја мајно љо,
че си повикајте.
Кон врв
чоли Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 2973
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај чоли Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Април.2010 во 13:34
Originally posted by eptendosadno1 eptendosadno1 напиша:


Јас сум против цензура , било каква , но Чоли , темата е Србоман, Србофрон, Македоно-Србин и јас за тоа и пишувам .

А ти ?

П.С.

Јас употребив термин “ Србомани “ , веројатност за таква појава кај Тимочаните , а не “Срби“ , што е голема , огромна разлика во однос на тоа што ти читаш а што јас сум напишал .



Че коj аресва цензурата?
Употребата на терминот "Србоман" кон Тимочаните ми се струва странно. Да видим вопросот во два аспекта:

1. За словенското племе Тимочани од VІІ до Х век.
Отделните наименованиjа на словенските племена са видни во историографиjта до ІХ-Х век. След втората половина на Х век во никоj историски извор не се срекьава племенските имена на Словените. Мислим што тоа се отнаса и за Тимочаните. Освен ова - Тимочаните са избегали од Бугарите кон Франките. Нивното бегство замалко не е станало повод за воjна помегу Бугарите и Франките: http://bg.wikipedia.org/wiki/Тимочани. След дипломатическото решаване на вопросот тие са останали под Бугарска доминациjа и повеке ништо за тех не се е чуло. Тие Тимочани не може да са станали Србомани заштото тие територии никога не са влизали во српската држава.Овоj факт го признават и Србите: У средњем веку ову област контролишу Византија, Бугарска, Угарска и коначно Турска. Србија Стефана Немање у једном кратком периоду контролише ову област или је област под влашћу Видинског кнеза који је вазал Србије.

2. Тимочани во ХVІІІ и ХІХ век - во смисал на локално население. Истиот српски источник тврди: Словенско становништво које се настанило у раном средњем веку готово је ишчезло до 15. века. Тада три српске и једна влашка/румунска струја насељавају област. Дали е така станало - не сум сигурен. Во бугарската статиjа за Тимошко е написано: Во 15 век голем број населби запустели. Во 17-18 век во северниот дел на областа се зголемува бројот на влашкото население. Приблизително во тоа време се преселват и Бугари од Тетевенско (во Заjчар, село Голем извор (денес Велики извор), Грлjaн и други), како и одреден број бегалци од Косово. Значи е имало вторично "словенско" заселване на регионот. Таа информациjа не ни дава да определаме населението като Србомани. Тие са истински Срби (според Српската версиjа) или една част са били Бугари (според Бугарската версиjа)
---
А след като областа во 1833 г. става част од Србиjа е jасно во каква посока се тласка националната определба на тие области имаjки во предвид агресивната националистическа српска доктрина.
Кон врв
чоли Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 2973
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај чоли Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Април.2010 во 13:49
Originally posted by Platenik Platenik напиша:



Ете многу се сложуваат со тие историчари, а еден од нив сум и јас. Словенскиот елемент во туркомонголската Бугарија бил само верен слуга, поданик. Немал никаква извршна власт. Истиот тој елемент има исто таков статус и во кумановлашката Бугарија. За првпат тој етнос добива на значение одкога некои Руси се зангажираа да го докажат словенскиот карактер на Бугарија и да ја препородат како земја со словенско население.

Некој спомна дека Тракијците биле змјоделци, неписмени како и Македонците. Некоја чудна случајност наслутувам тука, всушност исто како и Словените, кои исто така биле неписмени, земјоделци и живееле во рурална средина. Не е случајно што некој им делел епитети, исто како во стара Атина што Македонците ги третирале за варвари.

Меѓутоа тој епитет не е етноним и несмее да биде етноним.

Тракијците не биле Болгари, туку можеби станале Болгари. Значи поданици на туркомонголите.   


Е призна си наj сетне што си професионален историчар. Па што бараш при лубителите? Сепак очекваме од тебе да облечеш тезите си со историски факти и доказателства. Твоите писаниjа са гаче правени од воспитаник на филосовскиот факултет - само думи, думи, думи...
Ете ти голи фрази: "Словенскиот елемент во туркомонголската Бугарија бил само верен слуга, поданик.". Добре, а што ке кажеш за Мостич? Нешто по много словенски звучи тоа име... Или за Драгомир - висш сановник при хан Крум:
Тогаш Крум испраќа во Константинопол словенскиот првенец Драгомир, кој прави уште еден предлог за мир за преподписване на договорот од 716 година кој склучил Тервел со Ромеите...
----
Ива и уште много, ама засега стига.
Кон врв
Platenik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3600
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Platenik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Април.2010 во 14:10
Гроф Игнатиев: "Ви се обрнувам Вам (г-дин Бахмачев), дека ЈАС ЈА СОЗДАДОВ ВЕЛИКА БУГАРИЈА, ЗАРАДИ РУСКИТЕ ИНТЕРЕСИ на исток "- (М.Цемовиќ - " Маќедонски проблеми и Маќедонци", Београд, 1913 ,33.)“

Кон врв
Platenik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3600
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Platenik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Април.2010 во 14:18
Originally posted by чоли чоли напиша:

Originally posted by Platenik Platenik напиша:



Ете многу се сложуваат со тие историчари, а еден од нив сум и јас. Словенскиот елемент во туркомонголската Бугарија бил само верен слуга, поданик. Немал никаква извршна власт. Истиот тој елемент има исто таков статус и во кумановлашката Бугарија. За првпат тој етнос добива на значение одкога некои Руси се зангажираа да го докажат словенскиот карактер на Бугарија и да ја препородат како земја со словенско население.

Некој спомна дека Тракијците биле змјоделци, неписмени како и Македонците. Некоја чудна случајност наслутувам тука, всушност исто како и Словените, кои исто така биле неписмени, земјоделци и живееле во рурална средина. Не е случајно што некој им делел епитети, исто како во стара Атина што Македонците ги третирале за варвари.

Меѓутоа тој епитет не е етноним и несмее да биде етноним.

Тракијците не биле Болгари, туку можеби станале Болгари. Значи поданици на туркомонголите.   


Е призна си наj сетне што си професионален историчар. Па што бараш при лубителите? Сепак очекваме од тебе да облечеш тезите си со историски факти и доказателства. Твоите писаниjа са гаче правени од воспитаник на филосовскиот факултет - само думи, думи, думи...
Ете ти голи фрази: "Словенскиот елемент во туркомонголската Бугарија бил само верен слуга, поданик.". Добре, а што ке кажеш за Мостич? Нешто по много словенски звучи тоа име... Или за Драгомир - висш сановник при хан Крум:
Тогаш Крум испраќа во Константинопол словенскиот првенец Драгомир, кој прави уште еден предлог за мир за преподписване на договорот од 716 година кој склучил Тервел со Ромеите...
----
Ива и уште много, ама засега стига.



Кој рече дека сум историчар? реков има многу кои ги порджуваат тие историчари, а еден од нив сум и јас.

Еден од оние кои ги подржуваат тие историчари!
Гроф Игнатиев: "Ви се обрнувам Вам (г-дин Бахмачев), дека ЈАС ЈА СОЗДАДОВ ВЕЛИКА БУГАРИЈА, ЗАРАДИ РУСКИТЕ ИНТЕРЕСИ на исток "- (М.Цемовиќ - " Маќедонски проблеми и Маќедонци", Београд, 1913 ,33.)“

Кон врв
DragancoLeskoec Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 984
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DragancoLeskoec Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Април.2010 во 14:41
Originally posted by Каснакоски Каснакоски напиша:



......
Отишле са, мила моја мајно љо,
на Софијско поле
бој да прават, мила моја мајно љо,
за б`лгарско име,
бој да прават, мила моја мајно љо,
за Христова вјара.
Сам ги води, мила моја мајно љо,
сам цар Иван Шишман.
Излјагоха, мила моја мајно љо,
тез грозни татари.
Отговарја, мила моја мајно љо,
сам цар Иван Шишман:
- Ја идете, мила моја мајно љо,
че си повикајте.


Од кога се е мила моја мајно љо зора зазорила ?
Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Април.2010 во 18:28
Зар Шишмановци не беа од КуманоВлашки происход безбунетост
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 678679680681682 824>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,316 секунди.